1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Podobne dokumenty
1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

3.10 Rynek ubezpieczeń

2.04 Popyt, podaż, cena

3.12 Powtórzenie wiadomości - Instytucje rynkowe

3.08 Zasady inwestowania

Konspekt lekcji matematyki

5.12 Powtórzenie wiadomości - Zakładam przedsiębiorstwo

5.09 Biznesplan. Anna Kolano

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

6.02 Poszukiwanie pracy

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

6.09 Charakterystyka wynagrodzeń

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PRZYRODA KLASA IV SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM. POLONII W SŁUPSKU

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

6.10 Bezrobocie. Maria Piekarz

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Planowanie zajęć dydaktycznych stanowi roboczą syntezę treści nauczania, logiczne dopełnienie wcześniej przeprowadzonej analizy.

2.05 Powtórzenie wiadomości - Rynek

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

3.03 Rachunek i lokata bankowa

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY Klasy IV VI. CELE NAUCZANIA PRZYRODY Celem nauczania przyrody w szkole podstawowej jest:

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z GEOGRAFII W KLASACH PIĄTEJ, SZÓSTEJ, SIÓDMEJ I ÓSMEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ obowiązujące od 1 września 2019 r.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

6.08 Etyczny pracownik i pracodawca mobbing w miejscu pracy

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BABIAKU

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

ARKUSZ OBSERWACJI Świetlica szkolna

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Nie owijam w bawełnę asertywność.

KONSPEKTY LEKCJI. do przedmiotu ekonomika i organizacja przedmiotów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

100 pytań, które pojawiły się na egzaminach na nauczyciela mianowanego w różnych regionach Polski:

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Cele operacyjne: Uczeń : szuka informacji dotyczących podstawowej struktury dokumentu HTML, znaczników języka HTML i ich działania,

II. Zasady nauczania. Ligia Tuszyńska wykład dla doktorantów wydziałów przyrodniczych 2013

(imię i nazwisko nauczyciela) (przedmiot) (numer programu)

8 W przemysłowym mieście

Przedmiotowy System Oceniania z Fizyki dla L.O., Technikum i Z.S.Z

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Kryteria ocen z zakresu historii w klasie IV, V, VI

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach Edukacji dla Bezpieczeństwa w LO Nr VI we Wrocławiu ul. Hutnicza 45

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Temat: Pole równoległoboku.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII Gimnazjum nr 2 im. ks. St. Konarskiego w Łukowie Urszula Wojtalska, Agnieszka Bilska

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZEDMIOTU EKONOMIA W PRAKTYCE

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa treści zadań nawiązują do edukacji polonistycznej.

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

PROJEKT W CZTERECH KROKACH. Danuta Bajor Urszula Wojtkiewicz Marek Zalewski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY. w klasach IV i VI Szkoły Podstawowej w Czerniewie

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

1. Przedmiotowy system oceniania wraz z wymaganiami na poszczególne oceny:

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w klasie IV i VI szkoły podstawowej

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć dodatkowych

WYMAGANIA EDUKACYJNE. niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych. śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z geografii.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

RAMOWY PROGRAM KURSU PEDAGOGICZNEGO DLA INSTRUKTORÓW PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU

Transkrypt:

Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1.02 Rodzaje zachowań człowieka Urszula Mentel al. T. Rejtana 16c, 35-959 Rzeszów Projekt Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę www.ur.edu.pl

KONSPEKT LEKCJI DO PRZEDMIOTU: PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I. METRYCZKA KONSPEKTU 1. Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego lekcje:... 2. Klasa:.. 3. Data:... 4. Miejsce prowadzenia lekcji:... 5. Czas prowadzenia lekcji:. II. UMIEJSCOWIENIE LEKCJI W STRUKTURZE JEDNOSTKI METODYCZNEJ 1. Temat lekcji: Rodzaje zachowań człowieka i pełnione przez niego role społeczne III. CELE OPERACYJNE LEKCJI A. Operacyjne cele instrumentalne: 1. WIADOMOŚCI 1.1 Wiadomości do zapamiętania: Uczeń poprawnie: a) wyjaśni pojęcia: rola społeczna, asertywność, konflikt ról, b) zdefiniuje pojęcia: zachowania agresywne, asertywne i uległe, konflikty wynikające z różnych ról pełnionych przez człowieka, c) wymieni: przyczyny konfliktu ról społecznych, typy zachowań człowieka w rożnych sytuacjach, konsekwencje zachowań. 1.2 Wiadomości do zrozumienia: Uczeń potrafi poprawnie: a) wymienić typy zachowań: agresywne, asertywne i uległe, b) odnosić rodzaje zachowań do cech osoby przedsiębiorczej, c) aktywnie uczestniczyć w pracy zespołu, d) dokonywać samooceny i oceny pracy grupy, e) rozróżnia i charakteryzuje role przypisane oraz osiągane. 2. UMIEJĘTNOŚCI 2.1 Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach typowych: Uczeń potrafi poprawnie: przeprowadzić analizę powtarzalnej sytuacji zadaniowej na podstawie przykładów zachowań ludzkich klasyfikuje je do konkretnych rodzajów- zaplanuje wykonanie zadania i wykona je zgodnie z podanym mu wzorem, odnosi rodzaje zachowań do cech opisujących osobę przedsiębiorczą, porówna z tym wzorem zarówno efekt, jak i ciąg czynności doń prowadzących, dokona korekty działań i ich rezultatów. 2.2 Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach problemowych: Uczeń poprawnie: dostrzeże sytuację problemową, rozróżnia i charakteryzuje role organizacyjne, przeprowadzi analizę, 2 Urszula Mentel

