Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Podobne dokumenty
Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Konspekt lekcji biologii w gimnazjum klasa I

ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

1. Symulacja komputerowa, pogadanka SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA MAGDALENA SZEWCZYK

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

posługuje się podstawową terminologią biologiczną.

Przedmiotowy system oceniania z biologii kl. II. Poziom. programu. Dział. Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra

Szczegółowe kryteria oceniania z biologii - klasa III gimnazjum

Plan wynikowy z biologii do klasy III gimnazjum nr programu DKW /99

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Rozkład materiału z biologii do klasy III.

Scenariusz lekcji biologii dla klasy pierwszej gimnazjum opracowany przez Marzannę Przekop

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Przedmiotowe zasady oceniania wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Projekt Ekosystem lasu

TEMAT: Gwiaździste niebo.

Przedmiotowe zasady oceniania wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 8

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Poznajemy disacharydy

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY I

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Temat: Pole równoległoboku.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. BIOLOGIA Klasa VIII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII DLA GIMNAZJUM I LICEUM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. AK W BIELSKU-BIAŁEJ

PRZEDMIOT : BIOLOGIA KLASA: ÓSMA. Na ocenę dobrą uczeń:

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

NaCoBeZu klasa 8 Dział Temat nacobezu programu I. Genetyka 1. Czym jest genetyka? 2. Nośnik informacji genetycznej DNA 3. Podziały komórkowe

Biologia Klasa 3. - określa zakres ekologii, - wymienia biotyczne i abiotyczne

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

2. ścisły zwiazek między gatunkami przynoszacy

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

KLASA I. TEMAT LEKCJI: Budowa i funkcja układu oddechowego człowieka. DZIAŁ: Organizm człowieka jako zintegrowana całość Układ oddechowy

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra Dział VII. EKOLOGIA NAUKA O ŚRODOWISKU

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy VIII szkoły podstawowej

1 p. za jeden poprawny merytorycznie przykład z wyjaśnieniem Rozwiązanie: przykładowe odpowiedzi Kaktusy liście przekształcone w kłujące ciernie

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Ekologia. Ochrona środowiska

1. Odczytywanie danych statystycznych prezentowanych w różny sposób

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy III gimnazjum.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

c. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia:

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Projektowanie procesu kształcenia. Struktura zajęć laboratoryjnych i terenowych

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Temat lekcji: Produkcja metali metodami przemysłowymi.

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy III gimnazjum

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Biologia Klasa 8 AUTORZY:

PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU EKOLOGIA I ELEMENTY OCHRONY ŚRODOWISKA

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Konspekt lekcji biologii w klasie II.

Higiena układu pokarmowego człowieka.

młodzieńczy 2500 rozrodczy 1500 starości 500 a) Na podstawie informacji z tabeli wykonaj wykres

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 8. Szkoły Podstawowej im. Haliny Grabowskiej Zety w Chlinie. na rok szkolny 2018/2019

Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy. Branżowa Szkoła I stopnia Technikum

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA przedmiotów przyrodniczych w szkole podstawowej i gimnazjum BIOLOGIA - rok szkolny 2018/2019

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału. Scenariusz nr 2

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Konspekt lekcji dla klasy VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

Scenariusz lekcji. Przedmiot: wiedza o społeczeństwie ( 1 godz. lekcyjna) Klasa: III LO

Dział programu: Funkcjonowanie człowieka Hasło programowe: Krążenie

Obszary uwzględniane w Przedmiotowym Systemie Oceniania przedmiotów przyrodniczych

Test diagnozujący z biologii klas I rok 2014/15

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

BIOLOGIA - wymagania edukacyjne dla klasy III gimnazjum oparte na Programie nauczania biologii Puls życia

Transkrypt:

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum Jolanta Paziewska ZSO Nr3 w Leopoldowie Dział programu: Ekologia Populacja, biocenoza, ekosystem Temat lekcji: Antagonistyczne i nieantagonistyczne oddziaływania między populacjami. 2 godz. lekcyjne Cele: Uczeń potrafi: - wyjaśnić pojęcie antagonizmu - wyjaśnić typy współzależności między populacjami : konkurencja,drapieżnictwo,paspżytnictwo.mutualizm,protokooperacja, komensalizm - podać przykłady oddziaływań antagonistycznych i nieantagonistycznych między populacjami - dostrzec związki i zależności między różnymi populacjami. - analizować i interpretować wykresy - konstruktywnie pracować w grupie - dokonać prezentacji Metody: praca z podręcznikiem, słownikiem, encyklopedią, praktyczne działanie, obserwacja, pogadanka Formy pracy: praca indywidualna i grupowa, plenum Środki dydaktyczne: podręcznik, Encyklopedia biologiczna,, karta pracy, karty z zagadnieniami, rozsypanka wyrazowa, kartony, pisaki, foliogram.

