SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.



Podobne dokumenty
Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Konspekt lekcji matematyki

Ułamki zwykłe. mgr Janusz Trzepizur

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

Dodawanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program przedmiotowo- wychowawczy z matematyki w kl.v

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI. o ułamkach zwykłych cz Integracja:

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIESIĘTNE

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Program zajęć wyrównawczych dla uczniów klasy 5 szkoły podstawowej, mających trudności z nauką matematyki.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na liczbach dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Programowanie i techniki algorytmiczne

Procenty w życiu codziennym

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 7

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 7

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie IV

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA KL. 5

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Temat: Zastosowanie metody JIGSAW w nauce dodawania ułamków o tych samych mianownikach.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY IV. Dział programowy: DZIAŁANIA W ZBIORZE LICZB NATURALNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Zamiana ułamków na procenty oraz procentów na ułamki

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Krzyżówka oraz hasła do krzyżówki. Kalina R., Przewodnik po matematyce dla klas VII-VIII, część IV, SENS, Poznań 1997, s

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Transkrypt:

Autor: Marzena Dłużewska SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V. Temat: Ułamki zwykłe, liczba mieszana- powtórzenie wiadomości. Tytuł cyklu WSiP na podstawie, którego został opracowany scenariusz: Matematyka 200. Etap edukacyjny: klasa V. Czas trwania: 4 minut. Miejsce: Szkoła Podstawowa w Czekarzewicach. Cele ogólne lekcji:. Utrwalenie podstawowych wiadomości o ułamkach zwykłych. 2. Sformułowanie reguł zamiany liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy oraz ułamka niewłaściwego na liczbę mieszaną. Cele operacyjne lekcji: W zakresie wiadomości: Uczeń zna:. Podstawowe pojęcia dotyczące ułamków zwykłych: licznik, mianownik, kreska ułamkowa, ułamek zwykły właściwy, niewłaściwy, ułamek prosty, liczba mieszana, iloraz liczb. W zakresie umiejętności: Uczeń potrafi: Uczeń:. Zapisywać i odczytywać ułamki zwykłe. 2. Podać interpretację graficzną ułamka zwykłego. 3. Zamienić ułamek zwykły na liczbę mieszaną i odwrotnie. 4. Rozróżniać ułamki właściwe i niewłaściwe.. Czytać ze zrozumieniem tekst matematyczny. 6. Obliczyć ułamek danej liczby. 7. Tworzyć ułamki o podanych własnościach. W zakresie postaw:. Kształtuje samodzielne myślenie. 2. Umie współpracować w grupie 3. Potrafi podjąć trafną decyzję.

4. Potrafi dokonać prezentacji i oceny własnej pracy oraz pracy kolegi, koleżanki. Metody pracy uczniów: projektu (prezentacja) ćwiczeniowa (zadania do wykonania) gry dydaktyczne Formy pracy uczniów: grupowa indywidualna Pojęcia kluczowe: ułamek zwykły właściwy, niewłaściwy, liczba mieszana. Pomoce dydaktyczne: karty oceny do zapisywania uzyskanych punktów i flamaster( dla lidera grupy) krzyżówka karty pracy Wstęp: Jest to pierwsza, powtórzeniowa lekcja z działu: Ułamki zwykłe. Liczby całkowite. Przy okazji wprowadzania pojęcia liczby mieszanej w klasie IV uczniowie poznali też pojęcie ułamka właściwego i niewłaściwego. Uczniowie trzy dni wcześniej zostali losowo podzieleni na trzy grupy (klasa liczy 2 uczniów). Podziału na grupy dokonałam przy pomocy trzech pociętych pocztówek. Uczniowie, którzy wylosowali część tej samej pocztówki stanowią jedną grupę. Każda grupa wybrała sobie lidera. Grupy otrzymały nazwy: Ułamki zwykłe właściwe, ułamki zwykłe niewłaściwe oraz liczby mieszane. Każda grupa miała przygotować projekt prezentacji własnych ułamków. Uczniowie mieli do dyspozycji wiadomości zdobyte w klasie IV. Tok lekcji: I Faza wstępna:. Sprawy organizacyjno-porządkowe: sprawdzenie obecności sprawdzenie pracy domowej

podanie celów i tematu lekcji(zapisanie tematu na tablicy) II Faza realizacyjna:. Rozdanie liderom kart oceny. Komentarz: Każdy lider wpisuje poszczególnym grupom punkty. Uczniowie stają przed trudnym zadaniem samooceny oraz wzajemnej oceny. Dążenie do sukcesu jest motorem do rozwoju myślenia, o wygranej decyduje wysiłek intelektualny i pomysłowość. 2. Prezentacja grup: najpierw grupa ułamków zwykłych właściwych, później niewłaściwych a następnie liczb mieszanych. Każdy lider mógł przyznać maksymalnie 3 punkty dla grupy uwzględniając formę prezentacji, zakres wiadomości, włożony wkład pracy i zainteresowanie innych uczniów. Uczniowie: Przygotowują ciekawe projekty prezentacji wykorzystując autorskie piosenki, wiersze, plakaty, odpowiedni ubiór (uczeń przebrany za ułamek zwykły: czarny pas- symbol kreski ułamkowej, na klatce piersiowej przypięty napis LICZNIK na nogach napis MIANOWNIK ), różne rekwizyty. Przykładowe wiersze: Ułamek właściwy to część jednej całości. W życiu codziennym znajdziesz go w mnogości. Mianownik ma większy od licznika więc często koziołki fika. Ułamek niewłaściwy to już kawałek poczciwy. Mianownik ma mniejszy od licznika więc często w liczbę mieszaną umyka. Komentarz: Zdecydowałam się na rozpoczęcie lekcji metodą projektu(prezentacji) aby stworzyć uczniom możliwość twórczego wykazania się, korzystania z różnych źródeł informacji, wykorzystania wiedzy z różnych przedmiotów, planowania pracy i prezentacji własnego dorobku. Mam nadzieję, że klasyfikacja ułamków przedstawiona w tej formie wryje się uczniom głęboko w pamięć.

Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe pojęcia: licznik, mianownik, kreska ułamkowa. W swoich prezentacjach wykorzystali również interpretację graficzną ułamka oraz postać ilorazową. 4. Konkurs: Kolejno jedna osoba z grupy wytypowana przez lidera wybiera pytanie od do 9 i odpowiada na nie. Z każdej grupy odpowiada po dwie osoby. Odpowiedź prawidłowa punkt, brak odpowiedzi 0 punktów, błędna odpowiedź punkt. Liderzy sumują i zapisują punkty do karty oceny. Pytania: (wykorzystano Zad. 4, 8 str. 79 oraz Zad. 9 str. 80 z podręcznika).zapisz za pomocą cyfr dwie siódme. 2.Podaj ułamek właściwy o mianowniku. 3. Ile całości jest w ułamku 7 8. 4. Podaj ułamek niewłaściwy o mianowniku 8.. Zapisz za pomocą cyfr siedem jedenastych. 6. Ile całości jest w ułamku 6 9. 7. Podaj ułamek niewłaściwy o liczniku. 8. Zapisz za pomocą cyfr jeden i jedna piąta. 9. Ile całości jest u ułamku. 4 Komentarz: Uczniowie doskonalą umiejętności zapisywania ułamków zwykłych, tworzenia ułamków o podanych własnościach oraz wyłączania całości z ułamka niewłaściwego. Forma konkursu wprowadza element rywalizacji i zwiększa zaangażowanie uczniów, zwiększa zainteresowanie matematyką, aktywuje procesy poznawcze.. Rozwiązywanie zadań na kartach pracy. Każdy uczeń rozwiązuje zadania indywidualnie. Z każdej grupy uczeń wytypowany przez lidera przedstawia rozwiązanie jednego zadania na tablicy. Za poprawne rozwiązanie zadania na tablicy grupa otrzymuje trzy punkty, za błędne 3 punkty. Komentarz: Praca z kartami pracy stwarza możliwość indywidualnej oceny uczniów. Przeplatanie pracy grupowej pracą indywidualną pozwala na uniknięcie sytuacji, że słabsi będą czuli się zwolnieni z odpowiedzialności za przebieg i wyniki pracy.

Karta pracy. Zad. (Zad. 7 str. 79 z podręcznika) Zapisz w postaci ułamka: a. 3 b. 3 c 2 3 4 d. 7 9 e. 9 6 8 f. 3 0 24 Komentarz: Przy okazji przedstawiania rozwiązania tego zadania na tablicy uczniowie wspólnie z nauczycielem formułują regułę zamiany liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy: I sposób: 9 0 3 =3+ = + = (wykorzystano umiejętność dodawania ułamków o 3 3 3 3 3 wspólnym mianowniku) II sposób: 3 = 3 3 *3 + 0 = 3 3 Zad. 2 (Zad. 0 str. 80) Zapisz w postaci liczby mieszanej: a. 2 b. 3 8 c. 2 4 d. 24 9 e. 27 8 3 f. 3 Komentarz: Przy okazji przedstawiania rozwiązania zadania na tablicy uczniowie przy pomocy nauczyciela formułują regułę zamiany ułamka niewłaściwego na liczbę mieszaną: I sposób: =:2=2 reszty zatem = 2 (wykorzystano dzielenie z resztą) 2 2 2 II sposób: = :2 = (4+):2 = 4:2+:2 = 2+ = 2 (wykorzystano ilorazową postać 2 2 2 ułamka oraz rozdzielność dzielenia względem dodawania) Zad. 3 (Zad. 2 str. 78) Na talerzu leżały 24 śliwki. Pierwsza osoba wzięła 3 śliwek, druga 2 tego, co zostało, a trzecia osoba resztę. Która z nich wzięła najwięcej? Uczeń: I osoba: 3 z 24 czyli 24 : 3 = 8 II osoba: 2 z pozostałości, czyli 24-8=6 6 : 2= 8 III osoba: resztę, czyli 24-8-8=8 Odp. Każda osoba wzięła po 8 śliwek. Komentarz: Uczniowie doskonalą umiejętność obliczania ułamka liczby oraz czytania i analizowania tekstu matematycznego.

. Rozwiązywanie krzyżówki: Każda grupa dostaje do rozwiązania krzyżówkę( zał. 2). Za prawidłowo odgadnięte hasło punkt, punkt za każde prawidłowo wpisane hasło krzyżówki oraz punkt premii dla grupy, która pierwsza rozwiąże krzyżówkę. Liderzy wpisują uzyskane punkty do karty ocen. Komentarz: Krzyżówka pozwala na okazjonalne nauczanie matematyki; uczeń bawiąc się i nie odczuwając znużenia ćwiczy swoje umiejętności matematyczne, i utrwala pojęcia. Hasła z życia wzięte uświadamiają uczniom ogromną przydatność matematyki w życiu codziennym, czyli sens jej uczenia się. Po rozwiązaniu krzyżówki i odczytaniu hasła uczniowie stykają się z nowym pojęciem ułamek prosty. Nauczyciel wyjaśnia to pojęcie, podpierając się przykładami: Ułamek prosty jest ułamkiem właściwym o liczniku równym, np., itd. 4 04 6. Podsumowanie i ocena pracy uczniów: Podliczenie uzyskanych punktów. Oklaski dla grupy zwycięskiej i oceny bardzo dobre. Zebranie 4 losowo wybranych kart pracy do sprawdzenia. 7. Zadanie pracy domowej: Załącznik. I. Karta pracy(zał.3). II. Zeszyt ćwiczeń: ćw. A-A str.60 L.p. Nazwa zadania Ułamków właściwych Grupa Ułamków niewłaściwych Liczb mieszanych Liczba uzyskanych punktów. Prezentacja 2. Konkurs 3. Karta pracy 4. Krzyżówka. Suma uzyskanych punktów Załącznik 2:

Rozwiąż krzyżówkę: P 7 Ó Ł 2 2 C Z T E O 9 3 T R 8 Z A P 2 T R Z Y 2 O N N 3 U Ł A 4 M K A A 4 6 O I Ś Ś W 4 Z E R A 3 E C C S I I 0 I E E Ą C POZIOMO:. 2. 3 to inaczej... 2 3 3. to przykład... 4 2 to... całości 4 4. W mianowniku ułamka nie może być... PIONOWO: HASŁO: 3. to inaczej... 3. 2 to... piątych 2 2. 2 to... siódmych 4. roku to... 2 U Ł A M 2 3 Załącznik 3: 4 E K 6 P 7 R 8 O 9 S 0 T Y 2

Karta pracy: Uzupełnij ramki: Zapisz słownie ułamek: Zapisz ułamek w postaci ilorazu: Podaj rodzaj ułamka: 6 Wyłącz całości (jeśli się da): Podaj interpretację graficzną: Komentarz: Każdy uczeń dostaje kartę pracy z innym przykładem ułamka. Na tym jednym przykładzie uczeń systematyzuje sobie podstawową wiedzę o ułamku zwykłym.

Bibliografia:. Nauczanie początkowe matematyki praca zbiorowa pod redakcją Zb. Semadeniego tom 4, WSiP W-wa 988r. 2. Matematyka w szkole nr 2 999r.-artykuł Oswajanie ułamków. 3. Zarys dydaktyki matematyki Z. Krygowska część II, WSiP W-wa 977r. 4. Podstawowe zagadnienia dydaktyki matematyki I. Gucewicz-Sawicka PWN W-wa 982r.