LEKCJE EKONOMII. Materiały dydaktyczne

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

Historia ekonomii. Mgr Robert Mróz. Zajęcia wprowadzające

Friedrich August von Hayek. Paweł Nagajek Rafał Rewczuk Piotr Siejda Michał Zapaśnik

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Podstawy metodologiczne ekonomii

Z matematyką i programowaniem za pan brat. Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Połajewie

ZAKŁAD ZDROWIA PUBLICZNEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Odniesienie do opisu efektów kształcenia dla obszaru nauk społecznych WIEDZA K_W01

Efekty kształcenia dla kierunku EKONOMIA

Konkurencja rynkowa i monopol

PORADNICTWO ZAWODOWE W RAMACH PRZEDMIOTU WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2010/2011

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Analiza testu kompetencji piątoklasistów przyroda

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Kwestionariusz ankiety dla nauczycieli. Szanowna Pani / Szanowny Panie!

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Słuchacze poznają: definicję oceniania kształtującego wybrane elementy OK opinie nauczycieli stosujących OK

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Karta przedmiotu

Przedmiotowe Zasady Oceniania z chemii

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

SYLABUS. Nazwa jednostki prowadzącej przedmiot Wydział Socjologiczno-Historyczny Katedra Politologii

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

PRZEWODNIK OBYWATELSKI

PROGRAM STUDIÓW WYŻSZYCH ROZPOCZYNAJĄCYCH SIĘ W ROKU AKADEMICKIM 2007/2008. Wydział Humanistyczny

6 W średniowiecznym mieście

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

6.4. Wieloczynnikowa funkcja podaży Podsumowanie RÓWNOWAGA RYNKOWA Równowaga rynkowa w ujęciu statycznym

Planowanie zajęć dydaktycznych stanowi roboczą syntezę treści nauczania, logiczne dopełnienie wcześniej przeprowadzonej analizy.

MATRYCA EFEKTÓW KSZTAŁCENIA (Przedmioty podstawowe)

Ocenianie. kształtujące

Ocenianie kształtujące

Sprawozdanie z działalności fundacji w roku Fundacja Instytut Ludwiga von Misesa

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Sylabus przedmiotu Mikroekonomia

1. Cele programu. 2. Zamierzone efekty programu

SYLABUS. Decydowanie polityczne Nazwa jednostki prowadzącej przedmiot Wydział Socjologiczno-Historyczny Katedra Politologii

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. FIZYKA poziom podstawowy i rozszerzony

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

I. Podstawowe pojęcia ekonomiczne. /6 godzin /

Sylabus przedmiotu: Ekonomia i finanse

EFEKTY KSZTAŁCENIA KIERUNEK EKONOMIA

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku Instytut Nauk Ekonomicznych i Informatyki KARTA PRZEDMIOTU Część A

Przedmiotowy System Oceniania Fizyka z Astronomią

WSO - przedmiot WOS. -Wychowanie do życia w rodzinie, który nie podlega ocenie i jest realizowany w ciągu II półrocza

KARTA PRZEDMIOTU. zapoznanie studentów ze specyfiką wybranych polityk makroekonomicznych,

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Kryteria ocen z wiedzy o społeczeństwie dla klasy III gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia I stopnia. Autor: Tomasz Frołowicz

Przedmiotowe Zasady Oceniania z języka niemieckiego dla klas IV VI

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Wymagania edukacyjne z podstaw przedsiębiorczości klasa 3LO. Wymagania edukacyjne. Uczeń:

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z MATEMATYKI

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Bardzo dobra Dobra Dostateczna Dopuszczająca

Celem zajęć jest: zapoznanie studenta z podstawowymi pojęciami z ekonomii wprowadzenie podstawowych zasad rządzących rynkiem

J. angielski Przedmiotowe zasady oceniania Kryteria oceniania z języka angielskiego klasy I, II, III

Raport podsumowujący działalność Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii. Rok akademicki 2010/2011

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych

Spis treści. Wstęp (S. Marciniak) 11

Temat: Instrukcja obsługi życia codziennego", czyli kto czyta, nie błądzi.

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Opracowała Agnieszka Szczepaniak

SYLABUS. Współczesne doktryny polityczne Wydział Socjologiczno-Historyczny Katedra Politologii Kod przedmiotu

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Ekonomia KOD S/I/st/10

Konspekt lekcji otwartej języka polskiego w I klasie liceum ogólnokształcącego

w języku polskim strukturalna i polityka rozwoju lokalnego Nazwa przedmiotu Regional structural

11. POLITYKA MIKROEKONOMICZNA Istota podstawowych problemów praktyki mikroekonomicznej Polityka mikroekonomiczna

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

WYTYCZNE DLA HOSPITUJĄCYCH

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Test diagnozujący z biologii klas I rok 2014/15

WYDZIAŁ EKONOMII KARTA OPISU MODUŁU KSZTAŁCENIA

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Roczny plan pracy z wiedzy o społeczeństwie dla II klasy gimnazjum zintegrowany z serią Dziś i jutro Część 1/Część 2

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE. Katedra Regionalistyki i Zarządzania Ekorozwojem Osoba sporządzająca

MIĘDZYNARODOWE STOSUNKI GOSPODARCZE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

Dlaczego matematyka jest wszędzie?

