NASI SĄSIEDZI- NIEMCY



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH. Zajęcia intelektualne praca z książką.

Prawo właściwe dla umowy o pracę. Warunki pracy i płacy.

POLSKA > NIEMCY > HOLANDIA > BELGIA > LUKSEMBURG

Most Północny w Warszawie Konsultacje Społeczne /

Maciej GURBAŁA Rola przemysłu zaawansowanej technologii w rozwoju regionalnym i lokalnym 1. Rys. 3. Podział Republiki Federalnej Niemiec na regiony

Badenia Wirtembergia. Bawaria

1BDepesza o gospodarce Wolnego. Państwa Saksonia. Wrzesień 2010

Warunki życia i pracy w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Departament Rynku Pracy

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Zasady działania notariatu niemieckiego. Część I. Wstęp historyczny

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

mgr KAROL W. JANOŚ Warszawa, 22 marca 2013 r.

Energia z odpadów. EEW: Struktura

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

NIEMCY Przepisy celne Ograniczenia w ruchu drogowym Geografia Kraje związkowe:

100 pytań, które pojawiły się na egzaminach na nauczyciela mianowanego w różnych regionach Polski:

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

Scenariusz zajęć z przedsiębiorczości

KONSPEKT Z OBCHODÓW DNIA WIOSNY W EUROPIE 2010

Temat dnia: Wybuchł pożar. Co robić?"

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

TREND GROUP wyjazdy bilety obsługa VIP programy lojalnościowe eventy

"Chłopcy z Bundesligi"

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO Klasa IV

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Test A: Sąsiedzi Polski

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA GEOGRAFIA KL. 7

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Kampania Bezpieczne wakacje BEZPIECZNIE I ZDROWO TAK SPĘDZA WAKACJE BEMOWO. Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

Wykorzystanie rozrywek umysłowych w nauczaniu matematyki w klasach szkoły zawodowej

LUTY MARZEC 2014

III POWIATOWY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 ETAP FINAŁOWY

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Dajemy przykład faktami i liczbami, które liczą się dla gmin, miast, przedsiębiorstw i środowiska. EEW Energy from Waste skrót informacji.

Przedmiotowy system oceniania w klasie III w roku szkolnym 2015/16.

POZNAJEMY POLSKĘ, SŁOWENIĘ I LITWĘ

Dajemy przykład faktami i liczbami, które liczą się dla gmin, miast, przedsiębiorstw i środowiska. EEW Energy from Waste skrót informacji.

Dajemy przykład faktami i liczbami, które liczą się dla gmin, miast, przedsiębiorstw i środowiska. EEW Energy from Waste skrót informacji.

MŁODZIEŻ I NIKOTYNA PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Bibliografie terytorialne - dokonania i perspektywy

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

MŁODZIEŻ I ALKOHOL PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

MAMO, TATO, POBAWMY SIĘ RAZEM! innowacja pedagogiczna

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

PROGRAM SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO EURO5. Joanna Wodowska Paweł Kamiński GIMNAZJUM NR 5 W PŁOCKU

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Opiekunowie: mgr Dorota Grzybowska mgr Małgorzata Kurpiel. Godziny pracy świetlicy: Poniedziałek piątek ,

Ryzyko wzrostu zadłużenia krajów związkowych i gmin z powodu kryzysu uchodźców w Niemczech

PLAN PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Stolicą Niemiec jest Berlin (przed połączeniem z NRD Bonn, obecnie noszące tytuł miasta federalnego)

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ( kl. I-II gim..

ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKŁODOWSKA LUBLIN POLONIA VOL. XLVI, 3 SECTIO H

Scenariusz zajęć dla klasy III. Temat ośrodka pracy: Morskie opowieści. Temat dnia: Spotkanie z deszczem.

