Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Podobne dokumenty
Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz lekcji fizyki

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

PRZYGOTOWANIE I REALIZACJA HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Konspekt lekcji matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY 3 TECHNIKUM UZUPEŁNIAJĄCEGO

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY.

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Temat: Odczytywanie informacji.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

a, F Włodzimierz Wolczyński sin wychylenie cos cos prędkość sin sin przyspieszenie sin sin siła współczynnik sprężystości energia potencjalna

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

SCENARIUSZ LEKCJI. Dział programowy: Arkusz kalkulacyjny MS Excel. Temat: Formatowanie warunkowe i funkcja Jeżeli w arkuszu kalkulacyjnym.

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Temat: Co to jest modelowanie? Modelowanie przebiegu procesu zapominania za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

WYZNACZANIE PRZYSPIESZENIA ZIEMSKIEGO ZA POMOCĄ WAHADŁA MATEMATYCZNEGO

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Temat 2. Program komputerowy

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Temat: Odejmowanie w pamięci

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Zadanie 2. Oceń prawdziwość poniższych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F, jeśli zdanie jest fałszywe.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Warsztat nauczyciela: Badanie rzutu ukośnego

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Ćw. nr 1. Wyznaczenie przyspieszenia ziemskiego za pomocą wahadła prostego

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Konstrukcja odcinków niewymiernych z wykorzystaniem. Twierdzenia Pitagorasa.

8 W przemysłowym mieście

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie 1C LO (2 godziny lekcyjne) przeprowadzonej w dniu r.

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY z FIZYKI DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW ORAZ KLAS DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW 2017/2018 ELIMINACJE REJONOWE

KONCEPCJA TESTU. Test sprawdza bieżące wiadomości i umiejętności z zakresu kinematyki i dynamiki w klasie I LO.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

ZAWSZE SPRAWDZAJ TO, CZEGO NAUCZYŁEŚ Jednym z najważniejszych zadań szkoły powinno być nauczenie uczniów

PRZYKŁADY WYKORZYSTANIA KOMPUTERA NA LEKCJACH MATEMATYKI W GIMNAZJUM

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Na polowaniu z Wielkomiludem

Transkrypt:

Sylwia Rybarczyk esryba@poczta.onet.pl nauczyciel fizyki i matematyki XLIV LO w Łodzi Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna) Temat: Od jakich wielkości fizycznych zależy okres drgań wahadła? Krótka charakterystyka lekcji: Podczas lekcji uczniowie wykorzystują płytę CD z programem Wahadło. Zmieniając następujące parametry symulacji: długość nici, masę punktu materialnego, maksymalny kąt wychylenia, uczniowie odczytują wartości okresu drgań wahadła i na ich podstawie analizują zależność okresu od zmienianych parametrów. Następnie, korzystając z programu PANDA (jednego z formatów zapisu arkusza kalkulacyjnego Excel), sporządzają wykres zależności okresu drgań od długości wahadła oraz dokonują analizy otrzymanego wykresu. Czas trwania zajęć: jedna godzina lekcyjna Cele lekcji: a) ogólne: Uświadomienie uczniom, jakie czynniki mają wpływ na okres drgań wahadła. Wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy z komputerem i aktywnego korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Kształcenie umiejętności analizowania i interpretowania wyników symulacji komputerowej oraz danych otrzymanych na wykresie T(l). b) szczegółowe: uczeń potrafi: posługiwać się programem WAHADŁO, przeprowadzać symulacje ruchu wahadła zmieniając następujące parametry: długość nici, masę punktu materialnego, maksymalny kąt wychylenia, posługiwać się programem PANDA, sporządzić wykres zależności T(l) w programie PANDA, analizować wykres zależności T(l), korzystać z Karty pracy ucznia, współpracować w zespole dwuosobowym. Metody nauczania: rozmowa sprawdzająca, symulacja komputerowa, ćwiczeniowa. Formy pracy: zbiorowa, praca w parach. Środki dydaktyczne: karta pracy ucznia, płyta CD Wydawnictwa ZamKor, Kraków 2002, płyta CD Wydawnictwo WSiP, Wa-wa 2002, komputery, 1

