b. Nietoperze fascynujące zwierzęta



Podobne dokumenty
Samica nietoperza zwykle rodzi: młodych młodych młodych

Nietoperz demon czy anioł?

TEMAT I ABC wiedzy o nietoperzach

Scenariusz zajęć. Zajęcia w klasie. Zajęcia w terenie. Temat: Nietoperze latający mieszkańcy lasu.

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Sowy. Przygotowała Zuzia Górska

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

k r z y s z t o f k a s p r z y k Jak pomagać nietoperzom? Z a b o r s k i P a r k k r a j o b r a Z o w y C h a r Z y k o w y

Kręgowce Podkreśl cechy, które świadczą o przystosowaniu żaby do życia na lądzie. (0 2) grupa a

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

O projekcie. Projekt Kraina Nietoperzy realizowany jest przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej TREK, we współpracy z partnerami:

Jak zwierzęta spędzają zimę. dr Marek Guzik

TEMAT II Poznajemy nasze nietoperze

Nietoperze w Polsce. Autor Andrzej Wąsikowski czwartek, 10 lutego :02

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Zostań młodym ekologiem

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 48, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

TEMAT III Cztery pory roku w życiu nietoperzy

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

2. Metody prezentacji informacji

NIETOPERZE ZAŁĘCZAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Tabele w bazach danych

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Wydra - opis

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

SSAKI Łożyskowce SSAKI WODNE: melonem Syreny

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

Temat: Świat ssaków. Ssaki gromadą królestwa zwierząt lądowych wodnych stałocieplności Hibernację Estywację

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Wygląd Długość ciała 6-9 cm, długość ogona 5-8 cm, masa ciała 9-23 g. Grzbiet ma brązowo-szary ubarwienie rude, spód ciała jest kremowy.

Wilk - opis. rolę w komunikacji i utrzymaniu. 1/3 długości ciała (pełni istotną. puszysty ogon stanowi prawie

Drzewa iglaste i liściaste

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Część 1 1. Co to jest lama? Prezentacja kilku zdjęć z przyjaznymi wizerunkami lam.

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Część 1 1. Co to jest lama? Prezentacja kilku zdjęć z przyjaznymi wizerunkami lam.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Charakterystyka przedmiotu zamówienia

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Temat: Komórka jako podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna organizmu utrwalenie wiadomości.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Bóbr - opis

Imię i nazwisko . Błotniaki

Z życzeniami sukcesów na sprawdzianach Autorki

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

Nietoperz nocny przyjaciel

ZAGROŻONE GATUNKI ZWIERZĄT

BUDOWA CIAŁA NIETOPERZA na przykładzie gacka brunatnego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

b. Ziemia w Układzie Słonecznym sprawdzian wiadomości

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

OFERTA EDUKACYJNA na rok szkolny 2015/2016

Temat: Organizmy różnią się sposobem odżywiania

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Transkrypt:

a) Wiadomości Uczeń potrafi: a. - nazwać elementy budujące ciało nietoperza, - wymienić kilka gatunków krajowych nietoperzy, b. Nietoperze fascynujące zwierzęta a. 1. Cele lekcji - zidentyfikować cechy charakterystyczne dla nietoperzy, - wyjaśnić zjawisko echolokacji u nietoperzy, - wyjaśnić potrzebę ochrony nietoperzy. b) Umiejętności Uczeń potrafi: - scharakteryzować nietoperze, - rozpoznać nietoperza na podstawie cech diagnostycznych, - dowieść pożytecznej roli nietoperzy w środowisku, - wykryć zagrożenia nietoperzy, - ocenić skuteczność dotychczasowych działań w ochronie nietoperzy, - zaproponować sposoby ochrony nietoperzy, - wyszukać informacji o nietoperzach, korzystając z Internetu. - pokaz, - prezentacja multimedialna, - pogadanka, - ćwiczenie, - praca z całą klasą, - praca indywidualna. b. 2. Metoda i forma pracy c. 3. Środki dydaktyczne - komputer (z programem MS PowerPoint oraz Internetem), - prezentacja multimedialna Nietoperze, - rzutnik multimedialny, - krzyżówka nietoperze.html, - tablica,

