Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?



Podobne dokumenty
WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

ZADANIA NA PAŹDZIERNIK GRUPA VIII LISKI

Tygodniowe propozycje sytuacji edukacyjnych według programu wychowania przedszkolnego Dar zabawy

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Jesień w lesie. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Termin realizacji: 1-5 X 2018

Ś WIĘ TO WIOSNY-scenariusz

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

ZADANIA NA PAŹDZIERNIK 2018 GR. V MYSZKI

Plan miesięczny: wrzesień

kwiecień Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Karolina Kwiatkowska, Edukator Froebel.pl)

Plan pracy na miesiąc Październik grupa MALUCHY. Jesienią w parku zwierzęta w parku

SMERFY PAŹDZIERNIK. W tym miesiącu zajmowaliśmy się tematami takimi jak: Owoce, Warzywa, Dary jesieni.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

PLTYCZNEJ PLAN PRACY LISTOPAD GRUPA: MANDARYNKI 82 PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ LISTOPAD

w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich. Temat dnia: MALOWAŁA JESIEŃ /temat na 1lub 2 dni wg zainteresowania i możliwości dzieci/ Cele ogólne:

- Poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy drzew liściastych i iglastych oraz ich owoców.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Założenia wychowawczo - dydaktyczne w grupie dzieci 4-5 letnich na miesiąc październik

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Październik Plan Pracy "Maluchów" Jesienne Owoce Jesienne Warzywa Skarby Jesieni Las Jesienią

BIEDRONKI PAŹDZIERNIK

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

listopad TYDZIEŃ 1.: za górami, za lasami była kraina usłana zamkami

ODKRYWAMY LAS. zajęcia w grupie dzieci 4-letnich Nutki prowadzone metodą projektu. Termin realizacji: r r

PLAN PRACY MALUCHÓW - październik 2016

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU WRZEŚNIU W GRUPIE TRZECIEJ,,WIEWIÓRKI

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

ZADANIA NA PAŹDZIERNIK GRUPA XVI LEŚNE SKRZATY

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Co ciekawego robiły Żabki w miesiącu wrześniu

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

Październik, Tydzieo I Idzie jesieo przez ogród i sad

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

Grupa dzieci 4 i 5 letnich Delfiny

PIOSENKI PRZEDSZKOLNE

PAŹDZIERNIK U ŻABEK. Na początku października kontynuowaliśmy tematykę związaną z. jesienią rozmawialiśmy o owocach, kompotach, przetworach.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Grupa żłobkowa. Tematy kompleksowe:

Nadanie imienia grupie Wiewiórki Przygotowania do tej uroczystości trwały od połowy września. Włączyłam do nich zarówno dzieci jak i rodziców.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Co robiły Muchomorki w miesiącu wrześniu?

GRUPA III Wesołe Nutki. Listopad 2017 rok

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2016 r. W GRUPIE 3-4 LATKÓW Różyczki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Grupa III Wesołe Biedronki Temat Kompleksowy: Zwierzęta z dżungli i sawanny. Data realizacji:

PAŹDZIERNIK. Kręgi tematyczne: 1. Jesień w sadzie. 2. Jesień na działce. 3. Nasze rodziny. 4. Nasi domowi ulubieńcy.

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 3.: warzywa w nich zdrowie się ukrywa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Scenariusz zajęć nr 1

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Copyright Wydawnictwo Małe Jeżyki

listopad TYDZIEŃ 2.: wędrujemy, wędrujemy, naszą polskę

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rzechcie Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 3-4-letnich

styczeń TYDZIEŃ 3.: niech każdy się dowie kochamy was

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ZAJĄCZKI

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

Aktywność słuchowa i muzyczna: - zna i śpiewa piosenkę Dwa jabłka; - rozpoznaje dźwięki wysokie i niskie; - rozwija słuch i poczucie rytmu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Wrzesień 2018 Grupa: Maluchy

GRUPA 3LATKI 4 GODZINNY BLOK JĘZYKA ANGIELSKIEGO

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc październik dla grupy III.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Numery obszarów z podstawy programowej Poniedziałek Aktywność i działalność dziecka

DRZEWO projekt edukacyjny

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU POZNAWANIA PRZYRODY PRZEPROWADZONEGO W DNIU 13.X.2008r.

Nauczyciele: mgr Anna Pajdak. mgr Halina Ramult

PONIEDZIAŁEK WTOREK

Październik, tydzień I

Scenariusz zajęć przyrodniczych nr 4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNE. Temat kompleksowy: Jesień w ogrodzie- poznajemy warzywa.

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Jesień w lesie. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Jak zwierzęta szykują się do zimy? Autor: Marcela Rożnawska

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

SPRAWOZDANIE ZA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2014 Z PROWADZENIA GRUPY SMERFIKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MOTYLKI WRZESIEŃ 2017

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Transkrypt:

Październik TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie? Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK: dary lasu 1. Nauczyciel eksponuje na stoliku sok z brzozy, grzyby, jeżyny. Następnie rozmawia z dziećmi na temat ich doświadczeń z przyniesionymi eksponatami. Pyta, czy potrafią rozpoznać te przedmioty. Dzieci badają przy pomocy zmysłów: węchu, dotyku, smaku (sok, jeżyny). Dzieci odpowiadają na pytania: Czy zbierałyście kiedyś grzyby? Co trzeba o nich wiedzieć, żeby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa? Podsumowanie dzieci dowiadują się, że te rzeczy można nazwać darami lasu. 2. Prezentacja obrazu Jesień w lesie rozmowa kierowana. Dzieci wskazują szczegółowe elementy obrazu co widzą na obrazku: drzewa, krzewy, grzyby, zwierzęta leśne itp. Można też zaprezentować dzieciom budowę drzewa pień, koronę, korzeń. 3. Kreatywna mowa nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego opowiadania. Nauczyciel rozpoczyna opowiadanie i przekazuje jednemu z dzieci stojącemu z innymi w kole pomarańczową piłeczkę z daru 1, aby kontynuowało opowieść, np.: Pewnego jesiennego dnia wiewiórka Zosia wybrała się na wyprawę w głąb lasu [dzieci kontynuują opowiadanie]. 4. Zabawa ruchowa: Dzieci układają na dywanie swoje dziuple ze sznurówek z daru 1.2. Biegają po sali w rozsypce, na określony sygnał wracają do dziupli. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych według planu. 1

WTOREK: leśne rytmy 1. Nauczyciel przynosi w koszyku orzechy, żołędzie, liście, grzyby, pocięte pnie drzew. 2. Dzieci nazywają, przeliczają i segregują dary z koszyka, np. według rodzaju, ale też mogą segregować je według kształtu lub koloru. 3. Nauczyciel opowiada historię wiewiórki Zosi [pomarańczowej piłeczki], która robiła zapasy i nie miała półki do przechowywania ich. Następnie zaprasza dzieci do konstruowania półek z darów 3, 4, 5 i 6. 4. Nauczyciel kontynuuje historię i rozpoczyna rytmy, które wybrane dzieci kończą, np.: Na pierwszej półce Zosia układała: orzech, listek, listek Na drugiej półce układała: grzybek, grzybek, żołądź, żołądź 5. Następnie dzieci przeliczają zapasy na półkach utrwalanie liczebników: na pierwszej półce, na drugiej półce, szacowanie ilości zapasów, porównywanie ilości zapasów na półkach. 6. Zabawa ruchowa do piosenki pt. Tańcząca wiewiórka (muzyka i słowa: D. i K. Jagiełło): Podczas zwrotek dzieci podskakują po sali jak wiewióreczki, na refren dobierają się w pary i tańczą we wskazany w słowach sposób. Ref.: Wiewióreczka mała, po lesie biegała, hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała. (bis) 1. Spotkała jeżyka, tańczyli walczyka, tańczyli walczyka, raz, dwa, trzy, raz. (bis) 2. Spotkała owieczkę, tańczyli poleczkę, raz i dwa, i raz i dwa, i tańczyli poleczkę. (bis) 3. Spotkała ślimaka, tańczą kujawiaka, raz i dwa, raz i dwa, trzy, tańczą kujawiaka. (bis) 7. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych według planu. /Froebelpl 2

ŚRODA: Leśne obrazy 1. Nauczyciel zaprasza do wysłuchania muzyki relaksacyjnej Śpiew lasu. Następnie rozmawia z dziećmi na temat ich skojarzeń z wysłuchanym fragmentem. Dzieci mogą również wypowiadać się, leżąc i odpoczywając. 2. Zabawa z darem 1 Jakie kolory ma las jesienią? : Nauczyciel wyjmuje po kolei piłeczki z pudełka i, rzucając do wybranego dziecka, mówi: Zielony, jak dziecko kończy zdanie i tak ze wszystkimi piłeczkami. 3. Układanie wspólnego obrazu z darów pt. Las, poprzez dokładanie kolejnych darów przez każde dziecko. 4. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych(według planu). 3

CZWARTEK: koncert 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego wyklaskiwania rytmu: Kurki, rydze i maślaki, borowiki i kozaki. 2. Prezentacja piosenki pt. Zbieramy grzyby (słowa: A. Galicka, muzyka: T. Pabisiak) rozmowa o treści oraz nastroju piosenki. 3. Zabawa ruchowa do piosenki pt. Zbieramy grzyby podział dzieci na grupy: KURKI, RYDZE, MAŚLAKI, BOROWIKI, KOZAKI. Dzieci trzymają piłki z daru 1. W trakcie refrenu wskazane grupy dzieci wstają i podrzucają swoje piłeczki. 1. Z wielkim koszem idzie jesień po lesie. Co w tym koszu Pani Jesień nam niesie? Ref.: Kurki, rydze i maślaki, borowiki i kozaki pozbieramy dziś. Kurki, rydze i maślaki, borowiki i kozaki pozbieramy dziś. 2. Muchomora ominiemy z daleka. Niech muchomor na złe muchy tu czeka. Ref.: Kurki, rydze i maślaki 3. Poszukamy żółtych kurek pod sosną. Nad potokiem smaczne rydze nam rosną. Ref.: Kurki, rydze i maślaki 4. Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej Śpiew lasu. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 4

PIĄTEK: przyjaciele drzew Przebieg dnia: 1. Wyprawa terenowa w okolice przedszkola lub dalej według możliwości obserwowanie drzew, opisywanie ich wyglądu, utrwalanie zdobytych wiadomości i umiejętności dotyczących darów lasu. Przypomnienie wiadomości dotyczących budowy drzewa. 2. Mierzenie objętości pni drzew sznurówkami z daru 1.2. ile sznurków potrzeba, żeby objąć dane drzewo? Porównywanie objętości pni poprzez porównywanie długości sznurków. 5