HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA



Podobne dokumenty
Metody: problemowa, praca z tekstem, prezentacja - zadania, ćwiczenia praktyczne, zadań stawianych do wykonania,

Procenty w życiu codziennym

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

m i ę d z y p r z e d m i o t o w y m a t e m a t y k a - i n f o r m a t y k a Klasa V

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

- wie w jaki sposób zbudowana jest sól, - potrafi wykorzystać wiadomości o budowie kwasów w celu pisania wzorów sumarycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa treści zadań nawiązują do edukacji polonistycznej.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum dział,,kinematyka

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Temat: Odczytywanie informacji.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Oto przykład konspektu lekcji jaką przeprowadziłam w klasie pierwszej gimnazjum.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

60 minut. Powodzenia! Pracuj samodzielnie.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

PZO z matematyki 2018/2019

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

Konspekt lekcji matematyki

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

PROJEKT: Wędrówki po Afryce

Matematyka klasa VI SP

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

Interpretacja danych statystycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości b) Umiejętności 2. Metoda i forma pracy 3. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz hospitacji diagnozującej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

SPRAWDZIAN Z MATEMATYKI NA ROZPOCZĘCIE NAUKI W DRUGIEJ KLASIE GIMNAZJUM

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Konspekt do matematyki w klasie 5

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE V

Temat: Pole równoległoboku.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Zestawy zadań dla 5 grup

Ilość wody potrzebnej do wytworzenia produktu

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W PILE

SZCZEGÓŁOWA TEMATYKA WARSZTATÓW MATEMATYCZNYCH Z PITAGORASEM NA TY

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

Szkoła podstawowa. Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa. Nauczyciele historii i społeczeństwa: Sylwia Stawna.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne część 1

V KROŚNIEŃSKI KONKURS MATEMATYCZNY

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Zespół Szkół im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Transkrypt:

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Scenariusz zajęć matematyki w klasie VI Opracowała: mg inż. Anna Matysiak nauczyciel matematyki i informatyki Zespół Szkół im. A. Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej Szkoła Podstawowa Temat: Obliczenia procentowe utrwalenie materiału. Czas: : lekcja właściwa - 45 minut Cel ogólny: Diagnozowanie stopnia opanowania standardu III rozumowanie na lekcji matematyki. Cele operacyjne: uczeń potrafi przedstawić procent w postaci ułamka, zamienić ułamek na procent, procent na ułamek, uczeń potrafi obliczyć procent danej liczby, uczeń potrafi obliczać jakim procentem jednej liczby jest druga liczba, uczeń potrafi wykonać diagram procentowy, uczeń potrafi stosować obliczenia procentowe w różnych zadaniach, uczeń potrafi stosować procenty w życiu codziennym, uczeń czyta tekst ze zrozumieniem, selekcjonuje informacje, uczeń analizuje otrzymane wyniki i wyciąga wnioski, uczeń potrafi współpracować w grupie, Metody: problemowa, praca z tekstem, prezentacja, pokaz rozwiązań, ćwiczenia praktyczne, zadań stawianych do wykonania, Formy: praca w grupach, indywidualna, Środki dydaktyczne: plansze, karty pracy, karty rozsypanki, prezentacja, tabela punktów, ankieta ewaluacyjna

Tok lekcji: 1. Organizacja zajęć: przywitanie uczniów, obecność. Sprawdzenie pracy domowej (omówienie problemów, z którymi uczniowie mogli mieć kłopoty). Podanie tematu i celu zajęć. 2. Rozsypanka procentowa chętni uczniowie dopasowują i układają prawidłowo pasujące do siebie karty. Praca uczniów przy tablicy. Załącznik nr1 3. Karty pracy praca indywidualna. Dostosowanie karty pracy do możliwości uczniów. Uzupełnianie diagramu prostokątnego. Załącznik nr 2 4. Praca w grupie (5 osobowej), rozwiązywanie zadań z kart pracy - Załącznik nr 3 Zadania. Instrukcja i treść zadań została opracowana w formie prezentacji. 5. Samoocena podsumowanie zdobytych punktów, wpis ocen do dziennika. Załącznik nr 4 6. Ewaluacja ankieta. Każdy uczeń przykleja swój znaczek w odpowiednie miejsce. Załącznik nr 5 7. Praca domowa. Narysuj dowolny diagram procentowy, ułóż do niego trzy pytania i odpowiedz na nie. Uwaga: Zadanie możesz wykonać na komputerze.