- zeszyty. d. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i etapami jego realizacji. Uświadamia uczniom cele lekcji. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel uruchamia prezentację multimedialną Nietoperze. Spis treści prezentacji: - Nietoperze - Nietoperze w Polsce - Budowa ciała - Odżywianie - Rozród - Echolokacja - Schronienia nietoperzy - Termofilność - Hibernacja - Wrogowie nietoperzy - Czy wiesz, że - Ćwiczenie 1 i 2 (załącznik a) c) Faza podsumowująca Uczniowie czytają rozwiązania ćwiczenia 1 i 2. Do ćwiczenia pierwszego potrzebny jest dostęp do Internetu albo ewentualnie do książek. Uwagi do nauczyciela: Plik nietoperze.html należy wydrukować i rozdać uczniom. Jeżeli uczniowie mają dostęp do komputerów, to mogą rozwiązać krzyżówkę również w taki sposób nietoperze_aktywne.html. e. 5. Bibliografia 1. M. Pawlak, Gry i zabawy integracyjne w edukacji przyrodniczo-leśnej, Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Kowal 2004, s. 36 39. 2. Strony internetowe: Strona poświęcona nietoperzom: http://www.nietoperze.pl/ Wikipedia Wolna Encyklopedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/nietoperze Salamandra Serwis przyrodniczy: http://www.salamandra.org.pl/magazyn/ind_nietoperze.html 3. M. Tomaszewski, Przespać zimę, Przyroda Polska nr 12 (grudzień 2005), s. 31 32.

f. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Ćwiczenie 1. Korzystając ze źródeł internetowych, odpowiedz na poniższe pytania: Czym się różnią poszczególne gatunki nietoperzy? Jakie są przyczyny niechęci do nietoperzy? Jaka jest rola nietoperzy w środowisku przyrodniczym? Ćwiczenie 2. Rozwiąż krzyżówkę dotyczącą nietoperzy udostępnioną Ci przez nauczyciela nietoperze.html. b) Zadanie domowe Zadanie 1. Korzystając ze źródeł internetowych, wyszukaj ciekawostek dotyczących nietoperzy. c) Notatki dla nauczyciela Nietoperze (Chiroptera) Są to jedyne latające ssaki, w przeważającej większości prowadzące nocny tryb życia. Obejmują około 1100 gatunków, do których zalicza się 17 rodzin zgrupowanych w dwóch podrzędach: - nietoperzy owocożernych (Megachiroptera) - nietoperzy owadożernych (Microchiroptera) Nietoperze w Polsce W Polsce występują tylko przedstawiciele Microchiroptera. 22 gatunki Dzielą się na dwie grupy, które nazywa się rodzinami. PODKOWCOWATE

