SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Metoda : Forma pracy : praca z całą klasą, praca w grupach. Materiały i środki dydaktyczne : zestawy zadań do pracy w grupach, karty pracy ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Koło matematyczne 2abc

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu oraz zapoznanie z celami zajęć.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI. opracowała Hanna Szmyt

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Informatyka KONSPEKT LEKCJI W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Wśród prostokątów o jednakowym obwodzie największe pole. ma kwadrat. Scenariusz zajęć z pytaniem problemowym dla. gimnazjalistów.

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Temat: Pole równoległoboku.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

STYCZEŃ 2017 Analiza wyników sprawdzianu na zakończenie nauki. w I semestrze drugiej klasy gimnazjum MATEMATYKA

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Temat: Odejmowanie w pamięci

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Konspekt lekcji matematyki

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. II gimnazjum dział,,równania i nierówności. Temat: Rozwiązywanie równań I stopnia z jedną niewiadomą.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE I GIMNAZJUM

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Scenariusz lekcji matematyki przeprowadzonej w klasie I LO

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

W planie dydaktycznym założono 172 godziny w ciągu roku. Treści podstawy programowej. Propozycje środków dydaktycznych. Temat (rozumiany jako lekcja)

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE II GIMNAZJUM

ANALIZA SPRAWDZIANU DIAGNOSTYCZNEGO DLA KLAS IV PRZEPROWADZONEGO W DNIACH WRZEŚNIA 2010 ROKU W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 IM. JANA PAWŁA II W EŁKU

Konspekt do matematyki w klasie 5

Informacja dla ucznia

SZCZEGÓŁOWA TEMATYKA WARSZTATÓW MATEMATYCZNYCH Z PITAGORASEM NA TY

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

META-TUTOR WYSOKA JAKOŚĆ SYSTEMU OŚWIATY GIMNAZJUM IM. GEN. AUGUSTYNA SŁUBICKIEGO W IZBICY KUJAWSKIEJ

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy I gimnazjum wg programu Matematyka z plusem

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Transkrypt:

Opracowała Elżbieta Tomczak SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM Motto lekcji: To, co musiałeś odkryć samodzielnie, zostawia w twym umyśle ścieżkę, którą w razie potrzeby możesz pójść jeszcze raz. Georg Christoph Lichtenberg Temat: Mnożenie i dzielenie sumy algebraicznej przez jednomian. Cele lekcji Uczeń: poznaje reguły mnożenia i dzielenia sumy algebraicznej przez jednomian, opierając się na znanych prawach działań, potrafi zastosować poznane reguły w ćwiczeniach, doskonali umiejętność współpracy i komunikowania się w zespole oraz przekazywania zdobytej wiedzy. Metody: domino matematyczne, rozmowa dydaktyczna. Formy: praca indywidualna, praca w grupach, praca z całą klasą. Przebieg lekcji: I ETAP. Wstępna organizacja i przygotowanie do lekcji (podział uczniów na 3 grupy siedzące w trzech rzędach).. Powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji. 3. Praca uczniów w parach załącznik nr (uczniowie z tego samego rzędu ławek wykonują te same zadania). We wszystkich rzędach te same wartości liczbowe zgodne z prawami matematycznymi znajdują się w tych samych punktach zadania w celu łatwego sprawdzenia poprawności wykonania zadania. Uczniowie zapoznają się z zadaniem umieszczonym w załączniku nr i wykonują je wyszukując na koniec pary wyrażeń o równych wartościach.. Uczniowie z poszczególnych rzędów prezentują pary wyrażeń równoważnych, tworzą prawa i nazywają je (praca z całą klasą). Prawa te nauczyciel umieszcza na tablicy. 5. Uczniowie formułują prawa matematyczne i zapisują je wraz z tematem do zeszytu. Mnożenie i dzielenie sumy algebraicznej przez jednomian. Strona z Opracowała Elżbieta Tomczak

II ETAP III ETAP. Nauczyciel dokonuje podziału uczniów na dowolną (wybraną przez siebie) ilość grup drogą losowania.. Wspólnie z uczniami nauczyciel przypomina zasady organizacji pracy w grupach. 3. Uczniowie zapoznają się z poleceniem w załączniku nr i wykonują ćwiczenia indywidualnie, a następnie sprawdzają z grupą. Wyniki pracy zostają zapisane na tablicy, aby wszyscy mogli je skonfrontować i uzupełnić w zeszycie.. Uczniowie wspólnie formułują regułę mnożenia (dzielenia) sumy algebraicznej przez jednomian. Treść tych reguł znajduje się w załączniku nr (uczniowie wpisują je do zeszytu w ramach pracy domowej). 5. Grupy przystępują do wykonania zadania z załącznika nr 3. Prawidłowo ułożone domino daje w rozwiązaniu hasło Matematyka to klucz do sukcesu.. Podsumowanie wiadomości z lekcji.. Ocena pracy grup pod względem poprawności wykonywania zadań oraz właściwej organizacji pracy. 3. Rozdanie arkuszy zawierających treść pracy domowej (przykłady w pracy domowej są powtórzeniem z układanego domina, w celu utrwalenia wiadomości zdobytych podczas lekcji). Mnożenie i dzielenie sumy algebraicznej przez jednomian. Strona z Opracowała Elżbieta Tomczak

