Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Załącznik 1. Załącznik 2.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Proporcjonalność prosta i odwrotna

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w klasie IV i VI szkoły podstawowej

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie 1C LO (2 godziny lekcyjne) przeprowadzonej w dniu r.

Przedmiotowy System Oceniania na lekcjach historii w gimnazjum

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Przedmiotowy system oceniania z fizyki

Temat lekcji: Przekształcania wykresów funkcji trygonometrycznych.

Przedmiotowy System Oceniania. do informatyki w gimnazjum kl. II do programu Informatyka dla Ciebie autor: Piotr J. Durka

Scenariusz lekcji fizyki

Temat: Pole równoległoboku.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI GIMNAZJUM NR 5 W LUBINIE

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA BIOLOGIA GIMNAZJUM

Przedmiotowy system oceniania z informatyki w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej Curie w Opolu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Przedmiotowy system oceniania Edukacja dla bezpieczeństwa

Przedmiotowy system oceniania fizyka

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI DLA KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W WĘGROWIE

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH DLA KLAS IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W WĘGROWIE

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Przedmiotowy system oceniania. z przedmiotu fizyka w Szkole Podstawowej nr 36 w Krakowie. rok szkolny 2017/2018

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z CHEMII

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Przedmiotowy system oceniania z geografii. w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino. we Wrześni

Przykładowe zestawy pytań maturalnych z matematyki na egzamin ustny.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mariana Koszewskiego w Kościanie PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA BIOLOGIA

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

PZO - ZAJĘCIA KOMPUTEROWE. Przedmiotowy zasady oceniania

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Kto puka do naszych drzwi?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII (PSO) w Gimnazjum w Starym Kurowie

Przedmiotowy system oceniania z geografii w Zespole Szkół. Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI NA TEMAT ZACHOWAŃ AGRESYWNYCH, PRZYCZYN I PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Przedmiotowe zasady oceniania z chemii Szkoła Podstawowa nr 14 im Henryka III Głogowskiego

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcji matematyki przeprowadzonej w klasie I LO

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Przedmiotowy System Oceniania z chemii

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

W Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego znalazł się zapis:

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PRZYRODA

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z CHEMII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA I SPOSÓB SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW Z CHEMII

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Wymagania edukacyjne, sposoby i formy sprawdzania osiągnięć i postępów edukacyjnych z matematyki.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH GEOGRAFII W GIMNAZJUM W STARYM KUROWIE.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej. poziom nauczania, klasa, liczba jednostek lekcyjnych liceum ogólnokształcące, klasa III, jedna jednostka lekcyjna kompetencje rozwiązywanie problemów w sposób twórczy efektywne współdziałanie w zespole cele uczeń: potrafi zastosować definicję logarytmu do skonstruowania funkcji odwrotnej do wykładniczej uczeń potrafi narysować wykres funkcji logarytmicznej uczeń na podstawie wykresu funkcji potrafi określić jej własności potrafi sformułować ogólne wnioski dotyczące funkcji logarytmicznej potrafi zastosować model funkcji logarytmicznej w zadaniach problemowych potrafi efektywnie współdziałać w zespole środki dydaktyczne karty pracy w grupie (tabela, rybi szkielet ) karta ewaluacji ( tarcza strzelecka ) kolorowe flamastry i plakaty metody i formy pracy praca w grupach z zastosowaniem metod aktywizujących, ewaluacja z wykorzystaniem tarczy strzeleckiej przebieg lekcji czynności nauczyciela i ucznia. Podział klasy na cztery grupy według zasady: I grupa osoby z numerami, które przy dzieleniu przez 4 dają resztę. II grupa osoby z numerami, które przy dzieleniu przez 4 dają resztę 2. III grupa osoby z numerami, które przy dzieleniu przez 4 dają resztę 3. IV grupa - osoby z numerami, które przy dzieleniu przez 4 dają resztę 0. 2. Przedstawienie tematu i celów lekcji. 3. Przypomnienie - wiadomości o funkcji odwrotnej - określenie logarytmu uwagi Przed lekcją należytak przygotować ustawienie ławek w pracowni, aby możliwa była praca w czterech grupach. Forma wypowiedzi ustnej wybranego ucznia podlega ocenie

