SCENARIUSZE ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM NARZĘDZI TIK
KONSPEKT 1 Scenariusz lekcji matematyki metodą odwróconej lekcji z wykorzystaniem tabletów/smartphonów Klasa 6 Temat: Liczba π. Długość okręgu. Cele nauczania: Ogólne: Zapoznanie z historią liczby π. Zapoznanie z wzorem na długość okręgu. Kształtowanie pozytywnej postawy wobec przedmiotu. Szczegółowe: Znajomość przybliżenia liczby π. Znajomość wzoru na długość okręgu. Umiejętność zastosowania wzoru na obwód koła w zadaniach. Metody: Podająca, burza mózgów, praktyczne ćwiczenia. Formy pracy: Praca z całą klasą. Praca w parach. Pomoce dydaktyczne: Tablety, dostęp do Internetu, sznurek, linijka lub taśma miernicza, kalkulator, karty z narysowanymi różnymi okręgami. Uwaga: Dzień przed zajęciami nauczyciel wysyła do uczniów link opisujący liczbę Pi. https://www.youtube.com/watch?v=lcokwocvkow https://www.youtube.com/watch?v=qs3xdbjemsi Przebieg lekcji: 1. Powitanie. 2. Zapoznanie z celami lekcji. 3. Obejrzenie wspólnie jeszcze raz filmu o liczbie Pi oraz długości okręgu.
4. Burza mózgów: Jak obliczyć obwód koła wykorzystując sznurek? 5. Doświadczenie: Uczniowie w parach otrzymują kartę pracy z narysowanymi okręgami a następnie za pomocą sznurka odmierzają obwód koła.
6. Za pomocą tabletów uczniowie wyszukują, jak znaleźć średnicę okręgu. 7. Zmierzenie długości średnicy. 8. Wyszukiwanie w Internecie informacji, jak obliczyć liczbę Pi. ( można do tego celu wykorzystać kalkulatory) 9. Po skończonej pracy każda grupa podaje przybliżoną wartości π dla pierwszego koła. Porównuje swoje wyniki. 10. To samo doświadczenie wykonują dla drugiego i trzeciego koła. 11. Porównują swoje wyniki.
12. Nauczyciel przedstawia na tablicy multimedialnej historię przybliżeń liczby π (informacja z przybliżeniami liczby π wyświetlona na ekranie). 13. Porównanie swoich wyników z rozwinięciem dziesiętnym liczby π. 14. Wnioski: Burza mózgów: co było powodem różnic w rozwinięciu ( niedokładny pomiar długości koła za pomocą sznurka, niedokładne znalezienie średnicy itp.) 15. Wyłonienie pary, której wyniki doświadczenia były najbliższe rozwinięciu dziesiętnemu liczby π. 16. Obejrzenie ciekawostek związanych z liczbą π. ( uczniowie mogą samodzielnie wyszukiwać za pomocą tabletów ciekawostek internecie) Oto przykłady takich ciekawostek: 8000 cyfr liczby pi z pamięci, https://www.youtube.com/watch?v=ffhdkbzav3k Jak długa potrwa zwijanie arkusza mającego zapisaną liczbę Pi z 3318 cyfr przecinku? https://www.youtube.com/watch?v=j9w0pczjlhk
KONSPEKT 2 Scenariusz lekcji historii metodą odwróconej lekcji z wykorzystaniem tabletów/smartphonów Klasa 5-6 Temat: Potop szwedzki Cele ogólne: I. Chronologia historyczna: - posługiwanie się podstawowymi określeniami czasu historycznego: wiek, rok; - przyporządkowanie faktów historycznych datom; obliczanie upływ czasu między wydarzeniami historycznymi i umieszczanie ich na linii chronologicznej. II. Analiza i interpretacja historyczna: - odpowiadanie na proste pytania postawione do filmu, mapy, ilustracji; - pozyskiwanie informacji z filmu, prezentacji multimedialnej, selekcjonowanie ich i porządkowanie; - - stawianie pytań dotyczących przyczyn i skutków analizowanych wydarzeń historycznych. III. Tworzenie narracji historycznej: - tworzenie wypowiedzi o postaci i wydarzeniu historycznym, posługując się poznanymi pojęciami; - przedstawianie własnego stanowiska i próba