PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI GRY W TENISA DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA ZAMOŚCIA

Podobne dokumenty
R E A L I Z U J M Y TO R A Z E M

CEL TECHNICZNY. Kształtowanie umiejętności

Polski Związek Tenisowy, 2017 r.

SERWUJ GRAJ WYGRYWAJ GRAJ. Dzienniczek małego tenisisty

PIŁKA RĘCZNA GIMNAZJUM

OKREŚLENIE PROGRAMU ZAŁOŻENIA PROGRAMU: CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU : UCZESTNICY PROGRAMU : Program Zdrowym być zdrowiej żyć Izabela Parypa

Zgrupowanie Majówka Olecko. Treningi tenisowe

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE WYDZIAŁ KULTURY FIZYCZNEJ I OCHRONY ZDROWIA. Katedra Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu. Kierunek: Fizjoterapia

Tchoukball. Warto wprowadzać ją do programu wychowania fizycznego ponieważ:

NAUCZANIE TOPSPINA FORHAND. materiały szkoleniowe w opracowaniu Marka Chrabąszcza trenera klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym

NAUCZANIE TOPSPINA BACKHAND. materiały szkoleniowe w opracowaniu Marka Chrabąszcza trenera klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym

PROGRAM PRACY UCZNIOWSKIEGO KLUBU SPORTOWEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W BRZEŚCIU KUJAWSKIM SEKCJA MINI PIŁKI SIATKOWEJ

8. I klasa gimnazjum. 8.1 Organizacja gry - założenia taktyczne

TENIS STOŁOWY SCENARIUSZE LEKCJI. Sylwester Dąbrowski. Konferencja szkoleniowa Sporty rakietowe dla trenerów programu MultiSport

PROGRAM ZAJĘĆ SPORTOWYCH POWIATOWEGO OGNISKA PRACY POZASZKOLNEJ ART. W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH REALIZOWANYCH NA TERENIE

Jarosław Pasieczny Koszykówka : proste formy współpracy w ataku szybkim. Acta Scientifica Academiae Ostroviensis nr 19, 78-81

5.Nauka i doskonalenie zagrywki sposobem górnym i dolnym (lewą i prawą ręką)

Wymagania edukacyjne z wychowania fizycznego w klasach IV VI w Szkole Podstawowej im Orła Białego w Borawem

SPORTOWE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Politechnika Śląska Gliwice Ośrodek Sportu

PROGRAM ZAJĘĆ DODATKOWYCH Z PIŁKI NOŻNEJ

ETAP GIER I ZABAW RUCHOWYCH rozwijania zainteresowań piłką nożną

SPORT I REKREACJA 2018/19

Konspekt lekcji wychowania fizycznego piłka nożna

Aktywne przedszkolaki

Narzędzia służące ocenie sprawności ucznia gimnazjum w klasie III LA

WYBRANE ELEMENTY GRY OBRONNEJ. 1x1 2x2 3x3

Drużynę piłki nożnej dzielimy na zawodników z pola gry i bramkarza. Jest on jedyną osobą mającą prawo używać w grze rąk.

Część I Wstępna 15min.

HARMONOGRAM planowanych godzin pracy animatora mgr PIOTRA ZAJĄCA w ramach projektu Moje Boisko ORLIK 2012 SIERPIEŃ 2011

PLAN Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV. godzin. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 2 godz. 4 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 1 godz.

Program zajęć szermierki tradycyjnej

ŚRODKI TRENINGOWE STOSOWANE W TRENINGU REPREZENTACJI POLSKI U-15 (1998) PODCZAS KONSULTACJI SZKOLENIOWYCH. Środki treningowe

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. Temat lekcji : Gry i zabawy ruchowe według inwencji nauczyciela i uczniów Unihoc

Jestem sprawny, wesoły i zdrowy

Scenariusz lekcji Szkolny biathlon

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty) Wybrane zespołowe gry sportowe z elementami gier osób niepełnosprawnych

RUCH TO ZDROWIE, KAŻDY PRZEDSZKOLAK CI TO POWIE ROK SZKOLNY 2015/2016

*Obszar Nr 1 Wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne

WYMAGANIA EDUKACYJNE-WYCHOWANIE FIZYCZNE

KONSPEKT JEDNOSTKI TRENINGOWEJ

REGULAMIN PRÓBY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DO IV KLASY TENISOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu. TEMAT: Podania, przyjęcia i strzały na bramkę.

