PROGRAM Leszno-moja mała ojczyzna

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku Przedmiotowy system oceniania HISTORIA

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o kulturze

1

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA KL. IV - VI. I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

PROGRAM WYCHOWAWCZY "POSZUKUJEMY PRAWDZIWYCH WARTOŚCI"

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

Projekt z ZUS w gimnazjum

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. Wymaganie 3:

1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

Raport z ewaluacji wewnętrznej w szkole 2012/2013. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Zespole Szkół nr 1 w Malborku (Szkoła podstawowa)

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia z podziałem na części

2. Organizatorem Konkursu jest Lubuski Kurator Oświaty, zwany dalej Kuratorem.

Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wrocławiu.

Plan profilaktyczno-wychowawczy Szkoły Podstawowej. w Jazgarzewie. dla klas III Gimnazjum. na rok szkolny 2018/2019

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Piosenka zapisana historią

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Kuratorium Oświaty w Białymstoku we współpracy z NSZZ Solidarność Region Podlaski

Edukacja dla bezpieczeństwa. Przedmiotowy system oceniania

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum w Zespole Szkół im. Karola Marcinkowskiego w Ludomach

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZAKOPANEM

Edyta Marek, Joanna Ślusarczyk Śladami św. Edyty Stein patronki miasta

Planowanie zajęć dydaktycznych stanowi roboczą syntezę treści nauczania, logiczne dopełnienie wcześniej przeprowadzonej analizy.

Danuta Sterna: Strategie dobrego nauczania

KOMPUTERY W PRACY. Projekt edukacyjny dla uczniów klas 4 szkoły podstawowej z przedmiotu informatyka

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

Polskie drogi ku niepodległości. 100 lat niepodległości Polski

Ewaluacja wewnętrzna w Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Żółkiewce

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Ocenianie kształtujące

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 1

Nazwa szkoły/placówki: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy ul. Szkolna 4, Morawica,

Wnioski z analizy próbnych egzaminów zewnętrznych a skuteczność nauczania

100 pytań, które pojawiły się na egzaminach na nauczyciela mianowanego w różnych regionach Polski:

CELE I ZADANIA PRAKTYKI DYDAKTYCZNEJ

Program wychowawczy. i b o n t o n. Żaneta Piskorz

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO. w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy na rok szkolny 2017/2018

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa klasy IV-VI

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu WEWNĄTRZSZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA KLAS VII i VIII Rok szkolny 2018/2019

Konkurs BEZPIECZNA SZKOŁA BEZPIECZNY UCZEŃ ZADANIE NR 1 GRUDZIEŃ 2012

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA- EDUKACJA TEATRALNA. uczniów w zakresie edukacji filmowej będą brane pod

ARKUSZ OBSERWACJI Świetlica szkolna

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Program Wychowawczy Społecznego Gimnazjum Stowarzyszenia Muzyków Polskich PRO ARTE w Łodzi

Przedmiotowy system oceniania (PSO) Lilianna Wojtkowiak, Małgorzata Mortka HISTORIA

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

ROK SZKOLNY: 2011/ Cel zajęć:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W BIŁGORAJU

I. DOSKONALENIE PRACY NAUCZYCIELI

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W GRODŹCU

KONCEPCJA PRACY ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W NATOLINIE NA ROK SZKOLNY 2010 / Założenia główne: Dydaktyka

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim na rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA

Udział w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego zgodnie z własnymi zainteresowaniami oraz potrzebami szkoły

Akademia Nowej edukacji Marek Hampel, Grzegorz Dziarski 2015

PÓKI POLSKA ŻYJE W NAS, PÓTY NIE ZGINIE

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

5) PR ZE DM IOTOWY SYS T EM OCE NIA NI A Z H ISTOR II

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z PLASTYKI W KLASIE IV

OBSZARY PRACY SZKOŁY

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY Z ZAKRESU EDUKACJI PATRIOTYCZNO-REGIONALNEJ MOJA MAŁA OJCZYZNA

Zajęcia komputerowe w szkole podstawowej. Wanda Jochemczyk Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów wanda@oeiizk.waw.

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

Mapa niewyczerpane źródło informacji

PROGRAM WYCHOWAWCZY BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NOWEJ SŁUPI

Ewaluacja w praktyce szkolnej

POWIEW HISTORII W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 26 W TARNOWIE

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku

Strona 1. SZKOŁA PODSTAWOWA nr 143 im. STEFANA STARZYŃSKIEGO w WARSZAWIE PROGRAM WYCHOWAWCZY. Warszawa 2015/16

REGULAMIN REALIZACJI GIMNAZJALNYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO DLA ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W STRZELINIE

I. Czynności organizacyjne. Podanie częściowego tematu: Z wizytą w. II. Zagadka-odczytuję

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Kto Ty jesteś Polak mały Tobie Polsko ta kropli krwi wrzącej

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA HISTORYCZNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W MIELCU

Cele ogólne nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2019/20

Opis zasad innowacji pedagogicznej w nauczaniu historii na poziomie szkoły podstawowej w zakresie edukacji regionalnej.

ZARYS WYTYCZNYCH/REKOMENDACJI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W GIMNAZJUM DWUJĘZYCZNYM

Przedmiotowy system oceniania z historii w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Temat 5. Programowanie w języku Logo

PROGRAM Egzaminy zawodowe bez lęku

Zarządzenie nr 158/12/13 Dyrektora Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Gliwicach z dnia: 27 maja 2013r

Dydaktyka przedmiotowa

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Transkrypt:

Załącznik do Uchwały Rady Miejskiej Leszna Nr XXIII/284/2016 z dnia 19 maja 2016 roku w sprawie przyjęcia programu Leszno-moja mała ojczyzna. PROGRAM Leszno-moja mała ojczyzna 1. Wprowadzenie Nie trzeba przypominać, że zakorzenienie się mieszkańców miasta, związanie się z nim emocjonalne, zaangażowanie w jego sprawy - będą jednymi z najważniejszych czynników jego rozwoju w różnych dziedzinach (społecznej, kulturalnej i gospodarczej). Sposobem na zakorzenienie, przywiązanie się mieszkańców jest poznanie historii miasta, w którym mieszkają, a później identyfikacja z jego dziejami, kulturą i tradycją. Znajomość tych zagadnień pozwoli w przyszłości wyciągnąć wnioski z historii miasta, korzystać z wiedzy nabytej podczas realizacji Programu i korzystanie z nich w przyszłości. Nie będzie dla nas przyszłości, jeśli zapomnimy o własnej przeszłości. To zdanie od lat jest powtarzane i prawdziwe jak mało które. W przypadku Programu mowa jest o przeszłości dotyczącej nas wszystkich, zamieszkałych w Lesznie. Będzie to podróż przez historię naszego miasta i ludzi, którzy o nie walczyli, dla niego pracowali i je budowali. Tworzyli to wszystko co nas otacza, z czego możemy być dumni i czego możemy uczyć się od naszych przodków. Każdy powinien znać historię miejscowości, w której żyje i miejscowości pobliskich, ich historia tworzy bowiem nierozerwalną całość. Obecny system edukacji nie daje zbyt wielu możliwości, by w szkołach uczyć takiego przedmiotu, dlatego też zajęcia mają być uzupełnieniem programu realizowanego w szkołach. Podczas tych zajęć zostaną przedstawione regionalne zagadnienia, które skrótowo przedstawiliśmy wyżej i które szczegółowo przedstawiono poniżej. Samorząd miasta, doceniając znaczenie edukacji regionalnej postanawia przyjąć Program do realizacji. 2. Charakterystyka i miejsca realizacji programu Głównym celem programu jest przybliżenie uczniom spraw, które są, a na pewno powinny być dla nich najbliższe. Do takich spraw niewątpliwie należy wiedza o miejscach im najbliższych tych, w których żyli ich przodkowie i tych, w których i oni żyją. Dzięki tym zajęciom powinni zdać sobie sprawę, że nie byli pierwsi i są częścią łańcucha historycznego tworzonego przez ich przodków, a który tworzą także sami. Zajęcia w pierwszym roku odbywać się będą w leszczyńskich gimnazjach.

3. Beneficjenci programu W pierwszym roku realizacji programem objęci mają być uczniowie trzecich klas szkół gimnazjalnych miasta Leszna. W kolejnych dwóch latach także uczniowie pierwszych i drugich klas leszczyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Jak więc widać program tworzy cykl trzyletni. Uczniowie, którzy rozpoczną ten cykl w najbliższym roku szkolnym, będą go realizować przez kolejne dwa lata szkolne. Zajęć dla każdej klasy ma być dwanaście w roku szkolnym. Byłyby to zajęcia nieobowiązkowe. 4. Finansowanie Projekt finansowany będzie przez miasto Leszno. 5. Realizator Programu Realizatorem programu będzie Muzeum Okręgowe w Lesznie. 6. Początek realizacji Programu Początek realizacji tego programu przewiduje się od września 2016 roku. 7. Cele nauczania ogólne Uczeń powinien poznać podstawowe informacje na temat swego miasta i regionu. Związane z dziejami miasta, a także miejsca powiązane z lokalną historią oraz postacie najwybitniejszych tutejszych mieszkańców. 8. Cele nauczania szczegółowe Uczniowie powinni poznać najstarsze dzieje Leszna i okolicznych miejscowości. Następnie poznać rozwój miasta na przestrzeni wieków; czasy jego największego rozwoju jak i upadku. Kolejna wiedza to najważniejsze wydarzenia w lokalnych dziejach, zarówno miasta jak i okolicznych miejscowości, z którymi historia Leszna jest nierozerwalnie związana. Uczniowie mają też zaznajomić się ze stylem życia i mentalnością ludzką na przestrzeni wieków. Przedstawione im zostaną publikacje na temat miasta, najwybitniejsze postacie w jego dziejach. Poznają także historię najnowszą i rozwój miasta od czasu odzyskania niepodległości po pierwszej wojnie światowej. Wreszcie wydarzenia, które wpłynęły na rozwój Leszna, ukształtowały je współcześnie, miały wpływ na jego aktualną sytuację, a także styl życia mieszkańców. 9. Formy dydaktyczne Podczas lekcji stosowane będą różne formy nauczania: - pogadanka nauczyciela - omówienie prac zaplanowanych wcześniej, zaproponowanych przez nauczyciela lub uczniów i przez uczniów przygotowanych. Przy czym uczniowie mają pracować zarówno indywidualnie jak i zespołowo - wspólne dyskusje dotyczące omawianych tematów - pokazy filmów, zdjęć, starych dokumentów, książek, stron internetowych poświęconych historii - wycieczki w miejsca związane z historią naszego miasta

- wycieczki do miejsc, gdzie ukazana jest historia naszego miasta: Muzeum Okręgowe, Miejska Biblioteka Publiczna, Archiwum Państwowe w Lesznie i inne - udział w wydarzeniach kulturalnych, społecznych, historycznych odbywających się w mieście - spotkania z regionalistami - spotkania z przedstawicielami organizacji społecznych, kombatanckich działających w Lesznie - próba tworzenia przez uczniów i nauczycieli wspólnych opracowań, dotyczących najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach naszego miasta oraz przedstawianie tych wydarzeń na zewnątrz - organizacja konkursów tematycznych - kultura gwarowa - kultura ludowa 10. Środki wykorzystywane podczas zajęć 10.1 Środki techniczne - komputery - filmy - internet - rzutniki - sprzęt video - strona internetowa miasta Leszna 10.2. Inne środki wykorzystywane podczas zajęć - książki - słowniki i encyklopedie - rysunki - fotografie - dawne opracowania źródłowe - współczesne opracowania regionalne - dokumenty - mapy - gazety - wydawnictwa regionalne 11. Najważniejsze wykorzystywane metody w zakresie zajęć Metoda komunikatywna W tej metodzie chodzi o jak najlepszą komunikację między nauczycielem oraz między samymi uczestnikami zajęć. Podstawową techniką jest tu praca w grupach, opracowywanie i realizowanie w każdej grupie wspólnych zadań. Ma to na celu lepszą mobilizację uczniów, aktywizację i mobilizację do pracy, co daje właśnie praca w małych grupkach. Metoda aktywizująca Jest to metoda gdzie uczeń w grupie lub samodzielnie wykonuje jakieś zadanie, które powinno go interesować i którego realizacja powinna sprawiać mu satysfakcję. Przy czym, co w tym przypadku najważniejsze, nie jest to metoda, w której

