Co to jest zabytek? scenariusz lekcji



Podobne dokumenty
Wyjątkowość krakowskich zabytków scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

ROK SZKOLNY: 2011/ Cel zajęć:

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Autor: Sebastian Dzikowski Klasa: VI Temat: Rozum + doświadczenie = oświecenie (XVIII w.) Cele lekcji po zakończonych zajęciach uczeń: pamięta: -

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH 4 6 W SP18 W ZIELONEJ GÓRZE Ocenianie osiągnięć jest w przypadku plastyki trudne ze względu na

Załącznik 1. Załącznik 2.

KARTA KURSU Kierunek: turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe Studia I stopnia, stacjonarne, rok 3, semestr 1

OPRACOWANIE MODUŁOWEGO PROGRAMU NAUCZANIA DLA ZAWODU

Przedmiotowe zasady oceniania z plastyki Kl. IV

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. I

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE SZÓSTEJ I PÓŁROCZE PRZEDMIOT: PLASTYKA

Mini projekt Otwarte zabytki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

I. Czynności organizacyjne. Podanie częściowego tematu: Z wizytą w. II. Zagadka-odczytuję

Katarzyna Luksa PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLASY 2 GIMNAZJUM W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 56 W KATOWICACH ROK SZKOLNY 2017/2018

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Konspekt 4. Temat: Służby parterowe i pracownicy recepcji hotelu. Nauczyciel: mgr Ewa Dygoń, Stanisław Kędzierski. Cele lekcji:

Program zajęć artystycznych w gimnazjum

Przedmiotowe Zasady Nauczania zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Św. Wojciech patron Polski

Zabytkowa Nieruchomość - jakie czekają ograniczenia?

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotów zawodowych w ZS CKP w Sochaczewie

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Przedmiotowe zasady oceniania w Zespole Szkół w Chełmży HISTORIA SZTUKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE PLASTYKA, KLASY IV

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV - VI) Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.5 Temat zajęć: Rozpoznanie wroga, czyli jak wygląda rynek? (1)

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Innowacja pedagogiczna KRAKÓW moje miasto, moja historia z zakresu edukacji regionalnej dla II etapu edukacyjnego. Autor Michał Lubera

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Przedmiotowe zasady oceniania zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Kryteria ocen z zakresu historii w klasie IV, V, VI

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

W zakresie dziejów sztuki oraz zadań o charakterze humanistycznych ocenie z plastyki podlega:

W badaniach 2008 trzecioklasiści mieli kilkakrotnie za zadanie wyjaśnić wymyśloną przez siebie strategię postępowania.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Przedmiotowy system oceniania fizyka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Temat: Złamania kości i uszkodzenia stawów (2 lekcje)

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

KARTA KURSU. Historia architektury i sztuki

1. W świecie obyczajów i tradycji

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W PLESZEWIE. Barbara Walter

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

6 W średniowiecznym mieście

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w Publicznym Gimnazjum w Bielicach

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Jak pracować z przedmiotem? Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Nazwa modułu kształcenia Badania nad dziedzictwem kulturowym w naukach humanistycznych II Nazwa jednostki prowadzącej Instytut Historii Sztuki

Przykładowy schemat do budowy lub modyfikacji. programu nauczania

Przedmiotowy System Oceniania na lekcjach historii w gimnazjum

Scenariusz zajęć - 45 min

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum nr 3 w Nidzicy.

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

Scenariusz zajęć nr 1

Przedmiotowy system oceniania w roku szkolnym 2015/2016 dla przedmiotów zawodowych, kierunek: technik logistyk

Transkrypt:

