Temat: Zastosowanie metody JIGSAW w nauce dodawania ułamków o tych samych mianownikach.

Podobne dokumenty
PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

Rozkład łatwości zadań

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

Rozkład materiału nauczania z matematyki dla klasy V

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

DZIAŁANIA NA UŁAMKACH DZIESIĘTNYCH.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Test diagnozujący z biologii klas I rok 2014/15

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Ułamki zwykłe. mgr Janusz Trzepizur

Rozkład łatwości zadań

XXI Krajowa Konferencja SNM

GSP075 Pakiet. KArty pracy. MateMatyka

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Zadanie 1. Zadanie 2. Zadanie 3. Zadanie 4. Zadanie 5. Zadanie 6. strona 1. Imię i nazwisko:... Klasa:... W prostokącie zamalowano:

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

GRUPA A UŁAMKI ZWYKŁE KLASA V

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

Katarzyna Bereźnicka Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego w zadaniach matematycznych. Opiekun stypendystki: mgr Jerzy Mil

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DOSKONALĄCYCH POJĘCIE UŁAMKA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Program zajęć wyrównawczych dla uczniów klasy 5 szkoły podstawowej, mających trudności z nauką matematyki.

Przedmiotowy System Oceniania

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 4

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE V

Język francuski Przedmiotowe zasady oceniania

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

Spis treści. Wstęp CZĘŚĆ I SYSTEM EDUKACYJNY MARII MONTESSORI PODSTAWY PEDAGOGICZNE

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

PROGRAM ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ V KLASA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Rozwiązywanie zadań-łamigłówek pozwala także zrealizować wiele celów szczegółowych ujętych w działach I i II podstawy programowej dla klas 4 6.

Jak kształcić umiejętność analizy treści zadania

Szczecin - Gimnazjum NR X.2002 r. Program pracy z uczniem o specyficznych trudnościach w nauce matematyki dla I klasy gimnazjum.

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

A) 0,84; B) 8,4; C) 0,084; D) 0,0084; jest równa: ; C) 1; D) 0;

WYMAGANIA EDUKACYJNE KLAS I III EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ OBOWIAZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 32 IM. ARMII KRAJOWEJ W TORUNIU

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Rozkład wyników ogólnopolskich

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Rozkład łatwości zadań

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Koncepcja pracy MSPEI

WIOLETTA NAWROCKA nauczyciel matematyki w Zespole Szkół w Choczewie IDĘ DO GIMNAZJUM ZADANIA TESTOWE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KL. VI.

Aktywne metody nauczania.

Matematyka. Repetytorium szóstoklasisty

A) Obszar - EFEKTY : Analizuje się wyniki sprawdzianu. Uczniowie nabywają wiadomości lub umiejętności. Uczniowie są aktywni

Matematyka na przełomie

Innowacje pedagogiczne

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Raport klasy 5 B. Wyniki procentowe poszczególnych uczniów. Średni wynik klasy 14,13 pkt 59% Średni wynik szkoły 15,39 pkt 64%

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Program przedmiotowo- wychowawczy z matematyki w kl.v

Akademia Zaruskiego III edycja r.szk.2016/2017 ODZNAKA MATEMATYK KLASY II-III

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA VI

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Zrodziliśmy się do pomocy wzajemnej - współpraca uczniów w procesie uczenia się Elżbieta Sumowska

WYMAGANIA EDUKACYJNE i PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZGODNY Z NOWĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ DLA KLAS 1 3 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Przykładowe zadania - I półrocze, klasa 5, poziom podstawowy

Wymagania z matematyki klasa V Matematyka z plusem. Wymagania. Czynności Kat. 2(K) 3(P) 4(R) 5(D) 6(W) celu

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Transkrypt:

Temat: Zastosowanie metody JIGSAW w nauce dodawania ułamków o tych samych mianownikach. I. Wstęp. Metoda JIGSAW (z ang. układanka) jest przykładem uczenia się we współpracy. Ma ona charakter uniwersalny może być, bowiem wykorzystywana na różnych przedmiotach, jednakże pod pewnym warunkiem. Partia materiału, którą mają do opanowania uczniowie musi dać się podzielić na spójne fragmenty, które stanowią elementy, jakby puzzle, tworzący cała układankę. Zadaniem każdego ucznia jest opanowanie całości wiedzy. II. Cel: dydaktyczny i wychowawczy: opanowanie dodawania ułamków o jednakowych mianownikach, czytanie ze zrozumieniem, przygotowanie uczniów do uczenia się we współpracy, kształcenie umiejętności dzielenia się wiedzą, aktywne słuchanie, umiejętność rozwiązywania konfliktów w grupie, pełnienie różnych ról.

