Przedmiot: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne Klasa: IV Scenariusz zajęć Temat zajęć: Magiczne zabawy czyli doskonalimy koncentrację uwagi i percepcję wzrokową. Czas trwania zajęć: 45 minut Cele ogólne: integracja półkul mózgowych rozwijanie spostrzegawczości wydłużanie czasu koncentracji uwagi doskonalenie percepcji wzrokowej doskonalenie rachunku pamięciowego w zakresie 1000 Cele szczegółowe: a. Dydaktyczne: doskonalenie syntezy wyrazowej, umiejętności formułowania wypowiedzi doskonalenie rachunku pamięciowego w zakresie 1000 b. Rewalidacyjne: poprawa koncentracji uwagi usprawnianie percepcji wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo ruchowej rozwijanie wyobraźni i rozwój mowy rozwijanie umiejętności logicznego myślenia doskonalenie motoryki małej integracja półkul mózgowych c. Wychowawcze: doskonalenie umiejętności przestrzegania obowiązujących zasad podniesienie samooceny wzrost motywacji do nauki Metody i techniki kształcenia: podająca: objaśnienie zadań, metody praktycznego działania, metody aktywizujące, metoda problemowa gry i zabawy dydaktyczne, praca indywidualna
Narzędzia TIK, które zamierzam wykorzystać na lekcji: karty do ćwiczenia Skojarzeniasynonimy, karta pracy nr 1 - Ćwiczenie 1. Układanie wyrazów z cząstek wyrazowych, karta pracy nr 2 - Ćwiczenie 2. Dopasowywanie obrazka do opisu, karta pracy nr 3 - Doskonalimy rachunek pamięciowy, długopis lub ołówek, flamastry, laptop, muzyka z piosenką z You Tube Nie bój się chcieć, tablica interaktywna Przebieg zajęć: Część wstępna: Ćwiczenia z zakresu gimnastyki mózgu: Taniec części ciała. Przy tanecznej muzyce nauczyciel prosi dziecko, żeby "tańczyło wykonując leniwe ósemki": tylko nosem, ustami, palcami, brzuchem, dłońmi, kolanami, językiem, łokciami, policzkami, na końcu całym ciałem. Część główna: 1. Psychozabawy: Ćwiczenie rozwijające wyobraźnię i rozwój mowy Skarbnica: zabawa polega na wymienianiu słów według określonych wymogów treściowych. Uczennica wymienia rzeczy obiekty np. - tylko białe (śnieg, mąka, cukier itp.). Następnie nauczyciel dodaje kolejne kryterium: wymień rzeczy lub obiekty białe i miękkie itp. - tylko żółte, następnie nauczyciel dodaje kolejne kryterium: wymień rzeczy lub obiekty żółte i cieplutkie itp. Ćwiczenie rozwijające płynność skojarzeniową. Skojarzenia- synonimy uczennica wymienia skojarzenia do podanej kategorii, np. baranek, piżama, słuchawka, dłoń, gwiazdy, okulary, itd. Należy podać co najmniej 3 wyrazy w każdej kategorii. Np. Jedzenie: gruszka, zupa, kurczak Rodzina: mama, siostra, brat, bratanek 2. Ćwiczenie usprawniające percepcję wzrokową. Ćwiczenie 1. Układanie wyrazów z cząstek wyrazowych (karta pracy nr 1) Za pomocą strzałek połącz cząstki wyrazowe z zakończeniami. Dla zakończenia
-unek zrób strzałki czerwone, dla zakończenia -uszek strzałki niebieskie. Która cząstka nie pasuje do obu zakończeń Pokoloruj ją na zielono. Ćwiczenie 2. (karta pracy nr 2) Dopasowywanie obrazka do opisu. 3. Doskonalimy rachunek pamięciowy. Ćwiczenie 3. (karta pracy nr 3) Nauczyciel wyjaśnia zasady ćwiczenia. Uczennica otrzymuje kartę pracy nr 3, z objaśnieniem ćwiczenia, liczy działania sposobem pisemnym, zapisując je na interaktywnej tablicy. 4. Zabawa,,magiczne okręgi. Cel: rozwijanie kreatywnej wyobraźni. Uczennica na tablicy interaktywnej rysuje koła, które ma uzupełnić w dowolny sposób, tak by z tych okręgów powstały dowolne przedmioty, ale wyłącznie okrągłego kształtu. Nie oceniamy naturalnie wartości artystycznej tych rysunków, lecz pomysłowość dziecka w wyszukiwaniu odpowiednich kształtem przedmiotów. Im więcej okręgów dziecko wypełni w określonym czasie, tym lepiej funkcjonuje jego wyobraźnia twórcza. Część końcowa: (podsumowanie) 5. Zabawa na zakończenie zajęć: Psychozabawa: Jaka (jaki) jesteś? Naszkicuj na kartce ludzika. Oto co oznaczają poszczególne elementy rysunku: Włosy: pojedyncze umysł analityczny, krytyczny gęste loki - inteligencja twórcza, błyskotliwy łysy rozważny, spokojny, obdarzony dobrą pamięcią Głowa zdolności okrągła - matematyczne, umiejętność logicznego myślenia owalna - humanistyczne, umiejętność rozumienia ludzi podłużna (szeroka) językowe, często zdolności twórcze trójkątna zdolności manualne, techniczne Usta stosunek do świata i ludzi uśmiechnięte, szerokie pogodny optymista, lubi ludzi
wąskie uśmiechnięte dobry, współczujący, rozumie ludzi proste (kreska) realista od ludzi wymaga zrozumienia brak ust pesymista, ostrożny w kontaktach z ludźmi Oczy świat uczuć okrągłe bujne życie duchowe I uczuciowe ze źrenicą romantyk kropki ostrożny w uczuciach, wstydliwy Narysowane uszy oznaczają idealistę Tułów okrągły dobroć I wielkoduszność owalny umiejętność współżycia z ludźmi kreska egoizm, indywidualizm, upór Ręce i nogi praca grube pracuje dla pieniędzy, ambitny, gorliwy, efektywny proste kreski konserwatysta, ceni stabilizację, cierpliwy I pracowity biegnące cechy przywódcze, twórczy, szybko podejmuje decyzje Ubranie: brak- rozrzutny, hojny ogólne uporządkowany finansowo narysowane ze szczegółami - oszczędny, skromny Jeśli można rozpoznać płeć - ryzykant, hazardzista Ewaluacja zajęć Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną Oceń, jak podobały Ci się zajęcia zaznaczając kółkiem odpowiednią dłoń.
Ilość ćwiczeń i zabaw na lekcji zależy od tempa pracy uczennicy.