Scenariusz zajęć - 45 min
|
|
- Seweryna Cichoń
- 9 lat temu
- Przeglądów:
Transkrypt
1 Scenariusz zajęć - 45 min Grupa wiekowa: Szkoła ponadgimnazjalna Temat: ODZYSKAJ - KORZYSTAJ Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami. Zapoznanie uczniów z systemem gospodarki odpadami w Poznaniu i regionie, którego elementem jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Cele szczegółowe: Uczeń: - zna podstawowe dane statystyczne dotyczące produkcji odpadów komunalnych w Polsce; - zna hierarchię postępowania z odpadami; - rozumie zależność konsument wytwórca odpadów; - rozumie potrzebę ograniczania składowania odpadów; - rozumie założenia nowoczesnego systemu gospodarki odpadami w Poznaniu i regionie; - zna podstawowe metody zagospodarowania odpadów; - zna zasady funkcjonowania instalacji termicznego przekształcania odpadów, - wymienia korzyści płynące ze spalania odpadów, ich segregacji i recyklingu. Metody nauczania: - burza mózgów; - praca w grupach; - rozmowa kierowana; - debata. Środki dydaktyczne: - karta pracy; - tablice/kartki z nazwami form zagospodarowania odpadów; - prezentacja multimedialna. Przebieg zajęć: 1. Powitanie uczniów. 2. Nauczyciel pyta uczniów, z czym kojarzą im się odpady? Nauczyciel zadaje pytanie otwarte: Czy z odpadami może kojarzyć się ZYSK?/
2 Czy z odpadów może płynąć jakiś ZYSK? Nauczyciel zapisuje pytanie na tablicy. Pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi. 3. Nauczyciel pyta uczniów: - Kto produkuje odpady? - Dlaczego ich ilość rośnie? - Czy zastanawiali się kiedyś ile rocznie odpadów produkuje każdy z nich? Wskazuje,że przeciętny Polak wytwarza blisko 400 kg odpadów w ciągu roku. - Czy można coś na to poradzić? - Kto jest odpowiedzialny za rozwiązanie problemu? Burza mózgów zmierza do znalezienia rozwiązania problemu rosnącej ilości odpadów oraz odpowiedzialności wytwórców (w tym uczniów) za właściwe ich zagospodarowanie. 4. W czterech kątach sali znajdują się tablice/kartki z różnymi metodami zagospodarowania odpadów. Nauczyciel prosi uczniów aby wskazali najlepszy ich zdaniem sposób na zagospodarowanie odpadów spośród wskazanych (składowanie, kompostowanie, segregacja i recykling, odzysk energii w ITPOK) i przeszli w odpowiedni fragment sali. Następnie uczniowie uzasadniają swój wybór. Przedstawiają argumenty oraz kontrargumenty wobec wyboru swoich kolegów i koleżanek. Nauczyciel pyta, która z form jest najlepsza pod względem ekologicznym, ekonomicznym czy społecznym. 5. Nauczyciel informuje uczniów, że każda z form zagospodarowania odpadów ma swoje miejsce w hierarchii postępowania z odpadami oraz systemie ich zagospodarowania. Wspólnie z uczniami, na podstawie wniosków z debaty, buduje hierarchię postępowania z odpadami, zapisując jej elementy na tablicy. Unieszkodliwianie Odzysk energii w ITPOK/Kompostowanie Recykling Selektywna zbiórka Zapobieganie
3 6. Nauczyciel korzystając z prezentacji multimedialnej przedstawia jak dotychczas wyglądał system gospodarki odpadami w Polsce i Poznaniu oraz jak będzie wyglądał docelowo. Nauczyciel wskazuje, że jednym z elementów nowoczesnego systemu gospodarki odpadami jest instalacja termicznego przekształcania. W całej Europie funkcjonuje ponad 400 tego typu obiektów. Poznań, korzystając z doświadczeń europejskich, również buduje Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Nauczyciel prezentuje podstawowe dane dotyczące projektu budowy ITPOK oraz parametry związane z funkcjonowaniem zakładu (załącznik nr 2). 7. Nauczyciel podkreśla, że u podstaw każdego systemu gospodarki odpadami leży zapobieganie powstawaniu śmieci. Każdy z uczniów analizuje swoje zachowanie w sytuacjach wskazanych na kartach pracy (załącznik nr 1). Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel pyta wybranych uczniów jakie znaki dominują w ich zestawieniu. Prosi uczniów o zastanowienie się, co mogą zmienić w swoim postępowaniu aby chronić środowisko i otoczenie. 8. Podsumowując zajęcia, nauczyciel ponownie pyta uczniów: Czy z odpadów może płynąć jakiś ZYSK? Na tablicy obok wybranych elementów hierarchii postępowania z odpadami, uczniowie wypisują korzyści ekonomiczne, ekologiczne i społeczne, płynące z poszczególnych form zagospodarowania odpadów w aglomeracji poznańskiej. Przykładowe wskazania: - reedukacja masy składowanych odpadów; - mniejsze koszty zagospodarowania odpadów; - ograniczenie wydobycia surowców naturalnych; - energia odnawialna; - energia użytkowa w postaci prądu i ciepła; - ponowne wykorzystanie przedmiotów; - nowe miejsca pracy; - ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery; - impuls do rozwoju gospodarczego regionu;
