Darmowy fragment www.bezkartek.pl



Podobne dokumenty
Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia. Lp. Produkt/asortyment cechy, przeznaczenie, cel dydaktyczny Ilość 1 zestaw logopedyczny zawierający:

Scenariusz zajęć logopedycznych

Plan terapii logopedycznej. Cele terapii logopedycznej

Redakcja: Wojciech Śliwerski. Projekt okładki i rysunki: Agata Fuks. Korekta: Danuta Waląg

kształcenie świadomości fonologicznej u dzieci 6-letnich; podnoszenie sprawności artykulacyjnej;

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zabawy i ćwiczenia logopedyczne:

Zajęcia specjalistów TERAPIA LOGOPEDYCZNA

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

PROGRAM ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH DLA PAWŁA ROMAŃCZUKA UCZNIA KLASY I NA LATA SZKOLNE

INTERWENCJA TERAPEUTYCZNA W PRZYPADKU OPÓŹNIONEGO ROZWOJU MOWY U DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Konspekt zajęć logopedycznych

ZAKŁADKA LOGOPEDYCZNA

Drodzy Rodzice Grupy I,,URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Grażyna Krzysztoszek, Małgorzata Piszczek MATERIA WYRAZOWO-OBRAZKOWY DO UTRWALANIA POPRAWNEJ WYMOWY G OSEK A, O, U, E, I, Y, A,, E,

PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 18 W RZESZOWIE NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Konkurs Lekcje o Mazowszu - scenariusz zajęć edukacyjnych

Oferta szkoleń doskonalących proponowanych przez CDN w Sosnowcu na rok szkolny 2016 / 2017 luty czerwiec 2017

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Katarzyna Sabela Mirosława Cuper. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łodzi Przedszkole Miejskie nr 21 Łódź

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

Marzec 2009 Przyroda budzi się ze snu. Cele ogólne:

LOGOPEDIA [SP nr 7] Zestawy do pionizowania i lateralizacji - skuteczne w terapii dysartrii-podręcznik

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

PROGRAM PROFILAKTYKI LOGOPEDYCZNEJ POPRAWNIE MÓWIMY. Opracowanie: Monika Dworaczek

Propozycje ćwiczeń logopedycznych do wykorzystania przez rodziców

. Elzbieta Dzionek Małgorzata Gmosinska Anna Koscielniak Mirosława Szwajkajzer

Sebastian Tabo³. Istota czytania

opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej kart indywidualnych potrzeb ucznia informacji od wychowawców i rodziców.

Najważniejsze lata czyli jak rozumieć rysunki małych dzieci

Opracowała : mgr Elżbieta Książkiewicz-Mroczka

Z podziękowaniami za pomoc Paniom Jolancie Krudys i Wioletcie Żołnowskiej

Konspekt zajęć logopedycznych z dzieckiem niedosłyszącym

I. 1) NAZWA I ADRES: Gmina Miejska Starogard Gdański, ul. Gdańska 6, Starogard

PROGRAM TERAPII LOGOPEDYCZNEJ W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ

PROJEKT LOGOPEDYCZNY MIĘDZYPLACÓWKOWY ZŻP-3 i P-66 PAN JĘZYCZEK W ZWIERZĄTKOWIE - ZABAWY LOGOPEDYCZNE Z WYKORZYSTANIEM POEZJI JANA BRZECHWY

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Punkt przedszkolny w Komarnie Kolonii utworzony przy Szkole Podstawowej im. Kajetana Sawczuka w Komarnie Kolonii.

Darmowy fragment

Program zajęć rewalidacyjnych dla ucznia klasy III z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

MARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;

PROGRAM PRACY Z UCZNIEM/UCZENNICĄ ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W PYSKOWICACH

ROCZNY PLAN PRACY ŻŁOBKA PUBLICZNEGO W ZAWADZKIEM

DLA MATEUSZA WYPYCHA UCZNIA KLASY I (II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŁUKOWIE) NA LATA SZKOLNE

ROCZNY PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZEJ MIEJSKIEGO ŻŁOBKA W LĘDZINACH NA OKRES STYCZEŃ CZERWIEC 2016

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE NA M-C PAŹDZIERNIK.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Darmowy fragment

Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc październik dla grupy III.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Program psychostymulacji dzieci wieku przedszkolnym z deficytami i zaburzeniami rozwoju

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

TERAPIA WAD WYMOWY ORAZ ĆWICZENIA WSPOMAGAJĄCE ARTYKULACJĘ

Marzena Dobek-pedagog, logopeda. 1. Ćwiczenia sprawności manualnej. Ćwiczenia rozmachowe

ROCZNY PLAN PRACY ŻŁOBKA PUBLICZNEGO W LUTYNI ROK 2018/2019

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Jesień, zima i wiosna z panem Języczkiem.

pokoloruj mnie CO SŁYCHAĆ U MOTYLI?

