Konspekt lekcji Klasa 5 Temat: Uwalniamy królewnę w Ułamkowie utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych.

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Opracowała: Małgorzata Parzybut nauczycielka matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach

SCENARIUSZ LEKCJI. o ułamkach zwykłych cz Integracja:

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczących ułamków dziesiętnych.

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na liczbach dziesiętnych

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Dodawanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE V

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE II GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Załącznik 1. Załącznik 2.

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

Kiedy uczeń ma prawo być nieprzygotowanym? - 2 razy w semestrze bez podania powodu - po dłuższej nieobecności spowodowanej chorobą

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

FUNKCJE LINIOWE SCENARIUSZE LEKCJI OPRACOWAŁA EWA SKOROCH

2.04 Popyt, podaż, cena

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Działania. na ułamkach. n DOROTA LECH, BARBARA PILAS. nauczanie matematyki. uczniów uśmiech lub śmieszek J nauczyciela. KLASA V SZKOŁA PODSTAWOWA

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Analiza wyników sprawdzianu próbnego w kl.6a / r.szk. 2015/2016

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIAŁANIA NA UŁAMKACH ZWYKŁYCH W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DOSKONALĄCYCH POJĘCIE UŁAMKA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

DIAGNOZA POZIOMU WIEDZY Z MATEMATYKI UCZNIÓW KLAS I TECHNIKUM

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

Zamiana ułamków na procenty oraz procentów na ułamki

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Konspekt lekcji matematyki

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIESIĘTNE

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII

Programowanie i techniki algorytmiczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Opracowała: Agnieszka Komisarczyk

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Powtórka przed klasowką nr 3 - ułamki (kl. 6) - zestaw łatwy

Plusy i minusy element motywujący uczniów do pracy - aktywność na lekcji

SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

Transkrypt:

Konspekt lekcji Klasa Temat: Uwalniamy królewnę w Ułamkowie utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych. Cele: Kształcący: Uczeń umie: - wykonać działania na ułamkach zwykłych, - wyłączać całości z ułamków zwykłych, - skracać i rozszerzać ułamki, - porządkować ułamki, - czytać polecenia ze zrozumieniem, - odczytywać informację z rysunków i diagramów, - zorganizować pracę w grupie, - współpracować w grupie. etoda pracy: - pogadanka, - praca z przygotowanymi materiałami. Forma pracy: - praca z całą klasą, - praca w grupie, - praca indywidualna. Środki dydaktyczne - koperty zawierające kolejne działania, wskazówki lub nagrody, - karta odpowiedzi, - projektor Przebieg lekcji:. Przywitanie uczniów.. Sprawdzenie obecności.. Zgłaszanie nieprzygotowań do lekcji.. Wprowadzenie do tematu lekcji. a) wyświetlenie slajdu ze zdjęciem Ułamkowa. Nauczyciel zadaje pytanie całej klasie (uczeń, który poprawnie odpowie otrzymuje plusa): - ile zapłacimy za kg jabłek? ( zł), - która godzina będzie za 0 minut? (, ), 60 - w nocy temperatura będzie o stopnia niższa. Jaka będzie wtedy temperatura? (9 stopni), - ostatni seans trwa h. O której się zakończy? ( 0 ). b) Nauczyciel wyświetla slajd: Dawno, dawno temu w przepięknej krainie zwanej Ułamkowem żyła mądra i śliczna królewna Kreska Ułamkowa. Niestety, zły czarodziej uwięził ją w głębi starego zamczyska. Od tej pory zapanował straszny chaos w Ułamkowie. Król Licznik obiecał nagrodę za

uwolnienie królewny. Tę nagrodę możecie otrzymać Wy, jeśli spełnicie kilka warunków. Zapisanie tematu lekcji. 6. Podział klasy na grupy wg zasady odwrócenia się do siebie (grupy osobowe). Grupy wybierają kapitana, którego zadaniem jest odbierać poszczególne zadania i przynosić nauczycielowi odpowiedzi. 7. Omówienie jak uwolnić królewnę. Nauczyciel wyświetla slajd i omawia w jaki sposób uwolnić królewnę. Pokazuje plan zamku i drogę dojścia do królewny. 8. Praca w grupie. Uczniowie pracują w grupach nad rozwiązaniem poszczególnych zadań. Dowiadują się, czy prawidłowo rozwiązali zadanie po otworzeniu kolejnej otrzymanej przez nauczyciela koperty. Gdy dzieci otrzymają kopertę z numerem 6, indywidualnie podejmują decyzję dotyczącą rozwiązania zadania na ocenę celującą. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, wyjaśnia wątpliwości, sprawdza przynoszone przez uczniów na Kartach odpowiedzi, podaje odpowiednie koperty klucze. 9. Podsumowanie. Wytypowane przez grupy osoby przedstawiają wyniki pracy grup: podają prawidłowe odpowiedzi, odczytują wierszyki wskazówki.