4 - zmniejszenie kosztów produkcji nowych przedmiotów. Załącznik nr 1 KARTA PRACY SZKOŁA PONADGMINAZJALNA Przeanalizuj wymienione poniżej sytuacje. Jeśli określona sytuacja zdarza się w Twojej rodzinie: PRZEWAŻNIE ZAWSZE postaw znak - ZDARZA SIĘ SPORADYCZNIE postaw znak 0 WŁAŚCIWIE NIGDY postaw znak + Podczas zakupów używamy toreb z materiału. Torby plastikowe używane są wielokrotnie. Segregujemy odpady. Kupujemy napoje w szklanych opakowaniach. Wybieramy produkty w większych lub zbiorczych opakowaniach. Rzadko korzystamy z przedmiotów jednorazowego użytku. Kompostujemy odpady.
5 Wykorzystujemy papier piśmienny dwustronnie. Unikamy wyrobów z tworzyw sztucznych. Nieprzydatne rzeczy przekazujemy osobom, które mogą z nich skorzystać. Używamy przedmiotów trwałych, nadających się do recyklingu.
Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.
Scenariusz zajęć - 45 min Grupa wiekowa: Gimnazjum Temat: Koniec z górami odpadów Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami. Cele szczegółowe: Uczeń:
Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1
Scenariusze lekcji Szkoły średnie Scenariusz nr 1 Temat lekcji: Akademia recyklingu Cel: Rozwijanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży związanej z ponownym wykorzystaniem odpadów oraz prawidłowymi
Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści?
Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści? II. Cel ogólny: Zapoznanie uczniów podczas zajęć z systemem gospodarki odpadami w Szczecinie, którego elementem
Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.
Scenariusz zajęć - 45 min. Grupa wiekowa: Szkoła podstawowa Temat: Jak zostać ekobohaterem? Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
I. Temat: Na własnych śmieciach Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum II. Cel ogólny: Rozwijanie wśród uczniów podczas zajęć świadomości ekologicznej związanej z potrzebą ograniczenia ilości wytwarzanych
Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.
Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi. I. Informacje wstępne: nazwisko prowadzącego lekcję Dorota Giełdzik przedmiot Godzina
Scenariusz lekcji koła przyrodniczego
Autorka scenariusza : Jolanta Przymorska Scenariusz lekcji koła przyrodniczego Temat lekcji : Wielka podróż worka śmieci Treści programowe : Wpływ człowieka na środowisko Cele lekcji: a) Wiadomości Uczeń
Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:
Scenariusz zajęć 30 min. Grupa wiekowa: Przedszkole (5 6-latki) Temat: Grzeczne dzieci segregują śmieci Cel ogólny zajęć: Rozwijanie u dziecka świadomości ekologicznej Cele szczegółowe: Dziecko: zna kolory
Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu
Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu II. Cel ogólny: Rozwijanie wśród uczniów podczas zajęć świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem
CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II
5 CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II CELE OGÓLNE: zrozumienie roli człowieka w środowisku przyrodniczym poznanie zagrożeń dla środowiska ze strony człowieka uświadomienie własnej odpowiedzialności za stan
Odzysk i recykling założenia prawne. Opracowanie: Monika Rak i Mateusz Richert
Odzysk i recykling założenia prawne Opracowanie: Monika Rak i Mateusz Richert Odzysk Odzysk ( ) jakikolwiek proces, którego wynikiem jest to, aby odpady służyły użytecznemu zastosowaniu przez zastąpienie
Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?
Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem? II. Cel ogólny: Doskonalenie przez uczniów podczas zajęć umiejętności segregacji odpadów, kształtowanie świadomości
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
I. Temat: EcoGenerator a góry śmieci Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum II. Cel ogólny: Rozwijanie wśród uczniów podczas zajęć świadomości ekologicznej związanej z potrzebą ograniczania składowania
Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.
Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne. Cele operacyjne: Uczeń: stosuje określenia: kilogram, pół kilograma, ćwierć kilograma, stosuje określenia: litr, pół litra, porównuje
Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.
Przedmiot: edukacja wczesnoszkolna Adresaci: uczniowie klasy 1b Data: 12.03.2019r. Nauczyciel: Iwona Szwabowska TEMAT: Grzeczne dzieci segregują i wykorzystują śmieci. CEL OGÓLNY Rozwijanie wśród uczniów
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
I. Temat: EcoGenerator a góry śmieci Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum II. Cel ogólny: Rozwijanie wśród uczniów podczas zajęć świadomości ekologicznej związanej z potrzebą ograniczania składowania
Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2014
Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2014 - założenia dotyczące selektywnego zbierania, segregacji i recyklingu w Polsce Doc. dr Lidia Sieja Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych Katowice Szczecin, marzec
Ponad ,00 TON rocznie!!!
Ponad 10 000 000,00 TON rocznie!!! Statystyczny Polak produkuje rocznie 283 kg odpadów komunalnych. Średnia ilość odpadów komunalnych na jednego mieszkańca UE wyniosła 481 kg. Circular Economy Recykling
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8 Karta pracy dostępna na: http://smog.edu.pl/kartypracy4-8 Informacje dodatkowe o zanieczyszczeniu powietrza dostępne na: http://smog.edu.pl/smog-inf Karta zawiera
USTAWA ŚMIECIOWA oraz WYTYCZNE DYREKTYWY 94/62/EEC DOTYCZĄCEJ OPAKOWAŃ I ODPADÓW OPAKOWANIOWYCH. Wyk. Maria Anna Wiercińska
USTAWA ŚMIECIOWA oraz WYTYCZNE DYREKTYWY 94/62/EEC DOTYCZĄCEJ OPAKOWAŃ I ODPADÓW OPAKOWANIOWYCH Wyk. Maria Anna Wiercińska SPIS TREŚCI 1. PODSTAWOWE POJĘCIA Odpady opakowaniowe Gospodarka odpadami opakowaniowymi
Zasady gospodarowania odpadami. Zasady gospodarowania odpadami
Zasady gospodarowania odpadami Zasady gospodarowania odpadami Wstęp Konsumpcyjny styl życia przyczynia się do poprawy jakości naszego funkcjonowania, ale jednocześnie sprzyja powstawaniu wielu różnych,
Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2
Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe Scenariusz nr 2 Temat lekcji: Eko-logiczne zakupy Cel: Wykształcenie wśród dzieci umiejętności dokonywania właściwych wyborów konsumenckich, przekazanie informacji
Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie
Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie Zawarty w bateriach alkalicznych 1 gram srebra może skazić 1 m³ ziemi /www.szkolneblogi.pl
Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY OPAKOWANIE - chroni towar przed niekorzystnymi wpływami z zewnątrz, uszkodzeniami, rozsypywaniem, rozlewaniem.
