Edukacja plastyczna - wyrażanie własnych myśli, pomysłów w różnorodnych formach plastycznych



Podobne dokumenty
Konspekt dnia dla dzieci 6-7 letnich- klasa I

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć w klasie III

Marzec 2009 Przyroda budzi się ze snu. Cele ogólne:

Marzec 2009 W świecie sztuki. Cele ogólne:

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęcia z programowania dla dzieci 3 - letnich

Scenariusz zajęć nr 4

ZIMOWISKO SZKOLNE BEZPIECZNIE, CIEKAWIE I ZDROWO

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP Warszawa, ul. Smulikowskiego 6/8

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Projekt indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w kl.i-iii. III szkół podstawowych w Gminie Błażowa realizowany od stycznia do czerwca 2012 r

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 1

Kształtowanie kompetencji matematycznych Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią oraz zapisywanie czynności matematycznych

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

ROZWIAJNIE MYŚLENIA KOMPUTACYJNEGO WŚRÓD UCZNIÓW I ETAPU EDUKACYJNEGO

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Scenariusz zajęć nr 4

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć nr 4

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA W EDUKACJI DZIECI W MŁODSZYM WIEKU SZKOLNYM

Scenariusz zajęć nr 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO Klasa IV

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią; zapisywanie czynności matematycznych

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Program naprawczy w klasach I-III w Szkole Podstawowej w Niegowici na rok szkolny 2015/2016

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

PREZENTACJA ZDJĘCIOWA I OPIS DZIAŁAŃ DO ZAJĘĆ DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W PISANIU I CZYTANIU

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO DO REALIZACJI W KLASIE SZÓSTEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Scenariusz zajęć nr 8

WIOSNA W PEŁNI MAJ Cele ogólne:

Program terapeutyczno-edukacyjny Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł - gimnastyka mózgu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz zajęć nr 5

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

PROGRAM ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Scenariusz zajęć nr 3

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 32 W RADOMIU

Scenariusz zajęć. Przebieg zajęć. Część wstępna. Część główna

JESIENNA MUZYKA PAŹDZIERNIK Cele ogólne:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Załącznik nr 1. do Statutu. Prywatnej Szkoły Podstawowej Harmonia

Edukacja czytelniczo integracyjna

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA. SZKOŁA PODSTAWOWA im. JANA PAWŁA II W WĘGROWIE

Scenariusz zajęć nr 6

RAPORT z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Przedszkolu Samorządowym nr 4 w Myślenicach w roku szkolnym 2016/2017

UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZASADY OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JANA DOBROGOSTA KRASIŃSKIEGO W WĘGROWIE

W przyszłość bez barier

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU ( MARZEC / KWIECIEŃ )

Czerwiec w grupie Misie TEMATY KOMPLEKSOWE:

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANUSZA KORCZAKA W ŻARNOWCU, Z UWZGLĘDNIENIEM ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

PLAN ZAJĘĆ DODATKOWYCH 2016/2017. Poniedziałek. Środa. Czwartek. Piątek 7:00 11:00. Zajęcia logopedyczne indywidualne 9:00-9:30

PROGRAM PRACY Z UCZNIEM/UCZENNICĄ ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W PYSKOWICACH

promowanie koła jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego,

Scenariusz zajęć nr 6

Dobra współpraca Nauczyciel - Rodzic. Woda życia zabawa z dziećmi i rodzicami. (Pedagogika zabawy zabawa wątkowa)

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

MARZEC. Tematy kompleksowe: I. W świecie sztuki. II. Przyroda budzi się ze snu. III. Nadeszła wiosna. Zadania edukacyjne w ramach tematów dnia:

