KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych. CELE LEKCJI: kształcenie umiejętności stosowania zdobytych wiadomości w różnych sytuacjach rzeczywistych utrwalenie poznanych wiadomości kształcenie umiejętności pracy w grupie doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych doskonalenie umiejętności czytania tekstu matematycznego ze zrozumieniem doskonalenie umiejętności czytania instrukcji ze zrozumieniem METODY: pogadanka, ćwiczenia praktyczne w grupach, praca z tekstem czytanie instrukcji i zadań ŚRODKI DYDAKTYCZNE: przybory geometryczne, koperty z instrukcją i zadaniami (zał.1) wielokątów, tablice poglądowe FORMY PRACY: indywidualna i grupowa PRZEBIEG LEKCJI: 1. Podanie tematu i celu lekcji. 2. Sprawdzenie i omówienie pracy domowej. 3. Przypomnienie podstawowych wiadomości związanych z obwodem i polem prostokąta : rozwiązywanie wspólnie zadania dotyczącego obliczenia obwodu i pola kwadratu i prostokąta (na tablicy) przypomnienie pojęć - pole i obwód prostokąta przypomnienie wzorów ułatwiających obliczanie pola i obwodu prostokąta 4. Zastosowanie poznanych wiadomości w różnych sytuacjach rzeczywistych rozwiązywanie zadań z treścią o różnym stopniu trudności (praca w grupach a następnie praca indywidualna). Podział uczniów na grupy (maksymalnie 5 osobowe). Każda grupa wybiera sobie koordynatora, który reprezentuje grupę i omawia wyniki swojej grupy. Następnie nauczyciel rozdaje każdej grupie kopertę z instrukcją i zadaniami (zał.1) Zadania są pocięte a instrukcja jest na jednej kartce. Zadania zawierają następujące umiejętności : obliczanie pola i obwodu prostokąta przeliczanie jednostek - n.p. m² na ary, arów na ha obliczanie liczby płytek potrzebnych do wyłożenia podłogi w łazience obliczanie ceny wykładziny potrzebnej do wyłożenia podłogi itd. Uczniowie czytają instrukcję i uzupełniają wspólnie tabelkę. Następnie po wykonaniu zadania koordynator informuje nauczyciela o zakończeniu pracy. Następnie uczniowie rozdzielają zadania pośród siebie i rozwiązują je. Jeśli zostanie czas mogą sobie nawzajem sprawdzić (np. uczniowie zdolniejsi sprawdzają czy pozostali zrobili zadanie poprawnie). 5. Pod koniec lekcji nauczyciel sprawdza jak uczniowie rozwiązali zadania wywołując uczniów do tablicy (z różnych grup). Uczniowie sprawdzają sobie, czy zrobili poprawnie. Zapisują zadania w zeszycie. 6. Nauczyciel ocenia pracę uczniów, zwracając uwagę na ich zaangażowanie na lekcji (każdego ucznia ocenia indywidualnie) i podsumowuje lekcję. 7. Nauczyciel zadaje pracę domową. Uczniowie porządkują salę. Opracowała Monika Zarzeka
Zał.1. INSTRUKCJA W KOPERCIE ZNAJDUJE SIĘ 10 ZADAŃ O RÓŻNYM STOPNIU TRUDNOŚCI. IM WIĘKSZA ILOŚĆ * TYM ZADANIE JEST TRUDNIEJSZE. Przeczytajcie uważnie każde zadanie, a następnie nie wykonując obliczeń uzupełnijcie tabelkę. Określcie, poprzez zaznaczenie X w odpowiednim miejscu, które zadanie dotyczy (lub dotyczy częściowo) obliczenia obwodu, a które pola prostokąta. Zadanie Obwód Pole ZADANIE 1 * ZADANIE 2 * ZADANIE 3 * ZADANIE 4 ** ZADANIE 5 ** ZADANIE 6 ** ZADANIE 7 *** ZADANIE 8 *** ZADANIE 9 *** ZADANIE 10 ****
Po wypełnieniu tabelki koordynator grupy proszony jest zgłosić nauczycielowi zakończenie zadania. Następnie proszę rozdzielić zadania pośród siebie, tak aby każdy rozwiązał przynajmniej jedno zadanie. Uczeń mniej zdolny z matematyki wybiera sobie łatwiejsze zadanie, a uczeń zdolniejszy trudniejsze zadanie. ZADANIE 1 * Który z prostokątów ma większe pole prostokąt KURA o bokach 4cm i 3cm, czy prostokąt MEWA o bokach 2cm i 6cm? ZADANIE 2 * Ile metrów siatki potrzeba na ogrodzenie prostokątnej działki o bokach 30m i 50m? ZADANIE 3 * Przygotowano 7 m koronki do obszycie boków obrusu w kształcie prostokąta o wymiarach 120 cm i 180 cm. Oblicz ile centymetrów koronki zabraknie lub ile zostanie.
ZADANIE 4 ** Ile trzeba zapłacić za prostokątny kawałek wykładziny o wymiarach 2m i 6m, jeżeli 1m 2 wykładziny kosztuje 50 zł? ZADANIE 5 ** Dokończ rysunek prostokąta PIES, tak aby jego pole było równe 12cm 2. P I ZADANIE 6 ** Ile trzeba zapłacić za prostokątny kawałek wykładziny o wymiarach 2m i 6m, jeżeli 1m 2 wykładziny kosztuje 50 zł? ZADANIE 7 ***
Ile opakowań uszczelek przedstawionych na rysunku należy kupić, aby uszczelnić 6 okien o wymiarach 80cm i 120cm? USZCZELKI DO OKIEN 5m ZADANIE 8 *** Na obsianie rzepakiem 1 ha pola potrzeba 12 kg nasion. Ile kilogramów ziarna wysiano na polu w kształcie prostokąta o wymiarach 150 m i 200 m? ZADANIE 9 *** Podłoga w łazience ma kształt prostokąta, którego długość wynosi 2 m a szerokość jest o 40 cm krótsza. Podłogę wyłożono kwadratowymi płytkami terakoty o boku 1 dm. Ile zużyto płytek terakoty?
ZADANIE 10 **** Stół ma kształt prostokąta o obwodzie 420 cm. Jego szerokość jest 6 razy krótsza od długości. Ile decymetrów kwadratowych ceraty trzeba kupić na ten stół, wiedząc, że z każdej strony stołu należy doliczyć pas szerokości 1dm (który zwisa ze stołu)?