Scenariusz lekcji przyrody w kl. VI ODPADY - PROBLEM XX WIEKU. Dział programu : Człowiek i środowisko Cele operacyjne : Wiadomości
Scenariusz lekcji przyrody w kl. VI Gawin Urszula Temat : ODPADY - PROBLEM XX WIEKU. Dział programu : Człowiek i środowisko Cele operacyjne : Wiadomości A uczeń podaje definicję odpadów wymienia źródła
Wyzwania w gospodarce odpadami komunalnymi w świetle strategii wyznaczonej w krajowym planie gospodarki odpadami
Wyzwania w gospodarce odpadami komunalnymi w świetle strategii wyznaczonej w krajowym planie gospodarki odpadami Lidia Sieja Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych Wrocław, marzec 2012 Dyrektywa ramowa
Rozwój rynku odpadów w Polsce. Małgorzata Szymborska Ministerstwo Środowiska Departament Gospodarki Odpadami
Rozwój rynku odpadów w Polsce Małgorzata Szymborska Ministerstwo Środowiska Departament Gospodarki Odpadami Paliwa alternatywne odpady o kodzie 19 12 10 posiadające zdolność opałową, stanowiące alternatywne
ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO
ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO ZASADY EKOLOGICZNE: Co zrobić żeby odpadów było jak najmniej? 1. Nie produkuj nowych odpadów, czyli: Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Wybieraj produkty, które nie
Nowy system postępowania z odpadami komunalnymi
Nowy system postępowania z odpadami komunalnymi Cykliczne spotkania seminaryjno-warsztatowe ze szkolnymi i przedszkolnymi koordynatorami edukacji ekologicznej w ramach projektu pt. Szkoła/Przedszkole dla
KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI
KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI Typ lekcji: służąca opracowaniu nowego materiału. Temat: Rady na odpady. Zakres treści: Recykling. Biodegradacja. Kompostowanie. Utylizacja. Spalanie.
Warsztaty edukacyjne. Planeta EGOS. Ekologiczna Gospodarka Odpadami dla Szczecina
Warsztaty edukacyjne Planeta EGOS Ekologiczna Gospodarka Odpadami dla Szczecina 1 Wykształcenie jest czymś, Co prawie wszyscy otrzymują, Wielu przekazuje dalej A tylko nieliczni posiadają Karl Kraus 2
Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu
Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu PREZENTACJĘ OPRACOWAŁA: KAMILA MARCZAK Co to są odpady opakowaniowe? wszystkie opakowania, w tym opakowania wielokrotnego użytku wycofane
Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.
Scenariusz lekcji: Odrabiamy zadania domowe Czas zajęć: 45 minut Cele ogólne: kształtowanie cechy obowiązkowości rozwijanie motywacji do odrabiania zadań domowych wpajanie zasad ważnych przy odrabianiu
ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!
ODPADY Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK! RZECZY ZBĘDNE = ODPADY Czy wszystko, co jest nam zbędne jest odpadem? TAK, ale rzeczy
ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ w ramach Projektu pt. Gospodarka odpadami w obrębie powiatów żarskiego i żagańskiego Projekt Gospodarka odpadami w obrębie
PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji
Beata Cendrowicz Nauczyciel w SOSW nr 6 w Łodzi Scenariusz lekcji TEMAT: Normalizacja dlaczego uczeń powinien o niej wiedzieć? TYP SZKOŁY/KLASA: Klasa 1 Policealna Administrcji PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2013/2014
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki Karta przedmiotu Wydział Mechaniczny obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 201/2014 Kierunek studiów: Inżynieria Biomedyczna Forma
Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2
Scenariusze lekcji Szkoły średnie Scenariusz nr 2 Temat lekcji: Elektrośmieci problem dorosłych, młodzieży i dzieci Cel: Uświadomienie uczniom problemu rosnącej liczby elektroodpadów. podniesienie świadomości
Nieznane życie. tworzyw sztucznych
Nieznane życie tworzyw sztucznych Dlaczego dzisiaj wiele produktów jest pakowanych w opakowania z tworzyw sztucznych? Co powinniśmy zrobić ze zużytymi opakowaniami? Tworzywa sztuczne mają wartość W fazie
POLIM. Ćwiczenie: Recykling materiałów polimerowych Opracowała: dr hab. Beata Grabowska. Ćwiczenie: Recykling materiałów polimerowych
ćw POLIM Ćwiczenie: Recykling materiałów polimerowych Opracowała: dr hab. AKADEMIA GÓRNICZO HUTNICZA WYDZIAŁ ODLEWNICTWA KATEDRA INŻYNIERII PROCESÓW ODLEWNICZYCH 1 Spis treści: 1. Wprowadzenie..2 2. Instrukcja
1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.