Transkrypt:

s. Renata Sporzecka Konspekt dnia dla dzieci 6-7 letnich klasa I Temat dnia: CZARODZIEJSKI ZAMEK 1 /Temat na 1dzień/ Cele ogólne (obszary podstawy programowej): Edukacja polonistyczna wspomaganie rozwoju umysłowego w zakresie wypowiadania się. Początkowa nauka i pisania - Doskonalenie i rozumienia prostych tekstów oraz dbałości o estetykę i poprawność graficzną pisma Edukacja matematyczna - wspomaganie rozwoju umysłowego oraz kształtowanie wiadomości i matematycznych dzieci (przeliczanie sprawne liczenie obiektów, zapisywanie liczb cyframi; klasyfikowanie obiektów: tworzenie kolekcji przedmiotów) Edukacja społeczna wychowanie do zgodnego współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi (współpraca w zabawie i nauce; przestrzeganie zasad, umów w klasie; integrowanie grupy w zabawie i wykonywaniu zadań) Edukacja plastyczna - wyrażanie własnych myśli, pomysłów w różnorodnych formach plastycznych Metody: metoda słowna (opowiadanie, pogadanka, opisy ilustracji); metody aktywizująco-ruchowe (plastycznie, muzycznorytmicznie); metoda zadaniowo-zespołowa (zadań dla zespołów) - metoda uczenia się przez działanie wspólne, metoda problemowa 1 Konspekt opracowany na podstawie Wokół edukacji małego dziecka. Praca zbiorowa: Andrzej Krajna, Zofia Kuklińska, Anna Olszowa, Krystyna Sujak- Lesz, Marzena Tkocz, Wrocław 2003, s. 57.

Formy organizacyjne: z całą grupą, w zespołach, indywidualnie Lp Sytuacje edukacyjne Cele szczegółowe 1. Czynności przygotowawcze nauczycielka wspólnie - kształtowanie z dziećmi buduje zamek z kartonowych pudeł. Po ukończeniu budowli odgradza zamek fosą (folia), tak współdziałania w by nie można się było dostać do zamku. wykonywaniu /cała grupa/ zadań i zabawie pomysłowości 2. Czynności wprowadzające w tematykę dnia: - zabawa integracyjna: Stańmy dziś w kole - prezentacja bajki: Wyprawa po skarb - przygotowanie do wyprawy na zamek po skarb kilka ćwiczeń z kinezjologii P. Denissona (np. ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, sowa, słoń) /cała grupa/ - wzmacnianie więzi między dziećmi w zabawie - kształtowanie skupiania uwagi - usprawnianie ruchowej Pomoce dydaktyczne Kartonowe pudła o różnych kształtach, pasek folii - Bajka Wyprawa po skarb /opracowanie własne n-la lub z literatury dla dzieci/. - Magnetofon, CD z muzyką do ćwiczeń Uwagi W dalszej części zajęć, dzieci będą tworzyły zamek, teraz jest to wstępne ustawienie kartonowych pudeł i fosy. 3. Czynności zasadnicze: Zadanie 1- Jak pokonać fosę, aby dostać się do zamku? *zabawa badawcza: Co pływa a co tonie?, eksperymentowanie i wyciągnięcie wniosku jakie materiały mogą posłużyć do budowy tratwy (lub statku, łodzi) *szukanie odpowiedzi w jaki inny sposób można dostać się do zamku? (np. budowa mostu). rozumowania przyczyna-skutek - doskonalenie ruchowej/utrzyma nie równowagi - Akwarium, woda, przedmioty wykonane z różnych materiałów - Ławeczka lub taśma - kartoniki z różnymi ilustracjami/w tym z