nauczyciel przekazuje uczniom gotową wiedzę. On aktywizuje uczniów i stwarza warunki do samodzielnego opracowywania zagadnień, czy bloków tematycznych i samodzielnego uczenia się. Metoda zadaniowa Czyli najkrócej mówiąc nauczanie oparte na zadaniach. Skupia się na realizacji wyznaczonych konkretnych celów, czy pracy nad wyznaczonymi tematami lub blokami tematycznymi. 12. Podział programu na bloki tematyczne - najważniejsze wydarzenia w dziejach Leszna - rozwój miasta na przestrzeni wieków - dni chwały i upadku miasta - Leszno jako część regionu leszczyńskiego - walka o zachowanie polskości w Lesznie w okresie zaborów - powstanie wielkopolskie w okolicach Leszna - najwybitniejsi mieszkańcy Leszna - rozwój miasta po zakończeniu pierwszej wojny światowej 13. Uwagi dotyczące realizacji programu Lekcje mogą stanowić zamkniętą całość, ale nie muszą. Przewiduje się pewną elastyczność w realizacji programu. W przypadku lekcji zajęć regionalnych ma on na celu rozwinięcie zagadnień, które uczniów najbardziej interesują, a więc które najlepiej zostaną przez nich przyswojone. Podczas każdej lekcji mogą bowiem być przedstawione bloki tematyczne, realizowane w częściach. Warto położyć nacisk na dyskusje uczniów z nauczycielem, uczniów między sobą oraz nauczycieli i uczniów z zaproszonymi gośćmi. Nie ma tu podręczników. W tej sytuacji nacisk podczas lekcji położony będzie na indywidualną ocenę tematu przez nauczyciela, który powinien zachęcić ich do aktywnego udziału w odbywających się zajęciach. 14. Umiejętności, które uczniowie powinni zdobyć podczas zajęć - wymienić najważniejsze informacje na temat początków Leszna - opisać najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta - przedstawić życie mieszkańców oraz ich mentalność na przestrzeni wieków - przedstawić wydarzenia, które przyczyniały się do rozwoju miasta oraz te, które wpłynęły negatywnie na jego dzieje - wymienić najważniejsze postacie w dziejach miasta - wskazać najważniejsze miejsca w Lesznie, zarówno te historyczne jak i współczesne - ocenić rolę Leszna jako ośrodka regionalnego - wskazać uwarunkowania, które ukształtowały współczesne Leszno 15. Metody i formy ewaluacji programu Nadrzędne cele edukacji regionalnej zawarte w Programie dotyczą kształtowania postaw młodych mieszkańców Leszna. Dla ewaluacji programu najistotniejsze

będzie więc monitorowanie i obserwowanie zachowań uczniów, przy świadomości, że sferę emocjonalną trudno poddać kryterialnemu mierzeniu. Uda się jednak może zaobserwować wzrost uczniowskiej samorządności, zainteresowania sprawami miasta jego historią i angażowanie się w jego sprawy, czy podniesienie ocen z zachowania. W obrębie zajęć realizator Programu może zastosować sprawdzone narzędzia, pozwalające ocenić stopień realizacji programu, zasadność podejmowanych działań dydaktycznych i wychowawczych, prawidłowości doboru form i metod pracy. Zebrane w ten sposób informacje pomogą wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz ułatwią realizację programu w następnym roku szkolnym. Ocenianie zajęć prowadzone będzie na zasadzie zaliczeń. Taka forma jest najwłaściwsza, przy czym nie byłoby tu stopniowania tych zaliczeń. Jako uzasadnienie dla tej formy oceny, czyli zaliczenia, podać należy fakt iż wiedzę regionalną oraz związaną z nią postawę patriotyczną, a ona wiąże się nierozerwalnie z tymi zagadnieniami, zawsze trudno do końca zdefiniować i oceniać. Dlatego też wszelkie oceny, czy punktacja stawiałyby przed nauczycielem trudny wybór w jaki sposób jej dokonać. Zaliczenia odbywać się będą na podstawie realizacji projektów opracowywanych przez uczniów. Przy czym mogą to być projekty indywidualne oraz przygotowane przez grupę uczniów. 16. Raport z realizacji programu Realizator przygotuje raport z realizacji i ewaluacji Programu do końca czerwca danego roku szkolnego i przedstawi jego wyniki komisjom problemowym Rady Miejskiej Leszna.