Załącznik nr RZĄD I Oblicz wartości poniższych wyrażeń dla a, b3, c.. a ( b + c). ab ac 3. ab + ac. ( a + b) : c 5. a : c b : c. ( a b) : c 7. a( b c) 8. a : c + b : c RZĄD II Oblicz wartości poniższych wyrażeń dla a-, b3, c. a ( b + c). ab ac 3. ab + ac. ( a + b) : c 5. a : c b : c. ( a b) : c 7. a( b c) 8. a : c + b : c RZĄD III Oblicz wartości poniższych wyrażeń dla a-, b3, c-. a ( b + c). ab ac 3. ab + ac. ( a + b) : c 5. a : c b : c. ( a b) : c 7. a( b c) 8. a : c + b : c Porównaj wyrażenia, w których otrzymałeś tę samą wartość liczbową. Porównaj wyrażenia, w których otrzymałeś tę samą wartość liczbową. Porównaj wyrażenia, w których otrzymałeś tę samą wartość liczbową. Mnożenie i dzielenie sumy algebraicznej przez jednomian. Strona 3 z Opracowała Elżbieta Tomczak

Załącznik nr ZADANIE Wykonaj działania wykorzystując przypomniane prawa matematyczne:. ( x 3xy) ZADANIE Symbole zastąp odpowiednimi wyrażeniami algebraicznymi wykorzystując poznane podczas lekcji reguły.. ( 3a + ): a a + 3. ( x + )( ) 0,5. b ( - b ) b 3 + 3b 3. ( a) a a 8 : 3 x + x 8x. x 9 8 c 3 3. ( c c) c Mnożenie i dzielenie sumy algebraicznej przez jednomian. Strona z Opracowała Elżbieta Tomczak

Załącznik nr 3 START 3 ( x + ) x ( 8a ) : 3 a 8c 3 ( z ) Mnożenie i dzielenie sumy algebraicznej przez jednomian. Strona 5 z Opracowała Elżbieta Tomczak M z ( 3a 8) : ( ) z,5z + t 7 35 5a ( b ) : ( ) 3 x + 5 5 y + 9z 9a 3 ( c b) : ( ) x ( a 8) E T A K C O K S x ( + y ) 3 + a 3 5 ( + b) A M +8 y ( x 9) : 3 ( a 3c) 0 + 5b z ( a + b) : Y a b a + ab 0,5a + a + 3ab + 3z ( 5 b + 5) : 5 b + ( 5 + 8x ) 0,5 +,5z 0,5x( 3y) 5b + 3 c +, 5b a + 7 META T L Z S C U ( z + 8) : 0,5( 3z t) 3 b + 5 ( 7 + 3a ) ( 5) 0 + 3x 0,5x + 0, 75xy T A K O U ( 0,3 x 0, y) ( ) 8 0,5a 7x 3,75b 3 D U E

Załącznik nr Praca domowa. Zapisz w zeszycie poniższe reguły: Aby sumę algebraiczną pomnożyć przez jednomian (liczbę), należy każdy wyraz tej sumy pomnożyć przez ten jednomian (liczbę), a otrzymane w ten sposób iloczyny dodać. Aby sumę algebraiczną podzielić przez jednomian (liczbę różną od 0), należy każdy wyraz tej sumy podzielić przez ten jednomian (liczbę różną od 0), a otrzymane w ten sposób ilorazy dodać.. Wykonaj działania: ( + ) 3 x ( 7 + 3a ) ( 5) ( + y ) ( b ) : ( ) ( x 9) : 3 ( 0,3x 0,y) ( ) 8 0,5a + 9z ( + b) 8a : 5 ( ) ( a 3c) 0,5x( 3y) ( ) + z ( a b) : ( 3a 8) : ( ) ( c b) : ( ) 5b + z ( + 8) : a + ab ( + 8 ) 7x 5 x 0,5( 3z t) z 7 ( 5b + 5) : 5 ( a 8) Mnożenie i dzielenie sumy algebraicznej przez jednomian. Strona z Opracowała Elżbieta Tomczak