PLAN WYNIKOWY Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY V. godzin. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 3 godz. 2 godz.

PROGRAM Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY SPORTOWEJ

TECHNIKA W PIŁCE RĘCZNEJ

PLAN WYNIKOWY Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY VI. godzin. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 2 godz.

warsztat trenera Siła

WYCHOWANIE FIZYCZNE - KLASA IV

SYLABUS DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA

Wymagania edukacyjne

Ćwiczenia przy siatce.

PLAN PRACY WF ROK SZKOLNY 2014/15 KLASY PIERWSZE GIMNAZJUM. Program wychowania fizycznego Mirosławy Śmiglewskiej (nr DKW /99).

Sylabus do programu kształcenia obowiązującego od roku akademickiego 2014/15

PRIORYTETY W SZKOLENIU PIŁKARSKIM NA DANYM ETAPIE SZKOLENIA

HARMONOGRAM. planowanych godzin pracy animatora mgr PIOTRA ZAJĄCA w ramach projektu Moje Boisko ORLIK Godziny zajęć

SYLABUS. Wydział Wychowania Fizycznego. Katedra Sportu Zakład Zespołowych Gier Sportowych

Wymagania edukacyjne z wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach w roku szkolny, 2017/2018 Klasa IV

DOSKONALENIE CHWYTÓW I PODAŃ W MIEJSCU I W RUCHU

UCHWAŁA Nr 008/PZ/2017 PREZYDIUM ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU TENISA STOŁOWEGO z dnia 10 marca 2017 roku

W rozgrywkach regionalnych i centralnych: 16 drużyn

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY VI CHŁOPCÓW ROK SZKOLNY 2016/2017

KRYTERIA OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W RAMACH 8 KLASOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Plan wynikowy. Wychowanie fizyczne. Klasa I ZSZ. Numer programu: DKOS

PG im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzycach Przedmiot

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KLASIE II-III (1 jednostka lekcyjna)

Liczba. zasobów. Marszobieg terenowy z pokonywaniem przeszkód.

Czemu tak wiele dzieci rezygnuje ze sportu?

Tok Treść Interpretacja lekcji. podanie zadań lekcji. Współpraca w grupie

Cele kształcenia wymagania ogólne:

WYMAGANIA EDUKACYJNE-WYCHOWANIE FIZYCZNE

PLAN WYNIKOWY WYCHOWANIE FIZYCZNE KLASA IV, V, VI SZKOŁA PODSTAWOWA nr 279 KLASA VI

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Zajęcia ruchowe - tenis stołowy KOD WF/I/st/38a

PSO Z WYCHOWANIA FIZICZNEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania Techniczne na pozycjach. Łukasz Targiel. #SiłaRegionu

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU w 2017 roku:

HARMONOGRAM. planowanych godzin pracy animatora mgr PIOTRA ZAJĄCA w ramach projektu Moje Boisko ORLIK 2012 WRZESIEŃ 2011.

Politechnika Śląska Gliwice Ośrodek Sportu. Program autorski sportowych zajęć z judo. Rok akademicki 2013/14

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE. WYDZIAŁ Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia

WYCHOWANIE FIZYCZNE WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE ZGODNIE Z OBOWIĄZUJĄCĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ. Klasa IV

HARMONOGRAM Gmina Skrzyszów. planowanych godzin pracy animatora mgr PIOTRA ZAJĄCA w ramach projektu Moje Boisko ORLIK 2012.

SYLABUS DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA WYDZIAŁ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO KADEDRA SPORTU ZAKŁAD ZESPOŁOWYCH GIER SPORTOWYCH

Wydział Nauk o Zdrowiu KARTA OPISU PRZEDMIOTU Wychowanie fizyczne

KLASY DRUGIE GIMNAZJUM

Wymagania edukacyjne

Program pracy animatora na boisku "Orlik" w Trąbkach Wielkich

Standardy wymagań dla klasy II gimnazjum: Uczeń potrafi zachować się bezpiecznie w czasie różnych zajęć sportowych i na różnych obiektach sportowych.

I CEL OCENIANIA: II ZASADY OCENIANIA:

SYLABUS. Kierunek studiów Poziom kształcenia Forma studiów. Administracja I stopnia NIESTACJONARNE. Rok i semestr studiów I rok ; Semestr 1 i 2

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

PRZEDMIOT wychowanie fizyczne KLASA I ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA NUMER PROGRAMU NAUCZANIA WF ZSP.Z-11/12 GRUPA - CHŁOPCY.

Liczba. zasobów. Lekcja organizacyjna. Zasady BHPbezpieczeństwo,

Nazwa Opis Prowadzący Wymagania

WYMAGANIA PROGRAMOWE - KLASA IV SP

PLAN WYNIKOWY WYCHOWANIE FIZYCZNE KLASA IV, V, VI SZKOŁA PODSTAWOWA nr 279 KLASA V

PSO Z WYCHOWANIA FIZICZNEGO W KLASIE VII SP

SZKOŁA PODSTAWOWA MISTRZOSTWA SPORTOWEGO RESOVIA RZESZÓW. Testy sprawnościowe do. Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV. - potrafi wykonać przewrót w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego,

Część III końcowa - to uspokojenie organizmu czynności porządkowe, omówienie lekcji.

AKADEMICKA SZKÓŁKA PIŁKARSKA AZS AWF WROCŁAW

Transkrypt:

Realizujmy to razem PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI GRY W TENISA DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA ZAMOŚCIA Dzieci grając - bawią się, a nie ćwiczą. Dzięki grze w tenisa jest się zdrowym i sprawnym fizycznie. Kolorowy sprzęt, małe pola do gry, wolne piłki- to łatwa gra. Serwujesz, rozgrywasz i zdobywasz punkty możesz rywalizować i się dobrze bawić. PARTNERZY: MEDIA: Polski Związek Tenisowy, Urząd Miasta Zamość Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw Telewizja Kablowa Zamość, Katolickie Radio Zamość, Radio Eska Zamość, Regionalny Portal Internetowy Zamość e-zamosc.pl, Portal Internetowy ZAMOŚĆ ON-LINE, Gazeta Miasta PATRONAT: Wydział Edukacji i Sportu Miasta Zamościa CZAS REALIZACJI: kwiecień -czerwiec; wrzesień październik 2014 ODBIORCY: Przedszkola Miejskie z Zamościa Szkoły Podstawowe z Zamościa CELE PROJEKTU : Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo:.. (adres placówki i dane osoby do kontaktu) Umożliwienie dzieciom zapoznania się z tenisem jako dyscypliną sportu uprawianą przez całe życie. Kształtowanie harmonijnego i intelektualnego rozwoju edukacyjnego dzieci poprzez rozwijanie umiejętności utylitarnych i pewności siebie.

