Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat lekcji: Z wizytą u Smoka Wawelskiego

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2010/2011

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

KOWALIK BEZSKRZYD Y. Cykl zaj przeprowadzonych w przedszkolu Motylarnia w grupie ró nowiekowej Motyle Cytrynki metod projektu

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

ROCZNY PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY ROK SZKOLNY 2015/2016

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ ZAWODOWY NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Opracowała Anna Kaszkowiak

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

KLOCKI W OKIENKU

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

Kwiecień 2009 Wielkanocne tradycje

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Dokumentacja nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego

REGULAMIN PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO LICEUM PLASTYCZNEGO W KOLE

Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

SZKOLNY ZESTAW PROGRAMÓW NAUCZANIA. SZKOŁA PODSTAWOWA W UJANOWICACH Rok szkolny 2008/2009

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Techniki korekcyjne wykorzystywane w metodzie kinesiotapingu

RAPORT. Przedszkole Szkoła klasa 0 PRZYGOTOWANIE DO EDUKACJI SZKOLNEJ

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

PROJEKT EDUKACYJNY BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

Koncepcja pracy Publicznego Przedszkola w Czarnowąsach w latach r.

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Beata Gonerska Stymulowanie rozwoju dziecka poprzez działania twórcze

Podstawa programowa kształcenia ogólnego informatyki w gimnazjum

Plan działań KPCEN w Toruniu. w ramach programu Indywidualnego Wsparcia Szkół, realizowanego w Lisewie po zmianach

Program ekologicznego w Gimnazjum w Zamieniu opracowała Beata Walas nauczyciel biologii i chemii

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego na stopień nauczyciela dyplomowanego

Zmiany w Podstawie programowej przedmiotów informatycznych

Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Borowej

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2012/2013

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące, pogadanka, działanie praktyczne, burza mózgów, metoda gier dydaktycznych.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubartowie PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO. mgr Anna Mioduchowska

Przedszkole nr 5 im. JASIA i MAŁGOSI w Wałczu

ZESPÓŁ SZKÓŁ W BESKU: SZKOŁA PODSTAWOWA W BESKU PRZDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA W KLASIE IV - VI. Mgr Joanna Bętkowska

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY NA ROK 2014/2015 DLA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W JEDLNI - LETNISKO

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznym Gimnazjum Nr1 w Połańcu w roku szkolnym 2012/2013

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA w Zespole Szkół Specjalnych nr 91

A Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna.

PLAN PRACY OŚRODKA DORADZTWA METODYCZNEGO I DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W LEGNICY NA ROK SZKOLNY 2015/2016. Przedsięwzięcia organizacyjne i merytoryczne

Metodyka zwalczania pachówki strąkóweczki występującej na grochu przy wykorzystaniu sygnalizacji pojawienia się szkodnika

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOT: Przedmiot ogólnouczelniany Trening umiejętności społecznych. KOD F/II/st/N3

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Wraz z scenariuszem zajęć, diagnozą osiągnięć dzieci oraz arkuszem diagnostycznym PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 11 W CHRZANOWIE

Program szkolenia. Standardy współpracy międzysektorowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W HALINOWIE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

Ewaluacja wewnętrzna w Przedszkolu Publicznym w Czyżowicach Chatka małolatka 2014/2015

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Końcowa ewaluacja projektu

Świat za sto lat. scenariusz zajęć otwartych z elementami oceniania kształtującego w I klasie szkoły podstawowej

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia II stopnia. Tomasz Frołowicz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

3 Nazwa modułu Praktyka wdrożeniowo-asystencka w szkole podstawowej

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 9 W BARTOSZYCACH

Lubuska Akademia Sportu

Plan rozwoju zawodowego. nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego

Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej nr 19 w Sosnowcu opracowana na lata

Regulamin rekrutacji

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

Numer obszaru: 8 E-learning w szkole - wykorzystanie platform edukacyjnych w pracy szkoły

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2013/2014

PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO. nauczyciel kontraktowy wykładowca przedmiotu: kosmetologia i pracownia kosmetyczna

I. DOSKONALENIE WARSZTATU I METOD PRACY

JAK OCENIAĆ, BY WSPIERAĆ ROZWÓJ UCZNIA

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

1. Reforma procesu kształcenia jako filar linii programowej PSRP

Program Otwarte Drzwi

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

1. PSO obejmuje ocenę wiadomości, umiejętności i postaw uczniów;

VIII KONGRES ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ. OSKKO, WARSZAWA,

Konspekt lekcji sztuki kl. IV

Badanie motywacji uczniów klas III

PRAKTYKA ZAWODOWA TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNEJ 341[05]/MEN/ Stara podstawa programowa. TRWANIA PRAKTYKI 12 TYGODNI x 5 dni = 60 dni

Opis efektów kształcenia ANIMATOR CZASU WOLNEGO Nazwa kursu

Wspomaganie szkół i placówek oświatowych OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2017/2018 PBW w Krakowie Filia w Olkuszu

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2013/2014

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Karta (sylabus) przedmiotu Transport Studia I stopnia o profilu: A X P. Napędy Lotnicze. Zaliczenie wykładu i projektowania Język wykładowy:

Zarządzenie nr 41 / 2015 Wójta Gminy Niemce z dnia 23 marca 2015 r.

PRAKTYKA PEDAGOGICZNA W RAMACH PRZYGOTOWANIA PEDAGOGICZNEGO

Temat: Odpowiedzialny i zdrowy styl życia.

