CELE SZKOLENIA POZNAJMY SIĘ!



Podobne dokumenty
Człowieka nie można niczego nauczyć. Można mu tylko ułatwić naukę.

Kurs Trenerów ZARZĄDZANIA MATRIK. najlepiej! 2017 r. wybierz M A T R I K

Identyfikacja - potrzeby, oczekiwania, cele, treści. Planowanie metody, Realizacja przeprowadzenie szkolenia zgodnie z konspektem

1. Metoda wychowania jako konsekwencja przyjętej koncepcji świata i człowieka. 2. Ewolucja teorii i metod wychowania - przegląd historyczny

Wiedza. Znać i rozumieć ulubione metody uczenia się, swoje słabe i mocne strony, znać swoje. Umiejętności

Koncepcja pracy MSPEI

Rola wspomagania na etapie. i ewaluacji potrzeb szkoły/placówki.

ELEMENTY DYDAKTYKI DOROSŁYCH DYDAKTYKA TECHNOLOGICZNA DYDAKTYKA HUMANISTYCZNA DYDAKTYKA KRYTYCZNA

Rekomendujemy uczestnictwo w projekcie osobom spełniającym następujące kryteria:

Grant Wielkopolskiego Kuratora Oświaty

Projekt Szkoła Trenerów Biznesu Poziom Zaawansowany dedykowany jest trenerom praktykom na ścieżce rozwoju zawodowego.

Nauczanie problemowe w toku zajęć praktycznych

WDN Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli rok szkolny 2015/2016

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia I stopnia. Autor: Tomasz Frołowicz

Aktywne poszukiwanie pracy. Asertywność

Centrum Edukacji Obywatelskiej

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE OCENIANIE SUMUJĄCE

Wystąpienie na temat przedsiębiorczości. Temat: Hossa w szkole, czyli o kształtowaniu postaw przedsiębiorczości u uczniów.

Szkolenie trenerów "Ucz ciekawie i skutecznie!"

I nforma c j e ogólne. Andragogika. letni dla I roku, zimowy dla II roku. 2 Wykłady 25 h Ćwiczenia 5 h

PROJEKT W CZTERECH KROKACH. Danuta Bajor Urszula Wojtkiewicz Marek Zalewski

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

Zespół zadaniowy wykorzystanie Cyklu D. Kolba w prowadzeniu diagnozy potrzeb

1. Nazwa przedmiotu METODY EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ I STUDIOWANIA MEDYCYNY

Danuta Sterna: Strategie dobrego nauczania

PROGRAM Egzaminy zawodowe bez lęku

ZESPÓŁ ZADANIOWY. Wiesława Idziak WYKORZYSTANIE CYKLU D. KOLBA W PROWADZENIU DIAGNOZY POTRZEB PRZYKŁADY DZIAŁAŃ. Warszawa 2014

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Psychologia potrzeb. Dr Monika Wróblewska EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY

UCZĘ SIĘ W DOBRYM STYLU

EWALUACJA WEWNĘTRZNA 2014/2015. Badanie uczniów Ocenianie kształtujące

Szkoła Trenerów STO. pomożemy Ci w tym!

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. Wymaganie 3:

Proces kształcenia zawodowego. Opracował: Zbigniew Prokop

Studia Podyplomowe Akademii Liderów Oświaty Szkoły Uczącej Się. Akademia Pedagogiki Specjalnej 15 marca 2018

JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY PIERWSZY PODSTAWA PROGRAMOWA. Bronisława Niespor

metodą projektu. program nauczania realizowany

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

dr hab. Przemysław E. Gębal UW/UJ Język niemiecki w gimnazjum zalecenia dydaktyczne Warszawa,

Ocenianie kształtujące

Program szkolenia nauczycieli wdrażających projekt

SZKOLENIE : Grupowe poradnictwo zawodowe i warsztaty aktywizacyjne w praktyce

2.04 Popyt, podaż, cena

RAMOWY PROGRAM KURSU PEDAGOGICZNEGO DLA INSTRUKTORÓW PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU

AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ:

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Praca w grupie, czyli aktywna nauka na kursie online

Cele ogólne nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2019/20

Wykład 6. Zawód andragoga - wymagania formalne Kompetencje potrzebne do pracy z dorosłymi Zadania wychowawcy i możliwości ich realizacji

Przebieg i organizacja kursu

Dydaktyka przedmiotowa

Zadania nauczycieli Tabela. Przykładowe zadania nauczyciela

Program Projektu Nauczyciel ZDROWO myślący, dobrze uczący

System Certyfikacji Trenerskiej Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej

Ocenianie. kształtujące

SZKOLENIE 1: Kształcenie osób dorosłych

Nowa podstawa programowa a Europejski System Opisu Kształcenia Językowego

Psychologia - opis przedmiotu

KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) MATEMATYKA z INFORMATYKĄ

Ramowy model kompetencji cyfrowych nauczycieli Opracowanie Prof. M. Plebańska Maj 2016

Moduł I - Identyfikacja i Analiza Potrzeb Szkoleniowych. Kontakt z Klientem

człowiek najlepsza inwestycja

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE

Formularz dobrych praktyk. Bogumiła Mandat. Joanna Brosiło. Dobre praktyki

Ocenianie kształtujące

PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

ROZWIJANIE KOMPETENCJI EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ A PRZESTRZENIE SZKOLNE. Przemysław E. Gębal

Nauczyciele znają potrzeby uczniów i zgodnie z nimi modyfikują sposoby prowadzenia zajęć.