1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9. Recykling 10. Zgnieć butelkę 11. Czy wiesz że 12. Używamy
temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami
SCENARIUSZ LEKCJI 1 temat zajęć? 2 czas realizacji 45 min 3 grupa docelowa Szkoła podstawowa, klasa 5-8 4 powiązania z tematami e-podręcznika BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami 5 ogólny
EKOLOGISTYKA Z A J Ę C I A 2 M G R I N Ż. M A G D A L E N A G R A C Z Y K
EKOLOGISTYKA Z A J Ę C I A 2 M G R I N Ż. M A G D A L E N A G R A C Z Y K ĆWICZENIA 2 Charakterystyka wybranej działalności gospodarczej: 1. Stosowane surowce, materiały, półprodukty, wyroby ze szczególnym
Projekt edukacyjny Lider Lokalnej Ekologii. temat ŚWIADOMY KONSUMENT. Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni. rok szkolny 2014/2015
Projekt edukacyjny Lider Lokalnej Ekologii temat ŚWIADOMY KONSUMENT Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni koordynator projektu mgr Agata Jurewicz rok szkolny 2014/2015 dyrektor szkoły mgr Sabina Dawidowska Plan
Scenariusz zajęć na seminarium Górze śmieci mówimy nie!
Scenariusz zajęć na seminarium 17.09. 2010 Górze śmieci mówimy nie! Treści: ekozakupy, zasada 3 R: unikanie powstawania odpadów (reduce), wielokrotne wykorzystanie produktów (reuse), odzysk surowców wtórnych
W trakcie zajęć uczniowie/wychowankowie poznają opakowania jakie spełniają funkcje, z czego są wykonane, kiedy i przez kogo są wykorzystywane.
W trakcie zajęć uczniowie/wychowankowie poznają opakowania jakie spełniają funkcje, z czego są wykonane, kiedy i przez kogo są wykorzystywane. Przekonują się także, że opakowania stanowią źródło dużych
Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku
Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku Cele projektu: - budzenie kształtowania świadomości gospodarowania odpadami;
(Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy)
(Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy) Głównym zadaniem ww. dyrektywy jest ochrona środowiska i zdrowia
ZOBOWIĄZANIA UNIJNE POLSKI W ZAKRESIE GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI
ZOBOWIĄZANIA UNIJNE POLSKI W ZAKRESIE GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI Beata B. Kłopotek Departament Gospodarki Odpadami Gdańsk, dnia 16 października 2012 r. Plan prezentacji 1. Dyrektywy unijne odnoszące
spożywać aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie. Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych lekcji w klasach 4 Zdrowe śniadanie
Szkoła SP 11 bierze czynny udział w akcjach propagujących ekologię wśród uczniów i młodzieży. Co roku uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum sprzątają z zaangażowaniem Las Arkoński w ramach akcji
JEDNORAZÓWKI W ODWROCIE. Autorki: Jolanta Brojakowska Elżbieta Józefowicz Monika Hrycyk Żaneta Dusza
JEDNORAZÓWKI W ODWROCIE Autorki: Jolanta Brojakowska Elżbieta Józefowicz Monika Hrycyk Żaneta Dusza CEL GŁÓWNY Kształtowanie postawy świadomego konsumenta poprzez ograniczenie toreb foliowych w gospodarstwie
CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU
CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU 1. Czym jest plastik PET? Istnieje kilka rodzajów plastiku, przy czym każdy z nich ma inny skład i inne właściwości. PET to nazwa jednego z nich, a dokładnie poli(tereftalanu
GOSPODARKA ODPADAMI KOMUNALNYMI W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM W 2014 R.
URZĄD STATYSTYCZNY W WARSZAWIE ul. 1 Sierpnia 21, 02-134 Warszawa Informacja sygnalna Data opracowania: listopad 2015 r. Kontakt: e-mail:sekretariatuswaw@stat.gov.pl tel. 22 464-23-15 faks 22 846-76-67
Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?
