Temat: Ćwiczenia rozciągające zginacze stawu biodrowego i wzmacniające mięśnie grzbietu odcinka piersiowego



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy 3 BLO( 12 marca 2014r.)

OBSZAR 1 Lekcja wychowania fizycznego - Nordic Walking. Przykładowy scenariusz

Zadanie z obszaru 1 zajęcia zorganizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Scenariusz zajęć na lodowisku dla klasy V. Temat lekcji: Doskonalenie umiejętności technicznych jazdy na łyżwach.

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia I stopnia. Autor: Tomasz Frołowicz

KONSPEKT ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

Szczegółowy program nauczania pływania w gimnazjum w klasie I

Terapeutyczna moc rozciągania mięśni ćwiczenia w procesie autoterapii i profilaktyki najczęstszych dolegliwości i dysfunkcji narządu ruchu

Konspekt lekcji - zabawy i gry ruchowe z nauki gry drużynowej.

Studium Wychowania Fizycznego

RUGBY TAG NA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Zajęcia taneczne BIEDRONKI (obszar nr 7)

hala sportowa MOS ul. Złotnicza 12 godzina 10.30

Program praktyki pedagogicznej specjalizacyjnej z gimnastyki korekcyjnej i kompensacyjnej 60 godzin

WyŜsza Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera z siedzibą w Krakowie

Zmiany pozycji techniki

PLAN WYNIKOWY z przedmiotu wychowanie fizyczne dla klas IV

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PROGRAM ZAJĘĆ MUZYCZNO RUCHOWYCH W RAMACH SZKOLNEGO KOŁA SPORTOWEGO

15 gier na świadomość ciała

Aktywność ruchowa osób starszych Nordic Walking

SYLABUS. Studia Kierunek studiów Poziom kształcenia Forma studiów. Fizjoterapia Studia I stopnia Niestacjonarne

PROJEKT ZAJĘĆ Z NORDIC WALKING W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W MIETKOWIE

URZĄDZENIA SIŁOWNI ZEWNĘTRZNEJ I DRABINKI DO STREET WORKOUT

PROGRAM KURSU NAUKI PŁYWANIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ SPECJALNYCH

Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

Cele ogólne: Wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych spotkanie z Miko Poznawanie zwyczajów mikołajkowych.

Czynności ucznia. Część. Metody Część wstępna. lekcji Docelowe Zadania nauczyciela. Czynności. Słucha informacji nauczyciela.

KRYTERIA OCENY UCZNIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

3. Bilans punktów ECTS KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne

ZAJĘCIA RELAKSACYJNE, ROZCIĄGAJĄCE, PROZDROWOTNE

Zestaw scenariuszy. Umysł i ciało. Zadanie główne: Zajęcia relaksacyjno-koncentrujące z elementami wybranych asan jogi

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Technologia montażu. 2. KIERUNEK: Mechanika i Budowa Maszyn. 3. POZIOM STUDIÓW: Studia pierwszego stopnia

TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ OGÓLNEJ I SPECJALNEJ KLASA MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ. cz. I EDUKACJA PLASTYCZNA

Regulamin Turnieju Sportowego MAMA TATA I JA SPORTOWE ZMAGANIA POKOLEŃ

KOMPLEKSOWE ZWIĘKSZANIE SIŁY MIĘŚNIOWEJ SPORTOWCÓW BIBLIOTEKA TRENERA

Przedmiotowy System Oceniania WIOLONCZELA PSM I stopnia klasy I-VI cyklu sześcioletniego Sekcja instrumentów smyczkowych i szarpanych.

KARTA PRZEDMIOTU. 10. WYMAGANIA WSTĘPNE: technologia informacyjna na poziomie szkoły średniej.