III. Przebieg lekcji: 1 Etap Dzielimy klasę na zespoły -osobowe (materiał składa się z czterech fragmentów). Grupa I Grupa II 1A 1B 2A 2B 1C 1D 2C 2D Grupa III Grupa IV 3A 3B A B 3C 3D C D Cała grupa ma do opanowania całość materiału, natomiast każdy członek grupy otrzymuje swoją część: Uczniowie z symbolem A otrzymują temat: dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach (zał. 1) Uczniowie z symbolem B otrzymują temat: dodawanie całości do ułamka (zał. 2)

Uczniowie z symbolem C otrzymują temat: dodawanie całości do liczby mieszanej (zał. 3) Uczniowie z symbolem D otrzymują temat: dodawanie liczby mieszanej do liczby mieszanej ( zał. ) 2 Etap Uczniowie z poszczególnych zespołów, opracowują ten sam fragment materiału, spotykają się według schematu: 1A 2A 1B 2B 3A A 3B B 1C 2C 1D 2D 3C C 3D D W grupach tych porządkują swoją wiedzę i zastanawiają się w jaki sposób nauczyć pozostałych członków grupy.

3 Etap Uczniowie wracają do swych macierzystych grup i uczą się wzajemnie wg schematu w 1 etapie. Etap Sprawdzanie całości wiedzy wg następujących pytań: W jaki sposób dodajemy ułamki o tych samych mianownikach?(na tablicy) W jaki sposób dodajemy całość do ułamka?(na tablicy) W jaki sposób dodajemy całości do liczby mieszanej?(na tablicy_ W jaki sposób dodajemy liczby mieszane do licz mieszanych?(na tablicy) Zadanie domowe: Napisz 10 dowolnych przykładów na dodawanie ułamków o tych samych mianownikach.

Załącznik 1 Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach-a Tą figurę podzielono na 100 równych części. Pokoloruj na czerwono najpierw 5 figury, a potem na zielono. Jaka część figury została pokolorowana? 100 100 100 + 5 100 =... Wytłumacz kolegom i koleżankom z grupy w jaki sposób dodajemy ułamki o jednakowych mianownikach.

Załącznik 2 Dodawanie całości do ułamka B 1 2 Te figurę podzielono na równych części. Pokoloruj na czerwono figurę oznaczoną cyfrą 1, a potem na zielono figury oznaczonej cyfrą 2. Policz ile pokolorowano w sumie całych figur i ile szesnastych części figury? + 1 =... Wytłumacz kolegom i koleżankom z grupy w jaki sposób dodajemy całości do ułamków.

Załącznik 3 Dodawanie całości do liczby mieszanej-c 1 2 3 Te figury podzielono na równych części. Pokoloruj na czerwono figury oznaczone cyframi 1 i 2 oraz figury oznaczonej cyfrą 3. Figurę oznaczoną cyfrą pokoloruj na zielono. Policz ile pokolorowano w sumie całych figur i ile szesnastych części figury. 2 + 1 =... Wytłumacz kolegom i koleżankom z grupy w jaki sposób dodajemy całości do liczby mieszanej.

Załącznik Dodawanie liczby mieszanej do liczby mieszanej- D 1 2 3 5 Te figury podzielono na równych części. Pokoloruj na czerwono figury oznaczone cyframi 1 i 2 i figury oznaczonej cyfrą 3. Pokoloruj na zielono figurę oznaczoną cyfrą i 3 figury oznaczonej cyfrą 5. Policz ile pokolorowano w sumie całych figur i ile szesnastych części figury. 3 2 + 1 =... Wytłumacz kolegom i koleżankom z grupy w jaki sposób dodajemy liczbę mieszaną do liczby mieszanej. Opracowała: mgr inż. Ewa Mączka0