podręczniki. Przebieg lekcji: Czas Forma pracy Czynności nauczyciela Czynności uczniów (min) 5 - Sprawy organizacyjne, sprawdzenie listy obecności. Przypomnienie wiadomości potrzebnych do realizacji tematu. 5 rozmowa sprawdzająca Nauczyciel zadaje następujące pytania uczniom: Jaki ruch nazywamy ruchem drgającym? Co jest cechą charakterystyczną ruchów drgających? Co nazywamy okresem drgań? Co nazywamy wahadłem matematycznym? Wskazani przez nauczyciela uczniowie odpowiadają na pytania. 5 wprowadzająca Wprowadzenie do tematu. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartą pracy (całość karty podana niżej) i poleca włączyć komputery. Rozwinięcie tematu. 20 ćwiczeniowa Nauczyciel monitoruje pracę uczniów. Pod koniec pracy nauczyciel udziela informacji zwrotnej każdej parze na temat ich pracy. Podsumowanie lekcji. 5 rozmowa sprawdzająca Nauczyciel zadaje uczniom następujące pytania: Jeżeli zwiększymy masę ciała to jak zmieni się okres drgań tego wahadła? Jeżeli zwiększymy długość wahadła, to jak zmieni się jego okres drgań? Czy na każdej szerokości geograficznej oraz na każdej planecie okres drgań tego samego wahadła będzie taki sam? Ocena pracy uczniów - - Jako ocenę pracy nauczyciel przydziela liczbę plusów po sprawdzeniu wszystkich Kart pracy. Informację o zdobytej ilości plusów n- l podaje na następnej lekcji. Podanie pracy domowej. 5 Nauczyciel krótko omawia pracę domową i rozdaje kartki z jej treścią. Oblicz okres drgań wahadła matematycznego o długości l=2m poruszającego się w pobliżu Ziemi (przyspieszenie ziemskie g z =9.8m/s 2 ) oraz okres drgań tego samego wahadła poruszającego się w pobliżu Księżyca (przyspieszenie księżycowe g k =1/6g z ). Jak zmienił się okres drgań wahadła? Nauczyciel zbiera do oceny wcześniej rozdane formularze z Kartą pracy. Nauczyciel poleca uczniom wyłączyć komputery. Każda para zajmuje osobne sta- nowisko przy komputerze. Uczniowie włączają komputery i uruchamiają program WAHA- DŁO. Uczniowie wykonują kolejno polecenia i wypełniają otrzymaną Kartę pracy. Podczas wykonywania zadań mogą korzystać z podręczników. Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi a wskazana osoba jej udziela. Uczniowie wyłączają komputery. 2

Karta pracy polecenia. TEMAT: Od jakich wielkości fizycznych zależy okres drgań wahadła matematycznego? Polecenia do wykonania w parach. Otwórzcie plik wahadło i następnie jeszcze raz wahadło. Przeczytajcie uważnie opis programu a następnie przystąpcie do wykonania zadań. 1. Zmieniając kąt wychylenia wahadła (czyli amplitudę drgań) odczytajcie i zapiszcie w Karcie pracy wartości okresu drgań. Pomiary wykonajcie dla kątów: 2st; 3st, 5st; 7st, 9st, 10st. 2. Czy i jak wpływa amplituda drgań na okres drgań? 2p 3. Zmieniając masę kulki wahadła odczytajcie i zapiszcie w Karcie pracy wartości okresu drgań. Pomiary wykonajcie dla mas: 2kg; 3kg, 5kg; 7kg, 9kg, 10kg. 4. Czy i jak wpływa masa kulki na okres drgań wahadła? 2p 5. Ustalcie masę kulki - 5kg i kąt - 7stopni. Zmieniając długość wahadła odczytajcie i zapiszcie w Karcie pracy wartości okresu drgań. pomiary wykonajcie dla długości: 1m, 2m, 3m, 4m, 5m, 6m; 7m, 8m, 9m 6. Czy i jak wpływa długość wahadła na okres drgań? 2p 7. Wykorzystując zapisane dane, sporządzicie teraz wg podanej niżej instrukcji, wykres zależności okresu drgań wahadła od jego długości T(l). 8. Zminimalizujcie plik wahadło i z pulpitu otwórzcie Fizykę, dalej PANDĘ. Do tabeli wpiszcie pomiary z punktu 3 w Karcie pracy. Przy czym w pierwszej kolumnie długość jednostka m; w drugiej okres jednostka s. 9. Aby sporządzić wykres zależności T(l), najpierw należy dokonać konfiguracji wykresu. W tym celu wchodzicie w Narzędzia Konfiguracja programu Ustawienia wykresu. Teraz dokonujecie następujących zmian: na zakres poszerzony wykresu rozmiar punktu na 3 długość podziałki na 1 w ustawieniach dla zakresu poszerzonego zmieniamy max x na 15, krok x na 0.5; max y na 10, krok y na 1 punkt na koło OK 10. Teraz możecie przejść do wykonania wykresu T(l). 11. W tym celu wchodzicie w Badanie zależności: zmienna niezależna to długość a zmienna zależna to okres, OK 12. Otrzymaliście wykres zależności okresu drgań wahadła od jego długości T(l). 13. Czy otrzymana przez Was zależność jest liniowa? Aby sprawdzić swoje przypuszczenia, wejdźcie teraz w Regresję kwadratową. 14. Wykorzystując informacje z podręcznika zapiszcie w Karcie pracy wzór zależności okresu drgań wahadła od jego długości (nazwijcie wielkości fizyczne w nim występujące). Podajcie jak zmieni się okres drgań wahadła, jeśli jego długość zwiększy się trzykrotnie? 2p 15. Podsumujcie zdobyte dzisiaj informacje i odpowiedzcie na pytanie postawione w dzisiejszym temacie. 2p ZAMYKAMY PROGRAM I KOŃCZYMY PRACĘ GRATULUJĘ SUKCESU 3

