Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Podobne dokumenty
Konspekt. do lekcji matematyki w kl. II gimnazjum dział,,równania i nierówności. Temat: Rozwiązywanie równań I stopnia z jedną niewiadomą.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Matematyka na przełomie

Ułamki zwykłe. mgr Janusz Trzepizur

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE V

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Temat: Zastosowanie metody JIGSAW w nauce dodawania ułamków o tych samych mianownikach.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

Program zajęć wyrównawczych dla uczniów klasy 5 szkoły podstawowej, mających trudności z nauką matematyki.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIESIĘTNE

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne

Temat lekcji: Dzielniki, wielokrotności, podzielność liczb naturalnych.

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

WYMAGANIA EDUKACYJNE z MATEMATYKI ucznia kl. V

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

Katalog wymagań na poszczególne oceny z matematyki dla kl. VI Program nauczania Matematyka wokół nas

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Przykładowe zadania - I półrocze, klasa 5, poziom podstawowy

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

Rachunki trudne i nudne? Nie muszą, mogą być ciekawe!

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Scenariusz zajęć nr 8

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI w klasie 6 w roku szkolnym 2012/2013. Liczby naturalne

KRYTERIUM OCENY Z MATEMATYKI DLA KLASY 6

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

Kryteria oceniania na poszczególne stopnie z matematyki - klasa VI

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki klasa 6.

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA UCZNIÓW W ZAKRESIE TREŚCI PROGRAMOWYCH Z MATEMATYKI W KLASACH IV i V ZESPOŁU SZKÓŁ W ŚWILCZY

KRYTERIA OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki klasa 6b.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 6

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 6

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie IV

Ocenianie przedmiotowe MATEMATYKA

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

Wymagania edukacyjne z matematyki. dla uczniów klasy VI SP. na poszczególne oceny. śródroczne i roczne

Scenariusz zajęć nr 3

Liczby rzeczywiste. Działania w zbiorze liczb rzeczywistych. Robert Malenkowski 1

Konspekt lekcji matematyki

Program edukacyjny wspierający nauczanie matematyki w klasach III - VII

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY V

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

m i ę d z y p r z e d m i o t o w y m a t e m a t y k a - i n f o r m a t y k a Klasa V

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI REALIZOWANE WEDŁUG

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

SCENARIUSZ LEKCJI. o ułamkach zwykłych cz Integracja:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W ŁUKOWIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLASY SZÓSTEJ

Transkrypt:

Konspekt do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe Temat Dzielenie ułamków zwykłych. Czas trwania godzina lekcyjna Cel ogólny - rozwijanie umiejętności w zakresie dzielenia ułamków zwykłych. Cele operacyjne Uczeń umie - dzielić ułamek zwykły przez liczbę naturalną (A-B) - dzielić ułamki zwykłe (C-D) - wykonać sprawdzenie dzielenia poprzez mnożenie (A-B) - wykorzystać dzielenie ułamków zwykłych do rozwiązywania zadań tekstowych (C) - zmniejszać daną liczbę ileś razy (C-D) - wykorzystać dzielenie ułamków zwykłych w życiu codziennym (C-D) Uczeń wie - jak się dzieli ułamki zwykłe przez liczbę naturalną (A) - jak się dzieli ułamki zwykłe, które są zapisane jako liczby mieszane (A) - przez jaką liczbę nie wolno dzielić (B) - jak rozwiązuje się zadania tekstowe z wykorzystaniem dzielenia ułamków zwykłych (B) - jak sprawdza się poprawność wykonanego dzielenia (A) Cel wychowawczy - przyzwyczajenie do rzetelnej pracy, systematycznej i dokładnej - wdrożenie do właściwej organizacji pracy Metody gry dydaktyczne, pogadanka, ćwiczeniowa

Formy pracy - indywidualna (uzupełnienie kart pracy) - praca w grupach (układanie domina, malowanie choinki) - praca z całą grupą (wspólne rozwiązywanie zadań) Środki dydaktyczne - gry dydaktyczne (domino matematyczne, malowanie choinki) - prostokątny karton papieru, mazaki, nożyczki - karty pracy - podręcznik,,mogę zostać Pitagorasem Przebieg zajęć I. Część wstępna. Sprawdzenie listy obecności.. Sprawdzenie pracy domowej (ilościowe). II. Część właściwa. Podanie tematu lekcji.. Praca z całą klasą Trzy czwarte prostokątnego papieru rozcinamy na dwie równe części i jedną z nich malujemy na czerwono. Jakim ułamkiem całego kartonu jest zamalowana część?

= = Sprawdzenie = =. Zamalowana część stanowi całego kartonu. Aby podzielić ułamek przez liczbę całkowitą różną od zera, należy mianownik ułamka pomnożyć przez liczbę całkowitą, a licznik przepisać bez zmiany. Ćwiczenie. Liczbę podziel przez. Następnie pomnóż ją przez odwrotność liczby. Co zauważyłeś? = = = Zatem = =. W obu przypadkach otrzymaliśmy to samo. Aby podzielić dowolną liczbę przez ułamek, należy pomnożyć ją przez odwrotność ułamka.. Rozwiązanie wspólnie na tablicy przykładów Ćwiczenie. Wykonaj dzielenie = 0 = 6 0 = = =. Gra dydaktyczna domino matematyczne (załącznik ) Podział klasy na grupy - osobowe. Zespoły przystępują do pracy. Zadanie zostaje zaliczone, gdy uczniowie przykleją kostki domina na arkuszu papieru oraz uzasadnią swoje rozwiązanie dokumentując je na przeznaczonym do tego

arkuszu. Grupa, która pierwsza ułoży domino dostaje po plusy, druga po jednym plusie. Nauczyciel nadzoruje pracę poszczególnych zespołów zwracając przede wszystkim uwagę na grupę uczniów, którzy mają problemy z samodzielnym rozwiązaniem zadań. Nauczyciel zadaje naprowadzające pytania.. Gra dydaktyczna,,malowanie choinki (załącznik ). Nauczyciel wyjaśnia na czym polega gra. Gra przedstawiona jest na dwóch kartkach. Na jednej są zadania do rozwiązania. Każde zadanie oznaczone jest innym kolorem. Prawidłowy wynik to odpowiedź, która jest przedstawiona na drugiej kartce. Odpowiedź należy pokolorować odpowiednim kolorem. Pierwsza drużyna otrzymuje po punkty, druga po punkcie. 6. Uzupełnienie karty pracy.. Podsumowanie lekcji. Jak dzieli się ułamki zwykłe? Jak sprawdza się wykonalność dzielenia ułamków zwykłych?. Zadanie pracy domowej. Zadanie 9. str. 0. (Podręcznik,,Mogę zostać Pitagorasem dla kl. V SP) Opracowała Anna Borkowska-Szymaniak Podpis osoby hospitującej...

Załącznik Domino matematyczne START 0 6 Średnia arytmetyczna liczb i 0 0 6 9 0 9 0 META

Załącznik Malowanie choinki 6

Zadania do gry,,malowanie choinki Niebieski Różowy Fioletowy Żółty Zielony Średnia arytmetyczna liczb 6,,. 6 Biały Pomarańczowy 0 Czerwony