Temat: Nauka podań i przyjęć w formie gier i zabaw. Miejsce zajęć: boisko piłkarskie. Ilość zawodników: 16. Wiek zawodników: 10 lat

Klasa IV - Wymagania programowe LEKKOATLETYKA Lp. Tematyka zajęć Ilość godz. Nauka i doskonalenie startu niskiego

Wymagania edukacyjne zgodnie z nową podstawą programową w klasach IV- VI od roku szkolnego 2012/2013

Projektowanie procesu kształcenia wykład VI. Struktura zajęć akademickich,

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

INSTRUKCJA BHP PRZY RECZNYCH PRACACH TRANSPORTOWYCH DLA PRACOWNIKÓW KUCHENKI ODDZIAŁOWEJ.

Spis treści. 1. Czym jest głos? Jak powstaje głos? W jaki sposób przygotować się do pracy nad głosem? 77

Konspekt lekcji. Zbiórka Podanie tematu zajęć, przypomnienie zadań poleconych do wykonania w domu. Krótkie omówienie lekcji.

KONSPEKT GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ

PLAN SZKOLENIA OBRONNEGO GMINY WYDMINY NA 2016 ROK

PROGRAM PROFILAKTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 92 w Warszawie ul. Przasnyska 18a

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

Warszawa, dnia 10 stycznia 2014 r. Poz. 51 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1) z dnia 30 grudnia 2013 r.

Karta Badań Zawodnika

DOKUMENTACJA praktyki pedagogicznej w klubie sportowym

SPIS TREŚCI PRZEDMOWA... 9 OD AUTORA...11

KONSPEKT LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń ( blok 2 godzinny)

Zasady, metody i formy stosowane w nauczaniu rzutów w piłce ręcznej

HARMONOGRAM. planowanych godzin pracy animatora mgr PIOTRA ZAJĄCA w ramach projektu Moje Boisko ORLIK 2012 CZERWIEC 2011.

Uszkodzenia i urazy kręgosłupa bez porażeń

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

PRZEZ RUCH DO ZDROWIA W DOJRZAŁYM WIEKU

Przedmiotowe Ocenianie z Wychowania Fizycznego

POZIOM REALIZACJI EDUKACJI ZDROWOTNEJ NA PODSTAWIE PILOTAŻOWYCH BADAŃ SONDAŻOWYCH W WYBRANYCH SZKOŁACH WOJ. PODKARPACKIEGO

Jak nauczyciel może wspierać uczniów, w radzeniu sobie ze stresem egzaminacyjnym?

JAK OCENIAĆ, BY WSPIERAĆ ROZWÓJ UCZNIA

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Sporty walki. Zapasy KOD S/I/st/37

1. MONITOR. a) UNIKAJ! b) WYSOKOŚĆ LINII OCZU

Zaburzenia statyki ciała dzieci i młodzieży stanowią coraz większy problem. Z każdym rokiem zwiększa się liczba przypadków wad postawy ciała.

Regulamin Egzaminów i Zawodów Psów Towarzyszących 1,2,3 stopnia 2010 (po korekcie 20.10)

W F KLASA I A DZIAŁ WYMAGANIA

Wydział Zarządzania. Poziom i forma studiów. Ścieżka dyplomowania: Kod przedmiotu: Punkty ECTS 1) W - 30 C- 15 L- 0 P- 0 Pws- S- 0

Scenariusz lekcji fizyki

Przedszkole nr 5 im. JASIA i MAŁGOSI w Wałczu

KARTA PRZEDMIOTU. 12. PRZEDMIOTOWE EFEKTY KSZTAŁCENIA 3 Odniesienie do kierunkowych efektów kształcenia (symbol)

CEREMONIAŁ SZKOLNY Z WYKORZYSTANIEM SZTANDARU Szkoły Podstawowej nr 20 im. Jana Gutenberga Fundacji Szkolnej w Warszawie

KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ. 1. Data prowadzenia zajęć: Godzina:. Grupa: 5 dziewcząt i 1 chłopak

ZGADNIJ i SKOJARZ. Gra edukacyjna. Gra dla 2 4 osób od 8 lat

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Zajęcia ruchowe do wyboru freediving KOD WF/II/st/30

ANALOGOWE UKŁADY SCALONE

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOT: Przedmiot ogólnouczelniany Trening umiejętności społecznych. KOD F/II/st/N3