Czynności nauczyciela i ucznia 4. Przypomnienie podstawowych reguł pracy w grupie: - na sukces grupy pracuje cały jej skład - grupa nie przeszkadza innym grupom w pracy - grupa przestrzega określonego czasu. 5. Nauczyciel rozdaje karty pracy nr (każdemu uczniowi) i poleca wykonać wykresy funkcji logarytmicznych w podanych przykładach oraz określić ich własności. Przeznacza na to 0 min. 6. Wybierani przez nauczyciela uczniowie przychodzą do tablicy i uzupełniają wpisy na plakacie przypiętym do tablicy, przygotowanym na wzór karty pracy nr. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność swoich wpisów. 7.Nauczyciel rozdaje grupom karty pracy nr 2 rybi szkielet (każdemu uczniowi) i poleca uzupełnić wpisy przy poszczególnych ościach. Przeznacza na to 5 min. 8. Wybierani przez nauczyciela uczniowie przychodzą do tablicy i uzupełniają wpisy na plakacie przypiętym do tablicy, przygotowanym na wzór karty pracy nr 2. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność swoich wpisów. uwagi Uczniowie wybierani przez nauczyciela do tablicy powinni zostać ocenieni. Poinformowanie o tym na tym etapie lekcji powinno wpłynąć na efektywność pracy uczniów. Zał. kartapracynr. Uczniowie powinni wkleić kartę pracy do zeszytu. Zał.2 kartapracynr2 Uczniowie powinni wkleić kartę pracy do zeszytu. 9. Podsumowanie lekcji rozdanie kart ewaluacji Zał.3 tarcza strzelecka 0. Nauczyciel rozdaje zadanie domowe i krótko je Zał.4 zadanie domowe omawia. Opracowała: mgr Anna Schmidt-Fic ILOwGnieźnie Proponowany przeze mnie sposób przeprowadzenia lekcji o funkcji logarytmicznej, zawarty w powyższym scenariuszu, aktywizuje uczniów, pobudza ich do twórczego i kreatywnego myślenia oraz działania, a także umożliwia przeprowadzenie lekcji, która wydaje się typowo wykładowa w sposób ciekawy dla ucznia i nauczyciela.

Przykładowe wykresy (Zał.) Karta pracy nr FUNKCJA WKŁADNICZA: 0<a< a= a> y = a,a (0,+ ), R wzory y = 2 y = y = 2 Funkcja odwrotna do wykładniczej: FUNKCJA... y=,a, wykresy wzory własności D= = y=0 y>0 y<0 D= = y=0 y>0 y<0 D= = y=0 y>0 y<0

(zał.2) karata pracy nr 2 WŁASNOŚCI FUNKCJI LOGARTMICZNEJ y=log a, a>0 i a DZIEDZINA ZBIÓR WARTOŚCI MONOTONICZNOŚĆ ZNAK FUNKCJI RÓŻNOWARTOŚCIOWOŚĆ PARZSTOŚĆ CHARAKTERSTCZNE PUNKT WKRESU

(zał.3) Kartaewaluacji tarczastrzelecka WIEDZA ZAANGAŻOWANIE KONCENTRACJA UWAGI WSPÓŁPRACA Z INNMI Oddaj cztery strzały, po jednym w każdej ćwiartce tarczy, oceniając swoją pracę na lekcji pod względem wiedzy, zaangażowania, koncentracji uwagi i współpracy z innymi. Im strzał jest bliższy środka tarczy, tym lepiej się oceniasz. Przyjrzyj się wynikom i wyciągnij wnioski na przyszłość.

(Zał.4) zadanie domowe Dwóch studentów zapisało wyniki wykonywanych doświadczeń. Otoone: 3 3 I. log 3 5; log 3 2;0;log 3 0,5; log 3 ;log 3 ;log3 6 5 7 8 II. log 0, 0,; log 0, 2; log 0, π; log2; 2; log,, log99 0 7 Pomóż im ustalić, które z otrzymanych wartości są ujemne oraz która jest najmniejsza, a która największa.