Zastosowanie tablicy interaktywnej na lekcjach fizyki.



Podobne dokumenty
Dobór metod nauczania zależy od:

SZCZEGÓŁOWY OPIS wymagań i cech sprzętu

ZARZĄDZENIE NR 166 Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie z dnia 19 listopada 2009 r.

CKP.272-1/D-MRPO/11 Kraków, dnia

KLASYFIKACJA METOD NAUCZANIA

ZSO

Korzenna dnia r. Strona internetowa

Instrukcja obsługi oprogramowania Flow!Works 2.6.2

Część nr 9 OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

Dydaktyka przedmiotowa

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA TECHNICZNA ZADANIE NR 2 Załącznik Nr 4b do SIWZ postępowanie nr BZP BD

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Anna Dudek-Janiszewska

Aktywne metody nauczania.

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

KIERUNEK PEDAGOGIKA WSKAZANY SEMESTR KSZTAŁCENIA VI MODUŁ INTERWENCJE W PRACY Z OSOBAMI UZALEŻNIONYMI

K.1.5 PROFIL KSZTAŁCENIA praktyczny TYP PRZEDMIOTU Obligatoryjny Forma studiów

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Rozkład materiału nauczania. Lekcje z komputerem. Klasa 4

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE rok szkolny 2013/14 Wymagania i kryteria ocen w kl. V

(zaokrąglamy wg reguł księgowania wartość końcową z tabeli 4- patrz niżej) WSPÓŁCZESNE TECHNOLOGIE INFORMACYJNE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV ROK SZKOLNY 2012/2013

Tablice na podczerwień QOMO z powierzchnią suchościeralną Instrukcja obsługi

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH I INFORMACJI NIEJAWNYCH. Legal foundations of the protection of the classified information

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

dla Twojej szkoły Nowoczesne technologie WIOSNA

Opis parametrów technicznych do części nr 1: sprzęt RTV, elektronika, oprogramowanie, poz. 25, 26 i 28

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

ZAPYTANIE OFERTOWE: MODERNIZACJA INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ W GMINIE WIELOWIEŚ - ZAKUP TABLICY INTERAKTYWNEJ

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA W EDUKACJI DZIECI W MŁODSZYM WIEKU SZKOLNYM

K.2.6. PROFIL KSZTAŁCENIA praktyczny TYP PRZEDMIOTU obligatoryjny Forma studiów

Przedmiotowy system oceniania i wymagania edukacyjne dla klasy I III z informtyki

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

Dotykowa tablica interaktywna Język gestów Zasilanie przez USB

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

PROGRAM ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

M.1.9 (B) PROFIL KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNY TYP PRZEDMIOTU OBLIGATORYJNY Forma studiów

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

Spis treści. Lekcja 1: PowerPoint informacje podstawowe 1. Lekcja 2: Podstawy pracy z prezentacjami 36. Umiejętności do zdobycia w tej lekcji 36

Tablica interaktywna. [1/12] Tablica interaktywna

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Obsługa tablicy interaktywnej

K.3.3. PROFIL KSZTAŁCENIA praktyczny TYP PRZEDMIOTU Forma studiów

Warsztaty prowadzone są w oparciu o oficjalne wytyczne firmy Microsoft i pokrywają się z wymaganiami

K.4.8. PROFIL KSZTAŁCENIA

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym

SZKOLENIE: METODYKA E-LEARNINGU (50h) Tematyka zajęć: PROGRAM EXE NARZĘDZIE DO TWORZENIA ELEKTRONICZNYCH MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH (10h)

Dydaktyka przedmiotowa

Wymagania dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym. Gimnazjum nr 1 w Miechowie

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Jak napisaćdobry konspekt?

Platforma e-learningowa

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

K.3.4 PROFIL KSZTAŁCENIA praktyczny TYP PRZEDMIOTU FAKULTATYWNY DLA KIERUNKU Forma studiów

KIERUNEK PEDAGOGIKA WSKAZANY SEMESTR KSZTAŁCENIA VI MODUŁ METODYKA PRACY GRUPOWEJ W TERAPII UZALEŻNIEŃ

Propozycje wymagań dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Opracowały: mgr Agnieszka Nowińska, mgr Agnieszka Maroszek-Skrzydło

OPIS Przedmiotu zamówienia

Rozkład materiału zajęć komputerowych dla klasy V

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

K.3.8 PROFIL KSZTAŁCENIA praktyczny TYP PRZEDMIOTU FAKULTATYWNY DLA KIERUNKU Forma studiów

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z INFORMATYKI /GIMNAZJUM W SŁAWĘCINIE/

Tablice Qomo seria EM DP. Instrukcja obsługi

KIERUNEK PEDAGOGIKA WSKAZANY SEMESTR KSZTAŁCENIA V MODUŁ INDYWIDUALNY PROCES TERAPEUTYCZNY- PRZEBIEG I DOKUMENTOWANIE

Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku. na rok szkolny 2009/2010. realizowany w ramach projektu. Dobry start lepsza przyszłość

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

WEWNĄRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO GIMNAZJUM IM. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI W CHEŁCHACH

Podkowiańska Wyższa Szkoła Medyczna im. Z. i J. Łyko Syllabus przedmiotowy 2017/ /22 r.

