Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich opr. s.renata Sporzecka Temat dnia: MALOWAŁA ZIMA /zajęcia otwarte dla rodziców/ Cele ogólne: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych /doświadczenia/- umiejętność przewidywania skutków zjawisk, formułowanie przypuszczeń i wniosków; umiejętność tłumaczenia zjawisk najbliższych; umiejętność dostrzegania skutków działań. Poznać siebie, poznać innych, uchwycić relacje: ja inni; ja-przedmiot: poznam siebie, poznam innych: jaki jestem? Co umiem i potrafię we współpracy z innymi? Co mogę, a czego mi nie wolno? Obszary podstawy programowej: rozumienie istoty zjawisk atmosferycznych i unikanie zagrożeń; wspieranie w rozwijaniu czynności intelektualnych stosowanych w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia /Ad. 11.1; 4.1,3/ kształtowanie umiejętności społecznych dzieci (umiejętności współpracy, dostosowania się do umów, zasad podczas aktywności zadaniowej i w zabawie) /Ad.1.2/ kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania /Ad.14.2,3,6,7/ wychowanie przez sztukę: muzyka oraz różne formy plastyczne /Ad.8.1,2; 9.2/ Metody: - metoda motywująco-prowokująca (zadań stawianych dziecku); metoda praktyczna ( uczenie się przez działanie, obserwacja ukierunkowana); metoda pracy zespołowej; metoda słowna (rozmowa kierowana, pogadanka); metody aktywizująco-ruchowe (plastycznie, muzycznorytmicznie); Formy organizacyjne: w zespołach, z całą grupą, indywidualnie 1
Lp Sytuacje edukacyjne// forma organizacyjna Cele szczegółowe Pomoce dydaktyczne Uwagi 1. Wprowadzenie w tematykę dnia. /cała grupa/ - przywitanie - zabawa Detektyw losowanie wizytówki z imieniem, wręczenie jej właścicielowi + dziecko, które otrzymuje wizytówkę mówi słowo skojarzenia z zimą /dzieli na sylaby lub głoski/ Dodatkowo, w razie potrzeby: - zabawa ruchowo-naśladowcza: Brr, zimno, coraz zimniej lub Buch w śnieżny puch 2. 1. Jaki jest śnieg, jaki jest lód, a jaka jest woda? /cała grupa/ /obserwacja oraz doświadczenia umożliwiające wielozmysłowe poznawanie właściwości śniegu, lodu, wody/ - Zabawy badawcze związane z poznawaniem właściwości lodu, śniegu oraz wody: -obserwacja śniegu i lodu (śnieg wcześniej zebrany; lód w postaci kulek lodowych, bryły lodu, płaskiej tafli lodu). Porównywanie ich wyglądu, określanie ich cech, np. śnieg: miękki, puszysty, biały, zimny, mokry; lód: twardy, przezroczysty, śliski Dlaczego śnieg pada tylko w zimie? Jaki jest śnieg, jaki jest lód? Czym różni się śnieg od lodu? Co najszybciej się roztopi? - formułowanie hipotez Co wówczas powstanie? -pozostawienie pojemników ze śniegiem i lodem na widocznym miejscu w pobliżu ciepła; po pewnym czasie obserwowanie zmian. Podsumowanie, formułowanie wniosków Co roztopiło się szybciej? Jak myślicie, dlaczego? Podsumowanie tej obserwacji, wyciąganie wniosków. -integrowanie grupy, tworzenie przyjaznej atmosfery - doskonalenie spostrzegawczości, umiejętności globalnego czytania imion; doskonalenie myślenia (kojarzenia) oraz analizy sylabowej - rozumienie istoty zjawisk atmosferycznych - wspieranie w rozwijaniu czynności intelektualnych stosowanych w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia uważnego obserwowania porównywania, opisywania, formułowania hipotez, wysnuwania wniosków (doskonalenie spostrzegawczości, logiczności myślenia oraz rozwijanie mowy) - kosz z wizytówkami - lodowe kulki, bryły, płaska tafla lodu; - pojemnik ze śniegiem Proponowane tu zabawy badawcze można również wykonać w małych grupach lub zespołach, jednak ze względu na dalszy przebieg zajęć (praca w zespołach), ta część ma formę pracy z całą grupą Ważne aby każde dziecko miało możliwość badania lodu i śniegu 2. Co jest śliskie? Co bardziej, co mniej? Zabawa badawcza z wykorzystaniem różnorodnych powierzchni, - określanie które są śliskie, które nie i dlaczego? - dlaczego lód jest bardzo śliski? - sprawdzanie jak zmieni się stopień poślizgu, jeśli doda się wodę Podsumowanie, formułowanie wniosków. - do doświadczeń ze ślizgiem: stolik z przygotowanymi różnymi powierzchniami (np. papier tapetowy, folia aluminiowa; materiał wykładzinowy i jakiś cienki; powierzchnia drewniana i szklana lub plastikowa ) -woda 2
