I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna



Podobne dokumenty
Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ważymy. Co można kupić na wagę? Zagadnienia z podstawy programowej

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Roboty grają w karty

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Odejmowanie w pamięci

Temat 20. Techniki algorytmiczne

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja matematyczna

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Sposoby przedstawiania algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Programowanie i techniki algorytmiczne

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Raport po rocznym sprawdzianie kompetencji drugoklasisty z edukacji matematycznej za rok szkolny 2016/2017

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Przedmiotem pomiaru są umiejętności zgodne z Podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych z dnia r.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa lekcja nawiązuje do treści przyrodniczych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki klasy 4 6 Szkoły Podstawowej w Kluczewie. Przedmiotowy System Oceniania z matematyki jest zgodny z:

Programowanie w środowisku Baltie

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Temat 5. Programowanie w języku Logo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Program edukacyjny wspierający nauczanie matematyki w klasach III - VII

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI ROK SZKOLNY 2015/2016 PROGRAM NAUCZANIA MATEMATYKA 2001 DLA KLAS 4 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

- odnajduje część wspólną zbiorów, złączenie zbiorów - wyodrębnia podzbiory;

6 W średniowiecznym mieście

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO Klasa IV

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie VIII

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Rady nie od parady Temat: Pożyczamy i oddajemy

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Wymagania edukacyjne po trzecim roku nauki Edukacja społeczna

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Transkrypt:

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna Temat: Telefony Treści kształcenia: 8) uczeń wykonuje łatwe obliczenia pieniężne (cena, ilość, wartość) i radzi sobie w sytuacjach codziennych wymagających takich umiejętności. Dodatkowe: Edukacja matematyczna 4) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki odejmowania za pomocą dodawania, 7) rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania (w tym zadania na porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego). Edukacja społeczna 3) wie, jak należy zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników (formy grzecznościowe); rozumie potrzebę utrzymywania dobrych relacji z sąsiadami w miejscu zamieszkania; jest chętny do pomocy, respektuje prawo innych do pracy i wypoczynku. Cele operacyjne: Uczeń: Potrafi sprawnie dodawać i odejmować liczby w zakresie 100, Porównuje liczby w zakresie 100, Rozwiązuje proste zadania tekstowe i problemy matematyczne, Umie dokonywać łatwych obliczeń pieniężnych, Wybiera korzystniejszą ofertę cenową, Określa zasady rozsądnego korzystania z telefonu. Nabywane umiejętności: Radzenia sobie w codziennych sytuacjach życiowych, wymagających prostych obliczeń pieniężnych, Czytania ze zrozumieniem, Pokonywania trudności, Rozwiązywania problemów, Współpracy w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania, Rozsądnego korzystania z telefonu. Kompetencje kluczowe: Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, Kompetencje informatyczne, Porozumiewanie się w języku ojczystym, Umiejętność uczenia się. 1

Środki dydaktyczne: Zasoby multimedialne: karta pracy ( Wydatki na telefon ), interaktywna pomoc dla nauczyciela ( Którą sieć wybierasz? ), Sprzęt multimedialny: komputer, tablica interaktywna, rzutnik/projektor multimedialny, smartfon, Kartoniki z numerami telefonów (do zabawy Ankieta telefoniczna ), Zadania tekstowe. Metody nauczania: Podająca: wyjaśnianie, Problemowe aktywizujące: zabawa, dyskusja dydaktyczna, Programowana: z użyciem komputera, Praktyczne: ćwiczenie (łamigłówka), ćwiczenia przedmiotowe, Formy pracy: Zbiorowa jednolita, Indywidualna jednolita, Grupowa zróżnicowana. Przebieg zajęć: Etap przygotowawczy Nauczyciel rysuje na tablicy trzykolumnową tabelę (uzupełniona jest w niej jedynie pierwsza kolumna z numerami komórkowymi, pozostałe kolumny pozostają puste). Pod nią rysuje drugą, z liczbami będącymi sumą cyfr numeru telefonu. 695 989 875 O 519 988 221 E 695 989 996 N 606 505 202 26 T 696 999 998 Y 508 980 145 L 2

