Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody WebQuestu język polski kl. V

Podobne dokumenty
PROJEKT: Wędrówki po Afryce

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

Zespół Szkół nr 1, im. Jana Brzechwy, ul. Brzozowa 4, Piła, Układ Słoneczny Projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjum

6 godz. (edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna, plastyczna) 2 godz. (prezentacja projektu i jego ocena)

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

Plan pracy biblioteki

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

ŚLADAMI BOHATERÓW JEŻYCJADY

Głubczyce dawniej i dziś

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W PUBLICZNYM GIMNAJZUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W POSKWITOWIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z INFORMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

ZASADY OCENIANIA Z INFORMATYKI ROZSZERZONEJ

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

PROGRAM LEKCJI BIBLIOTECZNYCH KL. I VI - rok szk. 2014/2015 realizowany przez nauczyciela bibliotekarza na zajęciach grupowych

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem "ŻYJMY ZDROWO!

Projekt edukacyjny ŚLADAMI NASZEGO PATRONA. Czas realizacji: 2 miesiące

uczniowie powinni mieć przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za stan środowiska.

ŚLADAMI BOHATERÓW JEŻYCJADY

Pożyteczne wakacje: Małe i duże podróże ze Stasiem i Nel , godz Zajęcia dla dzieci w wieku: 7-12 lat

Janusz Korczak i nasz świat. Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ I. OBSZARY AKTYWNOŚCI.

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z zajęć komputerowych w klasie IV VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI GIMNAZJUM NR 5 W LUBINIE

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Projekt edukacyjny Matematyka w banku. Opis projektu

Matematyka czas na TIK-a

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

MATEMATYCZNY TURNIEJ KLAS Szkoła a Podstawowa nr 26 im.andrzeja Struga W Krakowie

BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ZESPOŁU SZKÓŁ NR 4. im. ARMII KRAJOWEJ W SZCZECINIE

Załącznik nr 1. Ferie w Łodzi nie muszą być nudne. Droga młodzieŝy!

Szkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy. - przygotowanie ulotek ( 2 grupy w każdej klasie)

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Przedmiotowy system oceniania - informatyka w gimnazjum

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Obiekty sakralne w mojej okolicy

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1. Podstawowe zasady posługiwania się komputerem i programem komputerowym. 2. Komputer jako źródło informacji i narzędzie komunikacji

1. Imię i nazwisko nauczyciela Katarzyna Błajet. 2. Nauczany przedmiot Język polski. 3 Poziom i oddział Liceum ogólnokształcące, kl.

Plan pracy biblioteki szkolnej Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kleszczowie 2015/2016. Opracowała : I.Paciorek i R.Frach

100 pytań, które pojawiły się na egzaminach na nauczyciela mianowanego w różnych regionach Polski:

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w Szkole Podstawowej nr 6 w Szczytnie (klasy czwarte, piąte i szóste)

Projekt Szkoła na miarę czasów Rok szkolny 2016/17

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz projektu edukacyjnego Komputer bez tajemnic 5/I Tytuł: Komputer bez tajemnic

PRZYKŁAD propozycja nie wyczerpuje działań, które uczniowie mogą wykonać. Karta projektu

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE

PROJEKT EDUKACYJNO WYCHOWAWCZY POD HASŁEM MODA NA CZYTANIE. PRZY WSPÓŁPRACY PCEiK w OLEŚNICY

Kryteria oceniania - informatyka

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA AUTOR: KATARZYNA MIKOS

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Opracowała: Agnieszka Komisarczyk

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE. Klasy IV VI szkoła podstawowa

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA,

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

ZAJĘCIA EDUKACYJNE KORZYSTANIE Z MEDIÓW BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE NAUKA Z TIK

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

KOMPUTERY W PRACY. Projekt edukacyjny dla uczniów klas 4 szkoły podstawowej z przedmiotu informatyka

1.Zasady oceniania wynikają z przyjętego "Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania i dotyczą uczniów, którzy odbywają zajęcia z przedmiotu "Informatyka"

"Nasza szkoła w poezji uczniów"

Mali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...

