Konspekt zajęć logopedycznych Temat zajęć: Ja i mój dom Rodzaj terapii: logopedyczna Czas trwania zajęć: 45 min. Etap kształcenia: szkoła podstawowa Forma pracy: indywidualna Diagnoza logopedyczna: Dziecko z opóźnieniem rozwoju mowy. Konspekt może być użyteczny w terapii logopedycznej dzieci z ORM o różnej etiologii, u których problemem jest: ograniczony zasób słownictwa biernego i czynnego; ograniczony zasób form gramatycznych; problemy w budowie zdania. Cele dydaktyczne: Rozwijanie zasobu słownikowego i mowy spontanicznej dziecka. Cele szczegółowe: - utrwalanie nawyku oddychania torem nosowym; - usprawnianie pracę narządów mownych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy; - usprawnianie percepcji słuchowej i słuchu fonetycznego rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez przedmioty codziennego użytku;
użytku z najbliższego otoczenia dziecka; - rozpoznawanie i utrwalanie nazw kolorów; - usprawnianie pamięci; - doskonalenie umiejętności pragmatycznych; - bogacenie słownictwa w zakresie omawianego tematu; - rozwijanie umiejętności budowania zdań poprawnych gramatycznie; - kształcenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej; - utrwalanie przeliczania w zakresie 10. Metody pracy: logopedyczne pedagogiczne lingwistyczne Pomoce dydaktyczne: - plansza z konturem domu i wycięte elementy (np. okno, drzwi, komin), słomki; - szablony kwiatów z minkami oraz kostka z kolorami; - puzzle (maxi 24) przedstawiające różne pomieszczenia w domu; - ilustracja przedstawiająca piętrowy dom; - lotto Dom ; - Domowe dźwięki plansza przedstawiająca kuchnię, kaseta lub płyta z nagranymi dźwiękami; - ilustracje przedstawiające przedmioty codziennego użytku z brakującymi elementami.
Przebieg zajęć: Rodzaje ćwiczeń Opis ćwiczenia Cel Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia usprawniające pracę artykulatorów Przenoszenie za pomocą słomki wyciętych elementów domu na jego narysowany kształt (okna, drzwi, komin, schody itp.). Po wypełnieniu konturów domu dziecko odpowiada na pytania dotyczące kolorów poszczególnych elementów; Prowadzący rozkłada kolorowe szablony kwiatów, na których umieszczone są narysowane minki ( minką do dołu). Dziecko rzuca kolorową kostką i odwraca taki kolor kwiatka, jaki wypadł na kostce (nazywa kolor). Następnie dziecko wraz z prowadzącym poprawnie wykonuje ćwiczenie pokazane na kwiatku. Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń artykulacyjnych zadaniem dziecka jest przeliczenie punktów zdobytych przez obu graczy i wskazania wygranego (ewentualne określenie liczby punktów przewagi); - usprawnianie czynności oddychania; - utrwalania nazw kolorów; poszczególnych części domu; - usprawnianie artykulatorów (języka, warg, żuchwy); - rozpoznawanie kolorów i utrwalanie ich nazw; - ćwiczenie umiejętności przeliczania; - kształcenie umiejętności przestrzegania reguł gry;
Jak wygląda dom? praca z tekstem Prowadzący wyjaśnia na podstawie ilustracji, z jakich części składa się dom: piwnica, parter, I piętro, II piętro, strych. Następnie czyta krótki tekst i prosi dziecko, aby uzupełniało brakujące wyrazy. - bogacenie zasobu słownikowego dziecka; - kształcenie umiejętności stosowania właściwych form gramatycznych; Przykłady zdań z luką: Dom ma parter i dwa... Na dachu jest wysoki... Dom i jego wnętrze puzzle Dziecko układa puzzle, które przedstawiają różne pomieszczenia w domu. - ćwiczenie sprawności manualnej i percepcji wzrokowej; Dom i jego wnętrze puzzle Praca z wykorzystaniem ułożonej ilustracji dziecko odpowiada na pytania dotyczące mebli i przedmiotów, znajdujących się na obrazku. Przykład pytania: Wskaż i powiedz, co stoi na stole W wersji trudniejszej dziecko określa położenie przedmiotów. - ćwiczenia spostrzegawczości; - bogacenie zasobu słownikowego; - ćwiczenie rozumienia i ewentualnie stosowania konstrukcji przyimkowych, służących określeniu położenia w przestrzeni; Przykład pytania: Gdzie stoi wazon z kwiatami?
Lotto dopasuj przedmiot do pomieszczenia Prowadzący rozkłada cztery plansze przedstawiające pomieszczenia w domu (kuchnia, łazienka, pokój dzienny, sypialnia). Zadaniem dziecka jest nazwanie pomieszczeń. Następnie dziecko nazywa i porządkuje kartoniki z obrazkami, które są elementami pasującymi do pomieszczeń na planszach, np. lodówka, ręcznik, fotel, itd. W wersji trudniejszej dziecko określa funkcję przedmiotu. użytku; - rozwijanie umiejętności posługiwania się zdaniami; Domowe dźwięki Plansza przedstawiająca kuchnię. Dziecko słucha odtwarzanych dźwięków i wskazuje miejsca/przedmioty, do których one pasują. Nazywa przedmioty i czynności, które możemy za ich pomocą wykonać, np. dźwięk pralki, gotującej się w czajniku wody, płynącej z kranu wody. - ćwiczenia percepcji słuchowej; użytku; - rozwijanie umiejętności posługiwania się zdaniami; Dorysuj brakujące części Zadanie domowe dziecko ma dorysować brakujące części użytku, np. brakujące ucho przy kubku. - ćwiczenia sprawności manualnej; - ćwiczenia spostrzegawczości; - utrwalenie nazw użytku.