1. Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić

Podobne dokumenty
1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat: Odejmowanie w pamięci

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Charakterystyka królestwa Protista

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

1. Obywatel w urzędzie gminy

Szkoła podstawowa - klasa 6

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Dydaktyka przedmiotowa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

1. 2 razy lekcja języka polskiego

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Zasady wyszukiwania zbiorów i informacji w bazach on-line (katalogu książek Opac i bibliografii Proweb oraz zasobach bibliotek cyfrowych)

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie II d w Gimnazjum nr 7 w Zamościu.

Autor: Małgorzata Jabłońska Zespół Szkół w Miłakowie

Zasady wyszukiwania zbiorów i informacji w bazach on-line (katalogu książek Opac i bibliografii Proweb oraz zasobach bibliotek cyfrowych)

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

1. Co oznacza słowo niby? Uczniowie sprawdzają znaczenie tego słowa w słowniku języka polskiego.

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

2. Tabele w bazach danych

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Transkrypt:

1. Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji zna cechy groteski, i. a) Wiadomości rozumie źródła komizmu w analizowanych utworach, rozumie sens deformacji świata w literaturze. ii. b) Umiejętności potrafi wcielać się w role, potrafi szukać elementów groteskowych, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, rozumie i stosuje zasady pracy w grupie, potrafi znaleźć ukryte sensy w utworach. b. 2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, wcielanie się w rolę, praca w grupach, pogadanka, praca z tekstem, mapa myślowa c. 3. Środki dydaktyczne K. I. Gałczyński, Dziwny krawiec, Śmierć w kawiarni, Żarłoczna Ewa, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000. Plakat Teatrzyku Zielona Gęś Schemat mapy myślowej (załącznik 1) Arkusz ewaluacyjny d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. 2. Nauczyciel wypisuje na tablicy słowo groteska (uczniowie znają już ten termin). Ćwiczenie ma za zadanie utrwalenie wiadomości na temat tego sposobu przedstawiania świata. Uczniowie podają cechy groteski, a następnie inne znaczenie podanych wyrazów, np. deformacja zniekształcenie,

absurd zjawiska niedorzeczne, kontrast przeciwieństwo, nierealność nieprawdziwość, komizm humor, karykatura zjawiska w krzywym zwierciadle, nonsens brak logiki. Uczniowie, tworząc w ten sposób mapę myślową, tłumaczą również, na czym polegają te zjawiska (załącznik 1). ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel przedstawia krótko historię Teatrzyku Zielona Gęś: Miał swoją premierę w 1946 roku. Ten najmniejszy teatrzyk świata ukazywał się co tydzień na łamach Przekroju. Alojzy Gżegżółka, Fafik, Osiołek Porfirion, prof. Bączyński i inni bohaterowie przedstawiali w swoich króciutkich scenkach zarówno typowe przywary, jak i cnoty Polaków oraz aktualia polityczne. Znakiem rozpoznawczym Teatrzyku stał się rysunek przedstawiający gęś i nazwę teatrzyku na zielonym tle (załącznik 2). Humor czystego nonsensu tak o swoim najmniejszym teatrze świata mawiał poeta. Współcześni mu krytykowali Teatrzyk, oburzali się poetyckimi igraszkami i kpinami Gałczyńskiego. Niezrażony tym poeta, często na przekór krytykom, nadal wywoływał skandale przedstawieniami Zielonej Gęsi. Miniaturki te nasycone były groteską i w ten satyryczny sposób ukazywały przywary społeczne. Uświadamiały prowizoryczność rzeczywistości, która zaprzecza wszelkiej logice życia, przedstawiały satyryczno-groteskowy świat, wypełniony absurdalnym, surrealistycznym humorem. Wszystkie skrzyły się humorem, bawiły, lecz przede wszystkim uczyły. W Zielonej Gęsi pełno przeróżnych smaczków, np.: Bo chcę takiego coś zrobić, coś takiego, żebym istotnie zasłużył sobie na sławę u potomnych. Eureka! Mam!!! (chwyta w Warszawie za słuchawkę telefoniczną i uzyskuje połączenie w godzinach porannych) Trzynasty największy wyczyn Herkulesa czy wiersz O wróbelku Wróbelek jest mała ptaszyna, wróbelek istotka niewielka, on brzydką stonogę pochłania, lecz nikt nie popiera wróbelka. Więc wołam: Czyż nikt nie pamięta, że wróbelek jest druh nasz szczery?!... Kochajcie wróbelka, dziewczęta, kochajcie, do jasnej cholery! Takich perełek jest wiele. Hamlet, Idiota, Osioł i jego cień, Skromność nie sposób wymienić wszystkich. Zielona Gęś liczy ponad 160 utworów i ukazywała się do roku 1950. Była ukochanym dzieckiem Gałczyńskiego, pokazywała wszechobecne nonsensy i kąsała tych, którzy zasłużyli. Teatrzyk Zielona Gęś jest już kultowym dziełem, które wyróżnia się inteligentnym humorem, ironią, poetyckością i nawet po tylu latach, w całkiem innej rzeczywistości, potrafi rozweselić i otworzyć oczy rodakom. 2. Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy, każda z grup ma przedstawić w formie inscenizacji przydzieloną mu miniaturkę: Grupa 1. Śmierć w kawiarni, Grupa 2. Dziwny krawiec, Grupa 3. Żarłoczna Ewa. 3. Następnie uczniowie będą poszukiwać źródeł komizmu i elementów groteskowych w każdym z trzech miniatur dramatycznych.