ZAJĘCIA EDUKACYJNE SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

IX 2010 rozpoczęcie stażu. Plan rozwoju zawodowego. Gromadzenie dokumentacji. Przygotowanie sprawozdania z realizacji zatwierdzonego planu rozwoju.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

nowe media materiały dydaktyczne dla nauczycieli

I. PRACA PEDAGOGICZNA

Wymagania na oceny gimnazjum

DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z PRZYRODY DLA KL. IV i VI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W LUBINIE. Opracowała: Joanna Mróz

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

KONCEPCJA PRACY. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie na rok szkolny 2013/2014

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. Przedmiotowy System Oceniania został opracowany na podstawie:

Transkrypt:

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody WebQuestu język polski kl. V Zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej lub w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej w bibliotece szkolnej około miesiąc przed rozpoczęciem omawiania lektury W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. W trakcie pracy nad zadaniami uczniowie klasy V pogłębiają wiedzę o świecie przedstawionym w książce Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy i w atrakcyjny sposób analizują niezbyt lubianą lekturę. Temat: Ze Stasiem i Nel w Afryce Cele zajęć: zapoznanie uczniów z metodą WebQuestu, doskonalenie umiejętności wykorzystywania Internetu jako źródła informacji, uświadomienie uczniom możliwości wykorzystania środków i urządzeń ICT dla poszerzania swoich zainteresowań i ich przydatności w edukacji, kształcenie umiejętności segregowania, selekcji i krytycznego odbierania informacji zawartych na stronach WWW, stymulacja umysłu i rozwijanie twórczego myślenia, doskonalenie umiejętności tworzenia prezentacji multimedialnych w programie PowerPoint, umożliwienie uczniom wspólnego przygotowania pomocy dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach języka polskiego w swojej klasie oraz zaprezentowanie ich innym poprzez zamieszczenie na szkolnej stronie internetowej, poszerzanie wiadomości na temat bohaterów i świata przedstawionego w lekturze, motywowanie dzieci do uczenia się poprzez możliwość wcielania się w różne role, rozwijanie wyobraźni, zacieśnianie więzi klasowych poprzez współpracę w grupie, uczenie się podziału obowiązków wynikających z powierzonych zadań i prezentowania osiągnięć własnych i grupy, uczenie się gospodarowania czasem.

Pomoce: komputer z dostępem do Internetu (przy jednym komputerze pracują 2 osoby) Formy pracy: w czasie zajęć praca w zespołach dwuosobowych, podczas przygotowywania zadań w pięciu grupach cztero - lub pięcioosobowych Metody pracy: WebQuest metoda projektu w oparciu o Internet Przebieg zajęć: 1. Polecenie uczniom wyszukania w Internecie (za pomocą dowolnie wybranej wyszukiwarki) informacji ogólnych na temat metody WebQuestu. 2. Prezentowanie przez uczniów zgromadzonych informacji. 3. Wyjaśnianie przez nauczyciela niezrozumiałych pojęć związanych z tą metodą. Dyskusja na temat jej zalet. 4. Wprowadzenie uczniów w tematykę zadań, które będą wykonywali, przygotowując się do omawiania lektury (załącznik nr 1). 5. Wskazanie uczniom, gdzie powinni szukać informacji o przewidzianych dla nich zadaniach (szkolna strona internetowa lub prywatna strona internetowa nauczyciela zakładka Zadania dla uczniów kl. V ). 6. Po odszukaniu instrukcji na stronie WWW (załącznik nr 2) głośne odczytanie i objaśnienie jej w stopniu zależnym od potrzeb konkretnej grupy. 7. Uściślenie terminów podanych w instrukcji. 8. Podział na grupy i wybór liderów. W zależności od relacji panujących w danej klasie albo podziału dokonuje nauczyciel prowadzący, a grupa samodzielnie wybiera lidera, albo sami uczniowie zarówno dokonują podziału, jak i wybierają lidera. Nauczyciel wówczas określa tylko liczebność poszczególnych grup i daje uczniom czas do namysłu (do następnej lekcji). Około miesiąc później, na zajęciach, w czasie których prezentują efekty swojej pracy, uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną. Wypowiadają się na temat wad i zalet pracy z wykorzystaniem WebQuestu. Dzięki temu nauczyciel ma możliwość dokonywania w przyszłości pewnych modyfikacji w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości danej grupy. Opracowała Katarzyna Spoczyńska Król