sformułuje pytanie problemowe, określi rodzaj posiadanej informacji związanej z problemem, wskazuje przykłady postawy konformistycznej i nonkonformistycznej, postawi hipotezy i przeprowadzi ich weryfikację, zastosuje zdobytą wiedzę i umiejętności w nowych sytuacjach. 3. ZDOLNOŚCI POZNAWCZE: 3.1 Spostrzegawczość: uczeń potrafi dostrzec zależność między poszczególnymi rodzajami zachowań człowieka, a zachowaniami osób przedsiębiorczych. Dostrzega różnice miedzy zachowaniem agresywnym, asertywnym i uległym. Potrafi przewidzieć konsekwencje poszczególnych rodzajów zachowań. Wykazuje potrzebę przyjmowania postawy asertywnej w określonych sytuacjach życiowych 3.2 Wyobraźnia: uczeń zapamiętuje zależność miedzy prezentowaną postawą, rodzajem zachowań, a rolami i zadaniami, jakie człowiek realizuje w życiu. 3.3 Pamięć: uczeń pamięta pojęcia oraz podstawowe zależności miedzy pojęciami: zachowanie ludzkie, rola społeczna, konflikt ról. 3.4 Uwaga: uczeń rozwija uwagę poprzez koncentrowanie się na przebiegu poszczególnych czynności lekcyjnych. B. Operacyjne cele kierunkowe. 1. Uczestnictwo w działaniu: uczeń wykonuje ćwiczenia pod kierunkiem nauczyciela. 2. Podejmowanie działania: uczeń opracowuje z grupą cechy określające osobę uległą, agresywną oraz asertywną, odszukuje informacje na temat nowych pojęć w dostępnych źródłach, wyjaśnia, czym jest napięcie ról i konflikt ról oraz podaje przykłady tych sytuacji, rozróżnia i charakteryzuje własne role społeczne i odpowiadające im zachowania. 3. Nastawienie na działanie: uczeń jest przekonany o potrzebie i słuszności działań, nastawiony na samodzielne, twórcze rozwiązywanie problemów. 4. System działań: stosowanie zasad: przystępności, systematyczności, poglądowości, stopniowania trudności, samodzielności wiązania teorii z praktyką, indywidualizacji i uspołecznienia. IV. METODY I ŚRODKI DZIAŁANIA 1. Podstawowa strategia dydaktyczna: strategia problemowa, elementy strategii operacyjnej oraz strategii emocjonalnego przeżycia. 2. Metody uczenia się - nauczania: pogadanka na temat typowych ról społecznych, symulacja konflikt i napięcie ról, praca z tekstem przykłady typowych ról organizacyjnych, pogadanka na temat rodzajów zachowań, symulacja rodzaje zachowań, w tym, zachowania asertywne, studium przypadku zachowanie asertywne, dyskusja dotycząca zachowań asertywnych. 3. Środki dydaktyczne: podręcznik, materiały przygotowane przez nauczyciela, arkusze papieru, komputer i rzutnik multimedialny. 4. Formy organizacji pracy uczniów: praca indywidualna i praca w grupach. V. STRUKTURA LEKCJI 1. Czynności organizacyjne: 3 min 2. Wprowadzenie do lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji: 5 min 3. Omówienie tematu lekcji: 30 min 4. Podsumowanie lekcji: 5 min 5. Zakończenie zajęć: 2 min Rodzaje zachowań człowieka 3

