-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO : Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013 Temat: Il pleut. kl. II c,d Czas trwania lekcji: 45 min. Nauczyciel prowadzący: Izabela Tymiak CELE LEKCJI: 1. Komunikatywne Uczeń potrafi: a) odpowiadać na pytania ogólne dot. prezentowanego tekstu b) opowiadać o pogodzie c) nazywać katastrofy naturalne i kojarzyć je z opisem d) wskazywać kierunki geograficzne 2. Językowe a) leksykalne: - poznaje i stosuje słownictwo i wyrażenia związane z pogodą, katastrofami naturalnymi oraz kierunkami geograficznymi b) gramatyczne: - stosuje formy nieosobowe czasowników -używa rodzajników cząstkowych -stosuje czas teraźniejszy - rozpoznaje czasy przeszłe 3. Fonetyczne - ćwiczy wymowę ( powtarzanie na głos nowego słownictwa i wyrażeń, głośne czytanie) 4. Cywilizacyjne - mapa Francji - regiony i główne miasta Francji oraz ich lokalizacja na mapie
-2- Metody pracy - odsłuchanie nagrania dialogu - głośne czytanie tekstu - pytanie-odpowiedź - robienie notatek - głośne powtarzanie słownictwa - prezentowanie prognozy pogody Pomoce dydaktyczne: tablica, podręcznik, odtwarzacz CD, mapa Francji Przebieg lekcji Czas Czynności n-la Czynności ucznia Materiały Metoda 3 min. 1.Powitanie -sprawdzenie obecnośći: Qui est abscent aujourd'hui? Uczniowieodpowiedź: présent/abscent Mobidziennik Tablica -Zapisanie tematu lekcji na tablicy: Il pleut 5 min. 2.Nauczyciel: -Prosi otworzenie podręcznika o na str.14 i o opisanie przedstawionego obrazka. ( Ile jest osób, gdzie się znajdują, co robią, jaka jest pogoda..) -Następnie pyta jak zatytułowany jest tekst i czego może dotyczyć dzisiejsza lekcja. Wskazani uczniowie odpowiadają na postawione pytania. Pytanieodpowiedź N-l-uczeń Hipoteza
10 min. 3. Odtwarza nagranie dialogu i prosi o jego wysłuchanie podkreślanie niezrozumiałego słownictwa. -Zadaje pytania ogólne do tekstu celem sprawdzenia rozumienia. i Uczniowie słuchają i podkreślają niezrozumiałe słowa i fragmenty tekstu. Wskazani lub chętni uczniowie odpowiadają. Odtwarzacz CD Zeszyt Praca indywidualna grupowa Ćw. słuchowe Pyt.- odpowiedź N-l-uczeń Notatki własne i - Następnie pyta czego uczniowie nie rozumieją i zapisuje wskazane słówka i wyrażenia na tablicy dokonując tłumaczenia. Uczniowie przepisują słownictwo zeszytu. nowe do -Prosi o głośne powtórzenie słownictwa celem zweryfikowania poprawności wymowy. 5 min. 4. Poleca dwóm Wyznaczone osoby osobom czytają tekst, a przeczytanie na pozostałe notują głos dialogu, a pojawiające się pozostałą część błędy w wymowie. grupy o notowanie ewentualnych błędów w wymowie. Praca zespołowa
- Prosi klasę o zweryfikowanie błędów. 2 min. 5. Zwraca uwagę na wyrażenia dot. pogody i prosi uczniów o przeanalizowanie ich- str. 15 - Pyta co je łączy, od czego się rozpoczynają i jaki rodzajnik jest stosowany. - Uczniowie wskazują problematyczne słownictwo. Uczniowie dokonują obserwacji wskazanych wyrażeń i stawiają hipotezy. Obrazki N-l- uczeń Hipoteza -N-l naprowadza uczniów i pokazuje w umieszczonej na str. 14 tabeli nr 1i 3, że są to tzw. nieosobowe formy czasownika, a także rodzajnik cząstkowy, który pojawia się po czas. avoir i faire oraz przy tzw. wyrażeniach abstrakcyjnych. 3 min. 6. Prosi o głośne powtarzanie wyrażeń dot. pogody za lektorem z odtwarzacza. 8 min. 7. Pokazuje zamieszczone w podręczniku mapy pogody na str. 15 i pyta jaka jest pogoda w zaznaczonych miastach. Quel temps fait-il à Marseilles, Paris, Uczniowie powtarzają. Wyznaczeni uczniowie odpowiadają. Odtwarzacz CD Mapa Francji Zeszyt Ćw. słuchowe Pyt.-Odpowiedź N-l- uczeń
Lyon? - Następnie prosi o podanie kierunku geograficznego pokazanych miast. Où est Strasbourg? -Strasbourg est au nord- est du pays. Où est Bordeaux? Bordeaux est au sud- ouest de la France. 8 min. 8.Poleca wykonanie ćw. 9 ze str. 17 dot. wysłuchania prognozy pogody prosząc o naniesienie podanych symboli pogodowych na przedstawione mapy Francji. - Celem podsumowania ćwiczenia, n-l wskazuje 3 osoby do przedstawienia prognozy pogody w poszczególnych dniach. Wskazani uczniowie wskazują kierunki z użyciem rodzajnika cząstkowego. Następnie zapisują odpowiedzi na tablicy. Uczniowie słuchają dwukrotnie nagrania i nanoszą odpowiednie symbole. -Odtwarza nagranie Uczniowie udzielają jeszcze odpowiedzi, raz ( dzieląc je na uzupełniają etapy celem brakujące elementy lepszego i poprawiają zrozumienia i ewentualne błędy. weryfikacji) Chętne wybrane przedstawiają prognozę pogody. bądź osoby Odtwarzacz CD Ćw. słuchowe Praca indywidualna grupowa i
1 min. 9. Podsumowanie. Zadanie domowećw. 4 str. 15 Połącz nazwy katastrof naturalnych z ich właściwym opisem. Uczniowie zapisują zadanie Zeszyt