Integracyjnymi Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami im. K.I. Gałczyńskiego w Warszawie tel. 22 811 58 43 lub 500 782 038 kingmont@wp.pl Załącznik nr 1 Kiedy ponad 100 lat temu H. Sienkiewicz napisał książkę o przygodach dwojga dzieci w Afryce, czytelników zafascynował nieznany, egzotyczny świat Czarnego Lądu, w którym rozgrywają się wydarzenia. Dziś nasza wiedza i możliwości poznawania świata są o wiele większe. Afryka nadal jest kontynentem ciekawym i niezwykłym. Połączymy więc wiadomości zawarte w utworze literackim z tymi, które znajdują się w zasobach Internetu. Waszym zadaniem będzie wykonanie prezentacji multimedialnych. Wykorzystamy je jako pomoc dydaktyczną na lekcjach języka polskiego, a najlepsze prace zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowej.

Załącznik nr 2 Treść instrukcji: Zostaniecie podzieleni na pięć grup. W każdej z nich wybierzcie lidera, który będzie przydzielał zadania dla poszczególnych członków grupy i nadzorował Waszą pracę, a następnie zajmie się ostatecznym przygotowaniem Waszej prezentacji do pokazania ich szerszemu gronu odbiorców. Zastanówcie się więc dobrze, zanim dokonacie wyboru takiej osoby. Gromadząc materiał, pamiętajcie o ilustracjach, aby Wasza prezentacja była ciekawa i zachęcała innych do pracy nad lekturą. Zadania dla grup: 1. Biografowie Zgromadźcie informacje o autorze lektury Henryku Sienkiewiczu pisarzu, publicyście, podróżniku, laureacie Nagrody Nobla. 2. Przyrodnicy Zgromadźcie informacje o egzotycznej faunie i florze Afryki. 3. Antropolodzy Zgromadźcie informacje o mieszkańcach Afryki wyglądzie, obyczajach, wierzeniach. 4. Podróżnicy Zgromadźcie informacje o miejscach, które w czasie swojej podróży odwiedzili bohaterowie książki. 5. Meteorolodzy

Zgromadźcie informacje o niezwykłych zjawiskach przyrody burzy piaskowej, tropikalnej ulewie, fatamorganie, śpiewających piaskach. Czas na wykonanie pracy to 1 miesiąc. Maksymalnie za dwa tygodnie lider każdej z grup powinien przedstawić nauczycielowi prowadzącemu drogą mailową (polbelf42@wp.pl) ogólny projekt Waszej prezentacji. Proszę, abyście bardzo uważnie zapoznali się z naniesionymi wówczas uwagami i komentarzami. Pomogą Wam one w przygotowaniu prac. Liderzy grup w razie wątpliwości mogą w każdej chwili zwrócić się po pomoc do nauczyciela. Przygotowane przez Was prezentacje powinny zawierać: slajd tytułowy i minimum 10 slajdów tematycznych wykaz źródeł, z których korzystaliście informacje o autorach pracy Źródła, z których możecie korzystać, to: Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy www.portalwiedzy.onet.pl www.africangamesafari.com/afryka www.sienkiewicz.ovh.org oraz inne wyszukane samodzielnie przez Was strony internetowe lub pozycje książkowe. W wyniku realizacji projektu zdobędziecie i poszerzycie wiedzę świecie przedstawionym w lekturze oraz nauczycie się planować i organizować własną pracę, gromadzić materiały na wskazany temat, zapisywać je i prezentować na forum publicznym, wykorzystując prezentację multimedialną. Wasza praca będzie oceniana przez nauczyciela odpowiedzialnego za projekt we współpracy z nauczycielami historii, przyrody i informatyki według następujących kryteriów: umiejętność gromadzenia i selekcjonowania informacji na zadany temat (0 10 punktów) ciekawe przygotowanie i opracowanie zagadnień zawartych w zadaniu (0 10 punktów) współpraca w grupie (0 10 punktów) wykonanie zadań w ustalonym terminie (0 10 punktów) wykonanie prezentacji PowerPoint (0 10) Suma punktów maks. 50 Ocena celująca 48 50 punktów bardzo dobra 44 47 punktów dobra 38 43 punkty

dostateczna 26 37 punktów dopuszczająca 17 25 punktów niedostateczna 0 16 punktów Jestem przekonana, że doskonale poradzicie sobie z wykonaniem zadania. W razie potrzeby służę pomocą. Życzę powodzenia.