2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji: Przekształcania wykresów funkcji trygonometrycznych

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Scenariusz lekcji: Graficzny sposób przedstawiania danych

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Temat lekcji: Przekształcania wykresów funkcji trygonometrycznych.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Poznajemy disacharydy

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

W Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego znalazł się zapis:

Własności walca, stożka i kuli.

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Scenariusz lekcji. opisać etapy projektowania i testowania oprogramowania; wymienić zasady tworzenia przejrzystego interfejsu użytkownika;

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Scenariusz lekcji: Elementy statystyki. Sposoby prezentacji danych

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Podsumowanie wiadomości o przekształceniach izometrycznych na płaszczyźnie

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Załącznik 1. Załącznik 2.

Rodzaje zdań złożonych

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Scenariusz lekcji. podać przykłady zalet użycia takiej instrukcji; opisać algorytm obliczania średniej n liczb;

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

b. Ziemia w Układzie Słonecznym sprawdzian wiadomości

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Transkrypt:

1 I. Scenariusz lekcji: Wykres funkcji liczbowej i jej przekształcenia 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: poznaje różnego rodzaju przekształcenia funkcji liczbowej, zna poszczególne przekształcenia, zna także wzory funkcji powstałych po przekształceniu, potrafi rozpoznać przekształcenie, mając gotowy wzór funkcji, zna obsługę komputerowych programów matematycznych. b) Umiejętności Uczeń potrafi: stosować poznane przekształcenia, czytać ze zrozumieniem teksty z matematyki, wyciągać wnioski, omawiać i zaprezentować swoją pracę. c) Postawy Uczeń: uczy się pracować w grupie, uczy się dokładności, precyzji, umie ocenić efekty własnej pracy oraz pracy kolegów. 2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia 3. Środki dydaktyczne - Podręcznik, zeszyt, - Komputer z zainstalowanym oprogramowaniem oraz drukarką kolorową (do drukowania zostanie użyta folii) - Rzutnik pisma - Załączniki 1-6 - Ksero stron z podręcznika (z omawianymi wykresami funkcji) 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Czynności nauczyciela i ucznia Metody Środki dydaktyczne Wskazówki

2 Sprawy organizacyjne. Przypomnienie wiadomości z gimnazjum na temat przesunięcia, symetrii osiowej i podobieństwa. Indywidualna praca ucznia. Uczniowie mieli powtórzyć niezbędne wiadomości. b) Faza realizacyjna Czynności nauczyciela i ucznia Metody Środki dydaktyczne Wskazówki

3 Podanie tematu lekcji i omówienie celów. Wykład Omówienie zasad działania programu komputerowego. Wykład Instrukcja do programu (załącznik 1) Należy zwrócić szczególną uwagę na zasadę wpisywania w programie wzorów funkcji. Podział uczniów na grupy. Omówienie zadania 1. Rozdanie kart pracy. Praca w grupach. Każda z grup wybiera swojego lidera, czyli osobę, która przedstawi wyniki pracy danej grupy. Prezentacja prac poszczególnych grup. Praca w grupach, poszukująca, Problemowa, aktywizująca ucznia Karty pracy uczniów, załączniki 2-6, zadanie 1. Zestaw komputerowy z zainstalowanym oprogramowaniem oraz podłączoną kolorową drukarką, folia Nauczyciel powinien czuwać nad pracą poszczególnych grup, w razie potrzeby udzielać niezbędnych dodatkowych wskazówek. Omówienie i ocena prac po-szczególnych grup oraz prezentacji liderów. Indywidualna praca ucznia Rzutniki pisma Nauczyciel powinien czuwać nad tym, aby uczniowie prawidło formułowali wnioski oraz by zostały one jasno

4 c) Faza podsumowująca Czynności nauczyciela i ucznia Omówienie zadania 2. Metody Środki dydaktyczne Wskazówki Przegląd przykładów przedstawionych w podręczniku. Praca w grupie, metoda aktywizująca ucznia Karty pracy uczniów, załączniki 2-6, zadanie 2. Każda z grup pracuje z podręcznikiem, analizując przedstawione w nim przykłady. Omówienie wniosków znajdujących się pod przykładami (podsumowanie lekcji). Indywidualna praca ucznia Ksero na folii poszczególnych stron z podręcznika. Lider omawia przydzielony grupie przykład, formułując odpowiednie wnioski. Podobnie jak w zadaniu 1. Podsumowanie aktywności uczniów. Dyskusja Zadania 4, 5, 6 str. 177. Zadanie domowe. Podręcznik, zeszyt. Indywidualna praca ucznia 5. Bibliografia 1. Borowska M., Matematyka 1. Przewodnik dla nauczyciela liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Rumia 2002. 2. Pawłowski H., Matematyka 1. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego (zakres rozszerzony), Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Rumia 2002. 3. strona internetowa: http://www8.pair.com/ksoft/

5 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1. Zasady pracy w programie Graphmatica Operator Meaning ========== =============================== + dodawanie - odejmowanie * mnożenie / dzielenie ^ potęgowanie Function Meaning ========== =============================== abs wartość bezwzględna cos cosinus cot cotangens sin sinus tan tangens Constant Value ========== =============================== d converts degrees to radians = p/180 e Euler's number = 2.718. pi (or p) p = 3.14159. załącznik 2. Karta pracy grupy I Zadanie 1.

