KONSPEKT LEKCJI Z KOSZYKÓWKI TEMAT LEKCJI: Nauka zbiórki piłki z tablicy w ataku dobitka. IMIĘ NAZWISKO PROWADZĄCEGO: Bartłomiej Bielawiec GRUPA: klasa II Gimnazjum LICZEBNOŚD GRUPY: 12 osób CZAS TRWANIA ZAJĘD: 45 minut MIEJSCE ZAJĘD: Hala sportowa ZS nr 4 w Białymstoku PRZYBORY: piłki do koszykówki, gwizdek CEL GŁÓWNY: zbiórka z tablicy w ataku dobitka CELE SZCZEGÓŁOWE: umiejętności: Uczeo potrafi wywalczyd korzystną pozycję do zbiórki piłki z tablicy w ataku Uczeo potrafi wykonad chwyt piłki oburącz i jednorącz z dochwytem w miejscu i w wyskoku Uczeo potrafi wykonad dobitkę po zbiórce piłki z tablicy, lądowaniu i ponownym wyskoku Uczeo potrafi wykonad dobitkę bezpośrednio po zbiórce w wyskoku motoryka: Uczeo rozwinie skocznośd poprzez wykonywanie wyskoków podczas zbiórki piłki z tablicy wiadomości: Uczeo wie, jakie korzyści daje zbiórka piłki w ataku akcent wychowawczy: Uczeo przeżywa radośd i satysfakcję ze stopnia opanowania umiejętności Uczeo potrafi rywalizowad zgodnie z zasadami fair play METODY: Realizacji zadao ruchowych: naśladowcza, naśladowczo ścisła, zadaniowa FORMY: Ścisła, syntetyczna
CZ. I WSTĘPNA Lp. TOK I RODZAJ LEKCJI TREŚD I PRZEBIEG LEKCJI CZAS DOZOWANIE UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE 1. Czynności porządkowo wychowawcze Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęd, podanie tematu lekcji. Zbiórka w szeregu. Każda osoba posiada piłkę. Nauczyciel wyjaśnia cele lekcji, omawia przebieg lekcji. 2. Zabawa ożywiająca Mistrz kozłowania Wszyscy dwiczący posiadają piłki, które kozłują nieprzerwanie, każdy każdemu stara się wybid piłkę kozłowaną. Osoba, która straciła piłkę wykonuje 5 przysiadów i wraca do gry. 3 Wygrywa ten zawodnik, który nie pozwolił sobie wybid piłki lub wykonał najmniej przysiadów. 3. Rozgrzewka ogólnorozwojo wa W truchcie na szerokości sali: - kozłowanie PR, - kozłowanie LR, - kozłowanie PR, krążenia LR, powrót kozłowanie LR, krążenia PR - krążenia piłki wokół G, powrót wokół T, - krok odstawno dostawny, kozłowanie oburącz, - krok skrzyżny, kozłowanie piłki PR i LR, - skip A, kozłuje PR, powrót - kozłuje LR, - skip C, kozłuje PR, powrót kozłuje LR, - podrzuty piłki w górę chwyt - przekładanie piłki między NN co 5 kroków wyprost, powrót toczenie piłki między NN, 10 Wszystkie dwiczenia wykonywane są tam i z powrotem na szerokości sali. Dwiczący ustawieni są na szerokości sali. W czasie kozłowania nie patrzymy na piłkę.
CZ. II GŁÓWNA W miejscu, w rozsypce: - w rozkroku skłony tułowia w przód z pogłębieniem, - w rozkroku skłony tułowia do PN i LN, - toczenie piłki w rozkroku po torze ósemki, w p i l, - wypad N w przód i pogłębienie - wypad nogi w bok i pogłębienie -w siadzie rozkrocznym skręty T z położeniem piłki za plecami i zabraniem jej z drugiej strony, - w leżeniu przodem RR proste z piłką, unoszenie RR w górę, - w leżeniu przodem przetaczanie piłki pod klatką piersiową z LR do PR - piłka leży na podłodze, przeskoki przez piłkę różne w każdą stronę 3x na każdą nogę 3x na każdą nogę każdy rodzaj przeskoku jednonóż, obunóż, bokiem, przodem Bieg linie: - start z linii koocowej, - dobiegnięcie do linii rzutów wolnych i dotknięcie linii RR, - powrót do linii koocowej tyłem i dotknięcie linii RR, - dobiegnięcie do linii rzutów z 3 pkt dotknięcie linii RR, - powrót do linii koocowej tyłem i dotknięcie linii RR, - dobiegnięcie do linii połowy boiska, dotknięcie linii RR, powrót sprintem przodem na linię koocową 1x 4. Nauka zbiórki piłki z tablicy w ataku dobitka Zbiórka piłki w ataku dobitka. Pokaz i objaśnienie techniki i istoty zbiórki piłki w ataku i dobitki.
Uczniowie ustawieni w parach z piłkami (jedna piłka na parę) naprzeciw siebie: - dwiczenie chwytu piłki w wyskoku po wyrzucie piłki przez partnera - oburącz - jednorącz z dochwytem - podania w parach w wyskoku: chwyt oburącz i podanie oburącz chwyt jednorącz i podanie jednorącz 10x każdy 10x 10x 10x Odbicie piłki o tablicę i chwyt piłki oburącz w wyskoku obunóż. Piłkę wyrzucamy od spodu jednorącz. Odbicie piłki o tablicę i chwyt piłki jednorącz z dochwytem w wyskoku obunóż. Dwa zespoły stoją po obu stronach kosza za polem 3 sekund, pod kątem 45 do tablicy. Nauczyciel rzuca wywołując numer, dwóch zawodników walczy o piłkę. Drużyna, której zawodnik wykonał zbiórkę otrzymuje punkt. 3 20 rzutów Drużyna przegrana wykonuje 10 pompek.
Odbicie piłki o tablicę, po zbiórce i lądowaniu na dwie nogi wyskok i rzut do kosza dobitka. Piłkę wyrzucamy od spodu jednorącz. Odbicie piłki o tablicę, chwyt piłki oburącz i rzut w wyskoku do kosza. Odbicia piłki o tablicę w wyskoku. Rozpoczyna gracz 1, po odbiciu piłki o tablicę dwiczący przebiega na drugą stronę. Przy kolejnym razie gracz 1 wykonuje dobitkę w wyskoku. Po zbiórce i lądowaniu na dwie nogi zwód rzutem, kozioł i rzut z drugiej strony kosza (w wyskoku obunóż lub jednonóż)
Częśd III KOOCOWA Szybka dobitka Zawodnik 1 wykonuje rzut wolny. Jeśli trafi pozostaje w zabawie i idzie na koniec rzędu. Jeśli nie trafił szybko dobija, ponieważ zaraz po nim oddaje rzut gracz 2. 1 pozostaje w zabawie, jeśli trafi przed 2. Jeśli 2 rzuci przed 1 to 1 odpada z zabawy. Gdy gracz 2 nie trafił to: 2 szybko dobija gdyż, gdy wcześniej trafi gracz 3 to on zostaje wyeliminowany z zabawy. 3 5. Dwiczenia uspokajające Rzuty wolne do kosza 5 celnych każdy dwiczący 4 6. Czynności porządkowo wychowawcze Zbiórka, omówienie lekcji, ocena uczniów wyróżniających się, sportowe pożegnanie. Zbiórka w szeregu