Problemowa dyskusja dydaktyczna Praktyczna ćwiczenia praktyczne, praca z kartą pracy



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji na godzinę wychowawczą.

2. Konstruowanie budżetu domowego

Grupa Budżet to Podaj podstawowe grupy wydatków rodzinnych i podaj konkretne przykłady... Część praktyczna

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

ĆWICZENIA DLA NAUCZYCIELA. 1. Oglądanie filmu.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Potrzeby ekonomiczne i ich zaspokajanie

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

DZIAŁ 1. Liczby naturalne część 1

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

BUDŻET RODZINNY - miesięczny

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Lokaty bankowe (2 jednostki lekcyjne) Data i miejsce realizacji Maj 2015, Zespół Szkół w Wielgolesie

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

KARTA PRACY Z PROCENTÓW - nowa

Oto przykład konspektu lekcji jaką przeprowadziłam w klasie pierwszej gimnazjum.

Obliczanie procentu danej liczby i liczby na podstawie jej. procentu jako umiejętności kluczowe w pracy doradcy. inwestycyjnego.

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV - VI) Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Akademia Młodego Ekonomisty

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

BUDŻET GMINY NASIELSK NA PRZESTRZENI LAT

Program edukacyjny wspierający nauczanie matematyki w klasach III - VII

P L A N P R A C Y Ś W I E T L I C Y

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Dochody i wydatki dochodów własnych. Wykonanie dochodów za I półrocze 2007 roku przedstawia się następująco:

Konspekt do matematyki w klasie 5

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Wychowawca klasy: Opiekunowie grupy: Maciej Dziwisz Magdalena Kosiorska Jadwiga Greszta

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

Temat: Odczytywanie informacji.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

XXI Mała Olimpiada Wiedzy Społeczno-Ekonomicznej Eliminacje szkolne: 16 października 2017 r. Czas: 90 minut KLUCZ ODPOWIEDZI

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa lekcja nawiązuje do treści przyrodniczych.

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na liczbach dziesiętnych

Program Coachingu dla młodych osób

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

PROGRAM POPRAWY EFEKTYWNOŚCI NAUCZANIA OBOWIĄZUJĄCY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM. JANA BRZECHWY. rok szkolny 2011/2012

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

U C H W A Ł A Nr XXXVIII/323/2009 R A D Y M I A S T A S A N D O M I E R Z A. z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie zmian w budŝecie miasta na 2009 r.

Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy? Zasada rozliczalności

FUNDACJA STEFANKA przy. Szkole Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Roboty grają w karty

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

ODKŁADAMY NA KONCIE OSZCZĘDNOŚCIOWYM

PLAN FINANSOWY Przedszkola Miejskiego Nr 5

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW OBUT 2013, TIMSS, PIRLS

Temat: Powtórzenie wiadomości o ułamkach zwykłych z wykorzystaniem elementów ekologii

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

m i ę d z y p r z e d m i o t o w y m a t e m a t y k a - i n f o r m a t y k a Klasa V

KIESZONKOWE I CO DALEJ?

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

100 pytań, które pojawiły się na egzaminach na nauczyciela mianowanego w różnych regionach Polski:

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

P L A N P R A C Y O P I E K U Ń C Z O W Y C H O W A W C Z Y Ś W I E T L I C Y S Z K O Ł Y P O D S T A W O W E J NR 1

Załącznik do Uchwały Nr 1/2014/2015 Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Czernikowie z dnia r.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

Akademia Młodego Ekonomisty Matematyka finansowa dla liderów Albert Tomaszewski Grupy 1-2 Zadanie 1.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy VI Opracowała : Ilona Kijewska TEMAT LEKCJI: Planujemy budŝet domowy. CELE LEKCJI: DYDAKTYCZNE Wzbogacenie wiedzy ekonomicznej uczniów na temat elementarnych pojęć ekonomicznych, takich jak: dochody, wydatki, budŝet, pensja, emerytura, stypendium, premia, inwestycja domowa, opłaty stałe, koszty utrzymania Kształtowanie sprawności rachunkowych na liczbach naturalnych i ułamkach zwykłych Rozwijanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych łączących matematykę z wiedzą ekonomiczną WYCHOWAWCZE: Przygotowywanie uczniów do radzenia sobie z róŝnymi problemami Ŝycia codziennego WdraŜanie do planowania własnych wydatków Przygotowywanie uczniów do dokonywania wyborów Kształcenie umiejętności współpracy w grupie METODY PRACY: Problemowa dyskusja dydaktyczna Praktyczna ćwiczenia praktyczne, praca z kartą pracy FORMY ORGANIZACJI PRACY: Praca z całą klasą Praca w grupach Praca samodzielna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Karty zadań do pracy w grupach Karty zadań do pracy samodzielnej Plansza z definicją słowa budŝet PRZEWIDYWANY PRZEBIEG LEKCJI CZYNNOŚCI WPROWADZAJĄCE I PRZYGOTOWUJĄCE DO REALIZACJI TEMATU LEKCJI:

- Przypomnienie wiadomości o działaniach na ułamkach dziesiętnych - Uczniowie zostają zapoznani z tematyką i celami lekcji. Metodą burzy mózgów próbują wyjaśnić znaczenie słowa budŝet mogą formułować własne definicje lub korzystać ze słownika. Wspólnie zastanawiają się kto musi planować budŝet. Zapisują do zeszytu definicję: BUDśET to zestawienie, plan dochodów i wydatków danym okresie; swój budŝet ma np.: państwo, miasto, firma, instytucja (takŝe szkoła), rodzina, osoba. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA: Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach. ZADANIE 1 podane w karcie pracy określenia mają podzielić na wpływy i wydatki w budŝecie domowym (zał. nr1) oraz w budŝecie 12 letniego chłopca (zał. nr2) Wyniki swojej pracy przedstawiają pozostałym grupom. Dyskusja na temat poprawności podziału. ZADANIE 2 grupy otrzymują miesięczne zestawienie dochodów i wydatków w rodzinie Nowaków (zał. nr3). Mają za zadanie obliczyć łączne dochody i wydatki w tej rodzinie oraz odpowiedzieć na pytania: co sądzą o tym budŝecie, czy chcieliby coś w nim zmienić? MIKOLAJKOWE ZAKUPY - nawiązanie do pojęć takich jak: promocja, przecena, sprzedaŝ wiązana, gratisy ZADANIE 3 Uczniowie w grupach zastanawiają się nad zaplanowaniem mikołajkowych zakupów (zał. nr 4). KaŜda grupa otrzymuje instrukcję, zgodnie z którą mikołajkowe zakupy muszą zmieścić się w określonej kwocie. Uczniowie korzystają z kart pracy I ty moŝesz to mieć (zał. nr 5). Uczniowie przedstawiają, jakie przedmioty wybrali i dlaczego. Prezentacja odbywa się zgodnie z instrukcją (zał. nr 4). Sprawdzana jest poprawność obliczeń zwracamy uwagę na ceny promocyjne. Odwołujemy się do doświadczeń uczniów w robieniu zakupów, zachęcamy ich do dzielenia się doświadczeniami i radami. CZĘŚĆ KOŃCOWA: Uczniowie odpowiadają na pytania: o Czy warto przygotowywać budŝet domowy? o Dlaczego wszystkie wydatki trzeba dostosować do stałych dochodów? o Co to jest nieprzewidziany wydatek? o Czy warto część dochodów przeznaczyć na oszczędności? ZADANIE DO DOMU: Mając do dyspozycji 20 zł kieszonkowego miesięcznie od rodziców oraz 15 zł od babci, przygotuj plan swoich wydatków pamiętając, Ŝe¼ swoich dochodów odkładasz na zakup gry komputerowej. ZAŁĄCZNIK NR 1 Podane określenia podzielcie na wpływy i wydatki w budŝecie domowym: pensja, zakup biletów do kina, premia w zakładzie pracy, renta, czynsz, wygrana w

Multilotku. zakup ubrań, zakup paliwa, zakup środków czystości, zakup biletów miesięcznych na autobus, opłaty za prąd i gaz, kieszonkowe dla dzieci, odsetki od lokaty terminowej, opłata za Internet, stypendium, opłata za telefon, spadek. ZAŁĄCZNIK NR 2 Podane określenia podzielcie na wpływy i wydatki w budŝecie 12 letniego chłopca: zakup słodyczy, zakup biletu do kina, kieszonkowe, zakup czasopism, pieniądze ze sprzedaŝy makulatury, prezent od babci, zakup gry komputerowej. ZAŁĄCZNIK NR 3 Przyjrzyjcie się podanemu zestawieniu przybliŝonych miesięcznych dochodów i wydatków w rodzinie Nowaków. DOCHODY: Pensja mamy 1251 zł Pensja taty 1550 zł Odsetki od lokaty terminowej 197, 25 zł Kwota za wynajem mieszkania 500 zł WYDATKI : Opłaty stałe: czynsz, prąd, gaz, TV, telefon, bilety miesięczne 819,30 zł Wydatki na codzienne utrzymanie: Ŝywność, środki czystości 1200 zł Usługi: pralnia, naprawy samochodu 500 zł Wydatki na naukę i kulturę 400 zł Kieszonkowe dla dzieci 200 zł Spłata raty za komputer 398,7 zł Zakup gier komputerowych 199,99 zł Kwota przeznaczona na wakacje 300 zł Obliczcie łączne dochody i wydatki. Czy macie jakieś spostrzeŝenia? Czy chcielibyście wprowadzić jakieś zmiany w tym budŝecie? ZAŁĄCZNIK NR 4 Mikołajkowe zakupy Arek wygrał 30 euro w internetowym konkursie Czy znasz gry komputerowe. Pieniądze w całości chce przeznaczyć na mikołajkowe prezenty dla swojej rodziny. Rodzina Arka składa się z taty, mamy, ośmioletniej siostry Ani, dziewiętnastoletniego brata Waldka, babci i dziadka. Mama i dziadek Arka uwielbiają prace ogrodnicze na działce. Tata jest typowym majsterkowiczem. Ania przepada za słodyczami i lubi bawić się lalkami. Waldek studiuje, ma róŝnorodne zainteresowania, między innymi interesuje się fotografią, duŝo podróŝuje. Babcia właśnie przemeblowuje mieszkanie. PomóŜcie Arkowi wybrać prezenty dla rodziny. Zapiszcie dla kogo, jaki prezent przeznaczacie i ile ten prezent kosztuje. Podsumujcie, ile pieniędzy będzie musiał wydać Arek na te podarki.

Przyjmijcie, Ŝe euro to 4,20 zł. Instrukcja pracy: 1. Przed przystąpieniem do planowania zakupów obliczcie jaka kwotą (w złotych) dysponuje Arek. 2. Tak zaplanujcie zakupy, Ŝeby wartość wybranych przedmiotów nie przekroczyła kwoty 30 euro. 3. Wybierając przedmioty, uwzględnijcie zainteresowania członków rodziny Arka 4. Wykorzystajcie to, Ŝe w sklepach niektóre produkty są w promocji. 5. Obliczcie, ile pieniędzy wam zostało i czy moŝecie dokupić jeszcze jakieś przedmioty. 6. Czy udało się wam wydać całą kwotę?