Kim jest Antygona z tragedii Sofoklesa?

Podobne dokumenty
Czasownik bez tajemnic

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Metody prezentacji informacji

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Poznajemy rodzaje podmiotu

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

1. Roland rycerz średniowieczny

Sofokles - Antygona. Antygona. O tak! Czyż nie wiesz, że z poległych braci. Kreon jednemu wręcz odmówił grobu? Że Eteokla, jak czynid przystoi,

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

2. Mądrość i Hiob, czyli Bóg oskarżony. Analiza Ks. Hioba

Moja wakacyjna przygoda

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

1. Obywatel w urzędzie gminy

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Rodzaje zdań złożonych

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

2. Zakładanie własnej firmy

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Countries and nationalities

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Anna Duda nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum w Główczycach

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

I. Informacje ogólne. II. Informacje szczegółowe. 1. Cele modułu kształcenia:

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

2. Konfiguracja programu Outlook Express

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Rysunek: Dominika Ciborowska kl. III b L I G I A. KLASY III D i III B. KATECHETKA: mgr teologii Beata Polkowska

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

WZÓR SYLLABUSA. Metodyka nauczania literatury i języka polskiego

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Orzeczenie i jego określenia

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Transkrypt:

Kim jest z tragedii Sofoklesa? 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna problematykę Antygony Sofoklesa, rozumie uniwersalizm problematyki tragedii. b) Umiejętności Uczeń: potrafi argumentować swoje zdanie, doskonali umiejętność prowadzenia dyskusji, dostrzega ciągłość w literaturze na przykładzie typu bohatera, doskonali umiejętność pracy z tekstem, czytania ze zrozumieniem. 2. Metoda i forma pracy Metoda ćwiczeń praktycznych, praca zbiorowa, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Tekst Antygony Czyste kartki 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Powitanie. Sprawdzenie listy obecności. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi wybranego ucznia o streszczenie Antygony, w tym: o wymienienie postaci,

krótką ich charakterystykę, podanie czasu i miejsca akcji, gatunku literackiego. 2. Nauczyciel pyta klasę o wrażenia po lekturze tragedii, o przypomnienie fragmentów, które szczególnie utkwiły uczniom w pamięci. 3. Nauczyciel prosi wybrane 3 osoby o głośne odczytanie fragmentów Antygony (załącznik 1). 4. Klasa próbuje stworzyć portret psychologiczny Antygony (jaki to typ osoby - określenia przymiotnikowe, opisowe). Zwrócenie uwagi na elementy potencjalnej pychy w bohaterce. 5. Jeśli wytworzą się podzielone zdania na temat Antygony, można przeprowadzić debatę korespondencyjną. Wówczas nauczyciel prosi o ustawienie ławek naprzeciwko siebie i sam pełni rolę listonosza, który przekazuje od jeden strony do drugiej zapisy argumentów broniących lub potępiających postawę Antygony. Debata trwa do chwili uzyskania przewagi którejś ze stron bądź do ostatnich 10 minut lekcji, po czym następuje zebranie opinii, pozostawienie problemu otwartego bądź wyciągniecie wniosków. 6. Nauczyciel prosi o przykłady (z literatury, z życia) podobnych bohaterek, osób. c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel prosi o ułożenie przysłów z imieniem, np.: porywcza jak. 2. Nauczyciel zadaje pracę domową. 5. Bibliografia 1. Chrząstowska B., Czy i jak istnieją wartości w szkolnej edukacji języka polskiego?, Polonistyka 2005 nr 2. 2. Polonista w szkole. Podstawy kształcenia nauczyciela polonisty, red. Janus-Sitarz A., Universitas, Kraków 2004. 3. Sofokles,, Ossolineum, Wrocław 1995. 6. Załączniki a) Fragment Antygony załącznik 1. Ismena

Niczym dla ciebie więc zakaz a? Niczym, on nie ma nad moimi prawa. A ty powiedz mi teraz w dwóch słowach, Czyżeś wiedziała o moim zakazie? Wiedziałam dobrze. Wszakże nie był tajny. I śmiałaś wbrew tym stanowieniom działać? Nie Zeus to przecież obwieścił to prawo Ni wola Diki, podziemnych bóstw siostry, Taką ród ludzki związała ustawą. A nie mniemałam, by ukaz twój ostry Tyle miał wagi i siły w człowieku, Aby mógł łamać święte prawa boże, Które są wieczne i trwają od wieku, Że ich początku nikt zbadać nie może. Ja więc nie chciałam ulęknąć się człeka I za złamanie praw tych kiedyś bogom Zdawać tam sprawę. Bom śmierci ja pewna Nawet bez twego ukazu; a jeśli Wcześniej śmierć przyjdzie, za zysk to poczytam. Bo komu przyszło żyć wśród nieszczęść tylu, Jakżeby w śmierci zysku nie dopatrzył? Tak więc nie mierzi mnie śmierci ta groźba,

Lecz mierziłoby mnie braterskie ciało Nie pogrzebane. Tak, śmierć mnie ni straszy; A jeśli głupio działać ci się zdaję, Niech mój nierozum za nierozum staje. Ona i siostra nie ujdą przenigdy Śmierci straszliwej; bo i siostrę skarcę, Że jej spólniczką była w tym pogrzebie. Wołać mi tamtą, którą co dopiero Widziałem w domu zmieszaną, szaloną. Tak duch zazwyczaj tych zdradza, co tajnie Się dopuścili jakiegoś występku. Wstręt zaś ja czuję przeciw tym złoczyńcom, Którzy swe grzechy chcą potem upiększać. Chceszli co więcej, czyli śmierć mi zdać? O nie! w tym jednym zawiera się wszystko. Więc na cóż zwlekać? Jako twoje słowa Mierżą i oby zawsze mnie mierziły, Tak wstrętne tobie wszystkie me postępki. A jednak skąd bym piękniejszą ja sławę Uszczknęła, jako z brata pogrzebania? I ci tu wszyscy rzecz by pochwalili, Gdyby im trwoga nie zawarła mowy. Ale tyranów los ze wszech miar błogi,

Wolno im czynić, co zechcą, i mówić. Czemuż więc niesiesz cześć, co jemu wstrętna? Zmarły nie rzuci mi skargi tej w oczy. Jeśli na równi z nim uczcisz złoczyńcę? Nie jak niewolnik, lecz jak brat on zginął. On, co pustoszył kraj, gdy tamten bronił? b) Zadanie domowe Dziewczyny: przeprowadzę wywiad z Antygoną. Chłopcy: przeprowadzę wywiad z em. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak