SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ PRZEWODNIEGO TEKSTU

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

LEKCJE NA KTÓRYCH MOśNA ZREALIZOWAĆ ĆWICZENIE: wiedza o społeczeństwie, język polski, godzina wychowawcza

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Cykl życia produktu, wizja ewolucji serwisu i e-usługi

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

8 W przemysłowym mieście

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Zostań młodym ekologiem

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach Edukacji dla Bezpieczeństwa w LO Nr VI we Wrocławiu ul. Hutnicza 45

Kto puka do naszych drzwi?

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Zakładanie własnej firmy

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Cele polityki cenowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Sulechowie PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz zajęć nr 2

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Przedstaw, w oparciu o przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, na czym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W JĘZYKU ANGIELSKIM W LICEUM

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Edukacja dla bezpieczeństwa. Przedmiotowy system oceniania

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Przedmiotowy System Oceniania z fizyki i astronomii gimnazjum

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z HISTORII

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Załącznik 1. Załącznik 2.

Konspekt zajęć i scenariusz lekcji z Edukacji czytelniczej i medialnej

ZASADY PRODUKCJI WĘDLIN PODROBOWYCH

Scenariusz zajęć dla uczniów klas maturalnych, przeznaczony na godzinę wychowawczą.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia r.

PRZEDMIOTOWY SYSYEM OCENIANIA Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W PIEKARACH ŚLĄSKICH

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Planowanie zajęć dydaktycznych stanowi roboczą syntezę treści nauczania, logiczne dopełnienie wcześniej przeprowadzonej analizy.

SPRAWA ROTMISTRZA PILECKIEGO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI DLA KLASY I-III GIMNAZJUM I. PODSTAWOWE WYMAGNIA I KRYTERIA OCENIANIA

TRUDNA! ORTOGRAFIA JEST JAK ĆWICZYĆ ORTOGRAFIĘ?

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Temat 20. Techniki algorytmiczne

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Przedmiotowy System Oceniania z Fizyki dla L.O., Technikum i Z.S.Z

Przykładowy schemat do budowy lub modyfikacji. programu nauczania

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum w Myśliwcu

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Strategie rozwoju dla Jednostek Samorządu Terytorialnego i przedsiębiorstw. Przedstawiciel zespołu: dr inŝ. Jan Skonieczny

Gimnazjum Nr3 im. Jana Pawła II w Gdańsku

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

1. Czym jest społeczność lokalna?

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Plan rozwoju zawodowego. mgr Dorota Adamska nauczyciel informatyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII (PSO) w Gimnazjum w Starym Kurowie

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Przedmiotowy system oceniania z etyki w Szkole Podstawowej w Myśliwcu

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku (Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku)

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ PRZEWODNIEGO TEKSTU 1. Poziom kształcenia: liceum profilowane, profil usługowo gospodarczy, klasa II 2. Przedmiot: przygotowanie do prowadzenia działalności usługowej 3. Temat: cykl Ŝycia usług Na podstawie tekstu z podręcznika Przygotowanie do prowadzenia działalności usługowej. Cześć 2, H. Fabiś, M. Pietraszewski 4. Cele (uczeń potrafi): wymienić we właściwej kolejności fazy cyklu Ŝycia usług, określić wielkość sprzedaŝy i zysku dla kaŝdej z faz, zaproponować działania firmie do kaŝdej fazy cyklu Ŝycia usług. 5. Autorzy: Jolanta Prokopiuk, ElŜbieta Rakowska 6. Opis zajęć: temat zaplanowany na jedną jednostkę lekcyjną 45 minut; metoda pracy metoda przewodniego tekstu; Temat powinna poprzedzać lekcja dotycząca pojęcia produktu (usług) w marketingu. Uczeń znając treści z poprzednich zajęć oraz posiadając wiadomości ogólne jest przygotowany do opanowania tego zagadnienia. Zajęcia są oparte na samodzielnej (po części grupowej) pracy ucznia z trudnym tekstem z podręcznika. Jego zadaniem jest przeczytanie treści ze zrozumieniem, rozpoznanie głównej myśli tekstu oraz informacji, które ją dopełniają a takŝe klasyfikacja tych treści. W tym celu została przygotowana pomoc dydaktyczna w postaci karty pracy ucznia (zał.). Przedstawia ona schemat cyklu Ŝycia usług, który naleŝy uzupełnić odpowiednimi wiadomościami z tekstu.