Co to jest zabytek? scenariusz lekcji GRUPA DOCELOWA: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (uwaga: poziom przekazu treści należy dostosować do poziomu uczniów) METODA: a) mini-wykład połączony z prezentacją multimedialną Co to jest zabytek? ; b) rozmowa nauczająca; c) dyskusja kierowana ŚRODKI DYDAKTYCZNE: a) prezentacja multimedialna Co to jest zabytek ; b) komputer, rzutnik, ekran CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: jedna godzina lekcyjna OGÓLNY CEL ZAJĘĆ. Po zakończeniu zajęć uczeń powinien: a) umieć wytłumaczyć, czym są zabytki i jaka jest ich funkcja; b) wiedzieć, jaką postawę należy zachować wobec zabytków SZCZEGÓŁOWY CEL ZAJĘĆ. Po zakończeniu zajęć uczeń powinien: a) umieć wytłumaczyć własnymi słowami lub (w zależności od poziomu kształcenia) definiować terminy: zabytek, ochrona zabytków, opieka nad zabytkami, konserwacja ; b) umieć wskazać kategorie zabytków; c) umieć wymienić podstawowe sposoby ochrony zabytków LITERATURA DLA PROWADZĄCEGO ZAJĘCIA: Encyklopedia Krakowa, Warszawa Kraków 2000; Michał Rożek, Urbs celeberrima. Przewodnik po zabytkach Krakowa, Kraków 2006; Józef Lepiarczyk, Konserwacja zabytków architektury, Kraków 1954; Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Warszawa 2003; O zabytkach. Opieka, ochrona, konserwacja, red. Tadeusz Rudkowski, Warszawa 2005; Mieczysław Kurzątkowski, Mały słownik ochrony zabytków, Warszawa 1989 1 S t r o n a

TOK ZAJĘĆ 1. DEFINICJA TERMINU ZABYTEK - dyskusja kierowana: prowadzący pyta grupę, co to jest zabytek; jak zdefiniować ten termin lub z czym się on kojarzy. Należy uwzględnić, że bez względu na poziom grupy uczniowie odpowiadają najczęściej, że zabytek jest stary albo z czymś starym się kojarzy; ewentualnie wymieniają jakieś konkretne zabytki (Wawel, Sukiennice itp.). W zależności od udzielanych odpowiedzi prowadzący ukierunkowuje dyskusję na temat: jak stara musi być dana rzecz, żeby była zabytkiem? lub dlaczego akurat wymienione obiekty są zabytkami? ; - uporządkowanie zebranych odpowiedzi: termin zabytek jest znany, ale dokładne jego zdefiniowanie nie jest łatwe; - prezentacja multimedialna/mini-wykład: wytłumaczenie definicji terminu zabytek poprzez wyjaśnienie jego etymologii. UWAGI DO TREŚCI KSZTAŁCENIA I ZAWARTOŚCI PREZENTACJI MUTLIMEDIALNEJ A. Słownikowa definicja słowa zabytek : rzecz pochodząca z minionych epok, mająca dużą wartość historyczną i naukową (Uniwersalny Słownik Języka Polskiego, red. Stanisław Dubisz, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, t. 4, s. 749). B. Ustawowa definicja słowa zabytek : nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową (art. 3, ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 roku z późn. zm. Dziennik Ustaw 2003, nr 162, poz. 1568). C. Etymologia słowa zabytek. Źródłosłowem słowa zabytek jest staropolskie słowo zabyty, czyli zapomniany, w związku z tym słowo zabytek kojarzone jest z czymś pochodzącym z dawnych czasów, odnoszącym się do czegoś dawnego (zob. Wiesław Boryś, Słownik etymologiczny języka polskiego, Kraków 2005, s. 724; 2 S t r o n a

Krystyna Długosz-Kurczabowa, Wielki słownik etymologicznohistoryczny języka polskiego, Warszawa 2008, s. 76). 2. FUNKCJA ZABYTKU - rozmowa nauczająca / dyskusja kierowana: prowadzący inicjuje rozmowę na temat o czym zabytki mogą przypominać? ; ukierunkowanie odpowiedzi na: wydarzenia, ludzi, kulturę. Dyskusję można zaktywizować dodatkowymi pytaniami o konkretne wydarzenia i postaci (ogólnohistoryczne, jak również z historii rodzinnej), które pamiętane są dzięki konkretnym przedmiotom (np. fotografiom, pamiątkom rodzinnym) lub przekazom ustnym. 3. KATEGORIE ZABYTKÓW - dyskusja kierowana: prowadzący pyta, co może być zabytkiem. W zależności od poziomu grupy odpowiedzi mogą być formułowane na różnych poziomach uszczegółowienia (np. zamki, pałace, samochody, rzeźby itp.); - uporządkowanie zebranych wypowiedzi: zabytkami mogą być budowle, przedmioty (rzeczy nieruchome) i rzeczy niematerialne (muzyka, pieśń, opowieść itp.); - dyskusja kierowana / rozmowa nauczająca / prezentacja multimedialna: podczas wyświetlania poszczególnych zabytków wg Zabytek to dotrwały do współczesności element przeszłości, który o tej przeszłości opowiada, jest jej świadectwem. Zabytkiem może być wszystko, co spełnia powyższe kryterium funkcji przywoływawczej i historycznej, w związku z tym kategoryzację zabytków można przeprowadzić na wiele sposobów: np. wg stanu prawnego (prawnie chronione i nieobjęte ochroną); wg dyscyplin naukowych (np. archeologiczne i niearcheologiczne); wg formy (np. ruchome i nieruchome). 3 S t r o n a