Rozwijanie u nauczycieli wiedzy o tenisie w celu poszerzenia warsztatu swojej pracy. Wczesna identyfikacja talentów z przeznaczeniem do szkolenia klubowego. ZAKRES PROJEKTU: - realizacja programu Tenis 10 w placówkach przedszkolnych i szkolnych - organizacja zajęć sportowych promujących aktywność ruchową. - organizacja Mistrzostw Szkół i Przedszkoli miasta Zamościa. UCZESTNICY: - przedszkolaki - uczniowie klas I -III szkół podstawowych ZADANIA (DZIECI): - kształtowanie: postaw, umiejętności ruchowych, wszechstronnej sprawności oraz zdobywanie wiadomości dotyczących zdrowia i zachowań prozdrowotnych - aktywne uczestnictwo w zajęciach i wspólna zabawa - uczestniczą w bardziej różnorodnych lekcjach wychowania fizycznego. - bezpłatnie zapoznają się z tenisem ORGANIZACJA ZAJĘĆ: - Liczba uczestników zajęć: lekcje tenisa prowadzone są w grupach. Najlepszym rozwiązaniem jest proporcja: 1 instruktor na 15 uczniów lub 1 instruktor na 25-30 uczniów wraz z osobą wspierającą jaką byłby nauczyciel odpowiedzialny za bezpieczeństwo wychowanków ich doprowadzenie i odprowadzenie do szkoły. - Dowóz - Dostępne obiekty to: korty Klubu Tenisowego Return w Zamościu - Program może być realizowany w 20-25 jednostkach treningowych (godzina zegarowa) według następującej formuły: - 2 x 1 godzina w tygodniu przez okres 10 tygodni (dwu miesięczna sesja) w godzinach od 08-14 00 wg ustalonego grafiku zajęć. PROGRAM SZKOLENIA OBEJMUJE NASTĘPUJĄCE TREŚCI- W ZAKRESIE PRZYGOTOWANIA SPRAWNOŚCIOWEGO: Dalszy rozwój wszechstronnej sprawności fizycznej, przede wszystkim koordynacji ruchowej, także specyficznej dla tenisa. (np. czucie piłki ); Kształtowanie szybkości poprzez wyścigi i zabawy bieżne; Wzmacnianie całego układu mięśniowego, profilaktyka korekcyjna; Rozwój gibkości; Rozwój wytrzymałości poprzez gry i zabawy. Doskonalenie poruszania się po korcie (praca nóg) różnymi technikami i w różnych kierunkach. Szczególnie ważne jest, jeśli to tylko możliwe, aby mały tenisista uderzał piłkę w momencie jej najwyższego odskoku, a unikał trafiania piłki opadającej. Istotne elementy, na które należy

zwrócić uwagę, to: start, zatrzymanie się, zmiana kierunku biegu i zachowanie równowagi ciała w połączeniu z ustawieniem się do piłki (podstawowa pozycja gotowości i pozycja przy kontakcie z piłką), naskok, zachowanie równowagi dynamicznej np. poprzez wykonywanie dużego ostatniego kroku przed uderzeniem. W ZAKRESIE PRZYGOTOWANIA POSZCZEGÓLNYCH UMIEJĘTNOŚCI TECHNICZNYCH: Utrwalenie tzw. rdzenia (fazy głównej) ruchu wszystkich podstawowych uderzeń. Opanowanie własnych chwytów. Konieczne jest trzymanie rakiety odpowiednim dla danego uderzenia chwytem, innym dla forhendu, a innym dla bekhendu czy serwisu. Doskonalenie serwisu z dołu: Chwyt kontynentalny, pewna pozycja wyjściowa bokiem lub półotwarta; Przygotowanie poprzez prostą pętlę i lekkie ugięcie nóg;płynny ruch w przód-górę; Utrzymanie punktu trafienia wysoko; Prosty wymach; Pozostawanie w równowadze. Doskonalenie uderzeń z forhendu (fh) i bekhendu (bh) Zapoczątkowanie zamachu przez skręt ciała; Wykonanie zamachu odpowiednio wcześnie z jednoczesnym ustawieniem się w pozycji do uderzenia pozycja półotwarta; Krótki ruch rakietą w kierunku odpowiednim dla danego uderzenia (z dołu w górę-przód); Utrzymanie punktu trafienia nieco z boku przed sobą (wyraźnie z przodu przy bh jednoręcznym); Sterowanie piłką kontrola kierunku uderzenia; Chwyty do forhendu eastern lub semi-western; Chwyty do bekhendu eastern (jednoręczny) lub eastern bh i eastern fh (oburęczny) Return Chwyty jak dla uderzeń z głębi kortu; Naskok w przód; Przygotowanie poprzez skręt tułowia, zamach zwykle mniejszy; Płynny ruch w przód, głównie poprzez skręt tułowia; Utrzymanie punktu trafienia nieco z boku przed sobą, możliwie na wznoszącą ; Prosty wymach.

