SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

Podobne dokumenty
Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Lekcja 2. Pojęcie równania kwadratowego. Str Teoria 1. Równaniem wielomianowym nazywamy równanie postaci: n

. Funkcja ta maleje dla ( ) Zadanie 1 str. 180 b) i c) Zadanie 2 str. 180 a) i b)

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Wymagania edukacyjne, sposoby i formy sprawdzania osiągnięć i postępów edukacyjnych z matematyki.

FUNKCJE I RÓWNANIA KWADRATOWE. Lekcja 78. Pojęcie i wykres funkcji kwadratowej str

PRZYKŁADY ZADAŃ MATURALNYCH Z MATEMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STANDARDY DLA WYBRANYCH TREŚCI PROGRAMOWYCH Z POZIOMU PODSTAWOWEGO I ROZSZERZONEGO

FUNKCJA KWADRATOWA. 1. Definicje i przydatne wzory. lub trójmianem kwadratowym nazywamy funkcję postaci: f(x) = ax 2 + bx + c

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki klasy 4 6 Szkoły Podstawowej w Kluczewie. Przedmiotowy System Oceniania z matematyki jest zgodny z:

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

II. OBSZARY AKTYWNOŚCI PODLEGAJĄCE OCENIE:

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV - VI. Szkoła Podstawowa nr 2 w Piszu Im. Henryka Sienkiewicza

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W GIMNAZJUM IM. NA BURSZTYNOWYM SZLAKU W MIKOSZEWIE

W planie dydaktycznym założono 172 godziny w ciągu roku. Treści podstawy programowej. Propozycje środków dydaktycznych. Temat (rozumiany jako lekcja)

Diagnoza wstępna z matematyki Klasa pierwsza szkoły ponadgimnazjalnej

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

PRÓBNA NOWA MATURA z WSiP. Matematyka dla klasy 2 Poziom podstawowy. Zasady oceniania zadań

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASIE IV W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. MARII SKŁODOWSKIEJ CURIE W SOBÓTCE W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH 4 6 SZKOŁY PODTSAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ

Analiza wyników sprawdzianu próbnego w kl.6a / r.szk. 2015/2016

Matematyka stosowana w kształceniu szkolnym w obiektywie diagnoz Połowy drogi

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. FIZYKA poziom podstawowy i rozszerzony

Przedmiotowy system oceniania z matematyki w Szkole Podstawowej nr 96 im. Ireny Kosmowskiej w Warszawie

Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 Zasady oceniania Chemia Dla klas: 1o, 1d, 2o, 2d, 3d. Nauczyciel: mgr Justyna Jankowska-Święch

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Koło matematyczne 2abc

SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI. opracowała Hanna Szmyt

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z CHEMII W ZESPOLE SZKÓŁ W SZUTOWIE

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ

Rozwiązania zadań. Arkusz Maturalny z matematyki nr 1 POZIOM ROZSZERZONY. Aby istniały dwa różne pierwiastki równania kwadratowego wyróżnik

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Analiza jakościowa testów na wejściu i testów na wyjściu dla uczniów I naboru

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z CHEMII

RAPORT ZBIORCZY z diagnozy Matematyka PP

Kryteria oceniania z chemii I

Przedmiotowy system oceniania z fizyki kl. I, II i III gimnazjum.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Od autorów... 7 Zamiast wstępu zrozumieć symbolikę... 9 Zdania Liczby rzeczywiste i ich zbiory... 15

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY MATEMATYKA STOSOWANA - KLASA II I. POWTÓRZENIE I UTRWALENIE WIADOMOŚCI Z ZAKRESU KLASY PIERWSZEJ

Wymagania edukacyjne z fizyki II klasa Akademickie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego.

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie - liceum. Przedmiotowe zasady oceniania: MATEMATYKA

Analiza wyników badania Kompetencji trzecioklasistów uczniów klasy 3a i 3b w roku szkolnym 2015/16. opracowała Joanna Chachulska

Przedmiotowy System Oceniania z Matematyki

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie 1C LO (2 godziny lekcyjne) przeprowadzonej w dniu r.

Wymagania edukacyjne, kontrola i ocena. w nauczaniu matematyki w zakresie. podstawowym dla uczniów technikum. część II

KLASA O PROFILU MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNYM

Przedmiotowy system oceniania z chemii w Szkole Podstawowej nr 12 w Łodzi

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 5

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z matematyki obowiązujący w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Otrzymaliśmy w ten sposób ograniczenie na wartości parametru m.

Opracowanie: mgr Joanna Jakubiak-Karolak mgr Ewa Niedźwiedzka. Strona 1 z 14

OCENIAMY TO, CZEGO NAUCZYLIŚMY. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI Klasy IV - VIII

FUNKCJA KWADRATOWA. Wykresem funkcji kwadratowej jest parabola o wierzchołku w punkcie W = (p, q), gdzie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MATEMATYKA. Bielska szkoła Przemysłowa

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZEDMIOTU PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ORAZ EKONOMII W PRZKTYCE

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów Matematyka XI LO w Krakowie. Klasa druga. Poziom podstawowy.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI DOŚWIADCZALNEJ

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS I, II, III W GIMNAZJUM NR 2 W LUDŹMIERZU

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MATEMATYKA

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Koło Matematyczne klasy 2-3 GIM

Przedmiotowy system oceniania z geografii. w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino. we Wrześni

3. Wypowiedzi ustne: - przynajmniej raz w semestrze, - mogą obejmować materiał co najwyżej z trzech ostatnich lekcji.

Analiza wyników egzaminu maturalnego z matematyki 2014/2015. Poziom podstawowy

(Lekcja w III klasie gimnazjum. Czas trwania: 90 min.)