OPIS PRZEDMIOTU. Wydział Pedagogiki i Psychologii. Instytut Psychologii. Psychologia. jednolite studia magisterskie. Stacjonarne

KARTA PRZEDMIOTU. Alternatywne kierunki produkcji roślinnej R.D1.7

ZESPÓŁ SZKÓŁ W BESKU: SZKOŁA PODSTAWOWA W BESKU PRZDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA W KLASIE IV - VI. Mgr Joanna Bętkowska

ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA W OBSZARZE: EFEKTY Gimnazjum w Piecniku. Jak pomóc uczniowi osiągnąć sukces edukacyjny?

PROGRAM KURSU TRENERSKIEGO Z KOSZYKÓWKI LICENCJA C. Część ogólna kursu trenerskiego z koszykówki licencja C

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Gdańsk, dnia 13 listopada 2014 r. Poz UCHWAŁA NR L/327/14 RADY POWIATU TCZEWSKIEGO. z dnia 28 października 2014 r. Tczewskiego.

Ergonomia. Ergonomia stanowiska pracy

PLAN WYCHOWAWCZY GIMNAZJUM NR 2 IM. A. PRĄDZYŃSKIEGO WE WRZEŚNI ROK SZKOLNY 2015/ 2016

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

INSPIRUJEMY DO WIELKOŚCI SZKOŁA TUTORÓW X EDYCJA: GDAŃSK, GORZÓW WLKP., KATOWICE, LUBLIN, ŁÓDŹ, OLSZTYN, POZNAŃ, RZESZÓW, TORUŃ, WARSZAWA, WROCŁAW

Sprawność motoryczna na łyżwach kształtowanie

Fizjoterapeuta pracuje rękami, za pomocą swoich rąk porozumiewa się z ciałem dziecka, dostarczając mu odpowiednich bodźców.

REGULAMIN OCENIANIA. Regulamin oceniania, klasyfikowania i promowania jest zgodny i opiera się na następujących aktach prawnych:

Wojewódzka Konferencja Szkoleniowa Lubelskiego Związku Piłki Nożnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

TEMATYKA WYKŁADÓW Z PRZEDMIOTU WYCHOWANIE FIZYZCNE SPECJALNE (I rok II stopnia, sem. I, studia dzienne 2010/2011) (10 godzin)

Transkrypt:

KONSPEKT zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla pleców wklęsło - okrągłych Małgorzata Miernik Temat: Ćwiczenia rozciągające zginacze stawu biodrowego i wzmacniające mięśnie grzbietu odcinka piersiowego Cele główne: 1. umiejętności - doskonalenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie odcinka piersiowego oraz rozciągających zginacze stawu biodrowego,

2 2. motoryczność kształtowanie wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu, 3. wiadomości sposoby kształtowania siły mięśni, 4. akcenty wychowawcze dbałość o wykorzystywane przybory i przyrządy. Wdrażanie uczniów do samokontroli i samooceny jako podstawy samokształcenia i samodoskonalenia fizycznego w życiu późniejszym. KLASA IV MIEJSCE ĆWICZEŃ sala korekcyjna LICZBA ĆWICZĄCYCH 10 osób CZAS TRWANIA - 45 min. POMOCE - papierowe torebki, woreczki, krążki, kocyk, laski gimnastyczne, ławeczka skośna, obręcze gimnastyczne, szarfy, ławeczka gimnastyczna, lustro posturo graficzne, drabinki. METODY zabawowo-naśladowcza, zadaniowa ścisła, zastępczego sprzężenia zwrotnego, bezpośredniej celowości ruchu FORMY zespołowa, obwód stacyjny, PROWADZĄCY MałgorzataMiernik TERMIN kwiecień 2002r. Tok lekcji Zadania Dozowanie Uwagi organiz.- metod. 1 2 3 4 Iczęść wstępna Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. Motywacja do udziału w zajęciach. a) zbiórka po obwodzie koła, b) przywitanie sportowe, c) sprawdzenie obecności i stroju ćwiczebnego, 2 Ćwiczący odkładają zegarki, łańcuszki w wyznaczone miejsce pod kątem bezpieczeństwa.

3 d) podanie tematu zajęć i sposobu ich realizacji Ćwiczenia doskonalące nawyk prawidłowej postawy ciała przez ZSZ z wykorzystaniem receptora optycznego. Stanie przed lustrem, korekcja i autokorekcja przed lustrem posturo graficznym: -stojącprzodem -stojąc bokiem Samokontrola postawy Głowaiszyjawyciągnięte w górę, barki ułożone symetrycznie i cofnięte, łopatki, pośladki cofnięte, brzuch wciągnięty. Korekcja odcinka piersiowego i lędźwiowego. Prowadzący koryguje. Zabawa ożywiająca Zabawa Lisie ogonki Dzieci biegają w rozsypce po sali z szarfami ogonkami włożonymi na spodenki. Każde dziecko próbuje zabrać ogonek koledze. Dziecko, które straci ogonek przyjmuje poprawną postawę,rrwskrzydełka. 2 Akcent kładziemy na prawidłową postawę oraz wytrzymanie jej przez pewien czas. Zaangażowanie receptorów wzroku i czucia głębokiego, pobudzenie układu krążenia i oddechowego. Ćwiczenia oddechowe Siad skrzyżny, wyprost tułowia, dmuchanie papierowych torebek 3x 1 2 3 4 II część główna A 1.Ćwiczenia RR Marsz po sali z woreczkami w dłoniach, naprzemianstronne krążenia RR w tył. Następnie ustawiają się wkoławedług koloru woreczków. Dzieci idąc po obwodzie koła odkładają szarfy i pobierają kolejno woreczki. Im większa amplituda ruchu, tym tempo wolniejsze.

4 2.Ćwiczenia NN W kilku kołach, na sygnał chwyt palcami stóp woreczka stanie jednonóż (RR w bok). Zaangażowanie receptorów czucia głębokiego. 3.Ćwiczenie T Wstaniunakrążku tanieczprzesuwaniem się do przodu przez wykonywanie skrętówwlewą iprawą stronę. Dzieci kolejno odnoszą woreczki i pobierają krążki. Ćwiczenie T w płaszczyźnie poprzecznej. 4.Ćwiczenie T W rozsypce na zapowiedź kot jest myszki chowają się do norki robiąc niski ukłon japoński. Dzieci odnoszą krążki w wyznaczone miejsce. Ćwiczący przyjmują pozycję Klappa. Ćwiczenie T w płaszczyźnie strzałkowej. 5.Zabawa ze śpiewem Nazywają mnie poleczka Uczniowie ustawiają się na obwodzie koła tańczą i śpiewają piosenkę Nazywają mnie poleczka. 2 1 Część główna B STANOWISKO I Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu odcinka piersiowego P.W. Leżenie przodem na kocyku, RR do przodu. Przed dzieckiem na podłodze leżykrążek, a na nim woreczek. Dziecko podnosi krążek w górę z woreczkiem. Następnie podrzuca w górę starającsię,aby Ćwiczenia w formie obwodu ćwiczebnego. Ustawienie stanowisk z przygotowanymi na piśmie zadaniami. Wznos tułowia nad po-

