,,Misia Marysia na Miłej

Podobne dokumenty
,,Doświadczam, myślę, jestem kreatywny

Edukacja czytelniczo integracyjna

Innowacja pedagogiczna

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI NA LATA

BAŚNIOWE PODRÓŻE PO ŚWIECIE

MAMO, TATO, POBAWMY SIĘ RAZEM! innowacja pedagogiczna

WSTĘP ZAŁOŻENIA PROJEKTU CELE SZCZEGÓŁOWE:

INNOWACJA PEDAGOGICZNA SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE

PROJEKT EDUKACYJNY KSIĘGA, KSIĄŻKA, KSIĄŻECZKA

Program wychowawczy Zespołu Edukacyjnego nr 3 w Zielonej Górze Szkoła Podstawowa nr 21 Gimnazjum nr 8 Rok szkolny 2016/2017

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

Biblioteki szkolne w nowym prawie oświatowym

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Celem tych zajęć było usprawnianie pamięci słuchowej i koordynacji słuchowowzrokowej. Na zdjęciu uczeń układa

PLAN DZIAŁAŃ KÓŁKA HAFCIARSKIEGO

Harmonogram działań profilaktyczno wychowawczych skierowanych do uczniów klas IV- VI w roku szkolnym 2013/2014

Projekt Szkoła na miarę czasów Rok szkolny 2016/17

GRZECZNOŚĆ NA CO DZIEŃ

"Zwiedzając pory roku z Tosią"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Treści wychowawczo - profilaktyczne do realizacji podczas godzin do dyspozycji wychowawcy w klasach I - III

PROGRAM BEZPIECZNA SZKOŁA SZKOŁA PODSTAWOWA W DOLICACH. Opracowała: Renata Nahorska

PROGRAM WYCHOWAWCZY BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NOWEJ SŁUPI

,, ZALAJKUJ CZYTANIE SZKOLNY PROJEKT PROMUJĄCY CZYTELNICTWO WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

Program wychowawczy Szkoły Podstawowej Nr 33 im. Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF na rok szkolny 2016/2017

Innowacja pedagogiczna rozszerzona

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach z oddziałami gimnazjalnymi

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY

PLAN PRACY ODDZIAŁÓW PZEDSZKOLNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 356 W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

INNOWACJA PEDAGOGICZNA KOLOROWE POPOŁUDNIA

INNOWACJA PROGRAMOWO-ORGANIZACYJNA Z PLASTYKI W RAMACH GODZIN PRZEZNACZONYCH NA KÓŁKO ZAINTERESOWAŃ

Rola i znaczenie biblioteki szkolnej w systemie oświaty. Sulejówek, 21 marca 2017 r.

Plan pracy świetlicy szkolnej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, Szkole Podstawowej im. A. Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym na rok szkolny 2015/2016

Projekt edukacyjny pt. Książka moim przyjacielem.

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W KARCZEWIE NA ROK SZKOLNY 2016/2017

PODSTAWY PRAWNE FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

MAGICZNY DYWAN A DIAGNOZOWANIE POTRZEB ROZWOJOWYCH I EDUKACYJNYCH DZIECKA. Andrzej Peć FUNTRONIC

Akademia Twórczego i Logicznego Myślenia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZY ZESPOŁU PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W ZAJĄCZKOWIE

Projekt Podkarpackie Szkolenie Informatyczno - Metodyczne Ramowy program szkolenia

PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO

Rozdział V. Organizacja szkoły. 2. Arkusz organizacyjny szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do dnia 30 maja danego roku.