- 2 gatunki podkowców MROCZKOWATE - 8 gatunków nocków - 3 gatunki mroczków - 3 gatunki karlików - 3 gatunki borowców - 2 gatunki gacków - 1 gatunek mopka Budowa ciała Zbudowane są podobnie jak wszystkie ssaki; różnica polega na tym, że: - kończyny przednie przekształcone są w skrzydła, - kończyny tylne umożliwiają zwisanie głową w dół nawet we śnie czy podczas hibernacji. Skrzydła Nietoperze cechują się skrzydłami umożliwiającymi im samodzielne latanie (jedyny ssak obdarzony zdolnością aktywnego lotu). Skrzydła powstały z wydłużonych palców przedniej kończyny, przedramienia, ramienia oraz błony lotnej. Tylko kciuk zakończony pazurem nie uległ wydłużeniu i nie wchodzi w skład skrzydeł. Błona ciała ciągnie się po boku ciała, aż do tylnych kończyn. Czasami znajduje się również między nogami. U gatunków owadożernych błoną przytrzymywana jest większa zdobycz. Skrzydła nietoperzy są większe niż u ptaków. Nietoperze często łapią owady najpierw końcem skrzydła, a potem za jego pomocą podają je sobie do pyszczka. Kończyny tylne Wspomnianą już zdolność zwisania nietoperze zawdzięczają specjalnym połączeniom blokowym między kośćmi, więzadłami i pazurami, dzięki tej budowie pozycja zwisu nie wymaga żadnego wysiłku mięśni, a co za tym idzie nie powoduje utraty energii. W zwisie więc nietoperze spędzają czas wypoczynku, sen zimowy, a czasem wiszą i po śmierci. Podobnie zbudowane jest połączenie kciuka. Stawy kolanowe nietoperzy zwrócone są ku tyłowi w przeciwieństwie do stawów pozostałych ssaków. Ogon Niekiedy występują ogony długie i dobrze wykształcone (np. u brodawkonosów). Brodawki Nietoperze mają brodawki narośla skórne o różnych wielkościach i kształtach specyficzne dla danej grupy. Uszy Typowe nietoperze mają wydatne uszy, ponieważ słuch jest ich podstawowym zmysłem przy orientacji w przestrzeni i zdobywaniu pokarmu (echolokacja). Większość nietoperzy ma również wystający płat skórny przyrośnięty tylko podstawą do nasady ucha zewnętrznego, tzw. koziołek o rozmaitych kształtach i wielkości, pomocny przy oznaczaniu gatunków. Oczy Większość nietoperzy ma bardzo małe oczy, ale również większość z nich ma przyzwoity wzrok. Microchiroptera nie mają zdolności akomodacji, co nie jest jednak konieczne przy tak krótkiej ogniskowej i posługują się nim, gdy tylko mogą.

Sierść Sierść jest również specyficzna dla danego gatunku. Umaszczenie Nietoperze jako ssaki nocne mają wyjątkowo skromne ubarwienie, choć bywają wyjątki. Dominują barwy od szarych do brązowych. Waga Nietoperze są małymi zwierzętami, ciężar ich mieści się w granicach od 1,7 g do 1,35 kg. Rozpiętość skrzydeł tych największych dochodzi do 170 cm. Ciężar większości krajowych gatunków mieści się w granicach 5 10 g, podczas gdy mysz waży 10 23 g, a wróbel 30 g. Sutki Prawie wszystkie nietoperze mają jedną parę sutków. Odżywianie Większość gatunków nietoperzy żywi się owadami, ale są również gatunki drapieżne, rybożerne i owocożerne. Trzy gatunki z Ameryki Południowej odżywiają się krwią ptaków i ssaków. Rozród - Młode rodzą się w czerwcu lub na początku lipca. - Samica przed porodem odwraca się głową do gory, a noworodek łapany jest przez nią w błonę ogonową. - Większość rodzi 1 lub 2 młode, bez sierści i ślepe. - Oczy otwierają po około 6 dniach, a po 5 6 tygodniach są w pełni rozwiniętymi osobnikami. Echolokacja Większość nietoperzy żyje w świecie dźwięku stwierdzono to dopiero w 1941 roku. Echolokacja nietoperzy polega na wysyłaniu przez nie ultradźwięków, które odbite od przeszkód czy zdobyczy wracają jako echo do ucha, informując o świecie zewnętrznym. Schronienia nietoperzy Nietoperze wykorzystują już istniejące naturalne lub sztuczne kryjówki. NATURALNE: - dziupla - oderwana kora drzewa - załomy skalne - jaskinie SZTUCZNE: - mosty - studnie - strychy, poddasza - piwnice - fortyfikacje - szczeliny w budynkach - budki dla nietoperzy Termofilność Opisywane ssaki są wybitnie ciepłolubne termofilne.