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

Lp. Nazwa sprzętu Opis techniczny / parametry załącznik B Liczba sztuk

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI SZKOŁA PODSTAWOWA rok szkolny 2012/2013

OPIS Przedmiotu zamówienia

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Rozkład materiału informatyki w gimnazjum w Kielnie dla klasy I i II z podziałem na jednostki lekcyjne.

PED.4.4. INTERWENCJA KRYZYSOWA KARTA PRZEDMIOTU PROGRAMOWEGO

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Tablice interaktywne QOMO

TECHNOLOGIA KOMPUTEROWA I INFORMACYJNA

Propozycje wymagań dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym

K.3.1. PROFIL KSZTAŁCENIA praktyczny TYP PRZEDMIOTU FAKULTATYWNY DLA KIERUNKU Forma studiów

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Transkrypt:

Zastosowanie tablicy interaktywnej na lekcjach fizyki. Ireneusz Gąsiewski

Spis treści: 1. Wstęp;...str.3 2. Metody nauczania; str.3 3. Znaczenie tablicy interaktywnej;..str.6 4. Zakończenie;.str.8 5. Bibliografia;..str.9 str. 2

Wstęp Fizyka w szkole gimnazjalnej polega na ułatwianiu młodzieży rozumienia i zapamiętywania podstawowych pojęć, praw oraz ogólnych schematów opisujących przyrodę. Następnie efektywne przyswajanie przez młodzież pewnego minimum zasad operacji umysłowych wypracowanych przez fizykę i posiadających walory ogólnokształcące, uniwersalne.nauczanie fizyki to wykorzystywanie fizyki dla ukształtowania podstaw ucznia wobec przyrody, społeczeństwa i kultury. Nauczyciel nie może być tylko przekaźnikiem definicji, powinien także dążyć do zainteresowania młodzieży zagadnieniami i problemami kierującymi otaczającą nas przyrodą. Młodzież spontanicznie interesuje się przyrodą, wyrażając własnym językiem kontakt swój ze światem zjawisk i rzeczy. Metody nauczania Metoda nauczania to najogólniej rzecz biorąc, to celowo i systematycznie stosowany sposób pracy nauczyciela z uczniami, umożliwiający uczniom opanowanie wiedzy, nabycie umiejętności oraz wykorzystanie jednych i drugich w praktyce. Na lekcjach fizyki możemy wyróżnić następujące metody nauczania: 1. Metody podające: str. 3

wykład informacyjny: służy do przekazywania informacji w sposób usystematyzowany; pogadanka: rozmowa nauczyciela z uczniem w toku której nauczyciel przedstawia określone treści, stawia pytania a uczniowie odpowiadają; opowiadanie: polega na przedstawieniu tematu o określonej akcji i w czasie; powinno być realizowane żywo i barwnie; opis; prelekcja; anegdota; odczyt; objaśnienie lub wyjaśnienie. 2. Metody problemowe: wykład problemowy; wykład konwersatoryjny; klasyczna metoda problemowa; 3. Metody aktywizujące: metoda przypadków; metoda sytuacyjna; inscenizacja; gry dydaktyczne: symulacyjne; decyzyjne; psychologiczne; seminarium; dyskusja dydaktyczna: związana z wykładem; okrągłego stołu; wielokrotna; burza mózgów; panelowa; metaplan. 4. Metody eksponujące: str. 4

film; sztuka teatralna; ekspozycja; pokaz połączony z przeżyciem. 5. Metody programowane: z użyciem komputera; z użyciem maszyny dydaktycznej; z użyciem podręcznika programowanego. 6. Metody praktyczne: pokaz; ćwiczenia przedmiotowe; ćwiczenia laboratoryjne; ćwiczenia produkcyjne; metoda projektów; metoda tekstu przewodniego; seminarium; symulacja. str. 5

Znaczenie tablicy interaktywnej Jak wynika z powyższego podziału istotną rolę odgrywają wszystkie metody podające, eksponujące, problemowe, programowe, aktywizujące i praktyczne. Wykorzystanie tablicy interaktywnej pozwala na podniesienie atrakcyjności fizyki w każdej fazie lekcji. Do współpracy z tablicą interaktywną niezbędny jest projektor oraz komputer. Stosowanie projektora możliwe jest tylko w przypadku podwieszenia urządzenia bezpośrednio przy suficie co eliminuje cień charakterystyczny dla tradycyjnych projektorów. Oprogramowanie dołączone do tablicy pozwala na: Pracę w trzech trybach: okna, ramki i pełnoekranowym; Sterowanie komputerem przy pomocy tablicy interaktywnej; Automatyczne zapis pliku co zadany interwał czasu i odtwarzanie go po niekontrolowanym zamknięciu programu; Zmianę kolorów tła; Wstawianie różnych wzorów tła z zewnętrznej bazy grafik; Rozpoznawanie i wstawianie rozpoznanego pisma ręcznego; Rozpoznawanie narysowanych odręcznie kształtów i przekształcanie ich na figury geometryczne; Łatwe wstawianie figur oraz brył geometrycznych do prezentacji; Użycie Interaktywnych narzędzi do geometrii - linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel; Zastosowanie narzędzi i grafiki ułatwiające naukę matematyki, chemii, fizyki; Możliwość selektywnego ujawniania informacji umieszczonych na ekranie; Obracanie, przesuwanie i zmiana rozmiaru obiektów; str. 6