VI. PRZEBIEG LEKCJI TOK LEKCJI CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIÓW CZAS REALIZACJI Czynności organizacyjne 1. Powitanie uczniów. 3. Sprawdzenie obecności. 4. Zapisanie tematu lekcji. 1. Przywitanie nauczyciela. 2. Zajęcie miejsc. 3. Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. 5min Uświadomienie celów lekcji Omówienie tematu lekcji Nauczyciel rozpoczyna pogadankę wprowadzającą na temat zachowania człowieka, działania, reprezentowanych postaw i pełnionych ról. Przekazuje cele lekcji uświadamiając, że zajęcia służą poznaniu zachowań człowieka w życiu. 1. Rodzaje zachowań człowieka Nauczyciel dzieli uczniów na 4-5 zespołów i przydziela materiały do pracy: każda grupa otrzymuje arkusz i flamaster. Uczniowie wyznaczają lidera zespołu oraz opisują własny arkusz, zapisując na nim nr zespołu oraz nazwiska członków. Każdy zespól otrzymuje odmienne polecenie: I. Grupa: Jak wyobrażasz sobie zachowanie osoby agresywnej? II. Grupa: Jak wyobrażasz sobie zachowanie osoby uległej? III. Grupa: Przedstaw cechy osoby asertywnej. Po zakończeniu pracy lider przywiesza prezentuje wyniki pracy swojej grupy. Następnie nauczyciel prezentuje uczniom cechy osób uległych, agresywnych i asertywnych. Zadając pytania uczniom nauczyciel prowadzi mini trening asertywności: Jak winna wyglądać asertywna odmowa prośby : Czy dasz mi odpisać zadanie? Pochwal koleżankę za wyjątkowo dobraną fryzurę. Jak powinna odebrać pochwałę w sposób asertywny? Poproś asertywnie kolegę, aby pożyczył Ci pieniądze na kino, bo akurat oczekujesz na kieszonkowe. Czy powinieneś się pogniewać jeśli odmówi? Czy to jest zachowanie asertywne? 2. Role społeczne i konflikty ról Nauczyciel rozpoczyna kontrolowana dyskusję, podaje uczniom przykład ról społecznych jakie odgrywa w życiu. Mówi o roli ojca/matki, nauczyciela, dziecka, radnego. Pyta uczniów czy widza różnicę między pełnionymi rolami? Uczniowie słuchają, myślą i stosują się do poleceń nauczyciela. Uczniowie pracują w zespołach, prezentują wyniki pracy, zapisują w zeszytach wspólne wnioski. Uczniowie notują cechy różnych rodzajów zachowań. Uczniowie próbują odpowiadać na pytania zadanie przez nauczyciela. Dyskutują. Uczniowie dyskutują z nauczycielem na temat podanych przykładów ról społecznych. 5min 30min Prezentuje tabele, w której po jednej stronie są role narzucone, a po drugiej będące wyborem człowieka Zapisuje swoje przykłady w odpowiednie miejsca tabeli. Nauczyciel prosi każdego ucznia o podanie przykładu roli, jaką odgrywa w życiu. Chętni uczniowie zapisują swoje przykłady na tablicy w odpowiedniej części tabeli. Uczniowie zapisują swoje przykłady ról na tablicy, a następnie wybrane przykłady do zeszytu. 4 Urszula Mentel

Omówienie tematu lekcji Podsumowanie lekcji Uczniowie w grupach ustalonych na początku zajęć otrzymują kartę pracy, na której podane są przykłady konfliktu ról. Mają ustosunkować się krótko do podanych konfliktów, a lider każdej grupy prezentuje opinie na forum klasy (zał.1) Podsumowanie wyników pracy grup przez prowadzącego i podanie krótkich wniosków. Wybrani przez nauczyciela uczniowie podsumowują rodzaje zachowań ludzkich oraz asertywność jako zachowanie opisujące osoby przedsiębiorcze Każdy uczeń potrafi określić, jakie role społeczne pełni w życiu i podzielić je na te przypisane i wynikające z naturalnej kolei rzeczy. Nauczyciel podaje zadanie domowe: Wymień sytuacje, w których należy się zachować asertywnie? Praca w grupach, ustalanie wspólnego zdania i zaprezentowanie przez lidera na forum klasy. Uczniowie notują wnioski w zeszycie. Nauczyciel wskazuję wybranego ucznia do odpowiedzi Uczeń samodzielnie udziela odpowiedzi. Jeśli nie potrafi odpowiedzieć aktywizuje swoich kolegów, prosząc ich o pomoc. 30min 5min...... Podpis nauczyciela Rodzaje zachowań człowieka 5

Zał.1 Konflikty ról Ludzie pełnią w życiu różne role. Niejednokrotnie role te się wykluczają. Co to oznacza? Ustosunkuj się do podanej sytuacji. ROLE OPINIA lekarz - żołnierz policjant - kolega dyrektor firmy ojciec zatrudnionego w niej pracownika ojciec- zaangażowany w pracę kierownik przedsiębiorstwa ksiądz- żołnierz 6 Urszula Mentel

NOTATKI Rodzaje zachowań człowieka 7

NOTATKI 8 Urszula Mentel