Pytania do utworu Śmierć w kawiarni: Dlaczego dyrektor umarł? Jakim był człowiekiem? Jak wyglądała jego śmierć? Co znaczy wyrażenie dorobić komuś ucho? Czyli stworzyć legendę, jakaś historię o człowieku, przecież taki ktoś jak dyrektor nie mógł zostać opisany w późniejszych encyklopediach, że zmarł po wypiciu zbyt dużej dawki kawy. Czy czegoś uczy was ten utwór? Śmierć może nas spotkać wszędzie, nawet w kawiarni, przychodzi ona nieoczekiwanie, nie omija nikogo, kto nie zna umiaru nawet w piciu kawy. Następnie uczniowie szukają źródeł komizmu w miniaturce Dziwny krawiec. Uczniowie powinni zauważyć, że w utworze nikt nie robi tego, co powinien. Ludzie szybko zmieniają swoje zainteresowania, często nie wiedzą, czego chcą. Dlatego źle wykonują swoje zawody. Trzeba się zastanowić nad tym, co się chce w życiu robić i dążyć do swojego ideału. Następnie uczniowie szukają cech kontrastowych w utworze Żarłoczna Ewa. Uczniowie zwracają uwagę na aluzję literacką do Biblii. Na koniec metodą burzy mózgów zastanawiają się: Co by było gdyby Ewa nie zjadła jabłka? iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie zastanawiają się, jaki jest sens deformacji świata, przedstawiania rzeczywistości w sposób groteskowy: pozwala zadziałać wyobraźni, powołuje do życia nieznane istoty, zmusza odbiorcę do odkrywania w tekście ukrytych sensów, pozwala na stwierdzenia ogólne, uniwersalne. 2. Nauczyciel ewaluuje lekcję, prosząc uczniów, by wypełnili karty ewaluacyjne. Uczniowie na kartkach przedstawiają w postaci symboli odpowiedź na pytanie: Czy jestem zadowolony z własnej pracy? e. 5. Bibliografi 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000. 2. Gałczyński K. I., Dziwny krawiec, Śmierć w kawiarni, Żarłoczna Ewa, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000. 3. Gałczyński K. I., Teatrzyk Zielona Gęś, Delta W Z, Warszawa 1997. 4. http://www.wsipnet.pl/oip/polski_2/naucz/roz3/prezent2.htm f. 6. Załączniki Załącznik 1. i. a) Mapa myślowa

Załącznik 2. ii. b) Plakat Teatrzyku Zielona Gęś iii. c) Zadanie domowe Spróbuj narysować, jak sobie wyobrażasz postaci z miniaturek dramatycznych Gałczyńskiego: dyrektora, dziwnego krawca, żarłoczną Ewę. 45 minut g. 7. Czas trwania lekcji

h. 8. Uwagi do scenariusza Wiadomości o Teatrzyku Zielona Gęś zaczerpnięto z posłowia do książki K. I. Gałczyńskiego, Teatrzyk Zielona Gęś, Delta W-Z, Warszawa 1997.