Urlop Roszczenia urlopowe dla pracowników przemysłowych skierowanych do pracy na budowach w Niemczech Informacje dla pracowników

Plan pracy biblioteki

Wyniki sprawdzianu zewnętrznego klas szóstych uczniów SP10 w latach na tle miasta, województwa, kraju:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

INNOWACJA PEDAGOGICZNA KOLOROWE POPOŁUDNIA

Przedmiotowy system oceniania z techniki klasy 4-6

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY

Zagraniczni turyści wybrali ulubione cele podróży w 2016 roku

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PLAN PRACY ŚWIETLICY Z PROGRAMEM PROFILAKTYCZNYM PROWADZONEJ PRZEZ STOWARZYESZNIE PRZYJACIÓŁ JEDYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W LUBSKU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Przedmiotowe zasady oceniania - historia

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

opis sprzęgło alternatora zastosowanie: OPEL opis sprzęgło alternatora zastosowanie: FORD opis sprzęgło alternatora zastosowanie: FORD opis

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III. Obowiązujący od dnia 1 września 2015r.

Dzień Europejczyka. W SP w Nasiadkach 2002r. Opracowała i prowadziła: Jolanta Kurpiewska nauczycielka SP w Nasiadkach SCENARIUSZ LEKCJI

Wymagania edukacyjne z fizyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu

Dla uczniów Szkoły Podstawowej

Scenariusz lekcji fizyki

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

MAGICZNY DYWAN A DIAGNOZOWANIE POTRZEB ROZWOJOWYCH I EDUKACYJNYCH DZIECKA. Andrzej Peć FUNTRONIC

Temat dnia: Poprzez ćwiczenia utrwalamy wiadomości"

Przedmiotowy system oceniania z techniki

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Zapisu dziecka do świetlicy dokonuje się na podstawie wypełnionej Karty Zgłoszenia Dziecka do Świetlicy

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Koło matematyczne 2abc

Nowe akweny wodne nowe rynki

Regulamin Świetlicy Szkolnej Szkoły Podstawowej nr 392 ul. Aleja Wojska Polskiego 1 Warszawa

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Zajęcia intelektualne praca z książką. Miejsce: Zakład Poprawczy w Kcyni Grupa: wychowawcza IV Opracowała: mgr Alicja Taube Pezacka Temat zajęć: Poznajemy naszych sąsiadów Niemcy. Zamierzone cele: poznawczy: zapoznanie wychowanków z podstawowymi informacjami oraz ciekawostkami dotyczącymi Niemiec, kształcący: doskonalenie posługiwania się atlasem geograficznym, kształtowanie umiejętności współpracy w zespole, wychowawczy: wskazanie na rolę pracy w osiągnięciach narodów, rozwijanie poczucia szacunku dla swoich osiągnięć i chęci pomocy słabszym, podkreślenie roli organizacji pracy w drodze do osiągnięcia sukcesu, Metody: gra dydaktyczna, dyskusja Formy: - organizacyjna: zbiorowa, grupowa, indywidualna jednolita - przedmiotowa: zadaniowa, zabawowa. Pomoce dydaktyczne: Atlasy geograficzne, szarady, wykreślanki, testy z pytaniami, długopisy, kredki, encyklopedie. Przebieg zajęć: 1. Część wstępna: Powitanie i sprawdzenie stanu przygotowania świetlicy do zajęć. 2. Część zasadnicza: Strona 1 z 5

