Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Podobne dokumenty
DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

Kontrola osiągnięć uczniów. prace domowe i na lekcji odpowiedzi ustne postawa wobec przedmiotu (aktywność i zachowanie na lekcji)

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Temat: Pole równoległoboku.

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Opracowanie: Iwona Remik, Małgorzata Budaj, Elżbieta Idziak, Katarzyna Łysiak, Elżbieta Łukomska

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Proporcjonalność prosta i odwrotna

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

KLASA O PROFILU MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNYM

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI - GIMNAZJUM

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Konspekt lekcji matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

zestaw komputer + projektor + ekran; komputery z dostępem do Internetu;

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Oto przykład konspektu lekcji jaką przeprowadziłam w klasie pierwszej gimnazjum.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Wymagania edukacyjne z matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 6 W BYDGOSZCZY

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

ZASADY OCENIANIA PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM IM. KS. ABP. LEONA WAŁĘGI W MOSZCZENICY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Zasady oceniania uczniów z matematyki rok szkolny: 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU GEOGRAFIA

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII GIMNAZJUM NR 13 W GORZOWIE WLKP.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Przedmiotowy system oceniania uczniów z matematyki

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Lokaty bankowe (2 jednostki lekcyjne) Data i miejsce realizacji Maj 2015, Zespół Szkół w Wielgolesie

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

Program zajęć rozwijających zainteresowania.,, I ty możesz zostać Pitagorasem. Opracowany przez Monikę Chodacz

Zespół Szkół im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki w klasach 4 6 Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Przedmiotem oceniania są: A. Wiadomości. B. Umiejętności. C. Postawa ucznia i jego aktywność

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS I, II, III W GIMNAZJUM NR 2 W LUDŹMIERZU

Przedmiotowy System Oceniania Matematyka

KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLASY I GIMNAZJUM. I Ty możesz zostać Pitagorasem

Przedmiotowy system oceniania oraz wymagania edukacyjne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

9. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. III

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

PRZEDMIOTOWE OCENIANIANIE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-8 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W BISKUPCU

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

Język niemiecki PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA realizowanego w oparciu o podręcznik Das ist Deutsch

Przedmiotowy system oceniania z Matematyki. w ZSP w Drezdenku

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI SPRAWDZANIE I OCENIANIE OSIAGNIĘĆ UCZNIÓW

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

Program warsztatów metodycznych dla nauczycieli matematyki - gimnazjum

PSO jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w Gimnazjum w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch Temat: Działania na liczbach wymiernych zadania tekstowe. Cele ogólne - edukacyjne lekcji: - rozwijanie umiejętności rozumienia tekstu oraz formułowania, rozwiązywania i dyskutowania problemów. Cele operacyjne (standardy wymagań): Uczeń: - wykona obliczenia w sytuacjach praktycznych, - obliczy wartość prostego wyrażenia arytmetycznego w zbiorze liczb całkowitych i wymiernych, - zastosuje reguły działań liczb wymiernych, - dokona analizy zadania tekstowego, - weźmie udział w selekcjonowaniu i porządkowaniu informacji, - ułoży wraz z grupą plan rozwiązania i je rozwiąże, - zaprezentuje swój punkt widzenia, - zaproponuje wydłużenie zadania, - zrozumie konieczność utrzymania dyscypliny czasowej i respektowania określonych zasad pracy w grupie, - oceni poziom własnej wiedzy i umiejętności. Standardy osiągnięć: - przeprowadzenie nieskomplikowanych rozumowań matematycznych, - posługiwanie się własnościami liczb i działań przy rozwiązywaniu zadań, - dostrzeganie i interpretowanie zależności między określonymi wielkościami, - prezentowanie z użyciem języka matematyki wyników swojej pracy, - zachęcanie do podejmowania różnorodnych działań matematycznych. Metody aktywizujące: metoda małych grup technika animacji - jedno odpada, - zadanie pocięte. Formy pracy: - praca z całą klasą, - praca w 4-5 osobowych grupach zróżnicowanych. - jednolita, zadania dla grup Pomoce dydaktyczne: - karta pracy dla każdej z grup z instrukcją, pocięte zadanie, - karta ewaluacji tarcza strzelecka. Przebieg lekcji: I. Czynności organizacyjne: - uczniowie siadają w grupach, według numerów z dziennika wcześniej ułożonych na stołach, - sprawdzenie zadania domowego.