Regulamin biblioteki Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Szczecinie

Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej w I semestrze roku szkolnego 2018/2019

PODSUMOWANIE NADZORU PEDAGOGICZNEGO WIELKOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 DELEGATURA W PILE

ZAJĘCIA REWALIDACYJNE I REWALIDACYJNO WYCHOWAWCZE W PRZEPISACH PRAWA. Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku Anna Florczak

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W CHODLU NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

RAPORT z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Przedszkolu Samorządowym nr 4 w Myślenicach w roku szkolnym 2016/2017

Plan nadzoru pedagogicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smarchowicach Wielkich w roku szkolnym 2016/2017

Innowacja Z angielskim za pan brat. Miejsce wdrożenia innowacji: Szkołą Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Turowie

PLAN PRACY SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

W szkole funkcjonuje Zespół do spraw wspierania uzdolnień uczniów oraz, w ramach szkolnej procedury udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej,

rozwija się emocjonalnie i społecznie, współpracuje z dziećmi i nauczycielem, rozwija pamięć, myślenie, spostrzegawczość,

Program profilaktyczny Bezpieczny w sieci cyfrowej

Plan działań wychowawczych w I LO im. Marii Skłodowskiej Curie w Ostrzeszowie w roku szkolnym 2016/2017

Raport z ewaluacji pracy biblioteki szkolnej w r. szkol. 2015/2016.

Program profilaktyki Szkoły Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego. w Domanowie i Szkoły Filialnej w Świrydach dla

Informator Biblioteki Pedagogicznej w Strzelinie

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO

PROGRAM PRACY OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ GIMNAZJUM IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W ŁAZISKACH

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO 2015/2016. str. 1. Plan nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2015/2016 w Publicznym Gimnazjum nr 38 w Łodzi

PROGRAM WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY POWIATOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I STOPNIA W DYWITACH NA ROK SZKOLNY 2018/2019

Przesłanki wpływające na powstanie planu działań

PROCEDURA ORGANIZOWANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W SOCHACZEWIE

REGULAMIN PRACY BIBLIOTEKI

Człowiek - najlepsza inwestycja. SZKOŁA DLA CIEBIE Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Harmonogram działań profilaktyczno wychowawczych skierowanych do uczniów klas IV- VI w roku szkolnym 2014/2015

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SUCHEJ KOSZALIŃSKIEJ

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

Program Wychowawczy Szkoły Podstawowej nr 5

PROGRAM PRACY MIĘDZYSZKOLNEGO KOŁA BIBLIOTECZNEGO

STATUT SZKOŁY SPECJALNEJ PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY IM. IRENY SENDLEROWEJ W NOWYM DWORZE GDAŃSKIM

PLAN DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W ZSPOLE SZKÓŁ W MIĘDZYLESIU W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

NORMY SPOŁECZNE I POSTAWY W SZKOLE NASZ POMYSŁ NA ICH KSZTAŁTOWANIE. JACEK STEC

Program realizowany w SP 231 z uczniami klas I VII

Plan pracy świetlicy szkolnej Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II. w Karniewie na rok szkolny 2015/ wrzesień

ANEKS nr 2. do Statutu Szkoły Podstawowej nr 25 w Dąbrowie Górniczej

PROGRAM INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ A KIEDY JUŻ BĘDĘ DOROSŁY REALIZOWANEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W WOJANOWIE

Adresaci: Uczniowie kl. III Szkoły Przysposabiającej do Pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

INNOWACJA PEDAGOGICZNA. Nazwa szkoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Godzianowie. Autor: Halina Majka. Temat: Zdrowo jem- zdrowo żyję

Mali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...

ROCZNY PLAN PRACY ŻŁOBKA PUBLICZNEGO W LUTYNI ROK 2018/2019

ROCZNY PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ PRZEDSZKOLA NR 200,,Gąski Balbinki ROK SZKOLNY 2016/2017

Scenariusz zajęć nr 4

KONCEPCJA PRACY. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie na lata

Program profilaktyki Prywatnej Szkoły Podstawowej ICO Wołominie

Cele wychowawcze na lekcjach języka polskiego. Opracowanie: Teresa Kozioł LSCDN

KONCEPCJA PRACY. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie na rok szkolny 2013/2014

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

NABYWANIE PRZEZ UCZNIÓW WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI

Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych plastycznie

Wymagania na kolejne stopnie awansu zawodowego. Staż na stopień nauczyciela kontraktowego. zgodnie z kwalifikacjami w wymiarze co najmniej ½ etatu

Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Lędzinach. Opr. Monika Wajda-Mazur

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI ZADANIA DO REALIZACJI

WSTĘP. Billie Joe CELE OGÓLNE:

Przewidywane efekty. Zadanie. Sposób realizacji. 1. Systematyczne diagnozowanie środowiska uczniowskiego.