Wybrana metoda kładzie nacisk na zrozumienie tekstu. Czytanie jest wsparte uprzednio zdobytą wiedzą ucznia, ma on moŝliwość odniesienia nowych informacji do juŝ zdobytych. Poszczególne polecenia na karcie pracy wymuszają na uczniu aktywne czytanie a jednocześnie wspierają klasyfikowanie zdobytych wiadomości. Karta pracy ucznia stanowi element ułatwiający pracę ucznia a zastosowanie kolorów i odpowiednich oznaczeń tworzy schemat przejrzystym i czytelnym. W trakcie zajęć przeznaczono równieŝ czas na dyskusje, wyjaśnienia i komentarze po lekturze. 7. Przebieg zajęć śycie USŁUG : a) KROK 1- Fazy cyklu Ŝycia usług na rynku Wskazówki dla nauczyciela: Rozdaj uczniom kopie tekstu (podręcznik str. 30) i karty pracy (zał.) oraz zapisz na tablicy związane z nim polecenie nr 1. Sprawdź, jakie informacje wpisali w wyznaczone miejsca schematu. Poproś kilku uczniów o odczytanie zapisanych informacji i wskaŝ te, które zostały zapisane prawidłowo. Instrukcje dla uczniów: Przeczytaj tylko tekst pogrubiony. Zastanów się, jaki związek występuje pomiędzy tematem zajęć a tymi treściami. W miejsca kropek ponumerowanych od 1 do 5 wpisz nazwy kolejnych faz cyklu Ŝycia usług Materiały pomocnicze: karta pracy ucznia, ksero tekstu z podręcznika b) KROK 2 Co ze sprzedaŝą i zyskiem? Wskazówki dla nauczyciela: Poproś, by uczniowie przeczytali cały tekst. Następnie poleć uczniom, aby zastanowili się i dokonali

wyboru informacji dla poszczególnych faz cyklu Ŝycia usług dotyczących w szczególności (polecenie nr 2): Wielkości sprzedaŝy i zysku/straty (dane naleŝy wpisać do schematu w miejsca oznaczone $) Działań firmy (treści wpisuj do schematu w miejsca oznaczone! ) Instrukcje dla uczniów: Przeczytaj cały tekst próbując określić wielkości sprzedaŝy i zysku (wpisz je w miejsca oznaczone $ ) oraz działania firmy dla kaŝdej z faz cyklu Ŝycia usług (wpisz je w miejsca ze znakiem! ). Materiały pomocnicze: karta pracy ucznia, ksero tekstu z podręcznika c) KROK 3 Jak odpowiadali inni? Wskazówki dla nauczyciela: Poleć, by uczniowie zamienili się kartami pracy z kolegą/koleŝanką z ławki i przeanalizowali ich prace. Poproś o skomentowanie podobieństw i róŝnic. Następnie po dyskusji w parach przedstawili argumenty dotyczące róŝnic. Instrukcje dla uczniów: Zamień się z kolegą/koleŝanką z ławki na karty pracy (schematy). Przeanalizuj jego/jej pracę. Czy widzisz róŝnicę pomiędzy waszymi pracami? Czego dotyczą te róŝnice? Wspólnie przedyskutujcie argumenty dotyczące tych róŝnic. Materiały pomocnicze: karta pracy ucznia, tekst z podręcznika d) KROK 4 Czego mi brakuje? Wskazówki dla nauczyciela: Poleć, by uczniowie jeszcze raz prześledzili treści, które wpisali do swego schematu i na podstawie wniosków z wcześniejszej dyskusji, ocenili, jakich danych im brakuje, by schemat był w pełni precyzyjny. Poleć by wrócili do

odpowiednich fragmentów tekstu, a takŝe rys. 5 (str.31 w podręczniku) i spróbowali odnaleźć brakujące informacje. Następnie pokaŝ im prawidłowo sporządzony schemat (szczególną uwagę zwróć na informacje, które nie wystąpiły w tekście). Instrukcje dla uczniów: Przeanalizuj swój schemat i zwróć uwagę na brakujące elementy, (jeŝeli takie istnieją), a następnie powróć do fragmentów tekstu a takŝe rys. 5 (str.31 w podręczniku) w celu poszukiwania brakujących odpowiedzi Materiały pomocnicze: karta pracy ucznia, tekst z podręcznika, uzupełniony schemat. e) KROK 5 A co z fiaskiem? Wskazówki dla nauczyciela: Poleć, by uczniowie w domu prześledzili rys. 7 (str.33 z podręcznika). Poproś, aby w zeszycie wypisali róŝnice pomiędzy cyklem Ŝycia usług, które odniosły sukces a tymi, które poniosły fiasko na rynku. RóŜnice powinny dotyczyć: ilości faz, wielkości sprzedaŝy, zysku/straty w poszczególnych fazach, czasu trwania cyklu. Instrukcje dla uczniów: w domu prześledź rys. 7 (str.33 z podręcznika). Wypisz w zeszycie róŝnice pomiędzy cyklem Ŝycia usług, które odniosły sukces a tymi, które poniosły fiasko na rynku. RóŜnice powinny dotyczyć: ilości faz, wielkości sprzedaŝy, zysku/straty w poszczególnych fazach, czasu trwania cyklu. Materiały pomocnicze: karta pracy ucznia, tekst z podręcznika.

1. W miejsca kropek ponumerowanych od 1 do 5 wpisz nazwy kolejnych faz cyklu Ŝycia usług. W tym celu przeczytaj tylko pogrubiony tekst ze stron 31-33. 2. KaŜda z faz charakteryzuje się określoną wielkością sprzedaŝy oraz zysku lub straty. W trakcie czytania całości tekstu spróbuj określić te wielkości wpisując je do kaŝdej z faz w miejsce oznaczone $.Zwróć teŝ uwagę na działania jakie firma powinna podjąć w kaŝdej z faz cyklu Ŝycia usług. Wpisz je w miejsce oznaczone!. 4. FAZA DOJRZAŁOŚCI 1. FAZA PROJEKTOWANIA $ duŝe straty!. CYKL śycia USŁUG wielkość sprzedaŝy 2. FAZA WPROWADZANIA $...!... 3. FAZA WZROSTU $...!... 5 $.......!................ 5. FAZA SCHYŁKU $.......!..........

1. W miejsca kropek ponumerowanych od 1 do 5 wpisz nazwy kolejnych faz cyklu Ŝycia usług. W tym celu przeczytaj tylko pogrubiony tekst ze stron 31-33. 2. KaŜda z faz charakteryzuje się określoną wielkością sprzedaŝy oraz zysku lub straty. W trakcie czytania całości tekstu spróbuj określić te wielkości wpisując je do kaŝdej z faz w miejsce oznaczone $.Zwróć teŝ uwagę na działania jakie firma powinna podjąć w kaŝdej z faz cyklu Ŝycia usług. Wpisz je w miejsce oznaczone!. CYKL śycia USŁUG wielkość sprzedaŝy 4. FAZA DOJRZAŁOŚCI 1. FAZA POWSTANIA $ -strata! -powstanie idei, -opracowanie wariantów, -weryfikacja i selekcja pomysłów, -techniczne przygotowanie usługi, -wprowadzenie na rynek serii próbnej 2. FAZA WPROWADZENIA USŁUG NA RYNEK $ -sprzedaŝ wzrasta powoli, pojawia się zysk! -wybranie czasu, miejsca i sposobu wprowadzenia usługi, -stosowanie wysokiej ceny, -silna promocja, reklama, dystrybucja, udogodnienia serwisowe 3. FAZA WZROSTU $ -duŝy wzrost sprzedaŝy i zysku! -zwiększenie ilości usług na rynku, -zwiększenie miejsc świadczenia usług, -ograniczenie promocji, -obniŝenie ceny, -unowocześnienie usług 6 $ -tempo wzrostu sprzedaŝy i zysku maleje przy stałym wzroście ich wielkości! -obniŝki cen, -stosowanie środków promocji, reklamy, -kolejne unowocześnienia, -zachęcanie nabywców do częstszego korzystania z usług, -wynajdywanie nowych zastosowań dla usług, -pozyskiwanie nowych nabywców, -podnoszenie jakości usług i nabywców, -stosowanie róŝnych dodatków 5. FAZA SCHYŁKU $ -sprzedaŝ systematycznie maleje i zmniejsza się zyskowność! -ograniczenie produkcji, -ograniczenie promocji, -stosowanie sprzedaŝy pozasezonowej ze znacznym obniŝeniem cen, -wycofanie usług z rynku