Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu. KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z UNIHOKEJA DLA KLASY V CHŁOPCÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RAMACH AKCJI MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE - ROK SZKOŁY W RUCHU. TEMAT: Podania, przyjęcia i strzały na bramkę. Cele główne lekcji: Umiejętności: doskonalenie prowadzenia piłki, podań i przyjęć, strzałów do bramki. Wychowawczy: wpływ współdziałania w grupie na doskonalenie umiejętności, kształtowanie postaw koleżeńskich, wdrażanie dyscypliny na lekcji. Wiadomości: uczniowie poznają nowe dyscypliny sportu, zasady poruszania się z piłką, podstawowe zasady i przepisy gry w unihokeja, technika podania, przyjęcia i prowadzenia piłki, technika strzału na bramkę. Motoryczności: kształtowanie szybkości, zwinności i koordynacji ruchowej. Cele operacyjne: Uczeń: Potrafi prawidłowo poprowadzić piłkę, wykonać podanie i przyjęcie Potrafi wykonać strzał do bramki. Zna zasady współdziałania w grupie. Zna podstawowe zasady i przepisy unihokeja. Metody usamodzielniające; bezpośredniej celowości ruchu, programowego usprawniania. Prowadzący: mgr Sławomir Szymczak Data: 0.0.014 Klasa: Vc ( chłopcy). Miejsce: sala gimnastyczna Czas trwania: 45 min. Pomoce: Kije, piłeczki, słupki, laski gimnastyczne, szarfy, bramki
Tok lekcji Nazwa zabawy gry ćwiczenia Czas (min) Wskazówki organizacyjnometodyczne Uwagi Część wstępna organizacyjnoporządkowa Zbiórka, sportowe przywitanie, sprawdzenie obecności i ubioru, podanie tematu zajęć Ustawienie grupy w dwuszeregu. o charakterze ożywiającym Zmień kij Uczniowie ustawieni w kole, każdy trzyma kij w prawej ręce, pionowo opartą o podłoże. Na sygnał uczniowie zmieniają pozycję o jedną zgodnie ze wskazówkami zegara, zostawiając kij pionowo a przechwytując kij kolegi. Odległości między ćwiczącymi powinny być takie same. Kij trzymamy od góry. Berek unihokej Uczniowie poruszają się po całym boisku, prowadząc piłki kijami. Zawodnik bez piłki stara się odebrać piłkę dowolnej osobie. Zawodnik, który straci piłkę, staje się berkiem Można zwiększyć liczbę zawodników bez piłki.
Część główna zwiększająca wyczucie piłki i kija Żonglerka Ćwiczący starają się podbijać piłkę na łopatce kija, wprowadzamy zmianę pozycji kija np. pozycja kuczna Uczniowie ćwiczą na zmianę, wzajemnie licząc sobie podbicia. Ćwiczenia kształtujące (ćwiczenia w biegu) 4 Grupa ćwiczących porusza się środkiem w dwóch rzędach w odległości 5 m między ćwiczącymi -kij trzymamy w PR wyprostowanej w połowie długości, przenosimy PR z boku w przód i powrót -jak wyżej LR -kij trzymamy oburącz skręty RR w płaszczyźnie czołowej -uchwyt kija jw., na sygnał zatrzymanie i skłon w przód -uchwyt kija jw., na wysokości bioder przed sobą, próba skipu A - uchwyt kija jw., na pośladkach skip C -w parach twarzami do siebie poruszamy się krokiem odstawnodostawnym z jednoczesnym trzymaniem kija przed sobą - bieg bez dotykania kijów, nogi na zmianę w polach pomiędzy kijami Kije kładziemy na podłożu w rzędach, odległości pomiędzy nimi wynoszą 50 cm prowadzenie piłki i podanie. Podaj piłkę Ćwiczący ustawieni w rzędach, na sygnał prowadzą piłkę po linii prostej do chorągiewki 1 wracają omijając chorągiewkę numer przy której podają piłkę Ryc. 1 Pierwsze ćwiczenie (próba) w marszu. Rywalizacja między drużynami na poszczególnych polach gry. Która drużyna pierwsza wróci do ustawienia pierwotnego.
Gra celność podania Kto celniej strzela? Podania piłki przez ustawiony pomiędzy ćwiczącymi cel, mała bramka. Punkt zdobywa zawodnik, który wykona podanie przez bramkę. Ryc. Dowolna technika wykonania podania. Współzawodnictwo indywidualne lub zespołowe. prowadzenie piłki i kształtująca orientację Piłka przy kiju Ćwiczący ustawieni w dwójkach naprzeciwko siebie. Każda para ma jedną piłkę. Pierwszy ćwiczący prowadzi piłkę omijając kolegę wraca na miejsce i podaje piłkę do partnera. Ćwiczenie wykonywane w marszu i biegu. Zwrócenie uwagi na prawidłowe prowadzenie piłki. Doskonalenie umiejętności celnego podania i przyjęcia piłki. celność strzału Piłka do podającego Strzał do bramki Ćwiczący ustawieni jw., jeden z pary odwrócony drugi podaje piłkę na gwizdek. W momencie sygnału zawodnik stojący tyłem odwraca się i przyjmuje podanie. Ryc. Ćwiczący ustawieni dwójkami na wprost bramek. Każdy zawodnik wykonuje po trzy strzały do bramki (ławka). Zmiana podającego. Ćwiczenie wykonywane naprzemiennie. Rywalizacja indywidualna i drużynowa. Gra uproszczona Gra x x4 4-6 drużyn na dwóch połowach boiska. Drużyny dwuosobowe. Obrona i atak. Wymiana drużyn na boiskach. Zwycięzcy i pokonani. Część końcowa Moment porządkowy Zebranie przyborów, zbiórka, wyróżnienie najlepszych, ukazanie błędów. Ustawienie w dwuszeregu. Poznanie kilku przepisów dotyczących gry w unihokeja Czas na przebranie ćwiczących x4 minuty wliczony w czas trwania lekcji.
Ryc. 1 Ryc. Ryc.