PROGRAM WYCHOWACZY PRZEDSZKOLA NR 24, PRZY ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 4

Zespół Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy w Pile Program autorski zajęć ruchowych Katarzyna Bielawska

Transkrypt:

Nazwa szkoły: Zespół Szkół w Wołominie Imię i nazwisko dyrektora szkoły: mgr Hanna Szyszkowska Adres: ul. Miła 22, 05-200 Wołomin INNOWACJA PEDAGOGICZA,,Misia Marysia na Miłej Autor innowacji: mgr Agnieszka Stańczak

OPIS INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ Uzasadnienie potrzeby wprowadzenia innowacji pedagogicznej Współczesny rozwój technologii informacyjnych, dostęp do Internetu, zastępowanie kontaktu Rodzica z dzieckiem poprzez elektroniczne nianie ( telewizję, tablet, smartfon ) sprawia, iż książka traci na swej atrakcyjności. Dzieje się tak w wielu domach, gdzie uczeń nie ma doświadczeń czytelniczych, a rodzice nie kupują, nie wypożyczają ani nie czytają książek. Wychodząc naprzeciw tym zmianom cywilizacyjnym, kieruję tę innowację do najmłodszych uczniów klas I-II-III. Poprzez cykliczny kontakt z literaturą pragnę zwrócić uwagę na potrzebę nabywania doświadczeń czytelniczych od najmłodszych lat. Rodzic czytający, nauczyciel czytający to wzór dla ucznia, który w przyszłości ma szansę stać się czytającym dorosłym. Zajęcia w ramach innowacji mają wymiar dydaktyczny, wychowawczy i terapeutyczny. Przebiegają one zgodnie ze stałym schematem tj.: powitanie, praca z tekstem, pogadanka, zabawa integrująca, praca przy stoliku, pożegnanie. Daje to poczucie bezpieczeństwa uczniom, wynikające z przewidywalności zajęć. Ponadto bazują one na dążeniach rozwojowych takich jak: naśladownictwo, współdziałanie oraz cechach rozwojowych dzieci tj.: spontaniczności, ciekawości i wyobraźni. Dają one możliwość zaspokojenia różnorodnych potrzeb uczestnikom m.in.: aktywności, stymulacji, pracy przez zabawę. Ale też przede wszystkim radość, doświadczenia i kontakt z rówieśnikami. Przez co stanowią ciekawą alternatywę na spędzenia czasu wolnego oraz wyrabiają nawyki czytelnicze już od najmłodszych lat. Rodzaj innowacji Organizacyjna - zorganizowanie zajęć dla uczniów klas I-II-III z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Zajęcia będą odbywać się w szkole raz w miesiącu przez okres pięciu miesięcy. Metodyczna - rozwijanie umiejętności poznawczych, komunikacyjnych, społecznych poprzez kontakt z literaturą dziecięcą.

