Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

OPRACOWANIE MONIKA KASIELSKA

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Pojęcia, wymagania i przykładowe zadania na egzamin poprawkowy dla klas II w roku szkolnym 2016/2017 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Po zapoznaniu się z funkcją liniową możemy przyjśd do badania funkcji kwadratowej.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Wśród prostokątów o jednakowym obwodzie największe pole. ma kwadrat. Scenariusz zajęć z pytaniem problemowym dla. gimnazjalistów.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

2. LICZBY RZECZYWISTE Własności liczb całkowitych Liczby rzeczywiste Procenty... 24

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Konstrukcja odcinków niewymiernych z wykorzystaniem. Twierdzenia Pitagorasa.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

PRZYKŁADY ZADAŃ MATURALNYCH Z MATEMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STANDARDY DLA WYBRANYCH TREŚCI PROGRAMOWYCH Z POZIOMU PODSTAWOWEGO I ROZSZERZONEGO

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

Funkcja kwadratowa. f(x) = ax 2 + bx + c,

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Próbny egzamin z matematyki dla uczniów klas II LO i III Technikum. w roku szkolnym 2012/2013

Funkcja kwadratowa. f(x) = ax 2 + bx + c = a

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Konspekt lekcji matematyki

Temat: Odejmowanie w pamięci

MATURA Przygotowanie do matury z matematyki

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

Funkcje wymierne. Jerzy Rutkowski. Działania dodawania i mnożenia funkcji wymiernych określa się wzorami: g h + k l g h k.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

FUNKCJA KWADRATOWA. 1. Definicje i przydatne wzory. lub trójmianem kwadratowym nazywamy funkcję postaci: f(x) = ax 2 + bx + c

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

f (x)=mx 2 +(2m 2)x+m+1 ma co najmniej jedno

FUNKCJE I RÓWNANIA KWADRATOWE. Lekcja 78. Pojęcie i wykres funkcji kwadratowej str

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

zestaw komputer + projektor + ekran; komputery z dostępem do Internetu;

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Równania poziom podstawowy (opracowanie: Mirosława Gałdyś na bazie = Rozwiąż układ równań: (( + 1 ( + 2 = = 1

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

PRÓBNA NOWA MATURA z WSiP. Matematyka dla klasy 2 Poziom podstawowy. Zasady oceniania zadań

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI. Temat: Podzielność liczb całkowitych Cel: Uczeń tworzy łańcuch argumentów i uzasadnia jego poprawność

W planie dydaktycznym założono 172 godziny w ciągu roku. Treści podstawy programowej. Propozycje środków dydaktycznych. Temat (rozumiany jako lekcja)

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

. Funkcja ta maleje dla ( ) Zadanie 1 str. 180 b) i c) Zadanie 2 str. 180 a) i b)

Zakres materiału obowiązujący do egzaminu poprawkowego z matematyki klasa 1 d LO

WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

WIELOMIANY. Poziom podstawowy

DOBÓR ZADAŃ NA LEKCJE POWTÓRZENIOWE

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Klasa 1 technikum. Poniżej przedstawiony został podział wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Otrzymaliśmy w ten sposób ograniczenie na wartości parametru m.

1. LICZBY DZIAŁ Z PODRĘCZNIKA L.P. NaCoBeZu kryteria sukcesu w języku ucznia

Wymagania na egzamin poprawkowy z matematyki z zakresu klasy pierwszej TECHNIKUM

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Lekcja 2. Pojęcie równania kwadratowego. Str Teoria 1. Równaniem wielomianowym nazywamy równanie postaci: n

1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu oraz zapoznanie z celami zajęć.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej Temat: Wzory Viete a. Zastosowanie wzorów Viete a w zadaniach. Czas trwania lekcji: dwie jednostki lekcyjne (90 minut) Powiązanie z wcześniejszą wiedzą Nauczyciel przypomina, że na poprzednich lekcjach uczniowie poznali funkcję kwadratową, umieją obliczać wyróżnik trójmianu kwadratowego, znają zależność między liczbą miejsc zerowych trójmianu kwadratowego i wartością wyróżnika, znają wzory pozwalające obliczyć miejsca zerowe trójmianu kwadratowego. Cele lekcji Uczeń: zna wzory Viete a potrafi stosować wzory Viete a w zadaniach Cele sformułowane w języku ucznia Na dzisiejszej lekcji dowiesz się, jak obliczać sumę i iloczyn pierwiastków trójmianu kwadratowego bez obliczania tych pierwiastków oraz jak wykorzystać wzory Viete a rozwiązując zadania. Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi o dokończenie zdań: a) Dziś na lekcji nauczyłem się.. b) Dziś na lekcji przypomniałem sobie.. Czego nauczyciel będzie oczekiwał i wymagał od uczniów? Na co będzie zwracał uwagę? ( NaCoBeZu ) Nauczyciel informuje uczniów: po dzisiejszej i poprzednich lekcjach będę oczekiwać, że będziesz: wiedział kiedy można zastosować wzory Viete a znał wzory Viete a, umiał obliczać sumę i iloczyn pierwiastków trójmianu kwadratowego bez obliczania tych pierwiastków umiał zastosować wzory Viete a w zadaniach. Kluczowe pytanie dla uczniów Czy można obliczyć sumę i iloczyn miejsc zerowych trójmianu kwadratowego bez znajomości ich wartości? Formy pracy: Praca zbiorowa, praca w grupach dwuosobowych lub praca indywidualna. Metody operacyjne wiodąca: tekstu przewodniego, ćwiczenia uczniowskie, wspomagające: praca w grupach.