Szkoła Trenerów GŁÓWNE CELE PROJEKTU:

Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej TYTUŁ: Kompetencje kluczowe w nauczaniu szkolnym nr umowy PL01-KA

WYMAGANIA EDUKACYJNE - HISTORIA, HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO, HISTORIA PAŃSTWA I PRAWA

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA RELIGIA KLASY 4-5

ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA. Szkoła Podstawowa w Chojnie ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA W OBSZARZE

Dydaktyka fizjoterapii

innowacjewedukacji.pl Coaching w edukacji

10. godz. wykład; 20. godz. - ćwiczenia. ks. dr Artur Filipiak

POLITOLOGIA Studia I stopnia. Profil ogólnoakademicki

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku Instytut Nauk Ekonomicznych i Informatyki KARTA PRZEDMIOTU. Część A. Część B

Koncepcja pracy Szkoły na Ostrogu w roku szkolnym 2017/2018

KONCEPCJA PRACY. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie na lata

ZASADY OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASA II

- Uzasadnienie potrzeby kształcenia ustawicznego - Samokształcenie jako strategia rozwoju człowieka - Metody i techniki samokształcenia

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

Opis przedmiotu zamówienia

Wyniki ewaluacji. Sposób planowania procesów edukacyjnych w szkole służy rozwojowi uczniów, sprzyja realizacji ich potrzeb oraz motywacji do nauki.

CENTRUM INFORMACJI I PLANOWANIA KARIERY ZAWODOWEJ W WAŁBRZYCHU. Zajęcia warsztatowe w III kwartale 2013r.

Nauczyciel wychowawcą

Działalność Fundacji IBRAS

Zespół Szkół nr 2 w Wałczu ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA NR 1 IM. PROFESORA WIKTORA ZINA

5-LETNI PROGRAM ROZWOJU SZKOŁY NA LATA

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Pedagogika przedszkolna i na I i II etapie edukacyjnym. 2. KIERUNEK: Filologia, specjalność filologia angielska

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

COACHWISE Change Model

Zarządzanie zasobami ludzkimi

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

OPIS PRZEDMIOTU (MODUŁU KSZTAŁCENIA) SYLABUS

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Trener w akcji. Popraw efektywność warsztatów, spotkań zespołu i szkoleń. Szkolenie dla trenerów coachów managerów. pracowników działów hr.

Wybór, tworzenie oraz dostosowanie do potrzeb i możliwości ucznia programów nauczania dla zawodu.

Transkrypt:

Człowiek najlepsza inwestycja CELE SZKOLENIA JAK UCZĄ SIĘ DOROŚLI? Magdalena Bergmann Falenty, 14-16 listopada 2012 r. podniesienie świadomości czynników warunkujących uczenie się osoby dorosłej poznanie specyfiki procesu uczenia się osoby dorosłej nabycie umiejętności praktycznego zastosowania zasad i metod uczenia dorosłych w pracy trenerskiej Szkolenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PROGRAM SZKOLENIA Uczenie się poprzez doświadczenie Specyfika i style uczenia się dorosłych Formy i metody nauczania dorosłych Zasady nauczania dorosłych Uczymy się wzajemnie etiudy trenerskie POZNAJMY SIĘ! Zadanie: zaprojektuj wizytówkę dla osoby, która siedzi po Twojej lewej stronie tekst: imię właścicielki/właściciela grafika: informacje nt. pracy, działalności społecznej, zainteresowań, itp. postaraj się jak najlepiej rozpoznać życzenia Twojej klientki/klienta dotyczące wizytówki 1

TRZY ŁYKI METODYKI (1) UCZENIE SIĘ POPRZEZ DOŚWIADCZENIE metodyka kształcenia: wypróbowany, systematycznie stosowany układ czynności osób uczących i nauczanych jest używana świadomie w celu osiągnięcia założonych efektów w sferze postaw, wiedzy i umiejętności osób nauczanych TRZY ŁYKI METODYKI (2) metody kształcenia: systematycznie stosowane sposoby pracy nauczycieli, wykładowców, trenerów, które umożliwiają osiąganie założonych przez siebie celów ich dobór uzależniony jest od efektu (celu) edukacyjnego, jaki ma zostać odniesiony DAVID KOLB: CYKL UCZENIA SIĘ POPRZEZ DOŚWIADCZENIE powstanie koncepcji: lata 70. XX w. główne założenie: doświadczenie jest kluczowe dla skutecznego uczenia się doświadczenie sprzyja refleksji - refleksja sprzyja tworzeniu teorii tę zaś można wykorzystać w działaniu 2