Czas trwania Pięć miesięcy, od listopada 2017 roku do marca 2018 roku. Zakres innowacji Działaniem innowacyjnym będą objęci uczniowie klas I - II - III Szkoły Podstawowej Specjalnej im. ks. Jana Twardowskiego, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Innowacja realizowana będzie podczas zajęć lekcyjnych, w ramach godzin przewidzianych w ramowym planie nauczania. Cele innowacji Cele ogólne: 1) nabywanie doświadczeń czytelniczych, 2) wspieranie zainteresowań czytelniczych uczniów, 3) rozwijanie umiejętności spędzania czasu wolnego z książką. Cele szczegółowe: A. rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania, B. rozwijanie wiedzy o świecie i najbliższym otoczeniu, C. rozwijanie wyobraźni, ciekawości, wrażliwości; D. rozwijanie umiejętności komunikacyjnych: zasobu słownictwa, odpowiadania na pytania, wypowiadania się pełnymi zdaniami ; E. doskonalenie pamięci, koncentracji i uwagi, F. wspieranie aktywności dziecka poprzez zabawę, G. rozwijanie sprawności motorycznej motoryka mała i duża, H. integrowanie grupy oraz współdziałanie z bibliotekarzem podczas zajęć, I. kształtowanie postawy kulturalnego uczestnika zajęć.

Sposoby realizacji i opis podejmowanych działań Spotkania będą przebiegać zgodnie ze stałym schematem tj.: powitanie, praca z tekstem, pogadanka, zabawa integrująca, praca przy stoliku, pożegnanie. Teksty spotkań zostaną zaczerpnięte z serii książek Nadii Berkane pod tytułem Misia Marysia. Każde spotkanie będzie poświęcone innej tematyce przygodzie głównej bohaterki. Przykładowe zajęcia : TEMAT SPOTKANIA: Marysia w ogrodzie. CELE SZCZEGÓŁOWE SPOTKANIA: dzieci poznają oraz utrwalają znajomość owoców i warzyw oraz znajomość kolorów. POMOCE: Książka N.BERAKNE, A. NESME Marysia w ogrodzie ; koszyk z owocami i warzywami. MATERIAŁY DO PRACY PLASTYCZNEJ: słomki, kółka z papieru kolorowego, klej, plastelina. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Powitanie. Dzieci siadają w kręgu po turecku wraz z bibliotekarzem. Turlają do siebie kłębek wełny, witając się i wymieniając swoje imiona ( Witaj Kasiu ). Zabawa kończy się, gdy każdy z uczestników zostanie przywitany. Bibliotekarz głośno odczytuje tekst książki Marysia na wsi, pokazuje ilustracje. Dzieci odpowiadają na pytania prowadzącego : - Gdzie Marysia spędzała wolny dzień z rodzicami? - Jak pomagała Marysia tacie w ogrodzie? - O co poprosiła mama koala Marysię? - Dlaczego Marysia nie spełniła prośby Mamy? - Jaką niespodziankę przygotowała Marysia i Gryzek dla Mamy Koala? Zabawa integrująca : 1) Bibliotekarz podchodzi do dzieci z koszykiem. Dzieci losują jeden owoc lub warzywo. Zabawa polega na dokończeniu zdania To jest. Podają nazwę i kolor. Np.: To jest bakłażan. Bakłażan jest fioletowy. Praca przy stoliku : praca plastyczna - kwiaty. Pożegnanie: Prowadzący dziękuje za udział w zajęciach.

Zajęcia będą odbywać się na podstawie następujących książek: Listopad: Marysia i wesoły dzień w przedszkolu. Grudzień: Marysia ma ospę. Styczeń: Marysia boi się ciemności. Luty: To moje! Marzec: Marysia w ogrodzie Spodziewane efekty Uczniowie: Rozbudzenie zainteresowania literaturą dziecięcą. Rozwinięcie umiejętności rozumienia tekstu. Rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych, społecznych, artystycznych. Usprawnienie motoryki małej i dużej. Nabycie umiejętności organizowania czasu wolnego z książką Nauczyciele: Integracja z uczniami. Poszerzenie swojego warsztatu pracy, Szkoła: Przeciwdziałanie zachowaniom niepożądanym: uzależnienie od technologii informacyjnej: gier, Internetu, komputera. Rodzina: Wspieranie wychowawczej i edukacyjnej funkcji rodziny. Ewaluacja Ewaluacji należy dokonać na podstawie obserwacji zachowania i działania uczniów podczas zajęć. Jak również poprzez analizę i ekspozycję prac dzieci w klasie.