Imiona i nazwiska uczniów KARTA PRACY UCZNIÓW 1. Zależność okresu drgań od amplitudy drgań. kąt wychylenia w stopniach 2 3 5 7 9 10 Zwiększając kąt wychylenia (czyli amplitudę drgań) okres drgań wahadła Oznacza to, że okres drgań wahadła od amplitudy drgań. 2. Zależność okresu drgań od masy kulki wahadła. masa kulki w kilogramach 2 3 5 7 9 10 Zwiększając masę kulki, okres drgań wahadła. Oznacza to, że okres drgań wahadła od masy kulki. 3. Zależność okresu drgań od długości nici wahadła. długość wahadła w metrach 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Zwiększając długość wahadła, okres drgań wahadła. Oznacza to, że okres drgań wahadła od długości nici. 4. Wykorzystując informacje z podręcznika zapiszcie wzór zależności okresu drgań wahadła od jego długości (nazwijcie wielkości fizyczne w nim występujące). 5. Jak zmieni się okres drgań wahadła, jeśli jego długość zwiększy się czterokrotnie? 2p 6. Okres drgań wahadła zależy od następujących wielkości fizycznych: 7. Na okres drgań wahadła nie mają wpływu następujące wielkości fizyczne: PUNKTACJA: od 11.0 pięć plusów; od 9.0 cztery plusy; od 7.0 trzy plusy; od 5.0 dwa plusy; od 3.0 jeden plus (można dodatkowo uzyskać plusy za aktywny udział w lekcji) LICZBA ZDOBYTYCH PUNKTÓW 4

Wnioski z przeprowadzonej lekcji: Powyższa lekcja została przeprowadzona w klasie IIIA w XLIV LO w Łodzi. Jest to klasa terapeutyczna, w której uczniowie mają dość wolne tempo pracy. Dlatego tak szczegółowo zostały przygotowane karty pracy. Dzięki temu, uczniowie nie mieli problemu podczas wykonywania poszczególnych czynności. Możliwość wypełniania tabel i zdań z luką spowodowała, że uczniowie mieli więcej czasu na wykonywanie symulacji ruchu wahadła. Taki sposób pracy pozwolił także, aby większą uwagę zwrócić na fizyczną część lekcji, a mniejszą na estetykę i przejrzystość sprawozdania. Uczniowie bardzo ładnie współpracowali w zespołach. Grupy zostały tak dobrane, aby w danej parze znajdowała się, choć jedna osoba sprawnie korzystająca z komputera. Przeprowadzenie tej lekcji pozwoliło mi osiągnąć założone cele. Szczególnie ważne było dla mnie wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy z komputerem i aktywnego korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Innym celem było uświadomienie uczniom, jakie czynniki mają wpływ na okres drgań wahadła oraz kształcenie umiejętności analizowania danych otrzymanych na wykresie T(l). 5