1. Architektura XX wieku kierunki, twórcy, dzieła



Podobne dokumenty
1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

1. Klasycyzm w architekturze

1. Sztuka abstrakcyjna

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

1. Mistrzowie włoskiego renesansu

1. Techniki graficzne

1. Surrealizm Cele lekcji. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności. Uczeń powinien:

Kraina sztuki. Scenariusz 8. Dynamiczna i dekoracyjna sztuka secesji. Elżbieta Jezierska

1. Impresjonizm. Założenia, dzieła, twórcy

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Zasady otrzymywania ocen bieżących z plastyki:

W J O E J WÓ W D Ó ZK Z I I K ON O KURS

Program zajęć artystycznych w gimnazjum

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI

3. Poziom i kierunek studiów: st. I stopnia, architektura wnętrz

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne. 2. Ogólna charakterystyka przedmiotu. Historia architektury i sztuki B1

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

1. Techniki malarskie

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Wymagania z plastyki na poszczególne stopnie

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA GIMNAZJUM SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA -OBLICZA PLASTYKI PLAN WYNIKOWY

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Słynny malarz polski Jan Matejko

Ramowy program szkolenia specjalistycznego dla kandydatów na Instruktorów Opieki nad Zabytkami PTTK

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Wymagania edukacyjne z plastyki klasa 6

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Moja wakacyjna przygoda

PLASTYKA KRYTERIA OCEN DLA KLAS IV

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI

Zakładane efekty kształcenia dla kierunku

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

ćwiczenia plastyczne rysunkowe, malarskie, budowania kompozycji, formułowanie kształtu, przestrzeni

5. Pisz starannie długopisem lub piórem, nie używaj korektora.

2. Tabele w bazach danych

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE PLASTYKA IV VI

Sztuka nowoczesna i najnowsza

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. I

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz lekcji. uzasadnić celowość korzystania z symboli i znaków specjalnych;

1. Władza sądownicza w Polsce

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

Podsumowane wiadomości o roślinach

Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Buku

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

2. Metody prezentacji informacji

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Analiza wyników egzaminu maturalnego z historii sztuki

Historia architektury i sztuki

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki w klasach V-VI Szkoły Podstawowej w Rycerce Górnej

ROK SZKOLNY: 2011/ Cel zajęć:

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Sylabus modułu: Antropologia i ekologia sztuki, Kod modułu: 12-ET-S2-F12-8.2AES

1. Pieniądz jako kategoria ekonomiczna

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 6. Urok i symbolika Domów Uwielbienia świątyń starożytnego Egiptu

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

WOJEWÓDZKI KONKURS STOPIEŃ WOJEWÓDZKI GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

HISTORIA KLASA III GIMNAZJUM SZKOŁY BENEDYKTA

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Seminarium Spacerkiem po Warszawie. Wielcy architekci XX w. Bohdan Lachert i Józef Szanajca Warszawa, 12 grudnia 2013

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Transkrypt:

1. Architektura XX wieku kierunki, twórcy, dzieła Uczeń powinien: 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości umiejscowić kierunek artystyczny w czasie, przyporządkować dzieła autorom, łączyć prezentowane dzieła z miejscem, w którym się znajdują, wskazać przykłady dzieł wprowadzających nową technikę plastyczną, określić elementy dzieł architektonicznych, stosując poprawną terminologię, zdefiniować pojęcia: modernizm, konstruktywizm, styl międzynarodowy, architektura organiczna, socrealizm, postmodernizm, dekonstruktywizm, high-tech. Uczeń potrafi: 2. b) Umiejętności przypisać technikę plastyczną twórcom, którzy się w niej specjalizowali, zidentyfikować wybrane dzieła na podstawie charakterystycznych środków warsztatowych i formalnych, rozpoznać artystę w oparciu o charakterystykę jego twórczości, wyjaśnić związki i różnice między kierunkami artystycznymi, dostrzec i określić zależność dzieła sztuki od jego funkcji i środowiska powstania, opisać dzieło sztuki pod względem formy i treści, opisać fakty i zjawiska, które miały wpływ na formę dzieła, wskazać elementy formalne w dziełach architektury XX wieku (opisać układ przestrzenny, plan, bryłę, konstrukcję i dekorację), wykazać zależność między miejscem powstania dzieła, sytuacją społeczno polityczną, kręgiem artystycznym a kształtem dzieła, wykazać różnice i podobieństwa między dziełami sztuki powstałymi w różnych kręgach artystycznych, wskazać podobieństwa i różnice w zastosowaniu środków formalnych i na tej podstawie sformułować wnioski, przeprowadzić analizę porównawczą dzieł i kierunków na podstawie dowolnie wybranych przykładów, podać fakty z życia artystów mające wpływ na cechy charakterystyczne ich twórczości, określić znaczenie i rolę dzieł dla przemian w sztuce.

