SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK TEMAT: The Internet: a blessing or a curse? the role of the Internet in the learning process. (Internet: przekleństwo czy błogosławieństwo? rola Internetu w procesie nauczania.) PROWADZĄCY: nauczyciel kontraktowy Katarzyna Jacak POZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany (intermediate) I. GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI: Lekcja dotyczy doskonalenia umiejętności gramatycznych w kontekście ćwiczeń przygotowujących do egzaminu maturalnego. W tym przypadku są to różne struktury gramatyczne służące do wyrażania przyszłości. Uczniowie utrwalą formy przyszłe za pomocą ćwiczeń gramatycznych i testu interaktywnego dostępnych na stronie internetowej nauczyciela (www.kjacak.u2.pl). Ćwiczenia te będą stanowiły podstawę do doskonalenia umiejętności językowych: napisania krótkiej formy użytkowej email, przeprowadzenia rozmowy na temat wad i zalet Internetu w procesie nauczania i logicznego argumentowania swojej wypowiedzi. II. CELE LEKCJI: Po zakończeniu lekcji uczeń zna: - strukturę i użycie form przyszłych: Future Simple, to be going to, Present Simple, Present Continuous - strukturę pisania krótkiej formy użytkowej email formalny i nieformalny - adresy stron internetowych z materiałami dydaktycznymi: słowniki, ćwiczenia gramatyczne Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi: - poprawnie stosować formy przyszłe - napisać wiadomość email formalną i nieformalną - wypowiadać się na temat wad i zalet Internetu do celów edukacyjnych - korzystać z Internetu, obsługiwać pocztę elektroniczną
III. METODY PRACY: Lekcje te dobrze jest przeprowadzić według podejścia komunikacyjnego, a więc połączenia różnych metod: metody konwersacyjnej włączanie ucznia do uczestnictwa w rozmowach toczących się w języku obcym, metody kognitywnej przyswajanie języka przez ucznia ma charakter innowacyjny, twórczy, prawo do błędów, metody naturalnej nauczanie zbliżonej do naturalnej formy komunikacji, wyeliminowanie stresu. IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - zeszyt ćwiczeń (Matura Success Intermediate Activator, L. White, Longman) - strona internetowa nauczyciela (www.kjacak.u2.pl) - strony internetowe słowników językowych (www.ling.pl, www.megaslownik.pl, www.ldoceonline.pl) - strony internetowe z interaktywnymi ćwiczeniami gramatycznymi (www.testyourenglish.pl). V. PRZEBIEG LEKCJI: a) WPROWADZENIE: - nauczyciel rozdaje uczniom klucz odpowiedzi do zadania domowego (zeszyt ćwiczeń str. 43). Uczniowie sprawdzają zadanie z kluczem (praca w parach). Nauczyciel wybiera kilku uczniów i prosi ich o uzasadnienie dlaczego dana odpowiedź jest poprawna. - uczeń zapisuje temat lekcji na tablicy. Nauczyciel omawia problematykę lekcji oraz jej cel. - nauczyciel przypomina formy gramatyczne służące do wyrażania przyszłości (nauczyciel uczniowie). Uczniowie identyfikują formy przyszłe w ćwiczeniu (www.kjacak.u2.pl, zakładka gramatyka formy przyszłe ćwiczenie). Następnie dopasowują formy przyszłe do ich funkcji (praca indywidualna). - uczniowie sprawdzają ćwiczenie z kluczem, analiza ćwiczenia (www.kjacak.u2.pl, zakładka gramatyka formy przyszłe odpowiedzi ). b) ROZWINIĘCIE: TEST INTERAKTYWNY - nauczyciel objaśnia instrukcję do testu interaktywnego (www.kjacak.u2.pl, zakładka test gramatyczny test 3). - uczniowie wykonują test interaktywny (praca indywidualna). Po zakończeniu testu (jeden test składa się z 12 losowo wybranych pytań) uczeń jest informowany o ocenie jaką