II. Faza wprowadzająca 1. Omówienie tematu i celów lekcji. 2. Rozgrzewka zastosowanie techniki jedno odpada (załącznik 1) - uczniowie wraz z kartą dydaktyczną otrzymują 5 krótkich zadań o różnym stopniu trudności, zadania praktyczne, każdy wybiera jedno i rozwiązuje, podaje wynik i swój kod, - wspólnie ustalają odpowiedź, która z otrzymanych liczb nie pasuje do pozostałych. (możliwe dwie odpowiedzi). III. Faza realizacji Rozwiązywanie zadania tekstowego TAJEMNICE KANGURA zastosowanie techniki zadania pociętego (załącznik 2) - każdy uczeń czyta informacje ze swoich kart, - każda grupa w czasie dyskusji rozstrzyga, od czego zaczyna się zadanie i wówczas kolejno odpowiednie karty wykładane są na ławkę, - po skompletowaniu treści zadania grupa układa plan jego rozwiązania i go wykonuje ze zwróceniem uwagi na rozwiązanie każdego z działań przez innego ucznia z danej grupy, - uczniowie próbują przedłużyć zadanie, dopisują pytanie i odpowiedź premia za pracę dodatkową, - prezentują swoje prace. IV. Podsumowanie ewaluacja (załącznik 3) 1. Wypełnianie karty ewaluacji tarczy strzeleckiej, ze zwróceniem uwagi na wyciągnięcie wniosków na przyszłość. 2. Czego nauczyłem się na lekcji? 3. Ocena pracy uczniów. Bibliografia: 1. Maria Wójcicka Wybrane metody i techniki aktywizujące. 2. Matematyka wokół nas podręcznik kl. I gimnazjum 3. Matematyka 2001 poradnik 4. Przedmiotowy system oceniania Komentarz i wnioski z przeprowadzonej lekcji:...... podpis obserwatora lekcji podpis prowadzącego

Załącznik 1 KODY UCZNIÓW... GRUPA NR... KARTA PRACY UCZNIÓW Proszę wybrać lidera grupy i wpisać jego kod...jego zadania: kieruj pracą grupy, wspieraj słabszych, angażuj każdego uczestnika, wspólnie decydujcie, słabszym łatwiejsze zadania a zdolniejszym trudniejsze, dbaj o ciche wykonywanie pracy, dopilnuj uczciwego nanoszenia kodów obok rozwiązania. ZADANIE I rozgrzewka Jedno odpada Macie do rozwiązania 5 zadań, o różnym stopniu trudności. Proszę, aby każdy uczeń z grupy rozwiązał jedno zadanie, i wpisał obok swój kod. Jeśli nie rozwiąże, to trudno. Rozwiązania w postaci liczb, lider wpisze do chmurki. Następnie wspólnie zdecydujcie, która z otrzymanych liczb nie pasuje do pozostałych i dlaczego? Uzupełnijcie odpowiedź. 1 1. Janek odrabia lekcje przez 1 godziny. Ile czasu poświęca matematyce, jeżeli 4 1 zajmuje mu ona czasu przeznaczonego na naukę? Ile to minut?... 3 2. Tata Kasi podzielił deskę długości 1,6 m na dwie części tak, że jedna z nich jest o 20 cm krótsza. Jaką ona ma długość, wynik podaj w metrach?... 3. Wstążka ma 12 m długości. Asia odcięła 4 3 tej wstążki. Ile metrów wstążki pozostało?... 4. Wczoraj w południe termometr wskazywał 2 o C. Wieczorem temperatura obniżyła się o 6 o C. Jaką temperaturę wskazywał termometr wieczorem?... 5. Czekolada kosztuje 1,50 zł. Ile musisz zapłacić za 4 takie czekolady?... Odpowiedź: Odpada liczba..., ponieważ...

