Emilia Boggero Temat: Podróżujemy po krainie liczb Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min Umiejętności kluczowe Sprawne wykorzystywanie narzędzi matematyki w życiu codziennym, a także kształcenie myślenia matematycznego. Praca w zespole Cele lekcji : Uczeń : - dodaje i odejmuje w zakresie 100 ( II.3.2) - mnoży liczby w zakresie 30 ( II.3.3 ) - wykonuje obliczenia pieniężne ( II.6.3) - wykonuje obliczenia używając określeń kilogram ( 7.11) - odczytuje i porządkuje daty (II.6.4) - odczytuje wagę ( II.6.7) - wskazuje godziny na zegarze ( II.6.4) - odczytuje wskazania termometrów ( II. 6.5) - rozwiązuje zadania za pomocą aplikacji komputerowych ( II.4.2) - przestrzega przyjęte zasady pracy w grupie (III.1.1) Metody, techniki nauczania Metoda stacji zadaniowych, gry i zabawy dydaktyczne rozwijające, spostrzeganie, logiczne myślenie i liczenie, zabawy interaktywne Środki dydaktyczne Karta zbiorcza ze stacjami, tabliczki z nazwami stacji, domino matematyczne z banknotami i monetami Ja mam kto ma?, kartoniki z termometrami i temperaturami, zegary, domino z dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 100, domino z datami, tablica interaktywna, tablica interaktywna i komputer z dostępem do Internetu, Formy pracy Praca indywidualna, grupowa ( w parach ) - pogadanka, praktyczne działanie, burza mózgów, ćwiczenia rozwijające percepcje i myślenie
dywergencyjne i konwergencyjne, Przebieg zajęć : I. Wprowadzenie 1. Nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy Podróż do krainy liczb Zapoznaje uczniów ze stacjami. II. Część zasadnicza Przygotowane są stanowiska siedem stacji z różnymi zadaniami dla uczniów i materiałami umożliwiającymi rozwiązanie tych zadań i sprawdzenie poprawności. (ławki ze stacjami są ustawione w różnych miejscach sali ) Stacja 1 : Pieniądze Gra Ja mam..kto ma? wydrukowane ze strony www.printoteka.pl Stacja 2 : Termometry Kartoniki z termometrami i temperaturami. Zadanie polega na połączeniu kart w odpowiednie pary. Po zakończeniu dokonuje samokontroli. (do pobrania ze strony ) http://www.bajkidoczytania.pl/termometry-do-druku-darmowe-karty-pracy Stacja 3 : Mnożenie ( załącznik nr 1, 2, 3) Uczeń otrzymuje plansze. Zadaniem jest ułożenie kartoników działań i wyników na planszy. Po zakończeniu dokonuje samokontroli Stacja 4 : Daty ( układane w parach) Uczeń otrzymuje karty domina z datami zapisanymi w różny sposób. Zadanie polega na odnalezieniu takich samych dat i ułożeniu domina. ( do pobrania ze strony ) http://www.educarium.pl/index.php/matematyka-menu-karty-pracy-102/245-dominozapisywanie-daty.html ) Stacja 5 : Zegary Uczeń ma za zadanie ułożenie na tarczach zegarów tekturowych wskazane godziny. Po zakończeniu dokonuje samokontroli. Stacja 6 : Dodawanie i odejmowanie ( praca w parze) Uczniowie w parach dzielą się 30 kartami domina z zapisanymi działaniami typu 37+5, 42-6. Zadaniem jest ułożenie domina od karty START do karty META Stacja 7 : Waga ( zadanie interaktywne) Uczeń indywidualnie wykonuje zadanie korzystając z tablicy interaktywnej i platformy : https://learningapps.org/1526832 Poczekalnia stanowisko, w którym uczniowie w dowolnym momencie (czekając na zwolnienie stacji ) wymyślają działania z 3 podanych liczb. Np. 25, 6, 19 Każdy uczeń otrzymuje kartę zbiorczą ( załącznik nr 4 ), odwiedza daną stację, odczytuje informacje,
wykonuje zadanie, odnotowuje na karcie stopień wykonania zadania oznaczając odpowiednim kolorem światło na semaforze (światła ) zielony najlepiej, pomarańczowy w połowie dobrze, czerwony nieprawidłowe wykonany Każdy uczeń stara się odwiedzić jak najwięcej stacji i wykonać poprawnie zadania. Kolejność odwiedzanych stacji jest dowolna. III. Podsumowanie lekcji 1. Pod koniec lekcji zajęć omówione zostają wyniki na kartach zbiorczych. 2. Praca domowa pokolorowanie karty zbiorczej
ZAŁĄCZNIK NR 1
ZAŁĄCZNIK NR 2
ZAŁĄCZNIK NR 3
ZAŁĄCZNIK NR 4