uzasadnienia. IV. Współdziałanie w sprawach publicznych: - współpraca z innymi planowanie, dzielenie się zadaniami i wywiązywanie się z nich. Cele operacyjne: Uczeń pamięta:. pojęcia: potop, wojna szarpana;. daty: 1655, 1660, 1667;. postacie: Karola X Gustawa, Jana Kazimierza, Stefana Czarnieckiego, Augustyna Kordeckiego rozumie: wyżej wymienione pojęcia,. dlaczego wydarzenia lat 1655 1660 nazywa się potopem potrafi:. sytuować w czasie i omówić wydarzenia potopu szwedzkiego, z uwzględnieniem obrony Częstochowy i postaci Stefana Czarnieckiego;
. wskazać na mapie najważniejsze miejsca związane z potopem szwedzkim. przedstawić skutki wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą ze Szwedami XVII w;. prawidłowo wykorzystywać materiały multimedialne do zdobywania i porządkowania wiadomości. Metody: - odwrócona lekcja, - praca z materiałami multimedialnymi, mapą, - rozmowa nauczająca, - prezentacje uczniów, Środki: - materiały multimedialne umieszczone na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ryryycsum2y Potop szwedzki 1655-1660 https://www.youtube.com/watch?v=zf227ia3slw Krótka pogadanka o " Potopie Szwedzkim" - mapki: Rzeczpospolita Polska w XVII wieku, - podręcznik Etapy lekcji: Zaangażowanie: 1.Uczniowie otrzymali na poprzednich zajęciach, jako zadanie domowe, zapoznanie się z materiałami multimedialnymi 2.Na zajęciach zostaje przypomniana sytuacja panującej w kraju w 1 połowie XVII w. 3. Zostaje sformułowany temat lekcji zapisany na tablicy. Badanie: 1.Uczniowie zostają podzieleni na grupy, których zadaniem jest przedstawienie odpowiedzi na pytania na podstawie materiałów multimedialnych: a/ przyczyny potopu szwedzkiego karta pracy nr 1 b/ główne etapy wojny karta pracy nr2 c/ ważne postacie wojny, miejsca bitew karta pracy nr 3, mapka d/ skutki wojen ze Szwedami dla Rzeczpospolitej karta pracy nr 4 2.Uczniowie oglądają po raz kolejny materiały multimedialne, przystępują do pracy.
Prezentacja: 1.Uczniowie prezentują opracowane zagadnienia, zapisują na tablicy w formie planu. 2.Prezentują postacie, wyjaśniają pojęcia. 3.Zaznaczają na mapkach miejsca bitew, podpisanych traktatów. Podsumowanie: 1.Zebranie i uporządkowanie wiadomości przy pomocy pytań nauczyciela. 2.Odpowiedź na pytanie: Jak potop szwedzki wpłynął na stan gospodarki Rzeczpospolitej? Zadanie domowe: Przygotuj samodzielnie krótką prezentację bohatera potopu szwedzkiego.
Karta pracy nr 1 Przyczyny potopu szwedzkiego: (odpowiedzi w formie planu) 1.Jakiej ziemi brakowało Szwedom do kontroli handlu bałtyckiego?. 2.W jakim stanie był skarb szwedzki?. 3.W jakim stanie była Rzeczpospolita w 1 połowie XVII wieku?.. 4. Jakiego tytułu używał król Polski? 5.Kto okazał się zdrajcą?.
Karta pracy nr 2 Przebieg wojny (odpowiedzi w formie planu) 1.Skąd i kiedy do Polski wkroczyły armie szwedzkie? 2. Gdzie i kiedy skapitulowały wojska polskie? 3.Kto i jakie terytorium poddał Szwedom?. 4.Jak zachował się król Jan Kazimierz?.. 5.Jakie miejsce broniło się szczególnie? W jakim czasie? Kto dowodził obroną? 6.Który region wyswobodził się od Szwedów?
7.Jak zmienia się postawa króla Jana Kazimierza?.. 8.Z kim sprzymierzyli się Szwedzi?.. 9.Kto okazał się największym bohaterem wojny? Czego dokonał i w jaki sposób?. 10.Kiedy i jakim traktatem zakończyła się wojna?
Karta pracy nr 3 Identyfikator postaci historycznej 1. Imię i nazwisko postaci: 2. Kim był? 3. Kiedy i gdzie działał? 4. Z czego zasłynął?