Załącznik 2 ZADANIE II zadanie pocięte TAJEMNICE KANGURA 1. Lider grupy: wysyp karty i rozdaj je kolegom. 2. Wybierz sekretarza grupy. 3. Poleć przeczytanie tekstu umieszczonego na kartach. 4. Rozstrzygnijcie od czego rozpoczyna się zadanie i kolejno wykładajcie karty na ławkę 5. Przeczytaj pytania na kartach jeszcze raz i umieść je na środku stołu. 6. Podejmijcie dyskusję, dokonajcie segregacji kart. 7. Po skompletowaniu treści zadania proszę ułożyć plan jego rozwiązania i go wykonujcie ze zwróceniem uwagi na rozwiązanie każdego z działań przez innego ucznia z grupy. 8. Jeśli potraficie, do pustych kart napiszcie kolejne pytanie (lub pytania) i odpowiedzcie na nie, otrzymacie dodatkowe punkty premie 9. Przygotujcie krótką prezentację pracy. ODPOWIEDZI Kod ucznia Liczba punktów 1... 1 2... 1 3... 1 4... 1 5... 1 ODPOWIEDZI DODATKOWE... 1 premia... 1 premia... 1 premia

Tajemnice Kangura W konkursie Kangur za poprawne uczestnik zdobywa punkty. W konkursie Kangur za błędne uczestnik traci punkty. W konkursie są trzy części o rosnącej trudności zadań. Za dobre rozwiązanie zadania z I części konkursu 3 punkty. Za dobre rozwiązanie zadania z II części konkursu 4 punkty. Za dobre rozwiązanie zadania z III części konkursu 5 punktów. Za błędne z I części konkursu uczeń traci 0,75 punktu. Za błędne z II części konkursu ( 1) punkt. Za błędne z III części konkursu (- 1,25) punktu. Każda część konkursu składa się z 10 zadań. Za wszystkie dobrze zrobione zadania można otrzymać 120 punktów. Ile punktów zdobył uczestnik konkursu, który w każdej części konkursu połowę zadań zrobił dobrze? Ile punktów otrzymał uczeń za I etap konkursu, jeśli 6 zadań rozwiązał dobrze, a 4 źle? Ile punktów zdobył uczestnik konkursu, który w każdej części konkursu 6 zadań zrobił dobrze i 4 źle? Ile punktów otrzymał uczeń za II etap konkursu, jeśli połowę zadań rozwiązał dobrze, a połowę źle? Ile punktów otrzymał za III etap konkursu, jeśli zadań rozwiązał dobrze, a połowę źle?

Załącznik 3 Karta ewaluacji tarcza strzelecka WIEDZA ZAANGAŻOWANIE KONCENTRACJA UWAGI WSPÓŁPRACA Z INNYMI Oddaj cztery strzały, po jednym w każdej ćwiartce tarczy, oceniając swoją pracę na lekcji pod względem wiedzy, zaangażowania, koncentracji uwagi i współpracy z innymi. Im strzał jest bliższy środka tarczy, tym lepiej się oceniasz. Przyjrzyj się wynikom i wyciągnij wnioski na przyszłość. Karta ewaluacji tarcza strzelecka WIEDZA ZAANGAŻOWANIE KONCENTRACJA UWAGI WSPÓŁPRACA Z INNYMI Oddaj cztery strzały, po jednym w każdej ćwiartce tarczy, oceniając swoją pracę na lekcji pod względem wiedzy, zaangażowania, koncentracji uwagi i współpracy z innymi. Im strzał jest bliższy środka tarczy, tym lepiej się oceniasz. Przyjrzyj się wynikom i wyciągnij wnioski na przyszłość.