6 Za pomocą programu komputerowego narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy funkcji: a) y = x 2 b) y = (x 1) 2 c) y = (x + 1) 2 Jeżeli potraktujemy wykres funkcji y = x 2 jako podstawowy, to jakiego przekształcenia należałoby użyć, aby otrzymać dwa kolejne wykresy. Sformułuj wniosek. Wydrukuj swoje wykresy na folii. Zadanie 2. Zapoznaj się z opisem pewnego przekształcenia, znajdującym się na stronie 167 w twoim podręczniku. Przeanalizuj opisaną sytuację. Sformułuj odpowiednie ogólne wnioski dotyczące powstawania wykresów tego typu funkcji. Miejsce na notatki:............... załącznik 3. Karta pracy grupy II Zadanie 1 Za pomocą programu komputerowego narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy

7 funkcji: a) y = x 2 b) y = x 2 Jeżeli potraktujemy wykres funkcji y = x 2 jako podstawowy, to jakiego przekształcenia należałoby użyć, aby otrzymać dwa kolejne wykresy. Sformułuj wniosek. Wydrukuj swoje wykresy na folii. Podobnie wykonaj i przeanalizuj wykresy funkcji (traktując jako podstawowy wykres funkcji y = x 3 ): a) y = x 3 b) y = ( x) 3 Wydrukuj swoje wykresy na folii. Zadanie 2 Zapoznaj się z opisem pewnego przekształcenia, znajdującym się na stronie 170 i 171 w twoim podręczniku. Przeanalizuj opisaną sytuację. Sformułuj odpowiednie ogólne wnioski dotyczące powstawania wykresów tego typu funkcji. Miejsce na notatki:.

8 załącznik 4. Karta pracy grupy III Zadanie 1. Za pomocą programu komputerowego narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy funkcji: a) y = x 2 b) y = x 2 1 c) y = x 2 + 1 Jeżeli potraktujemy wykres funkcji y = x 2 jako podstawowy, to jakiego przekształcenia należałoby użyć, aby otrzymać dwa kolejne wykresy. Sformułuj wniosek. Wydrukuj swoje wykresy na folii. Zadanie 2. Zapoznaj się z opisem pewnego przekształcenia, znajdującym się na stronie 168 w twoim podręczniku. Przeanalizuj opisaną sytuację. Sformułuj odpowiednie ogólne wnioski dotyczące powstawania wykresów tego typu funkcji. Miejsce na notatki:.

9 załącznik 5 Karta pracy grupy IV Zadanie 1. Za pomocą programu komputerowego narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy funkcji: a) y = x 3 b) y = x 3 Jeżeli potraktujemy wykres funkcji y = x 3 jako podstawowy, to jakiego przekształcenia należałoby użyć, aby otrzymać dwa kolejne wykresy. Sformułuj wniosek. Wydrukuj swoje wykresy na folii. Podobnie wykonaj i przeanalizuj wykresy funkcji: a) y = x 3 b) y = x 3 Wydrukuj swoje wykresy na folii. Zadanie 2 Zapoznaj się z opisem pewnego przekształcenia, znajdującym się na stronie 177 i 178 w twoim podręczniku. Przeanalizuj opisaną sytuację. Sformułuj odpowiednie ogólne wnioski dotyczące powstawania wykresów tego typu funkcji.

10 Miejsce na notatki:. załącznik 6 Karta pracy grupy V Zadanie 1. Za pomocą programu komputerowego narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy funkcji: a) y = x 1 b) y = 2(x 1) c) y = 4(x 1) Jeżeli potraktujemy wykres funkcji y = x 1 jako podstawowy, to jakiego przekształcenia należałoby użyć, aby otrzymać dwa kolejne wykresy. Sformułuj wniosek. Wydrukuj swoje wykresy na folii. Podobnie wykonaj i przeanalizuj wykresy funkcji: a) y = x 1 b) y = ½(x 1)

11 c) y = ¼(x 1) Wydrukuj swoje wykresy na folii. Zadanie 2. Zapoznaj się z opisem pewnego przekształcenia, znajdującym się na stronie 174 i 175 w twoim podręczniku. Przeanalizuj opisaną sytuację. Sformułuj odpowiednie ogólne wnioski dotyczące powstawania wykresów tego typu funkcji. Miejsce na notatki:. b) Zadanie domowe brak 7. Czas trwania lekcji 3 x 45 minut; 1 lekcja praca uczniów w grupach, 2 lekcja prezentacja prac, 3 lekcja podsumowanie wiadomości, praca z podręcznikiem. 8. Uwagi do scenariusza 1. Scenariusz lekcji dla klasy I. 2. Na lekcji wykorzystany zostaje program Graphmatica. Jest to program umożliwiający wykreślanie krzywych oraz obszarów płaszczyzny i obrazowania ich części

wspólnych. Darmowa wersja tego programu znajduje się na stronie internetowej: http://www8.pair.com/ksoft/ 3. W skład grupy powinni wchodzić uczniowie o różnym poziomie umiejętności. Nauczyciel stara się dopilnować, aby wkład pracy poszczególnych członków grupy był porównywalny. Omawiając zadania, zwraca uwagę na to, aby uczniowie czytali je ze zrozumieniem. Zadanie domowe powinno zostać omówione na następnej lekcji. 12