przyjętej kategorii (m.in. zamek na Wawelu, Sukiennice, barbakan, Biblia Gutenberga, akt lokacji Krakowa) zadaniem uczniów jest uzasadnienie, czy dany obiekt jest zabytkiem i dlaczego (należy zwrócić uwagę na kryterium wieku oraz funkcji o jakich wydarzeniach, ludziach, zjawiskach z historii opowiadają/przypominają). 4. CO DECYDUJE O UZNANIU CZEGOŚ ZA ZABYTEK? - mini-wykład / prezentacja multimedialna: prowadzący, posługując się przykładami umieszczonymi w prezentacji, wyjaśnia, według, jakich kryteriów uznaje się pewne rzeczy za zabytki. 5. POSTAWA WOBEC ZABYTKU - rozmowa nauczająca / prezentacja multimedialna: zainicjowanie rozmowy co wynika z tego, że coś uznamy za zabytek ; - uporządkowanie zebranych wypowiedzi: pierwszym obowiązkiem jest ochrona, drugim konserwacja/odnowa. - mini-wykład / prezentacja multimedialna: przedstawienie poszczególnych form ochrony zabytków i przedstawienie efektów konserwacji na wybranym zabytku. Wartości historyczne (przykład: Wawel); związek z wybitnymi postaciami (przykład: Dom Jana Matejki); wartości artystyczne (przykład: kaplica Zygmuntowska na Wawelu); unikatowość (przykład: dawna zajezdnia tramwajowa na Kazimierzu). Ochrona zabytków może przybierać różne formy: od fizycznej (w tym dbanie o odpowiednie warunki przechowywania zabytków ruchomych przykład: sala muzealna) po prawną (poprzez wpis do rejestru zabytków; w Krakowie znajduje się obecnie ponad 1100 obiektów nieruchomych podlegających ochronie prawnej; znakiem graficznym ochrony prawnej jest tzw. błękitna tarcza). Podstawowym celem ochrony jest zapobieganie zniszczeniu i kradzieży. Opieka nad zabytkiem obejmuje z kolei czynności 4 S t r o n a

związane z utrzymywaniem go w dobrym stanie lub doprowadzanie go do takiego stanu. Proces ten nazywany jest konserwacją lub odnową, względnie renowacją lub restauracją, (przykład: odnowa elewacji Zamku na Wawelu i Bramy Wazów na Wawelu). 6. REKAPITULACJA - rozmowa nauczająca: prowadzący pokazuje grupie jakiś w miarę nowoczesny przedmiot (np. telefon lub inne urządzenie elektroniczne) i pyta, czy to jest zabytek, a jeżeli nie, to czy może on się stać kiedyś zabytkiem, czego może być wtedy świadectwem i w jaki sposób trzeba go będzie traktować. - podsumowanie wypowiedzi. 7. PROPOZYCJA ZAJĘĆ UTRWALAJĄCYCH / ZADANIA DOMOWEGO Dla uczniów szkół ponadpodstawowych: podział grupy na kilkuosobowe zespoły, których zadaniem jest zebranie informacji o zabytkach we wskazanych rejonach miasta albo w dzielnicy, w której znajduje się szkoła, z uwzględnieniem: czasu powstania, objęcia ochroną prawną, dawnej i obecnej funkcji zabytku. Zebrane wyniki grupy przedstawiają w trakcie zajęć lekcyjnych w formie prezentacji bądź spaceru. Niniejszy scenariusz wraz z prezentacją multimedialną przeznaczony jest do bezpłatnego wykorzystania w trakcie zajęć szkolnych i pozaszkolnych. 5 S t r o n a