588 929 884 F 606 526 208 E 26 T Etap wstępny Nauczyciel wita dzieci. Zapowiada im, że wprowadzeniem do tematu niniejszej lekcji jest tzw. rozgrzewka rachunkowa. Polega ona na rozwiązaniu łamigłówki z hasłem: Telefony. Poleca im: Obliczcie sumę cyfr w numerze każdego telefonu, a następnie uporządkujcie wyniki od najmniejszego do największego. Wpiszcie odpowiadające im numery, a odczytacie hasło. Etap realizacji Prowadzący proponuje uczniom zabawę pt. Ankieta telefoniczna z wybranym losowo numerem. Nauczyciel wręcza każdemu dziecku prostokątny kartonik (udający komórkę) z wypisanym numerem telefonu. Informuje uczniów, że za chwilę zadzwoni pod losowo wybrany numer, aby zadać ważne pytanie. Każde dziecko uważnie sprawdza, jaki jest jego numer, i oczekuje w gotowości do rozmowy. Nauczyciel rysuje na tablicy klawiaturę z cyframi od 0 do 9. Dzieci mają numery trzycyfrowe, np. 123, 132, 213, 231, 312, 321, 234, 243, 324, 342, 423, 432, 345, 354, 435, 453, 534, 543, 456, 465, 546, 564, 645, 654 itd. Nauczyciel wystukuje na klawiaturze telefonu narysowanej na tablicy cyfry wybieranego numeru. Następnie prowadzi rozmowę na niby z dwójką dzieci: N.: Dzień dobry. Czy mógłby pan odpowiedzieć na jedno pytanie dotyczące korzystania z telefonu? U.: Tak, słucham. N.: Do czego służy telefon? U 1.: Do rozmów na odległość. N. : Dziękuję. Do usłyszenia. Wybiera następny numer. (Formuła grzecznościowa za każdym razem jest powtarzana). N.: W jaki sposób telefony ułatwiają ludziom życie? U 2.: Można w krótkim czasie porozumieć się z kimś, kto jest daleko od nas N.: Jak pani myśli, czy sprawne liczenie może przydać się osobie korzystającej z telefonu? Tym ćwiczeniem nauczyciel inicjuje dyskusję o przydatności telefonu w życiu codziennym, jego zastosowaniach itp. Kolejnym etapem lekcji jest zadanie polegające na rozwiązywaniu problemu z telefonem. Prowadzący dzieli uczniów na grupy. Prezentuje na tablicy, na pasku białego papieru, numer telefonu, w którym zamazały się dwie ostatnie cyfry: 3

6062910 Formułuje problem: Ania dostała numer telefonu do przyjaciółki. Chce do niej zadzwonić, ale zamazały się w nim dwie ostatnie cyfry. Pamięta, że suma cyfr w tym numerze wynosi 30. a) Jakie to mogą być cyfry? Podaj wszystkie możliwości, które musi sprawdzić Ania, aby odnaleźć numer do przyjaciółki. b) Brat Ani pamięta, że w numerze tym wystąpiła cyfra 3. W jaki sposób ułatwi to Ani odnalezienie numeru? W następnej części lekcji uczniowie rozwiązują zadania tekstowe z karty pracy (zasoby multimedialne). Dzieci wykonują zadania w grupach. Nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązań i odpowiedzi, a potem zapisuje je na tablicy. Dalej następuje podsumowanie pracy w grupach oraz nagrodzenie grup najaktywniejszych (zapis aktywności w dzienniku, plusy itp.). Korzystając z zasobów multimedialnych (interaktywna pomoc dla nauczyciela) nauczyciel proponuje uczniom kolejne ćwiczenie. Umożliwia ono tworzenie różnych zadań związanych z obliczeniami pieniężnymi i usługami telekomunikacyjnym trzech operatorów: Bajkofon, Pajęczyna, Gaduła nauczyciel ma dowolność tworzenia treści zadań dla wykonywania koniecznych obliczeń. Dzieci mogą też same budować treści i formułować dodatkowe pytania, np. Przykładowe pytania: O ile są tańsze SMS-y w sieci X od SMS-ów w sieci Z? O ile są droższe rozmowy w sieci X od rozmów w sieci Z? Nauczyciel sam decyduje, ile czasu przeznaczy na pracę z tym zasobem multimedialnym. Etap końcowy Refleksja na koniec zajęć: dlaczego użytkownik telefonu powinien umieć dobrze liczyć? O czym powinien pamiętać każdy z nas, jeśli korzysta z telefonu (o rozsądnym korzystaniu z abonamentu )? Zadanie domowe: Każdy numer telefonu ma swój numer PIN. Jakie numery PIN mogłyby utworzyć cyfry: 345? Wypisz wszystkie możliwości. Dodatkowo: Zabawę Ankieta telefoniczna można modyfikować i rozwinąć, wykorzystać w innej sytuacji dydaktycznej, np. w edukacji polonistycznej, podczas redagowanie dialogu: rozmowy telefonicznej itp. 4

Słowa kluczowe: telefon, rozmowa, sms, usługa telekomunikacyjna, numer telefonu, abonament, obliczenia pieniężne 5