ŚMIECI CO, GDZIE I JAK? Co to są śmieci? Śmieci wszystkie przedmioty, substancje stałe oraz ciekłe, nie będące ściekami, powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub bytowania człowieka
Rodzaj odebranych odpadów. komunalnych. Niesegregowane odpady. Zmieszane odpady opakowaniowe
SPRAWOZDANIE WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI ZA 2012 ROK I. NAZWA GMINY (MIASTA) ADRESAT 1) 1) MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Analiza porównawcza kosztów gospodarki stałymi odpadami komunalnymi na podstawie wybranych gmin Polski
Analiza porównawcza kosztów gospodarki stałymi odpadami komunalnymi na podstawie wybranych gmin Polski Mikołaj Czajkowski www.woee.pl czajkowski@woee.pl Plan prezentacji Organizacja zagospodarowania odpadów
Opakowania z tworzyw sztucznych
WZÓR SPRAWOZDANIA WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI ADRESAT 1) 1) MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA SPRAWOZDANIE WÓJTA, BURMISTRZA PODLASKIEGO
Odpady nadające się ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane. Zwracajcie więc uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach
Odpady nadające się ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane. Zwracajcie więc uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach JAKIE ZNACZENIE MAJĄ ZNAKI UMIESZCZONE NA OPAKOWANIACH Opakowanie
Rodzaj odpadów. odebranych odpadów. Opakowania z tworzyw sztucznych. Opakowania ze szkła Gruz ceglany 1,5 R Szkło 6,4 R11
SPRAWOZDANIE WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI ZA 2013 ROK ADRESAT 1) 1) MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO 2) WOJEWÓDZKI INSPEKTOR
SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH TEMAT: Gaz z łupków wsparcie energetyczne Polski CZAS TRWANIA ZAJĘĆ 45 minut PODSTAWA PROGRAMOWA: IV etap edukacyjny
Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!
Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Magdalena Kubacka Klasa II Edukacja: przyrodnicza, matematyczna, polonistyczna, Cel/cele zajęć: - rozwijanie umiejętności zawierania
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI PROWADZĄCY: KLASA: ILOŚĆ GODZIN: TEMAT: CEL GŁÓWNY ZAJĘĆ: CELE OPERACYJNE ZAJĘĆ: METODY PRACY: 7 SP 45 minut Multimedialna kartka z wakacji. Ćwiczenie programowania w języku
Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!
Odpady czy śmieci? W polskim prawie nie istnieje słowo śmieci, jednak w powszechnym użyciu jest ono nawet częściej stosowane niż słowo odpady. Co jest śmieciem, a co jest odpadem? Czy słowa te można traktować
Gmina Ruda Maleniecka Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Ruda Maleniecka
Gmina Ruda Maleniecka Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Ruda Maleniecka za 2015 rok 1. WPROWADZENIE 1.1. Cel i podstawowe założenia opracowania Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt
Rodzaj odebranych odpadów komunalnych 4) Niesegregowane /zmieszane/ odpady komunalne. Niesegregowane /zmieszane/ odpady komunalne
SPRAWOZDANIE WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI ZA 2014 ROK I. NAZWA GMINY (MIASTA) ŁUBNICE ADRESAT 1) 1) MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.1 Temat zajęć: Rynek pracy i bezrobocie 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, jakie są korzyści wynikające z posiadania pracy oraz co wpływa na jej popyt
R O Z P O R Z Ą D Z E N I E MINISTRA ŚRODOWISKA. z dnia... w sprawie oznaczania opakowań.
Projekt Z dnia 26 lipca 2002 r. R O Z P O R Z Ą D Z E N I E MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia... w sprawie oznaczania opakowań. Na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach
GOSPODARKA ODPADAMI KOMUNALNYMI W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM W 2016 R.
URZĄD STATYSTYCZNY W WARSZAWIE ul. 1 Sierpnia 21, 02-134 Warszawa Informacja sygnalna Data opracowania: 31 październik 2017 r. Kontakt: e-mail:sekretariatuswaw@stat.gov.pl tel. 22 464-23-15 faks 22 846-76-67
HIERARCHIA POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI
Co o odpadach i gospodarowaniu odpadami wiedzieć należy? Odpady to wszystkie nieprzydatne substancje i przedmioty, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do ich pozbycia się jest zobowiązany.
O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?