5 woreczek odwrócił się i spadł na krążek na drugą stronę Smażenie naleśników. ziom podłogi. Odpoczynek RR leżą na podłodze, broda oparta o RR. STANOWISKO II Ćwiczenie rozciągające mięśnie obręczy biodrowej (zginacze stawu biodrowego) przez stretching P.W. klęk obunóż,opadtwtył, RR z laską w skurczu pionowym na wysokości łopatek, wytrzymać 20 sek., następnie odkładamy laskę. RR oparte o podłoże, wypychamy biodra w przód, wytrzymać 20 sek. W czasie ćwiczenia przyjąć wygodną pozycję, gdyż odprężenie poprawi jego wyniki STANOWISKO III Ćwiczenie oddechowe P.W. leżenie tyłem, NN ugięte w stawach kolanowych i oparte stopami o podłoże, RR ułożone pod głowę, łokcie przylegają do podłoża. Swobodne wdechy i wydechy. Ciało ułożone w osi. Wdech przez nos, wydech przez usta z syczeniem. 2 STANOWISKO IV Ćwiczenia rozciągające mięśnie brzucha oraz mięśnie obręczy biodrowej (zginacza stawu biodrowego) P.W. siad skulony na ławeczce skośnej, stopy między uchwytami ławki, RR z laską w skurczu pionowym, laska z tyłu na wysokości łopatek, opad T w tył do kąta 45 0, wytrzymać 20 sek., następnie leżenie przodem na podłodze z chwytem rękoma w okolicy stawów Asekuracja przez współćwiczącego. W czasie ćwiczenia oddychać spokojnie i równomiernie, ani na chwilę wstrzymywać oddechu.

6 skokowych ugiętych NN. Wzmacnianie mięśni grzbietu odcinka piersiowego STANOWISKO V P.W. leżenie przodem. RR wzdłuż T, w dłoni woreczek, przenieść RR do przodu w górę iprzekładać woreczek z dłoni do dłoni nie dotykającdłońmi do podłoża, NN oparte o pierwszy szczebel drabinki. Wznos tułowia nad poziom podłogi. 15-20min. ćwiczyć powoli. Zwis czynny, ćwiczenie rozciągające mięśnie brzucha i mięśnie obręczy biodrowej (zginacze stawu biodrowego) STANOWISKO VI P.W. zwis tyłem do drabinki, unieść zgięte NN w stawach biodrowych i kolanowych, krzesełko, wytrzymać 20sek., następnie skłon w tył z leżenia przodem na podłodze, wytrzymać 20 sek. NN unosimy do kąta prostego. W czasie skłonu NN i podbrzusze spoczywają na podłożu. Oddychać spokojnie i równomiernie. Ćwiczenia równoważne 1 STANOWISKO VII Wrzucanie woreczków palcami stopy raz lewej, raz prawej do obręczy. 2 STANOWISKO VIII 3 4 Ćwiczenia doskonalące nawyk prawidłowej postawy ciała przez ZSZ z wykorzystaniem odruchów proprioceptywnych P.W. klęk podparty, po kilku próbach wyginania w dół i w górę odcinka lędźwiowego, ustalić czuciem mięśniowym właściwą pozycję. Ocena przez autokorekcję.prowadzący koryguje.

7 STANOWISKO IX Ćwiczenia antygrawitacyjne Przejście po listwie ławeczki z woreczkiem na głowie. Asekuracja współćwiczącego. III część końcowa Ćwiczenia przeciw płaskostopiu P.W. stanie na obręczy z woreczkiem na głowie, wykonać marsz dostawny bokiem po obręczy. RR w skrzydełka. Ćwiczenia utrwalające nawyk prawidłowej postawy przezzszzwykorzystaniem receptora optycznego P.W. stanie bokiem do lustra posturo graficznego, dzieci przyglądają się ustawieniu miednicy i pleców- autokorekcja Ułożyć dłoń na odcinku lędźwiowym, pozwala to na dobre wyczuwanie ruchów miednicy. Prowadzący koryguje. 1 Ćwiczenia uspokajające i rozluźniające oparte na treningu autogennym Schultza. P.W. leżenie tyłem NN lekko rozwarte, ręce ułożone wzdłuż ciała, lekko odrzucone od T, głowa ułożona prosto. 2 3 4 Oddychać należy spokojnie i rytmicznie. Ćwiczenie powinno doprowadzić do ogólnego rozluźnienia i uspokojenia. Omówienie lekcji Wyegzekwowanie od uczniów wiedzy o sposobach kształtowania siły. 2 Uczniowie dokonują sa-

8 Zbiórka w szeregu. mooceny. Nastawienie uczniów do pracy w domu Przypomnienie o ćwiczeniach korekcyjnych i zachęcenie do aktywności ruchowej. Uczniom ćwiczącym w domu przypomnieć układ wcześniej opracowany.