Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Podobne dokumenty
Poznajemy rodzaje podmiotu

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Orzeczenie i jego określenia

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Strona czynna i strona bierna czasownika

Odpowiedzi. Oś liczbowa. Szybkie dodawanie. Poziom A. Poziom B. Poziom C

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie piątej. Temat: Podział liczebników ze względu na ich budowę i znaczenie.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

gramatyka na 6+ liczebnik, spójnik, zaimek

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Klasa 5. Liczby i działania

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I- III

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Zasady oceniania wewnątrzszkolnego z języka francuskiego/hiszpańskiego w klasie I-III

Galeria polskich noblistów: W. Szymborska, Cz. Miłosz, W. Reymont, H. Sienkiewicz, L. Wałęsa

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Temat: Odejmowanie w pamięci

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Rodzaje zdań złożonych

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Czasownik bez tajemnic

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Moja wakacyjna przygoda

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA NA LEKCJACH JĘZYKA NIEMIECKIEGO Rok szkolny 2018 / 2019

Procenty w życiu codziennym

dwanaście dwadzieścia osiem trzynaście

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Własności walca, stożka i kuli.

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

STATUT PZU FUNDUSZU INWESTYCYJNEGO ZAMKNIĘTEGO MEDYCZNEGO

1. Obywatel w urzędzie gminy

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

Czesław i Łukasz Kuncewicz. matematyka. sprawdziany kompetencji. dla klasy 4 szkoły podstawowej

1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu oraz zapoznanie z celami zajęć.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

JĘZYK ANGIELSKI KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RACIBORZU

Transkrypt:

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna i rozumie pojęcie część mowy, podaje definicję liczebnika, wymienia rodzaje liczebników, zna różnice między liczebnikiem głównym a porządkowym. b) Umiejętności Uczeń potrafi: odmieniać liczebniki przez przypadki i rodzaje, rozpoznać liczebniki w tekście, wskazać liczebniki główne i porządkowe, poprawnie stosować liczebniki główne i porządkowe w piśmie i w mowie, poprawnie zapisać liczebniki słowami. 2. Metoda i forma pracy Podająca, rozmowa, pogadanka, pytania pomocnicze, praca samodzielna, ćwiczenia wdrażające. 3. Środki dydaktyczne Materiały przygotowane prze nauczyciela, ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji. Inicjuje swobodną rozmowę na temat, czy liczby pełnią ważną, czy mało istotną rolę w naszym życiu. Potem zapisuje na tablicy kilka przykładowych cyfr i liczb. Uczniowie po kolei podchodzą do tablicy i zapisuję je w formie słownej.

b) Faza realizacyjna W trakcie rozmowy z pewnością pojawiły się wnioski, że liczby są niezwykle ważne w codziennym życiu. Odwołując się do nich, prowadzący podkreśla konieczność poprawnego posługiwania się ich nazwami. W ten sposób uzasadnia konieczność zdobycia wiedzy, która pozwoli na swobodne i poprawne posługiwanie się wyrazami określającymi liczby. Nauczyciel podaje nowe informacje gramatyczne: Liczebnik część mowy, która obejmuje wyrazy określające liczbę lub kolejność przedmiotów, zdarzeń, właściwości lub miejsce przedmiotu w szeregu. Warszawa 1991, s. 113.] Liczebniki główne wyrazy, które oznaczają liczbę osób, zwierząt, rzeczy i właściwości, np. jeden, cztery, siedem, piętnaście. Odpowiadają na pytanie ile?, odmieniają się przez przypadki i rodzaje. Warszawa 1991, s. 113-114.] Liczebniki porządkowe wyrazy, które oznaczają kolejność liczbową osób, zwierząt, właściwości, np. pierwszy, dziesiąty, osiemnasty. Odpowiadają na pytanie który z kolei?, odmieniają się przez przypadki, liczby i rodzaje. Warszawa 1991, s. 14.] Uczniowie wykonują ćwiczenia zawarte w karcie pracy. c) Faza podsumowująca Na zakończenie lekcji nauczyciel sprawdza poprawność poszczególnych ćwiczeń. 5. Bibliografia 1. Dobrowolska H., Jutro pójdę w świat. Zeszyt ćwiczeń do klasy 5, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000.

2. Malczewski J., Szkolny słownik nauki o języku, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1991. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Zadanie 1. Poniżej podano grupę wyrazów. Wskaż wśród nich liczebniki główne (czyli takie, które odpowiadają na pytanie ile?) oraz porządkowe (czyli takie, które odpowiadają na pytanie który z kolei?). Wpisz je do tabeli. trójka, siódemka, siedemnasty, osiem, pięcionożna, sto, trzynaście, dziesiętny, milion, setny, czterolistna, pięćdziesiąt, szesnasty, dwudziesty piąty, ośmiokąt, piętnaste, stunożna, dwieście, dwugarbny, tysięczny, dwutysięczny, dziesiątka, osiemdziesiąt dwa, sześć, trzysta jeden, dwa miliony, czternasty, sto dwa, dziewięćdziesiąte, szóstoklasista Liczebniki główne Liczebniki porządkowe Zadanie 2. Zapisz słownie wszystkie cyfry i liczby występujące w następujących adresach. Ul. Długa 8 m. 51 00 231 Warszawa Al. St. Zjednoczonych 67 m. 100... 89 507 Warszawa ul. Bydgoska 5 m. 24 78-560 Toruń

Ul. Głęboka 19 m. 42 63 982 Cieszyn Zadanie 3. Uzupełnij luki w zdaniach. Zamiast liczebników wyrażonych za pomocą cyfr wpisz właściwą formę słowami. 1. Moja babcia kończy dziś... (70) lat. 2. Ania mieszka na... (9) piętrze. 3. Mój tata obchodził niedawno... (48) urodziny. 4. W kinie siedzieliśmy w... (10) rzędzie. 5. Mój mama kupiła mi... (2) pary spodni i... (3) pary skarpetek. 6. W biegu na... (100) metrów zająłem... (4) miejsce. 7. Ta piosenka jest numerem... (1) na listach przebojów. 8. Mój przyjaciel urodził się... (5) marca. Zadanie 4. Podane daty wyrażone za pomocą cyfr zapisz za pomocą słów. 22. 06. 2005... 24. 12. 1980... 14. 02. 1920... 01. 09. 1867... Zadanie 4. Podane liczebniki połącz w pary z właściwymi rzeczownikami. Liczebniki: dziesięć osiemdziesiąt dwadzieścia drugi osiemnaście siódma dwie czwarty piąty pięciu Rzeczowniki: nogi książek lat palców godzina foteli rząd w kolejce uczniów numer Liczebniki główne Liczebniki porządkowe

7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak