Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)



Podobne dokumenty
Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

2. Metody prezentacji informacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

2. Graficzna prezentacja algorytmów

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Przypomnienie i poznanie nowych znaków drogowych dotyczących pieszych znaki ostrzegawcze.

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Wyruszamy w fantastyczną podróż

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

2. Tabele w bazach danych

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Interpretacja danych statystycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości b) Umiejętności 2. Metoda i forma pracy 3. Środki dydaktyczne

1. Każdy ma swojego dusiołka

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Rodzaje zdań złożonych

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

PROGRAM MOJE BEZPIECZEŃSTWO

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Środki dydaktyczne: Plansze przedstawiające drogę w mieście i poza miastem, plansze ze znakami drogowymi.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

TEMAT: Nasze pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej i prawidłowe obchodzenie się z prądem

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. STEFANA BATOREGO W BISKUPICACH

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat: Bezpieczny w ruchu drogowym praca z programem edukacyjnym BERDE

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

Własności walca, stożka i kuli.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

klas I-III Szkoły Podstawowej

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Czasownik bez tajemnic

Poznajemy disacharydy

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Wychowanie komunikacyjne propozycja rozkładu materiału na 30 godzin

Raport z ewaluacji wewnętrznej w szkole 2012/2013. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Transkrypt:

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1) 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: pojęcia: wypadek drogowy, kolizja drogowa, rodzaje wypadków drogowych, przyczyny powstawania wypadków drogowych. b) Umiejętności Uczeń potrafi: porównać wypadek drogowy z kolizją, wskazać przyczyny nieprawidłowego zachowania się uczestników ruchu drogowego, w następstwie których powstaje wypadek lub kolizja, wykorzystywać swoją wiedzę z zakresu ruchu drogowego, obsługiwać komputer. c) Postawy Uświadomienie dzieciom obowiązku stosowania się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Uczeń widzi potrzebę posiadania karty rowerowej, aby stać się pełnoprawnym uczestnikiem drogi. 2. Metoda i forma pracy - Metody: podająca (pogadanka, opis), problemowa (aktywizująca poprzez dyskusję dydaktyczną, z wykorzystaniem m e t a p l a n u), programowana (z użyciem komputera), praktyczna (ćwiczenia aktywizujące myślenie twórcze) - Forma: praca grupowa 3. Środki dydaktyczne - Komputer program uch drogowy - Magnetofon, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki pt. Metaplan - Metaplan (kartki o różnych kształtach i kolorach, hasła określające odpowiednie obszary tematyczne metaplanu) - Tafle styropianu, szpilki - Kartki z wyjaśnieniem pojęć: wypadek drogowy, kolizja - Plansze przedstawiające sytuacje w ruchu drogowym - Makiety skrzyżowań różnych typów - Znaki drogowe pionowe (ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne) i znaki drogowe poziome