otrzymał za swoją pracę. Nauczyciel nagradza uczniów, którzy jako pierwsi otrzymali oceny bardzo dobre lub dobre. Uczniowie otrzymują oceny za aktywność. c) PISANIE KRÓTKIEJ FORMY UŻYTKOWEJ EMAIL - nauczyciel prosi uczniów o napisanie na kartce swojego adresu email (praca w parach). Następnie nauczyciel zbiera adresy napisane przez uczniów. - nauczyciel przypomina strukturę pisania krótkiej formy użytkowej email formalny i nieformalny (nauczyciel - uczniowie). - uczniowie losują temat emailu i adres, na który będą dany email pisali. Uczniowie piszą email na podany adres (praca w parach). Każdy email zawiera formy przyszłe, które uczeń musi odgadnąć i poprawnie sformułować. Uczniowie mogą korzystać ze słowników internetowych. Nauczyciel wyznacza czas pracy. - osoby, które otrzymały email odpowiadają na niego. d) ZAKOŃCZENIE - uczniowie odpowiadają na pytanie zamieszczone w temacie lekcji czy Internet to przekleństwo czy błogosławieństwo i dlaczego (nauczyciel - uczniowie). VI. ZADANIE DOMOWE: - ćwiczenia gramatyczne (www.testyourenglish.pl). VII. DODATKOWE UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI: W przypadku wolniejszego tempa pracy uczniów nauczyciel może poprosić uczniów o dokończenie pisania krótkiej formy użytkowej na zadanie domowe i wysłania wiadomości email na pocztę nauczyciela. Ważne jest aby na lekcji pojawiły się ćwiczenia, w których uczniowie potrafią wykorzystać formy przyszłe w praktyce. W przypadku szybszego wykonania zadań przewidzianych na jednostkę lekcyjną nauczyciel może poprowadzić dyskusję na temat własnych doświadczeń uczniów w korzystaniu z Internetu do celów edukacyjnych. Opracowała: Katarzyna Jacak
KARTA PRACY Przebywasz u angielskiej rodziny na wymianie, która ma potrwać dwa miesiące. Napisz do swojego znajomego Anglika krótki email, w którym: opisz w jakim celu przybyłeś do Anglii. podaj gdzie się zatrzymałeś. obiecaj wysłać koledze zdjęcia z zeszłorocznych wakacji. poinformuj kiedy zamierzasz wrócić do Polski. Wyprowadziłeś się wraz z rodzicami na wieś. Napisz krótki email do znajomego z Kanady, w którym: zapytasz o jego samopoczucie. opiszesz co ci się najbardziej podoba w nowym domu i dlaczego. wspomnisz o spotkaniu z nowymi sąsiadami, które ustaliłeś na jutro. wyrazisz nadzieję, że spotkasz się z kolegą wykorzystując to, że przyjeżdża do Polski. Wyprowadziłeś się wraz z rodzicami do dużego miasta. Napisz krótki email do swojego byłego nauczyciela języka angielskiego, Anglika, w którym: opiszesz swoje uczucia związane z przeprowadzką. opiszesz okolicę, w której teraz mieszkasz. poinformujesz o swoich planach związanych z zaproszeniem nauczyciela do nowego domu. poinformujesz o której godzinie dojeżdżają autobusy do twojego miasta. zwięzłego przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty )i poprawność językowa (1 Przebywasz w Anglii na praktykach zawodowych. Byłeś umówiony na konsultację ze swoim nauczycielem. Niestety zachorowałeś i nie możesz iść na spotkanie. Napisz email, w którym: przeprosisz za zaistniałą sytuację. napiszesz co ci dokładnie dolega. powiesz, że z pewnością nie będziesz obecny na zajęciach w przyszłym tygodniu. wyrazisz nadzieję, że nadrobisz zaległości.
Planowałeś wyjechać w odwiedziny do znajomej w Irlandii. Niestety złamałeś nogę i musisz ten wyjazd odwołać. Napisz email do znajomej, w którym: poinformujesz o zaistniałej sytuacji. napiszesz w jakich okolicznościach złamałeś nogę. wyrazisz obawę, że nie odwiedzisz koleżanki w najbliższym terminie. napiszesz kiedy z pewnością przyjedziesz do Irlandii. Podczas pobytu na wycieczce w górach silnie się przeziębiłeś i nie będziesz mógł w terminie wysłać tłumaczenia, które obiecałeś nauczycielowi. Napisz do niego krótki email, w którym: poinformujesz o zaistniałej sytuacji. napiszesz w jakich okolicznościach zachorowałeś. wyrazisz obawę, że nie wyślesz tłumaczenia w ustalonym terminie. obiecasz wykonać pracę po powrocie do zdrowia.