Dużą rolę odgrywa termoregulacja socjalna, ponieważ większość gatunków prowadzi życie w koloniach. Śpiąc przylegają do siebie ciałami, co zmniejsza straty ciepła. Inne sposoby utrzymania wysokiej temperatury tanim kosztem to: - wyszukiwanie nagrzanych słońcem strychów, - obsiadanie ciepłych kominów, - zajmowanie najwyższych miejsc w różnego typu kryjówkach. Termofilności nietoperzy dowodzi fakt zamieszkiwania większości rodzin w tropikach. Hibernacja Zima jest krytycznym okresem w życiu nietoperzy, gdyż owady będące ich pożywieniem są przez tych kilka miesięcy nieaktywne. By przetrwać do wiosny mimo braku pokarmu, nietoperze zapadają w stan hibernacji. Dzięki obniżeniu temperatury ciała o ponad 30 C i znacznemu spowolnieniu czynności życiowych, mogą przeżyć, korzystając jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu. Aby je zgromadzić, już od wczesnej jesieni bardzo intensywnie żerują. Hibernujące nietoperze budzą się co jakiś czas spontanicznie, aby napić się wody, załatwić pilne potrzeby fizjologiczne czy też zmienić miejsce pobytu. Blisko 90% zgromadzonego tłuszczu zużywane jest podczas zimy tylko na takie przebudzenia. Podniesienie temperatury ciała do temperatury normalnej aktywności wiąże się z koniecznością wydatkowania znacznej, jak na tak małe zwierzę, ilości energii. Sygnałem do nadprogramowego przebudzenia może być nagły wzrost lub spadek temperatury otoczenia, hałas, dotyk, światło czy podmuch powietrza. Jeśli dodatkowe przebudzenia spowodują wyczerpanie się zapasów tłuszczu przed nastaniem wiosny, kończy się to śmiercią głodową zwierzęcia. WROGOWIE NIETOPERZY - sowy - małe ssaki drapieżne - domowe koty - sroki - kobuzy - węże Eskulapa - oraz mnóstwo innych wrogów w innych regionach świata Czy wiesz, że - Nietoperze są zwierzętami długowiecznymi. Najstarszy nietoperz, jakiego udało się zarejestrować liczył ponad 30 lat, a nierzadko spotyka się osobniki ponad 20-letnie. - Niektóre gatunki nietoperzy dokonują dalekich sezonowych wędrówek. Największy przelot stwierdzono u karlika większego Pipistrellus nathusii, który zaobrączkowany na Łotwie znaleziony został 4 lata później w Bretanii (Francja), 2100 km od miejsca zaobrączkowania. - Największe kolonie nietoperzy żyją w jaskiniach Arizony i Nowego Meksyku (USA). Liczą one nawet kilkadziesiąt milionów osobników. - Kolonia nietoperzy rudawkowatych znaleziona w Australii liczyła ok. 30 mln, wiszących na gałęziach drzew, osobników i zajmowała obszar lasu o długości 10 km i szerokości 1,5 km. - Starochińskim symbolem szczęścia jest pięć nietoperzy otaczających drzewo życia. Oznaczają one długowieczność, bogactwo, zdrowie, szczęście oraz spokój. W języku chińskim słowa nietoperz i szczęście brzmią tak samo. - Największy na świecie gatunek nietoperza, żyjący w tropikach południowo-wschodniej Azji kalong Pteropus vampyrus, ma skrzydła o rozpiętości 1,7 m i waży ok. 1,5 kg.

- Najmniejszym na świecie nietoperzem jest żyjący w Tajlandii Craseonycteris thonglongyai, o rozpiętości skrzydeł ok. 10 cm i wadze 2 g. - Chiropterologia to nauka o nietoperzach. Łacińska nazwa Chiroptera (nietoperze) znaczy tyle co rękoskrzydłe. 45 minut g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza Do scenariusza dołączona jest prezentacja multimedialna pt. Nietoperze oraz krzyżówka nietoperze.html lub nietoperze_aktywne.html i jej rozwiązanie nietoperze_rozwiazanie.html.