Transkrypt:

Wiesław Maleszewski Maj 2015r. SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ Temat: Nierówności kwadratowe zupełne Cele nauczania: ogólne o rozwijanie aktywności umysłowej, a w tym umiejętności logicznego rozumowania, porównywania i wnioskowania; o doskonalenie umiejętności wykorzystywania poznanych wzorów do rozwiązywania zadań pseudo-praktycznych; o kształtowanie umiejętności dostrzegania i opisywania zależności pomiędzy różnymi wielkościami; o kształtowanie porządku i elegancji w wyrażaniu myśli; o kształtowanie precyzji wypowiedzi i poprawnego stosowania terminów matematycznych; o kształtowanie sprawności rachunkowej. szczegółowe o uczeń potrafi rozwiązywać nierówności kwadratowe z jedną niewiadomą. Metoda nauczania: Metoda JIGSAW Forma nauczania: praca w grupach zgodnie z ideą metody JIGSAW Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne (temat, podział na grupy, obecność) 2. Uczniowie pracują w grupach tzw. eksperckich. Każda grupa otrzymuje do przestudiowania inną część lub inny aspekt tematu. Grupy mają za zadanie przedyskutować, opracować swoją część zagadnienia. Każda osoba w grupie musi na tyle dobrze zrozumieć zagadnienie, żeby móc wytłumaczyć je w innej grupie uczniów, i tak: I gr. rozwiązywanie nierówności kwadratowych zupełnych, gdzie II gr. rozwiązywanie nierówności kwadratowych zupełnych, gdzie III gr. rozwiązywanie nierówności kwadratowych zupełnych, gdzie Uczniowie w grupach pracują ze swoją kartą pracy 3. Drugi podział na grupy polega na tym, że w skład każdej nowej grupy wchodzi przedstawiciel każdej z poprzednich (eksperckich) grup. Przedstawiciele ci kolejno relacjonują, czego nauczyli się w poprzednich grupach, na poprzednim etapie. Wszyscy w nowych grupach rozwiązują wszystkie przykłady. 4. Eksperci wracają do swoich grup i konfrontują zdobytą całościową wiedzę. Sprawdzają czy wszyscy nauczyli się wszystkiego. 5. Uczniowie ćwiczeniowo rozwiązują zadania z podręcznika z tematu nierówności kwadratowe zupełne, tak aby utrwalić zdobyte wiadomości i umiejętności. 6. Podsumowanie i zadanie pracy domowej (stosownie do przebiegu lekcji i stopnia opanowania materiału).

Przykład 1.1. Rozwiąż nierówność. Karta Pracy Grupa I Rozwiązujemy nierówność:. Zauważamy, że zatem trójmian kwadratowy nie ma pierwiastków. Rysujemy parabolę i zaznaczamy, gdzie wykres leży powyżej osi Przykład 1.2. Rozwiąż nierówność.. Zauważamy, że zatem równanie nie ma rozwiązań Rysujemy parabolę i zaznaczamy, gdzie wykres leży powyżej osi Interesuje nas, jaka cześć wykresu znajduję się poniżej osi Przykład 1.3. Rozwiąż nierówność. Zauważamy, że zatem równanie nie ma rozwiązań Rysujemy parabolę i zaznaczamy gdzie wykres leży powyżej osi Widzimy, że taka sytuacja nie zachodzi, zatem

Przykład 1.4. Rozwiąż nierówność. Zauważamy, że zatem równanie nie ma rozwiązań Rysujemy parabolę i zaznaczamy, gdzie wykres leży poniżej osi Widzimy, że taka sytuacja jest spełniona dla dowolnej liczby rzeczywistej, zatem Zadania: 1.1. Rozwiąż nierówność: a) b) c)

Karta Pracy Grupa II Przykład 2.1. Rozwiąż nierówność.. zatem równanie ma rozwiązanie, Rysujemy parabolę i zaznaczamy gdzie wykres leży powyżej osi Przykład 2.2. Rozwiąż nierówność.. zatem równanie ma rozwiązanie, Rysujemy parabolę i zaznaczamy gdzie wykres leży poniżej lub na poziomie osi. Interesuje nas, jaka cześć wykresu znajduję się poniżej lub na osi.

Przykład 2.3. Rozwiąż nierówność.. zatem równanie ma rozwiązanie, Rysujemy parabolę i zaznaczamy gdzie wykres leży poniżej lub na poziomie osi Interesuje nas jaka cześć wykresu znajduję się poniżej osi Zadania: 2.1 Rozwiąż nierówność: a) b) c)

Karta Pracy Grupa III Przykład 3.1. Rozwiąż nierówność. Obliczamy pierwiastki: Rysujemy parabolę i zaznaczamy, gdzie wykres leży powyżej osi Widzimy, że taka sytuacja zachodzi, gdy zatem Przykład 3.2. Rozwiąż nierówność. Podobnie jak poprzednio otrzymujemy: Rysujemy parabolę i zaznaczamy gdzie wykres leży poniżej osi Widzimy, że taka sytuacja jest spełniona dla

Przykład 3.3. Rozwiąż nierówność. Obliczamy pierwiastki: Rysujemy parabolę i zaznaczamy gdzie wykres leży powyżej osi Widzimy, że taka sytuacja zachodzi dla Zadania 3.1. Rozwiąż nierówność: a) b) c)