Załącznik nr 1 Karty do ułożenia rozsypanki na tablicy są w dwóch kolorach: Do karty w kolorze niebieskim dopasuj kartę w kolorze żółtym, tak aby z pierwszej wynikała druga. np. 1 3 = 50% = 75% 100% = 1 2 4 1 2 50% 3 4 75% 100% 1 50% kwoty 500zł 250zł 25% masy 40kg 10kg jakim procentem godziny jest 25% kwadrans 10% odległości 1km 100m

Załącznik nr 2 KARTA PRACY Imię i nazwisko........................................................ Napój z owoców południowych zawiera: 20% soku pomarańczowego, 15% soku grejpfrutowego, 10% soku ananasowego, 50% wody, a resztę stanowi sok z owocu mango. Przedstaw prostokątny diagram procentowy składu tego napoju zaznaczając: sok pomarańczowy kolorem pomarańczowym, sok grejpfrutowy kolorem różowym., ananasowy żółtym, wodę niebieskim, a mango zielonym.

KARTA PRACY Imię i nazwisko........................................................ Ciocia Adama przeznaczyła: 30% swojego ogrodu pod uprawę ziemniaków, 15% pod buraki, 10% pod cebulę, 5% pod pomidory, 15% pod ogórki, a resztę pod kwiaty. Wykonaj diagram słupkowy podziału ogródka przez Ciocię Adama. 100%

KARTA PRACY Imię i nazwisko........................................................ Procentowy udział rodzajów książek w bibliotece szkolnej przedstawia się następująco: książki historyczne 20%, książki przyrodnicze 30%, książki przygodowe 40%, książki popularnonaukowe 10%. Sporządź diagram prostokątny obrazujący te dane.

Załącznik nr 3 KARTA PRACY GRUPA -......... Lider:........................................................................ Skład grupy:.......................................................................................................................................... Waszym zadaniem na dzisiejszej lekcji jest rozwiązać cztery zadania. Czas na rozwiązanie zadań łącznie z zapisaniem rozwiązania w karcie pracy wynosi 20 minut. Rozwiązania zadań z treścią powinny zawierać: dane, obliczenia, pełne uzasadnienia i odpowiedzi. ZASADY PRACY W GRUPIE Wybierzcie spośród siebie lidera grupy Pamiętajcie, że lider kieruje pracą grupy, lecz nie narzuca swoich poglądów. Dba, aby wszyscy pracowali, nie tracili czasu na sprawy uboczne. Sekretarz notuje ciekawe pomysły i ustalenia grupy. Lider przedstawi rozwiązanie zadań pozostałym grupom- efekty waszej pracy. Każdy kolega w zespole pracuje na efekt grupy. Zadanie 1 Uczniowie klasy VI wyjechali na wycieczkę w góry. Czas dojazdu do schroniska wynosił 1 godzinę, natomiast powrót do domu trwał o 20% dłużej. Jak długo dzieci wracały do domu?

Zadania 2 Kasia przed wyjazdem na wycieczkę poszła zrobić z mamą do sklepu zakupy. Trafiły na wyprzedaż: OKAZJA!!! 15% TANIEJ POSEZONOWA OBNIŻKA CEN TERAZ 154zł 120zł 30% TANIEJ 20% TANIEJ a) Mama kupiła Kasi kurtkę która po 30% obniżce kosztowała 154 zł.. Jaka była cena kurtki przed obniżką? b) Kupiły również spodnie, które były tańsze o 20% od ceny początkowej. Ile kosztowały spodnie po obniżce?

Zadanie 3 Na wycieczkę do Jaskini Niedźwiedziej wybrało się 20 uczniów z opiekunem. 40% z nich to członkowie PTTK. Na podstawie cennika, oblicz ile złotych łącznie zapłacili uczestnicy wyprawy? CENNIK WSTĘP DO JASKINI Członkowie PTTK - 10 zł. Pozostałe osoby - 12 zł. Opiekunowie grup wstęp wolny Zadanie 4 Mama Kasi oprócz podstawowej pensji otrzymuje dodatek za wysługę lat i jest to 18% pensji podstawowej, oraz 260 zł dodatku funkcyjnego. Razem jest to 2030 zł. Ile wynosi podstawowa pensja mamy Kasi. Napisz analizę zadania i sprawdź wyniki z warunkami zadania.

Załącznik nr 4 Tabela do zestawienia punktacji. Nr. Zad. grupa Zadanie 1 Zadanie 2 a) b) Zadanie 3 Zadanie 4 Suma zdobytych punktów I II III IV Punktacja: 14 13 pkt bardzo dobry 12 10 pkt dobry 9 7 pkt dostateczny 6 4 pkt dopuszczający 3 2 pkt niedostateczny

Załącznik nr 5 Ankieta ewaluacyjna. Przyklej swój znaczek w odpowiednim miejscu. 1. Dzisiejsza lekcja była: nudna niezbyt ciekawa ciekawa bardzo ciekawa 2. Zadania do wykonania były: nudna niezbyt ciekawa ciekawa bardzo ciekawa