Barbara Wyrwaszewska PG nr 1 KONSPEKT LEKCJI MTEMTYKI KL.I GIMNZJUM Temat lekcji: Przekształcanie wyrażeń algebraicznych Cele lekcji: CEL GŁÓWNY : wyrabianie umiejętności przekształcania wyrażeń algebraicznych CELE OPERCYJNE: Wiadomości:. uczeń zna: - pojęcia: wyrażenia algebraicznego, wyrazów podobnych sumy algebraicznej B. uczeń rozumie - zasadę redukcji wyrazów podobnych, usuwania nawiasów, i zasadę mnożenia sumy przez jednomian Umiejętności: C. uczeń potrafi : - redukować wyrazy podobne, opuszczać nawiasy, mnożyć Metoda : D przez jednomian - przekształcić wyrażenie do najprostszej postaci - uzupełnia z pomocą kolegów brakującą wiedzę, - kształci umiejętność pracy w grupie praktyczna pokaz, dyskusja, ćwiczenia samodzielne i zespołowe. Forma pracy : praca z całą klasą, praca w grupach Materiały i środki dydaktyczne : zestawy zadań do pracy w grupach, karty pracy ucznia I II. PRZEBIEG LEKCJI: CZĘŚĆ WSTĘPN 1. Czynności organizacyjne., podział uczniów na grupy 2. Krótka powtórka z poprzedniej lekcji 3. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania domowego 4. Podanie tematu: i celu lekcji 5. Objaśnienie zasad pracy w grupach CZĘŚĆ WŁŚCIW 6 Rozdanie grupom kart pracy i kart z zadaniami 7. Omówienie kolejności i zasad rozwiązywania zadań 8. Rozwiązywanie zadań w grupach 9. Omówienie wyników- prezentacja grup. III. PODSUMOWNIE LEKCJI 10. Podsumowanie pracy w zespołach: 11.Przydzielenie punktów zespołom za zadania 12.Zadanie domowe: podręcznik str.87 zad.20 13.Samoocena pracy uczniów.wypełnienie ankiety ewaluacyjnej. d 3. Podaj przykład wyrażenia algebraicznego Podaj przykład wyrazów podobnych Na czym polega redukcja wyrazów podobnych Jak mnożymy sumę przez liczbę lub jednomian Jak postępujemy opuszczając nawiasy d5. Uczniowie przydzielają sobie zadania wybierają lidera, sekretarza, wpisują członków grupy do karty pracy grupy.zadaniem lidera jest sterowanie pracą grupy oraz kontakt z nauczycielem. Rozwiązanie każdego zadania lider zgłasza nauczycielowi i grupa przystępuje do rozwiązania następnego ćwiczenia.
W każdym zadaniu przykłady są uszeregowane od najłatwiejszego do trudniejszego. Uczniowie dzielą odpowiednio prace miedzy siebie.. Zadanie 1. Podkreśl wyrazy podobne, zredukuj je a następnie wpisz brakujący współczynnik. Odczytaj odpowiadającą mu literkę i wspólnie odczytajcie hasło. ( wpisujcie kolejno od 1 do 4 przykładu ) -5-4 -3-2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 W U Y M J K C Z D R E B O 1 2 3 4 1) 10ab + 4a - 3ab + 2a 2ab =...ab +...a 2) 5x 2-3x + x 2 - x - 2x 2 =...x 2 +.x 3) -xy - 6x +3y + xy + 2x - 4y = xy + x + y 4) 11a 3 b 12ab 2 + 7a 2 b + 9ab 2-9a 2 b 5a 3 b = a 3 b + a 2 b + ab 2 Zadanie 2 Wykonaj mnożenie, zredukuj wyrazy podobne i porównaj otrzymane wyniki z kolegami. Co zauważyliście?... Jeżeli nie da się wyciągnąć wniosku to wspólnie poszukajcie błędu. Jaki popełniliście błąd?.... 1) 2( a + 3b ) + 5ab = 2) 5(ab + 2b) + 4(a - b) - 2a = 3) a( 4 - b) 2(a + b) + 6ab + 8b = 4) ab +10a + 8a(b 1) 2b( 2a - 3) =
Zadanie 3. Cztery zestawy zadań o różnym stopniu trudności. Poziom I najłatwiejszy W podanym zestawie zadań sprawdź czy przekształcenia wyrażeń algebraicznych są wykonane poprawnie.jeżeli tak - skreśl słowo TK Jeżeli przekształcenie wykonano błędnie skreśl słowo NIE. Podkreśl gdzie jest popełniony błąd. Litery czytane przy skreślonych słowach NIE utworzą rozwiązanie. Poziom I 6(x-2) = 6x 12 3x ( x+2) =3x x + 2 = 2x +2 a 2 b + a 3 = a 2 ( b + a 2 ) TK NIE PO TK NIE WY TK NIE CI Poziom II -3(x-2) = -3x - 6 (2a 2-3b)- (2b-3a 2 )=2a 2-3b- 2b +3a 2 =5a 2-5b - 2x 2-4 = -2(x - 2) TK NIE ĄG TK NIE BI TK NIE M Poziom III -3x(x+2)+3x(x-2) = -3x 2-6x+3x 2-6x = -12x - (a + b) - (2a b)= -a +b 2a + b = -3a +2b 3ab 2-6ab = 3b(a 2a) TK NIE EG TK NIE YC TK NIE ZY Poziom IV 3x(x-y)- 3y(x -y)=3x 2-3xy-3yx+3y 2 =3x 2 2 TK NIE NN +3y -(9a -4)-(a +2)+(3a 6)=-9a+4-a+2+3a-6= -7a x(x - 2) +5(x - 2)=(x+5)(x 2) TK NIE IK TK NIE CI POZIOM I POZIOM II POZIOM III POZIOM IV
Zadanie 4. Gra domino-wąż- przekształcanie wyrażeń algebraicznych Rozdajcie między siebie kartki domina. Grę rozpoczyna STRT, a kończy MET Litery czytane kolejno utworzą hasło- rozwiązanie zadania STRT M 5 + 10x 5(1+2x) T 2x 2 +x 2 +3x 2 6x 2 E M 2x(x+2y) 2x 2 +4xy T 2(x+1)-3x -x + 2 Y K x(1+x+x 2 ) x+x 2 +x 3 M a(a-b) a 2 -ab O Ż 2x-(x+2) x - 2 E B a 2 b-2ab a(ab-2b) Y Ć 3a-(2a+3) a - 3 Ł -3(a+2)-4 STRT M -3a - 10 T W 2x-3(x-3) -x + 9 MET MET NKIET EWLUCYJN DL UCZNIÓW 1.Czy podobała ci się dzisiejsza lekcja tak nie częściowo 2.Czy pytania i polecenia nauczyciela były zrozumiałe? tak nie częściowo 3. Czy byłeś aktywny na lekcji? tak nie częściowo 4. Czy uzupełniłeś brakującą wiedze tak nie częściowo
KRT PRCY GRUPY Lider grupy... Skład grupy: sekretarz... członkowie......... Nr zad Poprawne rozwiązania punkty uwagi Zadanie 1 max 4 pkt 1. 2 3 4 Zadanie 2 max 4 pkt 1 2 3 4 spostrzeżenie Zadanie 3 max 5pkt Zadanie 4 max 5 pkt RZEM PKT 1. Czy praca w grupie była rozłożona równomiernie?... 2. Czy często nauczyciel naprowadzał?... 3. Czy współpraca w grupie układała się pomyślnie?...