Wolej Chwyt eastern Bh lub Fh w przyszłości możliwe indywidualne modyfikacje; Niewielkie odprowadzenie rakiety poprzez skręt tułowia; Krótki ruch; Główka rakiety powyżej nadgarstka; Wczesne blokowanie piłki z przeniesieniem ciężaru ciała ruch w przód lub w przód-dół; Wykrok nogi przeciwnej do strony uderzenia; Kontrola kierunku i płaszczyzny uderzenia; Kontrola długości uderzenia; Doskonalenie dojścia i zatrzymania się przy siatce. W ZAKRESIE PRZYGOTOWANIA UMIEJĘTNOŚCI TAKTYCZNYCH: Utrzymanie wymiany (regularność, rytm, timing) za pomocą wszystkich podstawowych uderzeń z coraz to większej odległości: ćwiczenia rzutne z umiejętnością dobiegu i przyjęcia odpowiedniej pozycji do rzutu; gry i ćwiczenia kształtujące czucie; uderzenia do jednego celu po dorzuceniu lub dograniu piłki do trenera; gra z trenerem i partnerem do określonej strefy; rywalizacja w parach z utrzymaniem wymiany przez jak najdłuższy czas. Rozwijanie umiejętności gry kątowej: gonienie przeciwnika szersze pole gry; kontrola siły uderzenia (dłuższe pole gry); precyzja; wywieranie presji. atakowanie słabszych stron przeciwnika (np. bekhendu); wykorzystanie swoich silnych stron (ulubione, najpewniejsze zagrania); dochodzenie do siatki przy każdej okazji; obrona przed atakiem do siatki; utrzymanie właściwej pozycji na korcie oraz ustawienie się w stosunku do nadlatującej piłki (w tym także moment trafienia w najwyższym punkcie, co jest jeszcze stosunkowo łatwe na mniejszym korcie). W ZAKRESIE PRZYGOTOWANIA UMIEJĘTNOŚCI MENTALNYCH:

Podstawy koncentracji na zadaniu robię jedną czynność w danym czasie; Podstawy stawiania celów krótko/średnio terminowych (na jedne zajęcia lub pomiędzy zajęciami, np. dziś postaram się opanować..., do następnych zajęć nauczę się. ); Budowanie zaufania we własne siły ( umiem i będę się starał to wykorzystać w grze ); Współpraca z partnerem podczas ćwiczeń; umiejętność współpracy w grupie; Pozytywne podejście, zabawa, zwiększanie motywacji od zewnętrznej do wewnętrznej, chęć uczenia się nowych, trudnych rzeczy; Poznanie zasad fair play i wykorzystywanie ich na treningach i w życiu codziennym; Postawa zawodnika po zwycięstwie i porażce; Samodzielność na korcie przygotowanie się do treningu, rozgrzewka.. KADRA REALIZUJĄCA PROGRAM: I. Koordynato programu- trener II klasy zajmować się będzie: organizowanie i zarządzanie programem regularne wizytowanie i monitorowanie zajęć prowadzonych przez instruktorów identyfikacja talentów tenisowych organizacja spotkań w szkołach w celu prezentacji programu szkolenie kadry nauczycieli w celu podjęcia współpracy i doskonalenia własnych umiejętności dydaktycznych prowadzenie zajęć z dziećmi oraz prowadzenie zajęć pokazowych dla rodziców. pisanie sprawozdań z realizacji zakładanych celów programu II. Instruktor tenisa w programie będzie ( 3 instruktorów) : prowadził zajęcia z grupami odpowiadał za prawidłowy przebieg zajęć zgodnie z metodyką nauczania gry w tenisa prowadził i wypełniał dzienniki zajęć odpowiadał za bezpieczeństwo powierzonych mu dzieci podczas zajęć na korcie. Załącznik nr 1 : Wniosek przystąpienia do projektu dla szkoły przedszkola : PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI GRY W TENISA DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA ZAMOŚCIA

ZGŁOSZENIE DO UDZIAŁU WPROJEKCIE PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI GRY W TENISA DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA ZAMOŚCIA NAZWA PLACÓWKI.. ADRES... TELEFON/FAKS E-MAIL WYRAŻAM CHĘĆ PRZYSTAPIENIA DO PROJEKTU PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI GRY W TENISA DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA ZAMOŚCIA W ROKU SZKOLNYM 2014/15 DEKLARUJĄC JEGO REALIZACJĘ WG USTALONYCH ZAŁOŻEŃ. Zgłaszam akces następujących klas/grup z naszej placówki: Klasa/grupa Liczba dzieci Nauczyciel Kontakt,tel,e-mail Współpracujący nauczyciel wf Kontakt tel,e-mail. pieczęć placówki.. pieczęć i podpis dyrektora