Wstawianie tekstu za pomocą klawiatury ekranowej; Wstawianie plików wykonanych w technologii Flash, plików graficznych, animacji i filmów z wewnętrznej bazy; Możliwość modyfikowania zawartej w oprogramowaniu tablicy bazy obiektów poprzez dodawanie własnych obiektów oraz porządkowanie ich w drzewiastej strukturze katalogów i podkatalogów; Wypełnianie wybranych obiektów kolorem lub obrazem; Funkcja pozwalająca blokować elementy, zabezpieczając przed ich przypadkową edycją; Regulacja stopnia przezroczystości obiektów; Możliwość powiększania wybranego fragmentu strony; Pisanie na ruchomym lub zatrzymanym obrazie; Zapisywanie wszystkich czynności ekranowych w postaci sygnału wideo z dźwiękiem z mikrofonu; Możliwość grupowania/rozgrupowania obiektów graficznych; Zapisywanie materiału powstałego na tablicy w czasie zajęć w następujących formatach: plik obrazu, strona internetowa, dokument PDF, prezentacja Power Point; Zachowywanie notatek wykonanych przy pomocy tablicy w plikach popularnych aplikacji (MS Word, MS Excel, MS PowerPoint); Za pomocą oprogramowania można nanosić zmiany i tworzyć notatki na dowolnym dokumencie wyświetlonym na pulpicie naszego komputera; Oprogramowanie Flow!Works posiada przyciski funkcyjne do obsługi programów pakietu MS Office, np. MS PowerPoint (przełączanie slajdów, zapisywanie poprawek); Użytkownik może skonfigurować pasek ikon tak, aby mieć pod ręką najczęściej używane przyciski. Funkcje, które nie są wykorzystywane, można usunąć po to, aby nie wprowadzały zamieszania podczas pracy z tablicą; Personalizacja paska narzędzi poprzez zapisanie spersonalizowanych ustawień pod różnymi profilami; Możliwość zdefiniowania skrótów do wybranych programów, folderów, plików; Przypisywanie hiperłączy, skrótów do aplikacji, plików oraz slajdów do dowolnego obiektu; str. 7

Funkcja MatchMaker dzięki, której można tworzyć proste zadania z weryfikacją poprawności udzielonej odpowiedzi; Narzędzie konewki do łatwego wypełniania obiektów kolorem; Zakończenie Uczniowie poznają świat głównie poprzez obrazy dlatego w przypadku prowadzenia zajęć z wykorzystaniem tablicy interaktywnej informacje przekazywane są w postaci kolorowych stron, animacji i prezentacji w czasie których można dopisywać własne notatki i spostrzeżenia. W zajęciach z tablicą może uczestniczyć zarówno cała klasa jak i poszczególni uczniowie. Zastosowanie tablicy czyni lekcję atrakcyjniejszą, uczeń w większym stopniu przyswaja wiedzę niż podczas pracy z konwencjonalną tablic i kredą. Ponadto młodzież jest świadoma tego, że w każdej chwili można powrócić do notatek z wcześniejszej części lekcji a nawet do lekcji sprzed kilku tygodni. Nauczyciel przygotowując dany temat na tablicy interaktywnej ma możliwość doskonalenia i wzbogacania jego treści oraz dostosowywania poziomu do poszczególnej klasy, grupy. W czasie lekcji fizyki tablica doskonale sprawdza się przy prezentacji doświadczeń niemożliwych do wykonania w czasie lekcji, do opisu wzorów fizycznych, rozwiązywania zadań fizycznych, przekształcania wzorów, zamiany jednostek itd. Niewątpliwym atrybutem tablicy interaktywnej jest to, że uczniowie chętnie zgłaszają się do odpowiedzi, sami przygotują prezentacje, poznają świat nowoczesnych technologii. str. 8

Bibliografia 1. Józef Bednarek, Multimedia w kształceniu. Warszawa 2006 ISBN9788301148331 2. Bronisław Siemieniecki, Pedagogika medialna T.1 Warszawa 2007 ISBN9788301158560 3. Tablice obsługiwane pisakiem [online] [dostęp: 08.1.2014]. Dostępny w Internecie: <http://www.multimediawszkole.pl> 4. D. Bernacka, Od słowa do działania, Warszawa 2001. 5. M. Taraszkiewicz, Jak uczyć lepiej? czyli refleksyjny praktyk w działaniu, wyd. 8, Warszawa 2002. str. 9