O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI Gimnazju m konto bankowe? ZAJĘCIA 2: Czy warto mieć konto bankowe? Grupa wiekowa: gimnazjum Czas zajęć: 1,5 godziny Wprowadzenie Obecnie posiadanie konta bankowego jest
Scenariusz konkursu szkolnego: GDY WODĘ, ENERGIĘ I SUROWCE OSZCZĘDZAMY O ŚRODOWISKO NASZE DBAMY
Scenariusz konkursu szkolnego: GDY WODĘ, ENERGIĘ I SUROWCE OSZCZĘDZAMY O ŚRODOWISKO NASZE DBAMY Jak oszczędzać prąd i wodę w szkole i w domu? Jak oszczędzać surowce? Do oszczędzania wody, prądu i surowców
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Stanisławów za 2016 rok
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Stanisławów za 2016 rok Stanisławów, kwiecień 2017 1. Cel i główne założenia analizy Roczna analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi
Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej
Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej Opracowanie: Anna Borawska Czas trwania zajęć: jedna jednostka
II. INFORMACJA O MASIE POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW ODEBRANYCH Z OBSZARU GMINY ODPADÓW KOMUNALNYCH 2) ORAZ SPOSOBIE ICH ZAGOSPODAROWANIA 3)
SPRAWOZDANIE WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI ZA 2014 ROK I. NAZWA GMINY (MIASTA) ADRESAT 1) 1) MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA Marszałek Województwa
6. Działania zmierzające do poprawy sytuacji w zakresie gospodarki odpadami
6. Działania zmierzające do poprawy sytuacji w zakresie gospodarki odpadami Projektowane zadania w ramach wariantów systemu gospodarki odpadami z założenia zawierają działania zmierzające do poprawy sytuacji
PERSPEKTYWY IMPLEMENTACJI W POLSCE KONCEPCJI ZERO WASTE
PERSPEKTYWY IMPLEMENTACJI W POLSCE KONCEPCJI ZERO WASTE Przygotowała: Marta Wiśniewska Politechnika Warszawska Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Katedra Ochrony i Kształtowania
Gospodarka odpadami w Regionalnych Programach Operacyjnych i Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG Gospodarka odpadami w Regionalnych Programach Operacyjnych i Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko
Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie
Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie Działanie ekologiczne pt.,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie było zespołem zadań
Urząd Statystyczny w Gdańsku
Urząd Statystyczny w Gdańsku Gospodarka odpadami komunalnymi w województwie pomorskim OPRACOWANIE SYGNALNE Opracowanie zawiera informacje o zebranych (wytworzonych) odpadach komunalnych na terenie województwa
ORGANIZACJA PRODUKCJI I LOGISTYKI W PRZEMYŚLE SAMOCHODOWYM
ORGANIZACJA PRODUKCJI I LOGISTYKI W PRZEMYŚLE SAMOCHODOWYM Wykład 6: Aspekty eko w przemyśle samochodowym dr inż. Monika Kosacka-Olejnik Monika.kosacka@put.poznan.pl p. 110A Strzelecka Ekonomia cyrkularna
Gospodarka odpadami komunalnymi w województwie lubelskim w 2014 roku
URZĄD STATYSTYCZNY W LUBLINIE OPRACOWANIA SYGNALNE Lublin, lipiec 2015 r. Kontakt: SekretariatUSLUB@stat.gov.pl Tel. 81 533 20 51, Fax 81 533 27 61 Internet: http://lublin.stat.gov.pl Gospodarka odpadami
DEBATA. Jestem za, czy przeciw integracji Polski z Unią Europejską.
Małgorzata Orzeszek v-ce dyrektor przewodnicząca zespołu wychowawczego Bożena Wakuła bwakula@wp.pl nauczycielka geografii LI LO im. T. Kościuszki w Warszawie. DEBATA Jestem za, czy przeciw integracji Polski
Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.
T Temat Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Narodowego Programu Zdrowia Realizator projektu: fundacja e d u k a c j i
GOZpodarne wyzwanie. Czym jest Gospodarka o Obiegu Zamkniętym? Centrum Edukacji Obywatelskiej
GOZpodarne wyzwanie Czym jest Gospodarka o Obiegu Zamkniętym? Centrum Edukacji Obywatelskiej Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) Według definicji Ministerstwa Przedsiębiorczości i technologii Gospodarka
ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO
ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO Klub Ekologiczny Naszej Ziemi Ekobiałogardziaki przystąpił do Zielonego Konkursu - Kluby Naszej Ziemi Dla Rozwoju Zrównoważonego. Celem edycji
Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty: Poniżej przedstawiam szczegółowy opis proponowanych zajęć.