(Nauczycielka może zainspirować do wypowiedzi prezentując ćwiczenie: na złożonej w harmonijkę kartce ustawia np. kubek z wodą). /cała grupa/ Zadanie 2 przejście przez most, czyli ćwiczenia równoważne przejścia po ławeczce lub taśmie Zadanie 3 Na dziedzińcu zamku. Z rozsypanki ilustracji dzieci wybierają te, które nawiązują do treści bajki, następnie szukają podpisów do globalnego (np. zamek, dama, mur, królewna). Po wykonaniu zadania dzieci otrzymują herb (znaczki: koła, trójkąty, kwadraty w różnych kolorach podział na zespoły) Zadanie 4 zabawa ruchowa Berek, rycerz, stójka (swobodny bieg po całej sali, po dotknięciu przez wyznaczone dziecko- stanie w bezruchu. Dama uwalnia rycerzy) Zadanie 5 Labirynt, czyli szukanie dojścia do skarbu. Praca w zespołach (koła, kwadraty, trójkąty) - na szarych arkuszach papieru rysowanie linii nieregularnych, wyznaczanie trasy od zamku do cyfry (w kolejnych zespołach: 1,2,3). Odszukanie w sali szafek (lub pudeł) oznaczonych cyframi 1 lub 2 lub 3. Zadanie 6 Znalezienie skarbu w oznaczonych szafkach znajdują się skarby materiały do działalności plastyczno-konstrukcyjnej, farby, pędzle, bibuła, nożyczki, patyczki itp. podczas przechodzenia po równoważni/ -doskonalenie globalnego, utrwalanie znajomości liter; zamkiem, królewną, królem itp./; kartoniki z podpisami do ilustracji do globalnego (lub kartoniki literowe do tworzenia podpisów); - znaczek dla każdego dziecka (figury: koła, kwadraty, trójkąty w różnych kolorach); - arkusze szarego papieru do kreślenia labiryntów, markery, kartoniki z cyframi 1,2,3; - materiały do działalności plastycznokonstrukcyjnej: kartony, pudła, bibuła, gazety, farby, pędzle, klej, nożyczki, patyczki, kredki./wykorzysta ne w następnej części podczas aktywności konstrukcyjnoplastycznej/ -W zadaniu 3: elementy klasyfikowania, tworzenia zbiorów ilustracji (tych, które nawiązują do treści bajki i pozostałych) - w zależności od czytelniczych dzieci trudniejsza forma zadania 3 może polegać na samodzielnym wykonaniu nazw do globalnego

4. Czynności finalizujące: - bajka relaksacyjna Dawno, dawno temu - działalność konstrukcyjno-plastyczna: konstruowanie zamku z wykorzystaniem kartonowych pudeł i odnalezionego skarbu /w zespołach/ 5. Zakończenie - wystawa prac - słodki poczęstunek 6. Utrwalenie Praca w zeszytach lub zestawie ćwiczeń: wyszukiwanie w tekście i zapisywanie poznanych ostatnio liter (np. k ); - czytanie i zapisywanie nazw związanych z treścią bajki; - czytanie krótkich zdań, rozwiązywanie rebusów; - układanie zdań do ilustracji, tworzenie nowej fabuły bajki; - zagadki matematyczne (słuchanie lub wspólne tworzenie zagadek np. Na zamek chciało dostać się 5 rycerzy, ale 2 z nich zgubiło się w lesie. Ilu rycerzy weszło do zamku? Przeliczanie na liczmanach i z pamięci, zapisywanie prostych działań matematycznych na tablicy i w zeszycie lub zestawach ćwiczeń. Zabawy słowno-obrazkowe, zagadki, rebusy, krzyżówki itp. Zabawy pantomimiczne; zabawy muzyczno-rytmiczne - Relaks, wyciszenie - kształtowanie współdziałania w wykonywaniu zadań i zabawie pomysłowości, twórczości kompetencji komunikacyjnych oraz matematycznych -rozwijanie: wzrokoworuchowej, -doskonalenie globalnego, doskonalenie prawidłowego zapisu graficznego liter (słów)oraz -muzyka relaksacyjna, magnetofon; bajka relaksacyjna cukierki Zeszyty lub zestawy ćwiczeń W zależności od stopnia koncentracji dzieci na zadaniach, można włączyć w trakcie zabawy ruchowe, relaksujące.

7. Podsumowanie dnia czyli rozmowa: co nam się podobało, a co nie; co nam się udało, a co warto zmienić?... cyfr (działań matematycznych)