Środki dydaktyczne podręcznik MATeMAtyka. Część. Podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych. Zakres podstawowy i rozszerzony, Wojciech Babiański, Lech Chańko, Joanna Czarnowska, Grzegorz Janocha, Nowa Era 0, zeszyt, karta pracy (załącznik), tablica. Uwagi:. Dobór zadań do standardów wymagań egzaminu maturalnego.. Praca pod kątem standardów wymagań egzaminacyjnych: a) wykazywanie się znajomością i rozumieniem pojęć : funkcji, funkcji kwadratowej, miejsc zerowych, b) stosować metody matematyczne w sytuacjach problemowych, d) rozwiązywać zadania wymagające argumentowania i prowadzenia rozumowań typu matematycznego. PRZEBIEG LEKCJI. Wprowadzenie: - Sprawdzenie obecności. Wyjaśnienie ewentualnych problemów z pracą domową. - Podanie tematu, rozdanie kart pracy, podanie celów lekcji.. Część właściwa: - przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji(podstawowych pojęć i wzorów); - uczniowie pracują pod nadzorem nauczyciela oraz samodzielnie ( w razie wystąpienia problemu nauczyciel podchodzi do uczniów i wyjaśnia problem); - sprawdzenie poprawności wykonania zadania na każdym etapie. 3. Podsumowanie zajęć: - Kiedy można stosować wzory Viete a? - Kiedy istnieją pierwiastki równania kwadratowego? - Jeżeli 0 to pierwiastki równania kwadratowego są jakich znaków? - Jeżeli 0 to pierwiastki równania kwadratowego są jakich znaków? - Jeżeli 0 i 0 to pierwiastki równania kwadratowego są jakich znaków? - Jeżeli 0 i 0 to pierwiastki równania kwadratowego są jakich znaków? -Dokończ zdanie: a) Dziś na lekcji nauczyłem się.. b) Dziś na lekcji przypomniałem sobie.. - Ocena pracy. - Zadanie pracy domowej.

Karta pracy Imię i nazwisko :... Klasa:... Temat pracy: Wzory Viete a. Zastosowanie wzorów Viete a w zadaniach. I.W wyniku prawidłowo zorganizowanej pracy masz możliwość przyswoić wiadomości i umiejętności dotyczące: - utrwalenia szybkiego znajdowania miejsc zerowych funkcji kwadratowej, - poznania wzorów Viete a na sumę i iloczyn miejsc zerowych funkcji kwadratowej, - obliczania sumy i iloczynu miejsc zerowych funkcji kwadratowej - określania znaków miejsc zerowych funkcji kwadratowej (bez ich obliczania), - ćwiczenia umiejętności wykonywania działań algebraicznych i arytmetycznych, - przyzwyczajenia do pracy samodzielnej. II. Pomoce do wykonania pracy : Podręcznik, zeszyt przedmiotowy, karta pracy. Informacje dla ucznia o realizacji zadania. Otrzymałeś kartę pracy.. Będziesz z nią pracować przez godziny lekcyjne. 3. Przeczytaj uważnie wszystkie polecenia. 4. Staraj się wykonać zadania samodzielnie, możesz omawiać je z kolegą z ławki. Możesz również liczyć na pomoc nauczyciela.udzieli Ci on pomocnych wskazówek. 5. Zadanie to pozwoli Ci ukształtować umiejętności, których listę umieściłam na początku karty. 6. Odpowiedz na pytania przewodnie. 7. W domu rozwiąż zadania domowe. III. Pytania przewodnie:. Podaj ogólną postać funkcji kwadratowej:. Podaj warunki istnienia miejsc zerowych funkcji kwadratowej oraz wzory za pomocą których można obliczyć miejsca zerowe funkcji kwadratowej: 3.Sprawdź czy istnieją miejsca zerowe funkcji kwadratowej, oblicz je, a następnie oblicz ich sumę i iloczyn. a) 3 5 3