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku Instytut Nauk Ekonomicznych i Informatyki KARTA PRZEDMIOTU. Część A

PRZEDSIĘBIORCZOŚCI CZĘSTOTLIWOŚĆ I ILOŚC SPOTKAŃ:

Do czego chcemy przygotować nasze dzieci i naszych uczniów: do testów czy do życia i pracy? Gdańsk, 16 maja 2009 roku

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

WYMAGANIA EDUKACYJNE - HISTORIA, HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO, HISTORIA PAŃSTWA I PRAWA

PROGRAM MODUŁU SPECJANOŚCI. Geografia z wiedzą o społeczeństwie

Oi Orientacja zawodowa i planowanie kariery w sąsiadujących krajach

Nauczyciele języka polskiego w szkołach podstawowych Zrozumieć znaczy polubić w drodze do samodzielności uczniowskiej w interpretacji różnych tekstów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

PROPONOWANE RODZAJE KLAS PIERWSZYCH W ROKU SZKOLNYM 2017/18

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne. Ekonomia R.B5

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

Szkoła austriacka w ekonomii

Przedmiotowy System Oceniania z Języka Angielskiego w Zespole Szkół w Wysokiem Szkoła Podstawowa dla klas IV-VI

Transkrypt:

LEKCJE EKONOMII Materiały dydaktyczne Instytut Ludwiga von Misesa 2010

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów przygotowane w ramach projektu edukacyjnego Instytutu Ludwiga von Misesa Lekcje ekonomii. Opracowanie lekcji: Szymon Chrupczalski, Olgierd Sroczyński Zezwala się na kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartych w niniejszym zbiorze treści wyłącznie do celów dydaktycznych. by Fundacja Instytut Ludwiga von Misesa 2009 Centrum Informacyjne Instytutu Ludwiga von Misesa ul. Długa 44/50/214 00-214 Warszawa Tel. +48 022 635 24 38 http://mises.pl Patronat medialny nad projektem:

Data lekcji:... Klasa:...... Nauczyciel:... 1. Cele ogólne Temat lekcji: Konkurencja rynkowa i monopol Zapoznanie uczniów z działaniem mechanizmów rynkowych. 2. Cele szczegółowe Uczeń powinien: - znać pojęcia monopolu, oligopolu, konkurencji, suwerenności konsumenta ; - rozumieć znaczenie poszczególnych procesów rynkowych dla stabilności gospodarczej ; - potrafić określić wpływ poszczególnych zjawisk na kształtowanie cen i jakości towarów i usług dostępnych na rynku; Nauczyciel powinien: - kształtować u uczniów umiejętność analizowania bieżących zjawisk ekonomicznych i społecznych; - pokazać zależności występujące pomiędzy polityką gospodarczą a procesami rynkowymi. 3. Kluczowe pojęcia i problemy: - konsument czym jest suwerenność konsumenta na rynku; konsument a producent; - konkurencja; znaczenie konkurencji dla cen towarów i usług; monopol, oligopol, zmowa cenowa; - polityka gospodarcza a procesy rynkowe ochrona konkurencji i konsumentów; państwowa kontrola cen i płac; jakie skutki wywołują państwowe interwencje w gospodarce; 4. Metody: - rozmowa nauczająca; interaktywna prezentacja; - dyskusja nad postawionymi problemami;

5. Środki dydaktyczne: 6. Czas: - prezentacja; - przygotowany przez nauczyciela konspekt wraz z wybranymi fragmentami Petycji producentów świec Fryderyka Bastiata. 1 lub 2 godziny lekcyjne (45 lub 90 minut). 7. Literatura Dominik T. Armentano, Krytyczny przegląd teorii monopolu, tłum. M. Bitner, tekst dostępny: http://mises.pl/197/197/ Fryderyk Bastiat, Petycja producentów świec, tłum. T. Wyszyński, tekst dostępny: http:// mises.pl/206/206/ Ludwig von Mises Kapitalizm, [w:] Ekonomia i polityka, tłum. A. Brzezińska, s. 17 31, a także: Ibidem, Interwencjonizm, tłum. A. Łaska, J. Małek, s. 55 71. Ludwig von Mises, Ludzkie działanie, tłum. W. Falkowski, Warszawa 2008, s. 223 249; Murray N. Rothbard, Ekonomia wolnego rynku, tłum. R. Rudowski (t. I s. 350, t. III s. 7). Przebieg lekcji (wersja lekcji na 45 minut): - (10 min.) Wprowadzenie w tematykę lekcji, uczniowie mają podać definicje konsumenta i producenta; wskazanie na zależność pomiędzy producentem a konsumentem czy istnieje pomiędzy nimi konflikt interesów? Jak rozumieć pojęcie demokracji konsumentów? - (15 min.) Konkurencja i monopol definicje od uczniów. Konkurencja biologiczna a konkurencja społeczna dlaczego ludzie muszą ze sobą konkurować? Współczesne przykłady monopoli; dlaczego powstają monopole? (diamenty, mydło przykłady w konspekcie uczniowskim); - (15 min.) Uczniowie mają zastanowić się w dyskusji nad problemem ograniczania konkurencji i suwerenności konsumentów jakie skutki wywołują państwowe kontrole cen i płac? Lektura Petycji producentów świec. - (5 min.) Zebranie wniosków i podsumowanie lekcji.

Dlaczego ekonomia austriacka? Starożytny grecki filozof Platon twierdził, że w trakcie ziemskiego życia nie poznajemy niczego nowego, a jedynie przypominamy sobie to, co widzieliśmy w świecie Idei, które są wieczne i niezmienne. Z tej perspektywy nauczanie to jedynie umiejętne zadawanie pytań, które mają wydobyć wiedzę, którą już mamy. W świecie przyrody wiecznie i niezmiennie obowiązują prawa odkryte przez naukę. Człowiek może je obserwować i wykorzystywać, ale nie może zmienić ich działania i zawsze będzie im podlegał. Aby sformułować prawa nauki, musi stale dokonywać obserwacji i eksperymentów. Nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie o daną reakcję fizyczną lub chemiczną bez wcześniejszego badania empirycznego. Zupełnie inaczej jest w świecie ludzkim, opisywanym przez nauki społeczne, w tym ekonomię. Jak pisał Ludwig von Mises, ekonomia jest filozofią ludzkiego życia i działania, dotyczy ona wszystkich i wszystkiego. W procesach społecznych, rynkowych uczestniczymy wszyscy i wszyscy nie tylko możemy, ale powinniśmy je zrozumieć. Ta właśnie idea była prawie nieobecna przez długi okres w głównych nurtach ekonomicznych i salach wykładowych ośrodków akademickich. Ekonomia zaczęła jawić się jako nauka tajemna, gdzie nic nie jest oczywiste i wszystko wymaga skomplikowanych tłumaczeń ekonomicznych ekspertów, którzy niczym egipscy kapłani posiedli wiedzę niedostępną dla reszty ludzi. Niemalże zapomniano, że w ustroju politycznym i gospodarczym najważniejsze miejsce zajmuje człowiek zgubiono go pod stosami wykresów, danych statystycznych i równań matematycznych. Ekonomia przestała wyjaśniać to, co rzeczywiście się dzieje, i zaczynała sama tworzyć konstrukcje, według których rządy państw miały przekształcać rzeczywistość. W tradycji myślenia ekonomicznego sięgającej jeszcze XVI wieku, a której kontynuację stanowiła austriacka szkoła ekonomii, działająca osoba ludzka ma podstawowe znaczenie. Dlatego utrzymywali Austriacy, tak jak ich poprzednicy i następcy do poznania zasad rządzących rynkiem wystarczy zdrowy rozsądek. Z prostego twierdzenia, że każdy człowiek działa, a każde działanie ma pewien cel, wywiedziona zostaje w tradycji austriackiej cała teoria ekonomiczna, tłumacząca w

sposób niezwykle jasny i zrozumiały najbardziej skomplikowane zjawiska gospodarcze, społeczne i polityczne. Ekonomia austriacka nie daje gotowych odpowiedzi w sensie ustalonych już z góry rozwiązań znanych z doktryn ekonomicznych i politycznych. Zasad ekonomii nie trzeba uczyć się na pamięć. Wystarczy zadać pytanie o konsekwencje ludzkich działań, a każdy człowiek będzie w stanie na nie odpowiedzieć. Dorobek intelektualny szkoły austriackiej pozostaje dlatego wciąż aktualny i stanowi doskonałą podstawę dla zrozumienia zawiłości życia gospodarczego i społecznego. Jego obecność w programie edukacji młodych pokoleń jest dlatego tak ważna, gwarantując budowanie wolnego i świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Zapraszamy nauczycieli do wzięcia udziału w warsztatach nauczycielskich w ramach III Letniego Seminarium Austriackiego, które odbędą się 10.09.2010 w Radziejowicach pod Warszawą. Pokażemy jak ciekawie nauczać o tym, co dzieje się w gospodarce, społeczeństwie i polityce oraz kształtować u uczniów umiejętność krytycznego myślenia. Kontakt: Centrum Informacyjne Instytutu Ludwiga von Misesa ul. Długa 44/50/214 00-214 Warszawa Tel. +48 022 635 24 38 http://mises.pl KRS 0000174572 NIP 894 277 56 04 Regon 932949234 Nr konta: 19 2130 0004 2001 0253 7975 0001