Kształtowanie kompetencji matematycznych Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią oraz zapisywanie czynności matematycznych

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc Grudzień 2015 r. w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki. Tematyka: 1. To już zima. 3.

w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Jesień w lesie. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Jak zwierzęta szykują się do zimy? Autor: Marcela Rożnawska

Profilaktyka logopedyczna w zabawach ruchowych

Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu

Najważniejsze lata czyli jak rozumieć rysunki małych dzieci

PROGRAM ZAJĘĆ KOREKCYJNO KOMPENSACYJNYCH DLA UCZNIÓW ZE SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI W NAUCE CZYTANIA I PISANIA

Program logopedyczny przedszkola Przyjaciół Książki dla dzieci 4,5 i 6 letnich Mówimy ładnie

4. Obowiązki dyrektora przedszkola i szkoły wobec uczniów niepełnosprawnych Bibliografia dla rozdziału 4

Zabawy i ćwiczenia wspomagające rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ STYCZEŃ

6 - LETNICH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 WIĘCEJ POTRAFIĘ

Logopedyczne zabawy grupowe

Profilaktyka logopedyczna w przedszkolu. Jolanta Hysz konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach

Drodzy Rodzice Grupy I,,GDZIE KTO MIESZKA?

PLAN PRACY MIESIĄC: CZERWIEC GRUPA: CYTRYNKI. 1. Lubimy to samo, ale każdy z nas jest inny 2. Moje podwórko 3. Wakacje, znów będą wakacje

Program zajęć rewalidacyjnych dla ucznia klasy IV z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

PROGRAM PROFILAKTYKI LOGOEPDYCZNEJ SZKOŁA POPRAWNEJ WYMOWY

Święto Naszej szkoły.

Rozdział 2. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym z lekkim i umiarkowanym stopniem uszkodzenia słuchu

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie II PAŹDZIERNIK 2017 I TYDZIEŃ Temat kompleksowy : Nasye rodziny

Metoda opracowana przez prof. Jagodę Cieszyńską opiera się na wieloletnich doświadczeniach w pracy z dziećmi z zaburzona komunikacją językową.

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Już wakacje. Wakacje w górach.

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie II WRZESIEŃ 2017

PROGRAM INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ. Temat: Mówię JA, mówisz TY, rozmawiamy MY

ROCZNY PLAN PRACY Opiekuńczo Wychowawczej i Edukacyjnej Żłobka Miejskiego w Pabianicach na rok 2017/18.

Moje przedszkole. Aktywność ruchowa: - rozwija zręczność i zwinność;

1. Oglądanie książeczek, obrazków przedstawiających zwierzęta, które można spotkać na wiejskim podwórku.

Rewalidacja dzieci upośledzonych umysłowo

Jak uczynić mowę dziecka lekką, łatwą i przyjemną?

Kształtowanie umiejętności pozwalających bezpiecznie. Rozwój słownictwa związanego z drogą do szkoły.

PLAN ZAJĘĆ DODATKOWYCH 2016/2017. Poniedziałek. Środa. Czwartek. Piątek 7:00 11:00. Zajęcia logopedyczne indywidualne 9:00-9:30

Plan pracy terapeutycznej na rok szkolny 2018/2019 Przykładowe ćwiczenia wykorzystywane na zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych

BEZPIECZNY ŚWIAT BAŚNI - BAWI I UCZY

TERESA TRYPUĆ NIEZBĘDNIK O DYSLEKSJI I TERAPII

Transkrypt:

Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2009 Korekta: Aleksandra Bylica Aleksandra Jastrzębska Rysunki: Agata Fuks Projekt okładki: Ewa Beniak-Haremska ISBN 978-83-7850-388-0 Oficyna Wydawnicza Impuls 30-619 Kraków, ul. Turniejowa 59/5 tel. (12) 422-41-80, fax (12) 422-59-47 www.impulsoficyna.com.pl, e-mail: impuls@impulsoficyna.com.pl Wydanie II, Kraków 2010

Spis treści Wstęp... 7 Jesień Scenariusz 1... 11 Scenariusz 2... 14 Scenariusz 3... 18 Scenariusz 4... 20 Scenariusz 5... 23 Scenariusz 6... 25 Scenariusz 7... 27 Scenariusz 8... 29 Zima Scenariusz 9... 35 Scenariusz 10... 38 Scenariusz 11... 40 Scenariusz 12... 42 Scenariusz 13... 44 Scenariusz 14... 51 Scenariusz 15... 55 Wiosna Scenariusz 16... 59 Scenariusz 17... 61 Scenariusz 18... 65 Scenariusz 19... 67 Scenariusz 20... 70 Scenariusz 21... 73 Scenariusz 22... 76

6 Spis treści Lato Scenariusz 23... 83 Scenariusz 24... 88 Scenariusz 25... 90 Scenariusz 26... 93 Scenariusz 27... 100 Scenariusz 28... 102 Scenariusz 29... 104 Scenariusz 30... 108 Bibliografia... 111