b) 5 6 Poszukamy innych związków między miejscami zerowymi funkcji kwadratowej, a współczynnikami liczbowymi a, b, c funkcji kwadratowej. 4. Oblicz sumę miejsc zerowych funkcji kwadratowej posługując się poznanymi wzorami na miejsca zerowe funkcji kwadratowej. Otrzymany wzór doprowadź do najprostszej postaci. Otrzymałeś prosty wzór pozwalający obliczyć sumę miejsc zerowych funkcji kwadratowej. 5. Podobnie oblicz iloczyn miejsc zerowych funkcji kwadratowej. Otrzymany wzór doprowadź do najprostszej postaci (wykorzystaj wzór skróconego mnożenia: różnica kwadratów). Otrzymałeś prosty wzór pozwalający obliczyć iloczyn miejsc zerowych funkcji kwadratowej. 4

WZORY VIETE A a b c, a 0, 0... Wzory te odkrył już w XVI w francuski matematyk Francois Viete. Zwróć uwagę, że wzory Viete a można stosować wtedy gdy mamy pewność, że istnieją miejsca zerowe funkcji kwadratowej, czyli wtedy gdy 0. 6. Jeżeli istnieją miejsca zerowe funkcji kwadratowej to oblicz ich sumę i iloczyn (bez obliczania miejsc zerowych). a) 3 5.. b) 5 4.. 7. Jeżeli istnieją miejsca zerowe funkcji kwadratowej, to określ ich znaki (bez obliczania miejsc zerowych) w tym celu do każdego przykładu oblicz sumę miejsc zerowych i ich iloczyn. Analizując otrzymane wyniki stwierdź czy miejsca zerowe są jednakowych znaków(dodatnie, ujemne) czy różnych. a) 6 4 Wniosek:... b) 3 Wniosek:... 8. Analiza znaku miejsc zerowych funkcji kwadratowej. Korzystając ze wzorów Viete a możemy ustalić znaki miejsc zerowych funkcji kwadratowej bez konieczności ich obliczania. 5

Wypełnij tabelkę, a następnie dokończ zdania. Znak Znak Znak Znak 0 0 0 0 0 0 0 0 Wnioski: Jeżeli 0 to: Liczby i są różnych znaków, gdy. Liczby i są tego samego znaku, gdy. Liczby i są dodatnie, gdy... Liczby i są ujemne, gdy. 9. Oblicz miejsca zerowe stosując wzory Viete a (sprawdź najpierw czy istnieją miejsca zerowe funkcji kwadratowej), wiedząc, że są one liczbami całkowitymi. Przeanalizuj przykład. Prześledź uważnie sposób rozwiązania przykładowego zadania: Oblicz miejsca zerowe funkcji kwadratowej 5, jeśli wiadomo, że są one liczbami całkowitymi. 5 Sprawdź czy istnieją miejsca zerowe ( ) 4( 5) 64 0 Są dwa różne miejsca zerowe Wzory Viete a b a c a 5 5 6

Z treści zadania wiemy, że, C C istnieją 4 pary liczb spełniające ten warunek 5 - i 5 i -5-3 i 5 3 i -5 Warunek spełnia para -3 i 5. Wniosek: i 5 3 Zastosuj poznaną metodę do znalezienia miejsc zerowych podanych funkcji: a) 5 6 b) 4 5 c) 6 7 IV. Zadania domowe Zadanie Jeżeli istnieją miejsca zerowe funkcji kwadratowej, to określ ich znaki (bez obliczania miejsc zerowych) funkcji: 3, 3, 5 Zadanie Jeżeli istnieją miejsca zerowe funkcji kwadratowej to oblicz ich sumę i iloczyn (bez obliczania miejsc zerowych) funkcji: 5 4 6, 6. Zadanie 3 Oblicz miejsca zerowe funkcji kwadratowej 0, jeśli wiadomo, że są one liczbami całkowitymi. Skorzystaj ze wzorów Viete a. 7

Zadanie dodatkowe: Prześledź uważnie sposób rozwiązania przykładowego zadania: Oblicz wartość wyrażenia, jeżeli i to miejsca zerowe funkcji kwadratowej 5.. 5 Sprawdź czy istnieją miejsca zerowe ( ) 4( 5) 64 0 Są dwa różne miejsca zerowe Znam wzory Viete a b a c a 5 5 Znam wzory skróconego mnożenia a b a ab b Wstawiam obliczone wartości 5 4 30 34 Niech i będą miejscami zerowymi funkcji 3 7. Wyznacz: 3 3 a) e) h) b) f) c) g) d) Zastosuj poznaną metodę do obliczenia wartości wyrażenia dla podanych funkcji: a) 5 6 b) 4 5 c) 6 7 Opracowanie wersji wstępnej: Anna Sacharczuk Analiza i korekty: członkowie KAM 8