- Zabawy swobodne wg zainteresowań i potrzeb dzieci; - zabawy ruchowo-orientacyjne, np. - zabawa przy piosence: Czapka, szalik, łyżwy, sanki. - zabawa Chodzenie po krach na rzece (obrywanie boków gazet, by przypominała kształtem lodową krę; przechodzenie tylko po gazetach) w rytm muzyki -gazety - magnetofon, CD Włączenie rodziców do zabaw z dziećmi 3. KSZTAŁTOWANIE GOTOWOŚCI DO CZYTANIA I PISANIA - praca zespołowa: /poznam siebie, poznam innych: jaki jestem? Co umiem i potrafię we współpracy z innymi? Co mogę, a czego mi nie wolno?/ - kształtowanie umiejętności współdziałania w wykonywaniu zadań i zabawie I. Część organizacyjna: - przypomnienie zasad pracy zespołowej; - podział na zespoły, rozdzielenie zadań dla poszczególnych zespołów; - włączenie rodziców do pracy w zespołach / np. czytanie poleceń, udzielanie pomocy dzieciom w rozwiązaniu zadań/ - ustalenie czasu na wykonanie tych zadań - kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania - kartki z numerami zespołów i imionami dzieci (dla dzieci, które mają szybsze tempo pracy dodatkowe zadania; przykłady poniżej) II. Praca w zespołach: 1. Zabawa: Ruchome litery (na dywanie) - każdy zespół: otrzymuje komplet liter do ułożenia wyrazów; litery na kartkach w formacie A4, 1 dziecko=1 litera, układanie wyrazów, np. sanki, zima, śnieg, lodowisko, narty 2. Zadania dla zespołów (przy stolikach): I- kolekcje wybór spośród różnych ilustracji takich, które w nazwie mają s - zaznaczenie tej litery kolorem; ułożenie kolekcji (np. ubrania, jedzenie; zwierzęta); pokolorowanie wybranych rysunków II- wybór obrazków z rozsypanki obrazkowej takich, w nazwie których jest litera s na początku wyrazu / w nagłosie/; zaznaczenie jej kolorem; globalnego czytania; doskonalenie analizy sylabowej -rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej czytania globalnego, - karki z literami do układania wyrazów - koperty z zadaniami dla poszczególnych zespołów Wybór stanowisk pracy, możliwość wyboru zadań Włączenie rodziców do tej aktywności, np. czytanie poleceń, wyjaśnianie, udzielanie pomocy dzieciom (w razie potrzeby) III - wybór obrazków z rozsypanki obrazkowej takich, w nazwie których jest litera s na końcu wyrazu/w wygłosie/; zaznaczenie jej kolorem; IV- Memo (ilustracje z podpisami); poszukaj pary; zaznacz literę s ; pokoloruj obrazki -utrwalanie znajomości liter; -doskonalenie umiejętności analizy sylabowej lub literowej; V - wybór obrazków z rozsypanki obrazkowej takich, w nazwie których jest litera s w środku wyrazu/ śródgłosie/; zaznaczenie jej kolorem; - usprawnianie manualne -doskonalenie spostrzegawczości 3
3. Zadania dodatkowe do wyboru (dla chętnych dzieci oraz dla tych, które mają szybkie tempo pracy), np.: - Znajdź 5 różnic w obrazkach ( Sport ) - Kto zostawił takie ślady? /ilustracja/ - złożenie obrazka z 6 części w całość - czego tu brakuje? / niedokończone obrazki/ - poszukaj pary (kontrasty, skojarzenia: np. duży mały; wysoki niski; wesoły smutny) - układanie historyjek obrazkowych, opowiadanie ich treści rodzicom - domino obrazkowo-wyrazowe -gry planszowe, np. Leśna sylabinka, Mistrz czytania - zabawa zgadnij co rysuję? /np. na plecach dziecka/.. - zestaw przygotowanych zadań dodatkowych - j.w. Zachęta, by rodzice wzięli udział w grach planszowych z dziećmi, wspólnie rozwiązali zadania III. Podsumowanie pracy zespołów /cała grupa/ - przedstawienie wykonanych zadań - podsumowanie: co było łatwe, co trudne? -pożegnanie rodziców Zabawa ruchowo-orientacyjna przy muzyce: Wielkoludy i krasnoludki lub Mróz słońce Płyta CD, magnetofon 4. Zabawy w dalszej części dnia, utrwalające: /małe grupy, cała grupa, indywidualnie w zależności od potrzeb dzieci/ 1.Prezentacja multimedialna: Lodowe figury 2. Zabawa słowna prawda to, czy plotka? - niebieska jest stokrotka - zimą możemy jeździć na sankach - po śniegu można chodzić boso - jaskółka zjada żaby - śnieg jest różowy - zimą rosną liście na drzewach - sosna zawsze jest zielona - woda w morzu jest słona - zimą dokarmiamy patki - latem łowimy szczupaki - krowa daje mleko - Wisła jest rzeką - dzień tygodnia to jest luty - jeż pod ziemią żyje - myszka się ogonem myje - kaczka trzy nogi ma - grzyby na polu rosną - wiosna jest zawsze wiosną - sosna pachnie sosną.. laptop Kartoniki z napisami TAK lub NIE (zielone, czerwone) 4
3. zagadki słowne: dzieci rysują rozwiązanie, oraz z rozsypanki kilku wyrazów szukają właściwej /do nazwy ich rysunku/ Zabawa ruchowo-orientacyjna przy muzyce: Taniec łyżwiarzy- rysowanie na dużych kartkach szarego papieru tańca łyżwiarzy 5. Praca plastyczna Jak maluje mróz? (lukier + biała farba, techniką mokre na mokrym ) - rozwijanie wyobraźni - doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, doskonalenie sprawności manualnej - kartki z zagadkami - arkusze szarego papieru, kredki; płyta CD (np. Cztery pory roku Vivaldiego), magnetofon 5