ELEMENTY CYKLU KOLBA (I) ELEMENTY CYKLU KOLBA (II) DOŚWIADCZENIE Coś się dzieje! TESTOWANIE W PRAKTYCE OBSERWACJA I WNIOSKI Jak można to wykorzystać? Co się stało? TWORZENIE TEORII Jak to się stało? ISTOTNE ASPEKTY CYKLU KOLBA (1) doświadczenie i jego następstwa są motorem zmiany: jednostkowej, społecznej, naukowej cykl może rozpoczynać się od dowolnego miejsca, lecz zawsze musi uwzględniać doświadczenie cykl może być kontynuowany: przetestowane działanie może przynieść kolejne doświadczenia ( spirala doświadczenia ) ISTOTNE ASPEKTY CYKLU KOLBA (2) proces uczenia się jest osadzony w kontekście codziennego życia, działania, doświadczenia ludzie różnią się pod kątem preferowanych faz cyklu uczenia się (typologia stylów Kolba) 3

DO REFLEKSJI I DYSKUSJI Spróbuj przypomnieć sobie sytuację, w której doświadczenie pewnego zdarzenia skłoniło Cię do zastanowienia nad jego przyczynami i poszukiwania sposobów wykorzystania płynącej z tego wiedzy. Jak można by przełożyć Twoją historię na zaprezentowany wyżej cykl? Który z elementów był w tej konkretnej sytuacji dla Ciebie najważniejszy? SPECYFIKA I STYLE UCZENIA SIĘ DOROSŁYCH MALCOLM KNOWLES: NAUCZANIE DZIECI A DOROSŁYCH POZYCJA OSOBY UCZĄCEJ SIĘ Czynniki decydujące o odmiennym charakterze nauczania dzieci i dorosłych: pozycja osoby uczącej się doświadczenie osoby uczącej się gotowość do uczenia się stosunek do nauki Zależność. Nauczyciel decyduje o tym, co, kiedy i w jaki sposób jest nauczane i sprawdza nabytą przez uczniów wiedzę. W kierunku niezależności. Nauczyciel (trener) zachęca i kształtuje dążenia uczącego się do niezależności. 4

DOŚWIADCZENIE OSOBY UCZĄCEJ SIĘ GOTOWOŚĆ DO UCZENIA SIĘ Małe znaczenie. Dominują metody podawcze (przekazywanie informacji w formie wykładu czy lektury podręcznika). Bogate źródło uczenia się. Wśród metod uczenia się dominują dyskusje, rozwiązywanie problemów itp. Zewnątrzsterowna. Ludzie uczą się tego, co narzuca społeczeństwo. Program zajęć jest standardowy. Wewnątrzsterowna. Ludzie uczą się tego, czego potrzebują, więc programy zajęć są zorganizowane wokół życiowych potrzeb uczących się. STOSUNEK DO NAUKI Oczekiwania. Nauka zorganizowana wokół tematów. Uczenie się jest zorganizowane w oparciu o przedmioty szkolne. Uczniowie uczą się tego, czego się od nich oczekuje. Potrzeby. Uczenie się powinno być oparte na doświadczeniu. Najważniejsze jest bezpośrednie zastosowanie i przydatność zdobytej wiedzy. KLUCZOWE CELE EDUKACJI DOROSŁYCH WG KNOWLESA Ułatwienie zmian Udział w życiu społeczeństwa i rozpowszechnianie wartości demokratycznych Wspieranie przedsiębiorczości i podnoszenie wydajności pracy Rozwój osobisty 5

DO REFLEKSJI I DYSKUSJI UCZENIE SIĘ JAKO PROCES 4 STOPNIE KOMPETENCJI (NOEL BURCH) W oparciu o zaprezentowany schemat różnic między edukacją dzieci i osób dorosłych, a także własne doświadczenia szkolne, akademickie, szkoleniowe, itp. zastanów się nad różnicami w roli i zachowaniu osoby nauczającej na różnych etapach życia ucznia/studenta/słuchacza. Nieświadoma niekompetencja Świadoma niekompetencja Świadoma kompetencja Nieświadoma kompetencja nie wiem, że nie wiem nigdy mi się to nie przyda już wiem, że nie wiem chcę wiedzieć! wiem i nawet trochę umiem muszę się jeszcze starać wiem, umiem, robię nie zastanawiam się działam! NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? OBSZARY KOMPETENCJI (1) POSTAWA co leży u źródeł nieświadomej niekompetencji? co powstaje w momencie uświadomienia sobie niekompetencji? na czym skupia się uwaga ucznia na etapie świadomej kompetencji? co może stać się po długim okresie biegłego posługiwania się nieświadomą kompetencją? Postawa Wiedza Umiejętności Czego chcę? Po co to robię? Do czego dążę? Co wiem? Czego jeszcze nie? Co umiem? Jak mogę to wykorzystać? WIEDZA UMIEJĘTNOŚCI 6