- Karty pracy 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Czynności organizacyjno-porządkowe: powitanie klasy, sprawdzenie listy obecności, poinformowanie uczniów o sposobie pracy na lekcji (praca z komputerem). 2. Wprowadzenie do tematu lekcji nauczyciel proponuje grupom rozwiązanie krzyżówki umieszczonej w edukacyjnym programie komputerowym pt. uch drogowy (załącznik 1) ; objaśnia, jak należy korzystać z programu; wydaje instrukcje dotyczące sposobu rozwiązania krzyżówki. 3. Nauczyciel monitoruje pracę grup, w przypadku wystąpienia trudności objaśnia lub naprowadza, zadając dodatkowe pytania. Po zakończeniu rozwiązania krzyżówki prosi poszczególne grupy o podanie wyszczególnionego hasła. Pyta uczniów o hasła, które sprawiły najwięcej kłopotu. 4. Nauczyciel wprowadza pojęcie wypadek drogowy i porównuje go z kolizją. ozdaje uczniom kartki z wyjaśnieniem pojęć: wypadek, kolizja drogowa. 5. Nauczyciel wyjaśnia, jak należy zachowywać się na miejscu wypadku drogowego i rozdaje szablon postępowania na miejscu wypadku (na kartach ksero). b) Faza realizacyjna 1. Podział klasy na grupy (5-6 osób), wybór lidera grupy, który zbiera pomoce dydaktyczne potrzebne w dalszej części lekcji. 2. Nauczyciel prezentuje uczniom piosenkę pt.,,metaplan (melodia: Płonie ognisko i szumią knieje ), której treść odwołuje się do rozwiązywania problemu zawartego w temacie lekcji : Dzisiaj czwarta klasa ma problem, który musi rozwiązać, a zawiera się w temacie lekcji i brzmi on tak: (tu brak muzyki uczniowie czytają temat lekcji) Przyczyny wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci ; Ale niech się nikt nie boi, bo pomocny będzie metaplan. Spójrzcie, oto tutaj jest plakat, który podzielono tak: Jak jest? wpisz stan aktualny, kształt ma koła i jest ładny. Jak być powinno? to obszar drugi, kształt ma koła, koła też Dlaczego nie jest tak jak być powinno? tutaj przyczyn wiele jest Ty na kartkach w kształcie owalu wpiszesz rozbieżności te. A na koniec trzeba podsumować i wyciągnąć wnioski po dyskusji, które będą służyć jako bodziec do dalszego działania. 3. Nauczyciel informuje, że problem zawarty w temacie uczniowie rozwiązują na podstawie własnych spostrzeżeń, zachowań i obserwacji. Prosi uczniów, aby przystąpili do dyskusji z wykorzystaniem metaplanu (załącznik 2). 4. W trakcie omawiania metaplanów nauczyciel udziela bardzo szczegółowych odpowiedzi na pytania uczniów, podkreślając, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek stosowania się do przepisów prawa o ruchu drogowym. 5. Po zakończeniu pracy z metaplanem zapoznaje się ze sposobem rozwiązania problemu zawartego

w temacie lekcji słucha wypowiedzi uczniów. Liderzy prezentują dokonania grup. c) Faza podsumowująca Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji, chwali za aktywność. 5. Bibliografia 1. Bogacka-Osińska B., Bądź bezpieczny na drodze. Konspekty dla nauczycieli, WSiP, Warszawa 1996. 2. Bogusławski J., Kto także odpowiada za tragiczny stan bezpieczeństwa na drogach w Polsce, Transport Miejski nr 9/98. 3. Królicka E., Bogacka-Osińska B., Bądź bezpieczny na drodze. Ćwiczenia dla klas 7-8, WSiP, Warszawa 1996. 4. Szaflarczyk B., Z Agatką na drodze, wyd. 1., TAFFIC P, Warszawa 2005. 5. Wychowanie komunikacyjne nr 4(8) IV/97, nr 10 (14)X/1997. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1 krzyżówka Wpisz poziomo: 1. Popularna nazwa sygnalizacji świetlnej. 2. Może być typu X, T, L lub Y. 3. Przejście dla pieszego 4. Przejeżdżanie obok użytkownika drogi poruszającego się w kierunku przeciwnym. 5. Przechodzenie obok uczestnika poruszającego się w tym samym kierunku, lecz z mniejszą prędkością. 6. Znak A7 to znak 7. Na przykład rowerowa. 1 2 3 4 5 6 7 ozwiązanie krzyżówki 1 Ś W I A T Ł A 2 S K Z Y Ż O W A N I E

3 P A S Y 4 W Y M I J A N I E 5 W Y P Z E D Z A N I E 6 O S T Z E G A W C Z Y 7 K A T A załącznik 2 metaplan Graficzne przedstawienie metaplanu zastosowanego w programie komputerowym uch drogowy. Jak jest? Jak być powinno? S S Jak jest? Jak być powinno? -------------------------------------- Jak jest? Jak być powinno? LEGENDA: Poruszający się rower Poruszający się samochód b) Zadanie domowe brak

7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Jest to pierwsza lekcja dotycząca przyczyn wypadków drogowych powstających z winy dzieci.