a) Podział wychowanków na cztery zespoły przy pomocy wcześniej przygotowanych losów z cyframi od 1 do 4. Jedynki siadają razem, dwójki razem itd. b) Wychowankowie otrzymują wykreślanki w ilości dla każdego jedna sztuka i starają się sami rozwiązać zaszyfrowane hasło. Wychowanek który pierwszy rozwiąże wykreślankę otrzymuje max punktów i poszukuje znaczenia hasła w encyklopedii, drugi wychowanek otrzymuje o jeden punkt mniej i po zakończeniu konkurencji odczytuje informacje z encyklopedii. Pozostali wychowankowie otrzymują każdy następny o jeden punkt mniej. c) Wychowankowie w grupach rozwiązują pytania testowe korzystając z atlasów geograficznych. Prowadzący sugeruje zorganizowanie sobie w grupach podziału zadań przy rozwiązywaniu zadań. d) Wychowankowie głośno odczytują to co zapisali w odpowiedzi na polecenie nr 3 z testu i sami proponują ocenę punktową za to zadanie. e) Dyskusja po rozwiązaniu zadań wychowawca inicjuje dyskusję wokół pytań: Dzięki czemu Niemcy stały się taką potęgą gospodarczą? Jakie korzyści może odnosić Polska z sąsiedztwa z Niemcami? Jaki jest mój stosunek Niemców? 3. Część końcowa: Podsumowanie turnieju, wyróżnienie najbardziej aktywnych wychowanków, wskazanie na rolę organizacji pracy w osiąganiu sukcesów w rozwiązywaniu wyznaczonych zadań. Zakończenie zajęć. Strona 2 z 5

NASI SĄSIEDZI- NIEMCY 1. Wykreśl podane niżej nazwy miast, landów i rzek niemieckich (pionowo, poziomo lub na ukos, prosto albo wspak), pozostałe nie skreślone litery czytane rzędami poziomymi utworzą rozwiązanie. HARZ MAGDEBURG HANOWER ESSEN KOLONIA STUTTGART FRANKFURT BREMA DUNAJ GETYNGA ODRA LUBEKA TURYNGIA SAKSONIA WESTFALIA NADRENIA HESJA PALATYNAT SAARA BADENIA SZLEZWIG WIRTEMBERGIA ANHALT HOLSZTYN MEKLEMBURGIA BAWARIA NORYMBERGA BRANDENBURGIA ŁABA RUGIA HAMBURG BERLIN BONN MONACHIUM DREZNO REN ALPY JENA GERA LIPSK G B A W A R I A R E A G R E B Y M R O N E K N A P U A I G U R N H O A A N E J A T O I B I L A I L A A A Y A N M B E I N Y L L K P G W I I T R I I T A Z E A R H N O R Y F Z R G G Z R G N E Z D E R Ł A G E N T E G N U G R R A M E T S A R B L A I B L R Y R R B E U U G A R I L A D T E A Z R R U U U B N I B N T L D I O R R A S I U E B F M B H E Y M A T N A E H L J A T N M W E K C E T D F E O U W N N A A N J A E T O A N A D T N S L O T A E R N N H S R D N N L A S G K A N K R S S A U O N I E O A A A E R A A A R E E A S A D B W N M H P B W H S F H M G B I M E S L U B E K A E M I O D R A E C K S P I L (10 pkt.)... Strona 3 z 5

2. Z pośród wymienionych w poprzednim zadaniu nazw własnych wypisz teraz niżej nazwy miast (max 18, 1 pkt. za jedno miasto) niemieckich 3. Napisz z jakimi rzeczami (max 10) kojarzą się tobie Niemcy:... 4. Narysuj flagę Niemiec: (5 pkt) Strona 4 z 5

5. Przyporządkuj miastom niemieckim nazwy ich klubów piłkarskich: 1. WERDER KOKLN 2. HANSA BERLIN 3. TSV 1860 BREMA 4. BAYERN FRANKFURT 5. BAYER MONACHIUM 6. EITRACHT DORTMUND 7. FC MONACHIUM 8. BORUSSIA LEVERKUSEN 9. HERTA ROSTOCK (max 9 pkt) 6. Wypisz kraje z którymi graniczą Niemcy:... (max. 5 pkt) 7. Niemiecki przemysł motoryzacyjny należy do najnowocześniejszych przemysłów tego rodzaju na świecie. Produkował i nadal produkuje wiele znanych modeli marek samochodów osobowych i ciężarowych. Podkreśl marki samochodów niemieckich. AUDI ARO PORSCHE BMW SEAT MERCEDES ROOVER TRABANT WOLKSWAGEN VOLVO JAGUAR BUGATI WARTBURG RENAULT OPEL ROBUR (max 9 pkt) Strona 5 z 5