Wstęp Drodzy Czytelnicy, oddajemy w wasze ręce zbiór scenariuszy, które wykorzystywałyśmy podczas zajęć logopedycznych prowadzonych w przedszkolach i w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Scenariusze zawierają ćwiczenia oddechowe, usprawniające aparat artykulacyjny, ćwiczenia w naśladowaniu dźwięków z otoczenia, sprzyjające prawidłowej realizacji samogłosek i spółgłosek. Celem naszych zajęć było kształtowanie poprawnej wymowy, wzbogacanie słownictwa i wiedzy o środowisku oraz nauka konstruowania wypowiedzi u dzieci w wieku przedszkolnym. Wiemy, że rozwój mowy nie jest procesem wyizolowanym, lecz ściśle związanym z rozwojem ruchowym i poznawczym dziecka, stąd wiele ćwiczeń wspomagających rozwój motoryki dużej i małej, świadomości fonologicznej, percepcji wzrokowej, pamięci i uwagi. Wszystkim ćwiczeniom nadawałyśmy formę zabawy, aby dzieci chętnie i aktywnie w nich uczestniczyły. Życzymy radosnej i owocnej pracy. Autorki

JESIEŃ

Scenariusz 1 Cele: Kształtowanie uwagi słuchowej. Kształcenie rozumienia treści słuchanego tekstu. Integracja grupy. Kształtowanie pojęcia liczby naturalnej. Wydłużanie fazy wydechowej. Usprawnianie aparatu artykulacyjnego. Wyrabianie umiejętności naśladowania dźwięków z otoczenia. Usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo- -ruchowej. Wyrabianie sprawności manualnej i ruchowej. Pomoce: kukiełki (miś, kogucik, pies, królik), obrazki z misiem do kolorowania (zob. zał., s. 13), książka Cz. Janczarskiego Przygody i wędrówki Misia Uszatka, kredki świecowe, farby. Przebieg zajęć: 1. Integracja grupy: zapoznanie się z misiem Łatkiem, nauka piosenki powitalnej (na melodię Panie Janie) Witaj misiu, witaj misiu, jak się masz? Jak się masz? Wszyscy cię witamy, Wszyscy cię kochamy, Bądź wśród nas, bądź wśród nas. (źródło: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Od piosenki do literki, Fokus, Gdańsk 1997) 2. Przedstawienie kukiełkowe pt. Przyjaciele (na podstawie I rozdziału książki Przygody i wędrówki Misia Uszatka Cz. Janczarskiego).

12 Jesień 3. Rozmowa na temat przedstawienia: Jakie zwierzęta występowały? Czy dzieciom podobało się zachowanie zwierząt? Kto to jest prawdziwy przyjaciel? 4. Przeliczanie zwierząt (każde dziecko). 5. Ćwiczenia ortofoniczne. Naśladowanie głosów zwierząt: Miś mmm. Kogucik kukuryku. Pies hau, hau. 6. Ćwiczenia ruchowe. Dzieci poruszają się jak zwierzęta: Miś powolny marsz z wysoko unoszonymi kolanami. Kogucik bieganie i machanie rękoma (jak skrzydłami). Pies chodzenie na czworakach. Zając kicanie. 7. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego: Mlaskanie, oblizywanie warg, mycie podniebienia, policzków i dolnych dziąseł językiem. 8. Ćwiczenia oddechowe: miś zasypia wdech nosem, powolny, długi wydech ustami, miś sapie na wydechu ssss..., miś chrapie chrapanie na wdechu i wydechu. 9. Kolorowanie obrazka z misiem kredkami świecowymi, następnie zamalowywanie arkusza farbą (tworzenie tła).

Scenariusz 1 13 Załącznik

Scenariusz 2 Cele: Kształcenie uwagi słuchowej. Rozwijanie ekspresji ruchowej i mimicznej. Usprawnianie motoryki warg, języka, żuchwy. Wydłużanie fazy wydechu. Ćwiczenie koordynacji słuchowo-ruchowej. Nauka syntezy i analizy sylabowej. Rozwijanie sprawności manualnej. Nauka definiowania budowanie pojęć na podstawie cech. Pomoce: wiersz J. Brzechwy pt. Na straganie, rysunki warzyw (zob. zał., s. 16 17), wyszorowane, naturalne warzywa: ziemniaki, buraki, marchewki, pietruszki, cebule, wiklinowy koszyk, plastelina, patyczki, włóczka w różnych kolorach. Przebieg zajęć: 1. Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy pt. Na straganie. 2. Rozmowa na temat wiersza: Gdzie znajdują się warzywa? Jakie warzywa występują w wierszu? Jak zachowywały się warzywa? Które okazało się najmądrzejsze? 3. Naśladowanie ruchów i min warzyw z wiersza. Prowadzący czyta odpowiednie wersy z wiersza, robi miny takie jak warzywa na rysunkach, dzieci naśladują. 4. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego i oddechowe. Dzieci jedzą zupę jarzynową. Najpierw dmuchają bo jest gorąca (wdech nosem krótko, wydech ustami długo). Zupa jest pyszna dzieci udają, że jedzą, mlaskają, oblizują wargi, myją językiem zęby