2. 2. Metoda i forma pracy Prezentacja multimedialna, pogadanka, praca w grupach. 3. 3. Środki dydaktyczne Prezentacja multimedialna, podręcznik, tablice z reprodukcjami. 4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel wraz z uczniami powtarza podstawowe wiadomości na temat przemian w architekturze na przestrzeni wieków od starożytności do końca XIX wieku. Odwołuje się do wiedzy uczniów na temat wydarzeń historycznych i przeobrażeń społecznych (I i II wojna światowa, powstanie państw komunistycznych, rozwój demograficzny świata, rozwój metropolii), które wpłynęły na przemiany w architekturze i urbanistyce XX wieku. Następnie wyjaśnia nowe pojęcia: modernizm, konstruktywizm, styl międzynarodowy, architektura organiczna, socrealizm, postmodernizm, dekonstruktywizm, high-tech. 2. b) Faza realizacyjna Uczniowie śledzą tok prezentacji multimedialnej Architektura XX wieku, sporządzają notatki. Grupy otrzymują tablice z reprodukcjami, wyszukują dzieła architektoniczne XX wieku, grupują je zgodnie z kierunkiem artystycznym, nazwiskiem twórcy oraz obszarem występowania, ustalają elementy formalne w dziełach architektonicznych (opisują układ przestrzenny, plan, bryłę, konstrukcję i dekorację). Odwołując się do wiedzy uzyskanej z prezentacji multimedialnej, określają charakterystyczne cechy twórczości poszczególnych artystów. Ustalają podobieństwa i różnice między stylami w architekturze XX wieku. 3. c) Faza podsumowująca Poszczególne grupy uczniów prezentują wyniki swoich prac i robią notatki. Uczniowie ustalają, jakie dzieła impresjonistyczne wykonane zostały techniką dywizjonizmu, określają, którzy twórcy byli wierni idei impresjonizmu, a którzy ją porzucili dla innych kierunków artystycznych. Ponadto uczniowie wskazują na znaczenie impresjonizmu w dziejach sztuki, w tym zwracają uwagę na rolę impresjonizmu w rozwoju malarstwa polskiego. Na koniec zajęć uczniowie otrzymują test sprawdzający celem wypełnienia go jako pracy domowej (załącznik 1). 5. 5. Bibliografia 1. Curtis W. J. R., Moderne Architektur seit 1900, Berlin 2002. 2. Encyclopedia of 20th-Century Architecture, Volume 1-3, red. R. Stephen Sennott, Nowy Jork-Londyn 2004. 3. Gössel P., Leuthäuser G., Architektur des 20. Jahrhunderts, Kolonia 1994. 4. Jencks Ch., Spätmoderne Architektur, Stuttgart 1981. 5. Koch W., Style w architekturze. Arcydzieła budownictwa europejskiego od antyku po czasy współczesne, Świat Książki, Warszawa 1996. 6. Osińska B., Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności, WSiP, Warszawa 2005.