Szanowni Państwo Centrum Szkoleń Profilaktycznych EDUKATOR oferuje Państwu przeprowadzenie warsztatów ekologicznych przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych. Trener podczas zajęć w praktyczny i atrakcyjny
PRZYSZŁE DZIAŁANIA W ZAKRESIE WPGO. Łucja Dec Departament Gospodarki Odpadami
PRZYSZŁE DZIAŁANIA W ZAKRESIE WPGO Łucja Dec Departament Gospodarki Odpadami Ex ante - wpgo W nowej perspektywie finansowej na lata 2014 2020 dystrybucja środków z funduszy europejskich będzie uzależniona
Niesegregowane odpady komunalne Gruz ceglany 8,2 R12. Zmieszane odpady z budowy. Odpady wielkogabarytowe Tworzywa sztuczne 54,2 R12
WZÓR ROCZNEGO SPRAWOZDANIA WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI SPRAWOZDANIE WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ
Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Leżajsku. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne
SPRAWOZDANIE WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI ZA 2013 ROK ADRESAT 1) 1) MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO w LUBLINIE 2) WOJEWÓDZKI
WZÓR SPRAWOZDANIA SPORZĄDZANEGO PRZEZ PODMIOT ODBIERAJĄCY ODPADY KOMUNALNE OD WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI
WZÓR SPRAWOZDANIA SPORZĄDZANEGO PRZEZ PODMIOT ODBIERAJĄCY ODPADY KOMUNALNE OD WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI SPRAWOZDANIE PODMIOTU ODBIERAJĄCEGO ADRESAT 1) ODPADY KOMUNALNE OD WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI ZA KWARTAŁ...
WZÓR SPRAWOZDANIA WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI
WZÓR SPRAWOZDANIA WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI SPRAWOZDANIE WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU
Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.
Justyna Marcych Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego. Cele operacyjne: Uczeń: odróżnia odpady spożywcze i nieorganiczne,
Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej
Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej Czas trwania lekcji: jedna jednostka lekcyjna (4ut) Powiązanie z wcześniejszą
Takie jest życie / 210x280mm
KTO PALI ŚMIECI W DOMU Paląc śmieci przy domu, zanieczyszczasz atmosferę, wytwarzasz związki rakotwórcze i inne szkodliwe substancje. Chroń siebie i swoich bliskich. NIE PAL ŚMIECI! KV 1/1 Takie jest życie
Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.
Scenariusz zajęć nr 60 Temat: Polska naszą Ojczyzną Cele operacyjne: Uczeń: podaje nazwę swojej narodowości, opisuje symbole narodowe (flaga i godło), wymienia stolicę Polski oraz największe miasta: Wrocław,
Recykling moda czy konieczność? Zadbaj o środowisko w gminie, w domu i w szkole. Marta Szczecińska, Kielce 2013 r.
Recykling moda czy konieczność? Zadbaj o środowisko w gminie, w domu i w szkole Marta Szczecińska, Kielce 2013 r. Światowe trendy: trash art, moda recyklingowa i upcycling Fakty Każdy mieszkaniec Polski
postawy mieszkańców woj. śląskiego wobec ekologii
postawy mieszkańców woj. śląskiego wobec ekologii wyniki badania sondażowego Katowice, styczeń 2013 www.bcmm.com.pl WSTĘP Metodologia badawcza: sondaż wśród mieszkańców województwa śląskiego, przeprowadzony
ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ
2014/2015 ADRESACI: uczniowie klas I III SP7 PROWADZĄCY: wychowawcy klas CZAS I MIEJSCE ZAJĘĆ: - sala lekcyjna - wrzesień 2014 CEL GŁÓWNY: Opracowanie: Beata Sułuja - poznanie zasad zdrowego żywienia i
www.filmotekaszkolna.pl
Temat: Jak zbudować dobre relacje z rodzicami? Rozważania na podstawie filmu Ojciec Jerzego Hoffmana Opracowanie: Lidia Banaszek Etap edukacyjny: ponadgimnazjalny Przedmiot: godzina wychowawcza Czas: 2
WZÓR SPRAWOZDANIA WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI
WZÓR SPRAWOZDANIA WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI SPRAWOZDANIE WÓJTA, BURMISTRZA LUB PREZYDENTA MIASTA Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU