Krysztof Jerzy Szkoła Podstawowa w Sicinach KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa. Cel ogólny: Cele operacyjne: Uczeń potrafi: Uczeń zna: Uczeń znajduje liczby pierwsze mniejsze od 100 stosując sito Eratostenesa. Dokonać podziału liczb naturalnych, Wskazać liczby podzielne przez 2 i wielokrotności liczby 2 Wskazać liczby podzielne przez 3 i wielokrotności liczby 3 Wskazać liczby podzielne przez 5 i wielokrotności liczby 5 Wskazać liczby podzielne przez 7 i wielokrotności liczby 7 Dzielić pisemnie. Liczby pierwsze i złożone, Cechy podzielności liczb naturalnych przez 2, 3, 5 i 7 Tabliczkę mnożenia i dzielenia. Formy pracy: zbiorowa, grupowa jednolita, indywidualna jednolita Metody: słowna (rozmowa), praktycznego działania ETAPY LEKCJI PRZEBIEG LEKCJI UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE ZAANGAŻOWANIE Odczytują zadanie domowe, Kto to -komunikowanie się był Eratostenes? nauczyciel- uczeń, Uczniowie przypominają: co to są -organizowanie uczenia liczby pierwsze, liczby złożone oraz się co wiedzą o liczbach 0 i 1. Wyjaśniam uczniom, że celem lekcji jest znalezienie wszystkich liczb pierwszych mniejszych od 100 stosując metodę zwaną sitem Eratostenesa. Rozdaję uczniom zadania napisane na kartkach. (załącznik 1) BADANIE Uczniowie w parach zapoznają się z treścią przydzielonych zadań. Planują sposób pracy w zespole. Udzielam dodatkowych wyjaśnień i odpowiedzi na postawione pytania. -planowanie własnego uczenia się -współpraca w grupie, -przydział ról w grupie -rozwiązywanie problemów, -komunikowanie uczeńuczeń, uczeń-nauczyciel UWAGI - 1 -
PRZEKSZTAŁCANIE Uczniowie rozwiązują te same zadania. Przedstawiają pomysły rozwiązań, wybierają elementy wspólne, porównują wyniki. Obserwuję pracę uczniów nie ingerując w ich prace. Udzielam ewentualnych odpowiedzi na postawione pytania. Nie daję jednak gotowych recept. PREZENTACJA Członkowie poszczególnych grup omawiają sposób rozwiązania zadania. Przedstawiają wyniki pracy, tabelkę z zaznaczonymi liczbami pierwszymi mniejszymi od 100. Odczytują liczby pierwsze i podają ich ilość. Grupy, które prawidłowo rozwiążą zadanie nagradzam ocenami DOSKONALENIE Uczniowie samodzielnie siadają do komputera. Uruchamiają grę Sito Eratostenesa i zapoznają się z zasadami gry. Rywalizują ze sobą i poprzez zabawę doskonalą nabyte umiejętności. (załącznik 2) REFLEKSJA Wspólna dyskusja: -czego nauczyłeś się na lekcji? -co było najłatwiejsze? -co było najtrudniejsze? Uczniowie dokonują samooceny pracy na lekcji (załącznik3). Na koniec lekcji uczennica czyta wiersz pt. Ballada o Eratostenesie (załącznik 4) -analiza, -komunikowanie się uczeń-uczeń -rozwiązywanie problemów we współpracy z innymi -twórcze rozwiązywanie problemów -ocena wyników własnego uczenia się -komunikowanie uczeńuczeń - wykorzystywanie nabytej wiedzy - sprawne działanie -organizowanie i ocenianie wyników własnego uczenia się (ewaluacja) -komunikowanie się nauczyciel-uczeń -samoocena pracy każdego ucznia - 2 -
Załącznik 1 Przeczytaj uważnie tekst i wykonaj podane zadania. Oto sposób zwany sitem Eratostenesa na znalezienie wszystkich liczb pierwszych mniejszych niż 100. a) skreśl 1, gdyż nie jest liczbą pierwszą. b) Zostaw 2 i kolorem niebieskim skreśl kolejne wielokrotności liczby 2 c) Zostaw 3 i kolorem zielonym skreśl kolejne wielokrotności liczby 3 d) Zostaw 5 i kolorem żółtym skreśl kolejne wielokrotności liczby 5 e) Zostaw 7 i kolorem brązowym skreśl wszystkie liczby podzielne przez 7 Liczby, które pozostaną nie skreślone są liczbami pierwszymi mniejszymi od 100 (dlaczego?). Wypisz je i policz ile ich jest. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 59 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100-3 -
Załącznik 2 Plik Sito Eratostenesa.exe (wydruk planszy końcowej) Załącznik 3 Uczniowie wybierają i zapisują na kartkach jedną z trzech liczb pierwszych według oznaczeń: 5- pracowałem dobrze 3-pracowałem słabo 2- nie pracowałem - 4 -
Załącznik 4 Ballada o Eratostenesie. Ballada się nasza zaczyna, Nie pęknie od tego głowa, Istniała liczbowa kraina, W której bałagan panował. Trwało tam wciąż zamieszanie, Liczby nie chciały się zgodzić, Aż wreszcie zwołano zebranie, Aby w tym względzie coś zrobić. I wtedy wkroczył na scenę, Grek mądry ciut pogłówkował, Matematyk Eratostenes, Bałagan uporządkował. W przyszłości to wszystkim pomoże, Czas przyjdzie perspektyw szerszych, Gdy w miejscu nieładu tu stworzę Przepiękną krainę liczb pierwszych. Potrzebne jest sito w tym celu, Liczby, zostaną przesiane Ubędą liczby złożone, A liczby pierwsze zostaną. Chcąc bardziej ułatwić tę sprawę, By wszyscy to mogli zrozumieć, Wyłożę kawę na ławę, Jak liczby te poznać w tłumie. Dokładnie dwa dzielniki mają, Są różne od jeden i zera, Pierwszymi się więc nazywają, Te liczby czy wiecie już teraz? Dziś prawdy przedstawię najszczersze, Niech dowie się kto jeszcze nie wie, Przez jeden te liczby pierwsze, Dzielą się i tylko przez siebie. Tak geniusz Eratostenes, Grek, który nie pisał wierszy, Na naukowej arenie, Stworzył krainę liczb pierwszych. - 5 -