Identyfikator postaci historycznej 1.Imię i nazwisko postaci: 2.Kim był? 3.Kiedy i gdzie działał? 4.Z czego zasłynął?
Karta pracy nr 4 Skutki wojen ze Szwedami (przedstaw w formie punktów) 1.Jakie ziemie utraciła Rzeczpospolita? 2. Jakie szkody gospodarcze poniosły ziemie polskie? 3.Które gałęzie gospodarki uległy upadkowi? 4. Podaj jeszcze inne skutki:
Mapka
KONSPEKT 3 Scenariusz lekcji historii metodą odwróconej lekcji z wykorzystaniem tabletów/smartphonów Klasa: 5 Temat: Bitwa pod Grunwaldem Cele ogólne: I. Chronologia historyczna: - posługiwanie się podstawowymi określeniami czasu historycznego: wiek, rok; - przyporządkowanie faktów historycznych datom; obliczanie upływ czasu między wydarzeniami historycznymi i umieszczanie ich na linii chronologicznej. II. Analiza i interpretacja historyczna: - odpowiadanie na proste pytania postawione do filmu, mapy, ilustracji; - pozyskiwanie informacji z filmu, prezentacji multimedialnej, selekcjonowanie ich i porządkowanie; - - stawianie pytań dotyczących przyczyn i skutków analizowanych wydarzeń historycznych. III. Tworzenie narracji historycznej: - tworzenie inscenizacji o wydarzeniu historycznym, posługując się poznanymi pojęciami; - przedstawianie własnego stanowiska i próba uzasadnienia. IV. Współdziałanie w sprawach publicznych: - współpraca z innymi planowanie, dzielenie się zadaniami i wywiązywanie się z nich. Cele operacyjne: Uczeń pamięta:. daty: 1409 1411, 15 lipca 1410, 1411, 1454, 1466,. postać: króla Władysława Jagiełły, wielkiego księcia Witolda, Ulricha von Jungingena;. postanowienia pierwszego i drugiego pokoju toruńskiego, rozumie:. konsekwencje przegranej pod Grunwaldem dla zakonu krzyżackiego, potrafi:. opisać przebieg bitwy pod Grunwaldem; zlokalizować na mapie Grunwald, ziemię dobrzyńską, Żmudź i Toruń;
podjąć próbę oceny skutków bitwy pod Grunwaldem. Metody: - odwrócona lekcja, - praca z materiałami multimedialnymi, mapą, - rozmowa nauczająca, - elementy dramy, Środki: - materiał multimedialny umieszczone na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ybs4a4io49i fragmenty filmu: Krzyżacy - podręcznik - mapa: Polska i Litwa w XIV XV w. - rekwizyty przygotowane przez uczniów. Etapy lekcji: Zaangażowanie: 1.Uczniowie otrzymali na poprzednich zajęciach, jako zadanie domowe, zapoznanie się z materiałem multimedialnym oraz wypełnienie kart pracy. 2.Chętni uczniowie przygotowali odpowiedni rekwizyty do odegrania scenek. 2.Na zajęciach zostaje przypomniana sytuacja stosunków polsko krzyżackich po zawarciu unii Polski i Litwy z uwzględnieniem przyczyn wybuchu wielkiej wojny. 3. Zostaje sformułowany temat lekcji zapisany na tablicy. Badanie: 1.W trakcie projekcji fragmentów filmu, uczniowie przedstawiają główne fazy bitwy pod Grunwaldem na podstawie wcześniej opracowanych kart pracy. 2.Zostają podzieleni na grupy, każda z nich ma do zaprezentowania inny moment bitwy- materiał nr 2 wykorzystując odpowiednie rekwizyty Prezentacja: 1.Po upływie czasu przeznaczonego na przygotowania grupy przedstawiają scenki. 2. Nauczyciel staje się narratorem, który relacjonuje przebieg wydarzeń.
3.Nauczyciel opowiada o oblężeniu Malborka na tle prezentacji inscenizacji oblężenia. 4.Zostaje zapisana notatka na tablicy. Podsumowanie: 1.Na podstawie fragmentu tekstu z podręcznika, uczniowie opracowują warunki pierwszego pokoju toruńskiego. 2.Zastanawiają się, czy zwycięstwo grunwaldzkie zostało należyci wykorzystane. 3.Dowiadują się, że odzyskanie Pomorza dokonało się dopiero po wojnie trzynastoletniej, w wyniku drugiego pokoju toruńskiego. Zadanie domowe: Wykonaj ćwiczenie nr 3 w zeszycie ćwiczeń.
Karta pracy nr 1 Po obejrzeniu filmu, odpowiedz na pytania. Odpowiedzi formułuj w formie planu. 1.W jaki sposób rozpoczęła się bitwa?... 2.Kto przybył do króla Władysława Jagiełły, co mu przekazano?. 3.Jaka formacja jako pierwsza przystąpiła do walki, z jakim skutkiem? 4.Jaką pieśń odsiewało wojsko polskie przed atakiem? 5.Co stało się z chorągwią polską w trakcie walki? 6.Czym zakończyła się bitwa?.
7.Kto zwyciężył w bitwie? Co stało się z pokonanymi?.. Materiał nr 2 Momenty bitwy przedstawiane w scenkach: 1. Wizyta posłów krzyżackich z nagimi mieczami. 2. Szarża i odwrót jazdy litewskiej. 3. Walki Polaków z Krzyżakami i upadek chorągwi polskiej. 4. Atak wojsk krzyżackich z wielkim mistrzem zakonu na czele.
KONSPEKT 4 Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem tabletów/smartphonów klasa VI Temat lekcji: Tworzenie quizów matematycznych. Cele lekcji: Uczeń potrafi: o odnaleźć i zainstalować wskazaną aplikację, o poprawnie korzystać z aplikacji Kahoot!, QR code skaner, o utworzyć quiz w aplikacji Kahoot!. Postawy i zainteresowania: mobilizowanie całej grupy do pracy, kształtowanie umiejętności pracy w grupie, kształtowanie samodzielności i odpowiedzialności za uzyskany wynik, kształtowanie odpowiedzialność za powierzone zadanie, dbanie o estetykę pracy. Strategie nauczania: uczenie się z wykorzystaniem technologii TIK, Metody nauczania: metoda aktywizująca polega na tym, że każdy członek grupy przygotowuje część informacji niezbędnej do wykonania zadania grupowego. Poszczególni uczniowie grupy są odpowiedzialni za przygotowanie swojej porcji informacji, przekazanie jej kolegom i przyswajanie sobie informacji prezentowanych przez nich. Zasady nauczania: indywidualna, zespołowa. Formy pracy uczniów: zbiorowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: przygotowanie dla każdej grupy zestawu zadań (ZAŁĄCZNIK 1), przygotowanie dla każdej grupy tabletu.
Struktura lekcji: Etapy lekcji Przebieg lekcji, zagadnienia, zadania, problemy lekcji Czas Umiejętności kształtowane na lekcji I faza - zaangażowani e II faza - badanie III faza - przekształcani e Nauczyciel: podaje temat lekcji i zapisuje na tablicy dzieli uczniów na czteroosobowe grupy omawia metodę pracy podkreśla, że poszczególni członkowie grupy są odpowiedzialni za poszczególne fragmenty zadania zespołowego rozdziela tablety liderom grupy, rozdaje zestawy zadań (qr kod) poszczególnym grupom Uczniowie: skanują QR kody z treścią misji zapoznają się z treścią zadań odnoszą się do wcześniejszych doświadczeń i posiadanych wiadomości dzielą się pracą każdy uczeń w grupie ma stworzyć 3 pytania do quizu i przekazać porcję informacji kolegom z zespołu Nauczyciel: obserwator i słuchacz Uczniowie: przystępują kolejno do realizacji zadania grupowego każdy członek zespołu wykonuje stosowne obliczenia dostarczają sobie niezbędnych 7` komunikacja uczeń - nauczyciel 5 komunikacja uczeń uczeń współpraca w grupie podział obowiązków pomiędzy członków załogi 20 komunikacja uczeń uczeń umiejętność wywiązania się z powierzonych zadań
IV faza - prezentacja V faza - podsumowani e informacji do wykonania następnego polecenia pozostali członkowie grupy czuwają, aby kolejne ogniwa zadania grupowego były wykonywane poprawnie przyswajają informacje przekazywane przez kolegów Nauczyciel: wyświetla na tablicy interaktywnej pin do quizu i zaprasza wszystkich uczniów do gry. obserwuje sposób prezentacji w razie potrzeby komentuje poprawność pytań i odpowiedzi Uczniowie: aktywnie uczestniczą w prezentacji pracy wszystkich kolegów porównują wyniki z własnymi oceniają rezultaty własnej pracy i innych grup Uczniowie: dokonują samooceny wyciągają wnioski do dalszej pracy oceniają przebieg lekcji od strony osiągnięć celów i atrakcyjności zajęć Nauczyciel: ocenia pracę zespołów wyraża opinię na temat osiągniętych przez grupy efektów słucha uwag uczniowskich zachęca wszystkich uczniów do stworzenia kolejnych quizów (o innej tematyce lub poziomie trudności). odpowiedzialność za pracę całej grupy 10 komunikacja uczeń nauczyciel autoprezentacja dbałość o przejrzystość rozwiązania dbałość o precyzję wysławiania się 3 pogłębienie procesu uczenia się
ZAŁĄCZNIK NR 1 GR 1 GR 4 GR 2 GR 5 GR 3 GR 6
KONSPEKT 5 Scenariusz lekcji informatyki z wykorzystaniem tabletów/smartphonów Klasa IV Temat Na sportowo ze Scratchem. Cele lekcji: Uczeń potrafi: o odnaleźć i zainstalować wskazaną aplikację, o poprawnie korzystać z aplikacji scratch junior, o potrafi posługiwać się tabletem w celu zdobycia i utrwalenia wiedzy z zakresu kodowania, o kreatywnie wykorzystać cechy i funkcjonalność tabletu. Postawy i zainteresowania: mobilizowanie całej grupy do pracy, kształtowanie samodzielności i odpowiedzialności za uzyskany wynik, kształtowanie odpowiedzialność za powierzone zadanie, dbanie o estetykę pracy. Strategie nauczania: uczenie się z wykorzystaniem technologii TIK, Metody nauczania: metoda aktywizująca z użyciem tabletu. Uczniowie są odpowiedzialni za wykonanie zadania a następnie zaprezentowanie i omówienie efektu swojej pracy. Zasady nauczania: indywidualna, Formy pracy uczniów: zbiorowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: przygotowanie dla każdej osoby tabletu.
Struktura lekcji: Etapy lekcji Przebieg lekcji, zagadnienia, zadania, problemy lekcji Czas Umiejętności kształtowane na lekcji I faza - zaangażowanie II faza - badanie III faza - przekształcanie IV faza - prezentacja Nauczyciel: opisuje temat zajęć omawia metodę pracy Uczniowie: zapoznają się z treścią zadań odnoszą się do wcześniejszych doświadczeń i posiadanych wiadomości zadają pytania nauczycielowi Nauczyciel: obserwator i słuchacz Uczniowie: przystępują do zainstalowania aplikacji przystępują do realizacji zadania. Zadaniem jest utworzenie scenki (rzut piłką do kosza na sali gimnastycznej oraz dołożenia okrzyku radości po celnym rzucie) przy użyciu aplikacji Scratch Jr. Nauczyciel: obserwuje sposób realizacji w razie potrzeby komentuje poprawność wykonania i zachęca do skrócenia ścieżki kodu np. za pomocą pętli. Nauczyciel: obserwuje sposób prezentacji Uczniowie: aktywnie uczestniczą w 5` komunikacja uczeń nauczyciel 5 komunikacja uczeń nauczyciel praca indywidualna 20 praca indywidualna umiejętność wywiązania się z powierzonych zadań 10 komunikacja uczeń nauczyciel komunikacja uczeń uczeń
V faza - podsumowanie prezentacji pracy wszystkich kolegów porównują wyniki z własnymi oceniają rezultaty własnej pracy i innych Uczniowie: dokonują samooceny wyciągają wnioski do dalszej pracy oceniają przebieg lekcji od strony osiągnięć celów i atrakcyjności zajęć Nauczyciel: słucha uwag uczniowskich zachęca wszystkich uczniów do stworzenia kolejnych quizów (o innej tematyce lub poziomie trudności). autoprezentacja dbałość o przejrzystość rozwiązania dbałość o precyzję wysławiania się 3 pogłębienie procesu uczenia się
KONSPEKT 6 Zajęcia z robotyki z wykorzystaniem Lego Mindstorm EV3 Czas zajęć: 90 minut Klasa: V
Wykorzystano materiały ze strony gopro.edu.pl