7. Zieliński J. A., Stasiak J., Świat sztuki. Podręcznik dla klas 1-3 gimnazjum, WSiP, Warszawa 2002. Źródła ilustracji: fot. Katarzyna Jarkiewicz (zadanie 1, A) http://commons.wikimedia.org/wiki/image:bauhaus.jpg (zadanie 4, A) http://commons.wikimedia.org/wiki/image:imperialwarmuseumnorth01.jpg (zadanie 4, D) http://es.wikipedia.org/wiki/imagen:gateway_arch.jpg (zadanie 4, B) http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:brasilia_national_congress.jpg (zadanie 1, C) http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:casa-da-musica%28exterior%29.1000.jp (zadanie 4, E) http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:guggenheim_museum_exterior.jpg (zadanie 4, C) http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:prague_-_dancing_house.jpg (zadanie 1, B) załącznik 1. 6. 6. Załączniki 1. a) Karta pracy ucznia 1. Rozpoznaj i wpisz poniżej: (a) dzieło architektoniczne, (b) styl. A C B 2. Nazwij kierunki reprezentowane przez podanych architektów: a) W. Tatlin...... b) R. Neutra...... c) A. Loss......

d) B. Taut...... e) A. Aalto...... f) L. Rudniew...... g) N. Foster...... 3. Połącz nazwisko architekta z odpowiednim ugrupowaniem, wpisując obok nazwiska literę. A Nazizm 1 R. Meier B Ekspresjonizm 2 A. Rossi C Neomodernizm 3 F. Gehry D Postmodernizm 4 E. Mendelsohn E Dekonstruktywizm 5 A. Speer 4. Na podstawie reprodukcji podaj: (a) nazwisko architekta, (b) kierunek. A B C D E

5. Przyporządkuj wybitnym dziełom architektonicznym ich twórców. Eero Saarinen, Jorn Utzon, Frank Lloyd Wright, Le Corbusier, Stefan Szyller, Ludwig Mies van der Ronhe, Carlos Lazo, Johan Otto von Spreckelsen Crown Hall -... Port lotniczy Idlewild (obecnie im. J. F. Kennedy ego) w Nowym Jorku -... Miasteczko uniwersyteckie w Meksyku -... Most Poniatowskiego -... Willa Savoye w Poissy -... Arc de la Fraternite w Paryżu -... Gmach Opery w Sydney -... Bear Run, tj. Dom nad Wodospadem -... Karta odpowiedzi 1. 2. b) Notatki dla nauczyciela Seminarium Duchowne Księży Zmartwychwstańców w Krakowie postmodernizm Tańczący Dom w Pradze dekonstruktywizm Gmach parlamentu w Brasilii późny modernizm 2. a) W. Tatlin - konstruktywizm b) R. Neutra styl międzynarodowy c) A. Loss wczesny modernizm d) B. Taut - ekspresjonizm e) A. Aalto architektura organiczna f) L. Rudniew - socrealizm g) N. Foster high tech 3. A5 B4 C1 D2 E3 4.

A. Walter Gropius modernizm B. Eero Saarinen strukturalizm C. Frank Lloyd Wright architektura organiczna D. Daniel Libeskind dekonstruktywizm E. Rem Koolhaas neomodernizm 5. Crown Hall - Ludwig Mies van der Ronhe Port lotniczy Idlewild (obecnie im. J. F. Kennedy ego) w Nowym Jorku - Eero Saarinen Miasteczko uniwersyteckie w Meksyku - Carlos Lazo Most Poniatowskiego - Stefan Szyller Willa Savoye w Poissy - Le Corbusier Arc de la Fraternite w Paryżu - Johan Otto von Spreckelsen Gmach Opery w Sydney - Jorn Utzon Bear Run, tj. Dom nad Wodospadem - Frank Lloyd Wright 7. 7. Czas trwania lekcji 45 minut ewentualnie 2 x 45 minut 8. 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz może być realizowany zarówno na poziomie gimnazjalnym, jak i w liceum ogólnokształcącym (ewentualnie liceum plastycznym). Na poziomie licealnym praca zespołowa winna być rozbudowana do analizy zagadnień bardziej szczegółowych, np. architektura Europy Zachodniej a architektura polska, gmachy użyteczności publicznej i architektura sakralna w XX wieku.