Zajęcia taneczne BIEDRONKI (obszar nr 7)

Transkrypt:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat Autor: Beata Sochacka Klasa II Edukacja: polonistyczna, przyrodnicza, plastyczna Cele zajęć: - rozwijanie umiejętności dostrzegania zmian w przyrodzie i logicznego kojarzenia faktów, - wdrażanie innowacyjnych form zapisu z wykorzystaniem gotowej grafiki. Temat lekcji: Od gąsienicy do motyla rozmawiamy o przeobrażeniach, tworzymy lapbooki. Cele zajęć w języku ucznia: - opowiesz o wiosennych zmianach w przyrodzie, - przygotujesz lapbooka na temat rozwoju motyla. Kryteria sukcesu dla ucznia: - wymieniam etapy rozwoju motyla: gąsienica, poczwarka, postać dorosła motyl - rozpoznaję motyle: Modraszka, Rusałkę Pawika, Jaskółczy Ogon. Podstawa programowa: 1.3c); 3.1a); 4.1 b, 4.2b; 6.1; 6.2 Metody techniki pracy: rozwijania inteligencji językowej - zabawy słowne, zadań wytwórczych, lapbook, audiowizualna, burza mózgów, ewaluacyjna. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach. Środki dydaktyczne: bibuła zielona, chusteczki higieniczne, wstążeczka, cykl rozwojowy motyla zał. 1a,b, karty pracy do wykonania lapbooka zał. 2a,b, Karta plastycznych przeobrażeń zał. 3, filmik https://www.youtube.com/watch?v=bmk0hglmsny, karta pracy ewaluacyjnej zał. 4

Przebieg zajęć Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji Centra Aktywnej Edukacji 1. Powitanie wiosenną zagadką piosenką a) Nauczyciel wybiera zagadkę uwzględniając czas w przyrodzie. polonistyczno komunikacyjne A. Raz słońce raz deszcz, szykują się zmiany. Jaką porę roku, wkrótce powitamy? B. Raz słońce raz deszcz, szykują się zmiany. Jaką porę roku, właśnie teraz mamy? 2. Zapisanie tematu lekcji Od gąsienicy do motyla 3. Plastyczna wizualizacja przeobrażeń etap I; przedstawienie celów lekcji artystyczno ruchowe uczniowie z paska bibuły o szerokości ok. 16 cm (dł. ok. 45 cm) kręcą gąsienicę, przyklejają głowę, nauczyciel informuje, że właśnie wykluła się z jaja motyla, jest głodna i ciekawa świata; będzie obserwowała pracę uczniów na zajęciach, nauczyciel przedstawia cele lekcji. 4. Poznanie etapów cyklu rozwojowego motyla - zabawa Szukam pary zał. 1 matematyczno - przyrodnicze pierwsza grupa uczniów losuje obrazek etap cyklu rozwojowego,

druga opis słowny cyklu, uczniowie na zasadzie kojarzenia opisu z obrazem, łączą się w pary. 5. Wizualizacja cyklu na tablicy uczniowie wspólnie tworzą aktywną notatkę, mocując elementy za pomocą magnesów lub masy mocującej. 6. Założenie lapbooka Niezwykła przemiana z wykorzystaniem gotowej grafiki zał. 2a, b polonistyczno komunikacyjne artystyczno - ruchowe uczniowie zakładają książeczkę tematyczną, którą będą stopniowo uzupełniać o nowe zdjęcia, ilustracje, informacje z książek, Internetu, wycinki z gazet, własnoręczne notatki; na zajęciach wykorzystują gotową grafikę w dowolny sposób: zał. 2 a Stadia rozwoju motyla zał. 2 b Motyle polskie uzupełniają notatkę w lapbooku własnym zapisem, na bazie formy graficznej przygotowanej na tablicy. 7. Burza mózgów na pytanie kluczowe: Jakie zmiany niesie wiosna? odwołanie się do lekcji oraz obserwacji dzieci. 8. Plastyczna wizualizacja przeobrażeń etap II; zał. 3 rozkładają chusteczkę higieniczną tworzą harmonijkę, związują cienką wstążeczką, artystycznoruchowe rozdzielają drobne warstwy chusteczki z jednej i drugiej strony, zdobią delikatnie mazakami, mocują skrzydła na tułowiu gąsienicy związując elementy wstążeczką, formują motyla.

9. Podsumowanie zajęć - oglądanie filmiku Cykl rozwojowy motyla https://www.youtube.com/watch?v=bmk0hglmsny polonistyczno - komunikacyjne Oglądając kadry filmu uczniowie kolejno, krótko informują o etapie rozwoju i nazwach motyli kryterium 1 i 2 10. Ewaluacja zajęć Atmosfera na zajęciach zał. 4 Uczniowie rysują barwy jasne lub ciemne w zależności, jak oceniają atmosferę na zajęciach. 11. Pożegnanie ruchy rąk naśladujące lot motyla przy dźwiękach muzyki klasycznej - Antonio Vivaldi Wiosna artystyczno ruchowe

Zał. 1a Karta pracy Połącz opis z odpowiednim obrazkiem. Złożenie jaj przez samicę motyla. Początkowe stadium rozwoju - wyklucie się gąsienicy, - obgryzanie liści. Kolejne stadium larwalne - zwiększanie rozmiarów gąsienicy, - zrzucanie garderoby. Ostatnie stadium larwalne - kokon, - proces przekształcania w poczwarkę. Postać dorosła imago.

Rusałka Pawik Zał. 1b

Zał. 2a; stadia rozwoju motyla Grafika wspomagająca tworzenie lapbooka Larwa - gąsienica Kokon - poczwarka Postać dorosła - motyl

Zał. 2a; Motyle polskie Grafika wspomagająca tworzenie lapbooka RUSAŁKA PAWIK MODRASZEK JASKÓŁCZY OGON DOSTOJKA LATONIA

zał. 3 Plastyczna wizualizacja przeobrażeń motyla Gąsienica Skrzydła motyla Motyl

zał. 4 KARTA EWALUACJI Modraszek