Tok lekcji. Faza wprowadzająca: 1.Sprawy organizacyjno-porządkowe 2.Ułożenie z rozsypanki wyrazowej tematu lekcji: Antagonistyczne i nieantagonistyczne oddziaływania między populacjami. 3.Zapisanie w zeszytach tematu lekcji. 4.Wyjaśnienie pojęcia antagonizm korzystając ze słownika, encyklopedii, (wyjaśnienie różnicy między antagonizmem i nieantagonizmem) Faza realizacji: 1. Podział klasy na 6 grup( kartki-6 kolorów po 5 kartek) i wybór liderów. 2. Przedstawiciele ( liderzy) grup losują zagadnienie do przygotowania oraz biorą karty pracy i przybory do pisania. Gr. I Konkurencja (str.45-46). Gr. III Pasożytnictwo (str.49-50). Gr. V Protokooperacja (str.52-53) Gr. II Drapieżnictwo (str.46-48). Gr. IV Mutualizm (str.51-52) Gr.VI Komensalizm (str.53). 3. Nauczyciel wyjaśnia zasady pracy w grupach i prezentacji. 4. Praca w grupach nad zagadnieniem( ok. 20 min.) 5. Prezentacja przygotowanego zagadnienia przez liderów lub wytypowanej osoby z grupy ( uzupełnienie wiadomości przez innych członków zespołu). 6. Uzupełnienie karty pracy i wklejenie jej do zeszytu.

KONKURENCJA PASOŻYTNICTWO MUTUALIZM KOMENSALIZM Karta pracy Typy współzależności między populacjami. Typ oddziaływania Wynik oddziaływania ANTAGONISTYCZNE Ofiara jest pokarmem drapieżcy. NIEANTAGONISTYCZNE Populacje odnoszą wzajemne korzyści, ale mogą także żyć samodzielnie. 7.Odczytywanie i interpretacja wykresu praca w grupach. Zadanie - Zinterpretuj poniższy wykres przedstawiający zmiany liczebności populacji drapieżcy, która jest zależna pokarmowo od populacji ofiary. Liczebność drapieżca ofiara czas 8. Wklejenie do zeszytu wykresu i napisanie 2-3 zdań interpretacji. Faza podsumowująca: 1.Zebranie i utrwalenie wiadomości o stosunkach między populacjami foliogram. 2.Ocena indywidualnej i grupowej pracy uczniów. Praca domowa 1.Połącz w pary organizmy, których wzajemne oddziaływanie określisz jako pasożytnictwo. 1. mysz a) koniczyna 2. huba b) pies 3. tasiemiec c) jabłoń 4. kleszcz d) człowiek 2.Połącz w pary organizmy, których wzajemny związek to mutualizm. 1. groch a) pustelnik 2. korzenie drzew b) bakterie brodawkowe 3. ukwiał c) jabłoń 4. glon d) pierwotniaki 5. huba e) grzyby Dla chętnych : Korzystając ze źródeł wiedzy biologicznej wyjaśnij pojęcie allelopatia.

Karta pracy Typy współzależności między populacjami. Typ oddziaływania Wynik oddziaływania ANTAGONISTYCZNE KONKURENCJA PASOŻYTNICTWO Ofiara jest pokarmem drapieżcy. NIEANTAGONISTYCZNE MUTUALIZM KOMENSALIZM Populacje odnoszą wzajemne korzyści ale mogą także żyć samodzielnie. Zadanie 1.Zinterpretuj poniższy wykres przedstawiający zmiany liczebności populacji drapieżcy, która jest zależna pokarmowo od populacji ofiary. Liczebność drapieżca ofiara 1.Połącz w pary organizmy, których wzajemne oddziaływanie określisz jako pasożytnictwo. 1. mysz a) koniczyna 2. huba b) pies 3. tasiemiec c) jabłoń 4. kleszcz d) człowiek 2.Połącz w pary organizmy, których wzajemny związek to mutualizm. 1. groch a) pustelnik 2. korzenie drzew b) bakterie brodawkowe 3. ukwiał c) jabłoń 4. glon d) pierwotniaki 5. huba e) grzyby czas

Gr. I Konkurencja (str.45-46). Gr. III Pasożytnictwo (str.49-50). Gr. V Protokooperacja (str.52-53) Gr. II Drapieżnictwo (str.46-48). Gr. IV Mutualizm (str.51-52) Gr.VI Komensalizm (str.53).