. Wejście do zamczyska Karta odpowiedzi Odpowiedź: Liczba ułamków równych to..... Pierwsza sala Odpowiedź: Ocenę bardzo dobrą otrzymało... maturzystów.. Wielka sala Odpowiedź: Ułamek różniący się od pozostałych to..... Komnata z drzwiami Odpowiedź: Do królewny prowadzą drzwi oznaczone literą:..... Drzwi otwierane za pomocą hasła. Odpowiedź: Hasło brzmi:... 6. Wejście do zamczyska Karta odpowiedzi Odpowiedź: Liczba ułamków równych to.... 7. Pierwsza sala Odpowiedź: Ocenę bardzo dobrą otrzymało... maturzystów. 8. Wielka sala Odpowiedź: Ułamek różniący się od pozostałych to.... 9. Komnata z drzwiami Odpowiedź: Do królewny prowadzą drzwi oznaczone literą:.... 0. Drzwi otwierane za pomocą hasła. Odpowiedź: Hasło brzmi:...

. Jesteście już w zamku. Żeby przejść przez pierwszą salę, musicie pomóc strażnikowi, który głowi się nad pytaniem: ilu maturzystów w Ułamkowie dostało ocenę bardzo dobrą? Strażnik posiada jedynie następującą tabelę: Ułamki w tabeli przedstawiają jaka część wszystkich maturzystów otrzymała daną ocenę. (Do matury w tym roku w Ułamkowie przystąpiło 0 uczniów) Ocena Bardzo dobra Dobra Dostateczna Ułamek 0. Jesteście już w zamku. Żeby przejść przez pierwszą salę, musicie pomóc strażnikowi, który głowi się nad pytaniem: ilu maturzystów w Ułamkowie dostało ocenę bardzo dobrą? Strażnik posiada jedynie następującą tabelę: Ułamki w tabeli przedstawiają jaka część wszystkich maturzystów otrzymała daną ocenę. (Do matury w tym roku w Ułamkowie przystąpiło 0 uczniów) Ocena Bardzo dobra Dobra Dostateczna Ułamek 0

b. Zadanie nie wykonane! b. Zadanie nie wykonane! b. Zadanie nie wykonane! b. Zadanie nie wykonane! b. Zadanie nie wykonane! b. Zadanie nie wykonane! b. Powtórz jeszcze wiadomości, b. Powtórz jeszcze wiadomości, b. Powtórz jeszcze wiadomości, b. Powtórz jeszcze wiadomości, b. Powtórz jeszcze wiadomości, b. Powtórz jeszcze wiadomości, b. To nie jest dobre rozwiązanie! b. To nie jest dobre rozwiązanie! b. To nie jest dobre rozwiązanie! b. To nie jest dobre rozwiązanie! b. To nie jest dobre rozwiązanie! b. To nie jest dobre rozwiązanie! b. Jeszcze raz spróbuj bracie, b. Jeszcze raz spróbuj bracie, b. Jeszcze raz spróbuj bracie, b. Jeszcze raz spróbuj bracie, b. Jeszcze raz spróbuj bracie, b. Jeszcze raz spróbuj bracie,

b. yślisz, że dobrze to zrobiłeś? b. yślisz, że dobrze to zrobiłeś? b. yślisz, że dobrze to zrobiłeś? b. yślisz, że dobrze to zrobiłeś? b. yślisz, że dobrze to zrobiłeś? b. yślisz, że dobrze to zrobiłeś?

. Jesteście coraz bliżej królewny. Znajdujecie się w komnacie w której jest czworo drzwi. Za trzema drzwiami kryją się przepaście. Tylko jedne drzwi prowadzą do Kreski Ułamkowej. Są to drzwi, na których liczba jest najmniejsza. Jaką literą oznaczone są te drzwi?. Jesteście coraz bliżej królewny. Znajdujecie się w komnacie w której jest czworo drzwi. Za trzema drzwiami kryją się przepaście. Tylko jedne drzwi prowadzą do Kreski Ułamkowej. Są to drzwi, na których liczba jest najmniejsza. Jaką literą oznaczone są te drzwi?. Jesteście coraz bliżej królewny. Znajdujecie się w komnacie w której jest czworo drzwi. Za trzema drzwiami kryją się przepaście. Tylko jedne drzwi prowadzą do Kreski Ułamkowej. Są to drzwi, na których liczba jest najmniejsza. Jaką literą oznaczone są te drzwi? 0 P : 9 T 7 0 P : 9 T 7 0 P : 9 T 7

. Przeszliście szczęśliwie przez kolejne drzwi. Kreska Ułamkowa już się niecierpliwi. P= 0 U= : 0 0 R= : E=. Przeszliście szczęśliwie przez kolejne drzwi. Kreska Ułamkowa już się niecierpliwi. P= 0 U= : 0 0 R= : E=. Przeszliście szczęśliwie przez kolejne drzwi. Kreska Ułamkowa już się niecierpliwi. P= 0 U= : 0 0 R= : E=. Przeszliście szczęśliwie przez kolejne drzwi. Kreska Ułamkowa już się niecierpliwi. P= 0 U= : 0 0 R= : E=. Przeszliście szczęśliwie przez kolejne drzwi. Kreska Ułamkowa już się niecierpliwi. P= 0 U= : 0 0 R= : E=